Ugrás a tartalomhoz

Arjun

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Arjun
Arjun harckocsi tesztelés közben
Arjun harckocsi tesztelés közben

Fejlesztő országIndia
GyártóHeavy Vehicles Factory
Gyártási darabszám124
Általános tulajdonságok
Személyzet4 (parancsnok, vezető, irányzó, töltő)
Hosszúság10.19 m
Szélesség3.85 m
Magasság2.32 m
Tömeg58.5 tonna
Páncélzat és fegyverzet
PáncélzatKompozit páncélzat
Elsődleges fegyverzet120 mm, Lahat páncéltörő rakéta
Másodlagos fegyverzet12.7 mm légvédelmi géppuska, 7.62mm párhuzamosított géppuska
Műszaki adatok
MotorMTU 838 Ka 50dízel-motor
Teljesítmény1400 Le (1040 kW)
Felfüggesztéshidropneumatikus
Sebesség72 km/h
Fajlagos teljesítmény24 Le/tonna
Hatótávolság450 km
AWikimédia CommonstartalmazArjuntémájú médiaállományokat.

AzArjun(aMahábhárataegyik hőse,Ardzsunaneve után) az elsőindiaifejlesztésűharckocsi,amelynek azonban nem teljesen sikerült megfelelnie azindiai hadseregáltal támasztott igényeknek. Emiatt csak kis darabszámban, és nem sokáig (2020-ig) marad szolgálatban.

A fejlesztés története

[szerkesztés]

Az1971-es indiai–pakisztáni háborúután1972-ben az indiai kormány – a hadsereg nyomására – elindított egy fejlesztési programot, amelynek a célja egy új alap-harckocsi létrehozása volt az1990-es évekelejére. A fejlesztésnél alapkövetelménynek számított, hogy a harckocsit helyben tervezzék és építsék meg (Indiának ekkor már voltak tapasztalatai a harckocsigyártás terén: abritVickers Mk.1alapján építették meg aVilijantaharckocsit, aszovjetT–72M-et pedig helyben,licencalapján gyártották). A fejlesztési program végül azMBT–80elnevezést kapta a nyugat-európai MBT–70 nyomán. A tervek szerint az új harckocsit 120 mm-es, huzagolt csövű ágyúval, számítógépvezérelt tűzvezetőrendszerrel, valamint német motorral kellett ellátni. A fő fejlesztő aCVRDE (Combat Vehicles Researchand Development Establishment)kutatóintézet volt, amely eredetileg egy 105 mm-es ágyúval felszerelt, 40 tonnás harckocsit akart megépíteni, de a program keretében ezt 120 mm-esre cserélték, a tömegét pedig 58,5 tonnára növelték.1974-re el is készültek a harckocsi terveivel, azonban a fejlesztés igen elhúzódott, és amellett, hogy sok pénzt emésztett fel, az első prototípust csak1984-re sikerült végszerelni. A fejlesztések során India kiépítette a korszerű páncélzat elkészítéséhez szükséges infrastruktúrát. A prototípusokat az Avadiban találhatóHeavy Vehicles Factorygyártotta (korábban itt készültek a Vilijanta és T–72-es harckocsik is).

1985-ben bemutatták a prototípust mint India legújabb harckocsiját, majd pedig megkezdődtek a tesztelések.198889-ben a motor és a mozgékonyság tesztelése során komoly hiányosságok merültek fel, amelyeket a hadsereg minél hamarabb ki akart javíttatni. A további tesztek folyamán azonban újabb problémák jelentkeztek.1995-re a fejlesztés költségei az eredetileg tervezett összeg hússzorosára (körülbelül 112 millióamerikai dollár) növekedtek. Végül1996-ban az indiai kormány beleegyezett a sorozatgyártásba (mivel felmerült a lehetősége, hogy az Indiával ellenséges viszonyban lévőPakisztánUkrajnábólvásárol korszerűT–84-es harckocsikat). Az új harckocsi ekkor kapta az Arjun nevet.2000-ig mintegy 1500 darab harckocsi leszállítását tervezték.1997-ben a hadsereg megkapta az első 15 darabot, amelyeknek a tesztelése során újabb hiányosságok merültek fel (löveg pontossága, lövedék megbízhatósága). 1997 közepére ráadásul kiderült, hogy a tűzvezető rendszer nem vagy csak pontatlanul működik magas hőmérsékleten, ami – tekintve, hogy India átlaghőmérséklete magas – elég komoly problémát jelentett.

2000 közepén az Arjunnal kapcsolatban felmerült súlyos problémák miatt India elhatározta, hogy harckocsiparkjának sürgős modernizálása érdekébenT–90-es harckocsikat szerez beOroszországból.

Fegyverzet

[szerkesztés]

Harckocsiágyú

[szerkesztés]

Az Arjunt egy 120 mm-es huzagolt csövű löveggel látták el, ami különlegesség, hiszen a korszerű harckocsik közül egyedül a britChallenger 2kapott ilyen típusú ágyút. A löveget salakhegesztéses eljárással hegesztett, csiszolt acélból készítik (így a magas gáznyomásnak is ellenáll), amelyet hővédő köpennyel is ellátnak.

A harckocsiból a hagyományos lövedékek mellettizraeliLAHATlézerirányítású rakéta is kilőhető. Tűzgyorsasága 6-8 lövés percenként. A harckocsiban 39 lövedék szállítható.

Másodlagos fegyverzet

[szerkesztés]

A harckocsi másodlagos fegyverzetét egy 12,7 mm-es légvédelmi géppuska (1000 darab lőszer) és egy 7,62 mm-es koaxiális géppuska (3000 darab lőszer) alkotja.

Védelem

[szerkesztés]

Az Arjun páncélzatának fejlesztése során sokat merítettek a nyugati tapasztalatokból. Amellett, hogy a harckocsit az új, indiai fejlesztésűKanchanmoduláris kompozit páncélzattal szerelték fel (amely leginkább a britChobhampáncélzatra hasonlít), a legénységet külön megoldásokkal is védik (például integrált tűzérzékelő- és oltórendszert szereltek be). A harckocsi emellett fel van szerelve füstgránát-vetőkkel (összesen 9 darabbal) illetve lézerbemérés-jelzővel is.

Felszereltség

[szerkesztés]

Tűzvezetés

[szerkesztés]

A harckocsi tűzvezető rendszerét az izraeliElbitvédelmi vállalat gyártja. A tűzvezető rendszer két síkon stabilizált és magas találati aránnyal rendelkezik. A rendszer számítógépe automatikusan figyelembe veszi a külső tényezőket (hőmérséklet, szélerősség, szélirány, atmoszferikus nyomás).

Az Arjunt ellátták egy indiai-izraeli közös fejlesztésűBattlefield Management System-mel, vagyis egy harctéri irányítási rendszerrel, amely lehetővé teszi az egyes harckocsik elektronikus összekapcsolódását. Ez nagy segítséget jelenthet egy támadó akció során, mivel jobban összehangolható a rajtaütés.

Tájékozódás

[szerkesztés]

Az irányzó főérzékelője normál, illetve hőkép-alkotó üzemmódba állítható, emellett rendelkezik egy lézeres távolságmérővel is. Az irányzó érzékelője teljes sötétségben illetve rossz látási körülmények között is megfelelő képet ad. A parancsnok egy kétsíkú, stabilizált panoráma-periszkóppal rendelkezik.

Mozgékonyság

[szerkesztés]

Az Arjun mozgékonyságát egyMTU 838 Ka 501típusú dízelmotor biztosítja, amely 1400 lóerő (1040 KW) teljesítmény leadására képes. A harckocsi 1610 liter üzemanyaggal 450kilométertávolságba képes eljutni. Maximális sebessége 72 km/h műúton és 40 km/h terepen.

Az Arjun jövője

[szerkesztés]

A2007-ben lefolytatott újabb tesztelések során bebizonyosodott, hogy az Arjun nem képes megfelelni az indiai hadsereg által támasztott összes követelménynek (például a magas hőmérsékleten gyakran lerobban, 50 fok felett pedig gyakorlatilag használhatatlan). Így nem valószínű, hogy az indiai hadsereg újabb példányokat vásárolna a már megrendelt 124 példány mellé, hanem inkább egy új harckocsi fejlesztésébe kezd, amely a tervek szerint 2020-ban fog szolgálatba állni (addig pedig a képességek fenntartása érdekében újabb T-90-eseket vásárolnak Oroszországtól, valamint helyben, licenc alapján is gyártják a típust).

Típusváltozatok

[szerkesztés]
  • Tank EX:egy új típus, amely az Arjun és a T-72 keresztezéséből született: a T-72 alvázára ráépítették az Arjun lövegtornyát (jelenleg még csak prototípus létezik).
  • Bhima:az Arjun 155 mm-es önjáró löveg változata. Ezt a típust az indiaiak adél-afrikaiDenelvállalattal közösen fejlesztik, amely során az Arjun alvázára a Denel által kifejlesztett (és a dél-afrikaiG5lövegnél is alkalmazott)T6lövegtornyot építették (eddig csak a prototípus létezik).

Ezeken kívül létezik még hídépítő illetve páncélozott mérnöki jármű változata is.

Alkalmazó

[szerkesztés]
  • India:124 darab megrendelve (64 darab hadrendben)

Források

[szerkesztés]