Ugrás a tartalomhoz

Ausztrália turizmusa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
ASydney-i Operaház
Sydneylátképe

Ausztráliaturizmusárajellemző, hogy Dél-Ausztrália ésÚj-Zélandkivételével a szubrégió atrópusiövben helyezkedik el, ami meghatározza turizmusának jellegét. A legfőbb vonzereje az üdülésre alkalmas tengerpartja,korallzátonyaiésszigetei,atrópusinövényzet, a helyiaboriginallakosság kultúrája éshagyományai.Növény és állatvilága is kiemelt vonzerőt jelent, mert kb. százmillió évvel ezelőtt az ausztráliai kőzetlemez elszakadt a többi kontinenstől. A növény és állatfajokkonzerválódtakilletve specializálódtak.

Ausztrália több szempontból is különlegeskontinensésországegyben. A legkisebb területű kontinens, a legalacsonyabb fekvésű és a legszárazabb területű földrész (Egyharmadasivatagilletve félsivatag). A kontinens a legkülönlegesebb állat- és növényvilággal rendelkezik. (emu,kacsacsőrű emlős,kenguru,koala,eukaliptuszerdők) A küldő országoktól a legtávolabb fekszik. A távoli földrészen viszonylag kevés a turista, a látványosságok között nagy a távolság, ezért az átlagos tartózkodási idő hosszabb. Az utazások ezért a magasabb jövedelmű turistákhoz kapcsolódnak.

Turisztikai régiói[szerkesztés]

A magas hegyekben hó is van

Több világörökségi színhellyel rendelkezik a kontinensnyi ország, amelyek egyben turisztikai vonzerőket is képeznek.

Északi part[szerkesztés]

Az északi trópusi part nedves trópusi éghajlattal rendelkezik. Ezért emberi letelepedésre nem a legalkalmasabb terület. Egyetlen nagyobb városDarwinkeletkezett itt. A régió legjelentősebb vonzereje aKakadu Nemzeti Park,aholmangroveerdők,trópusi tengerpartok árapályterülete mellett, azőslakosságősisziklarajzaiis kiemelt értéket képviselnek.

Nagy-Vízválasztó-hegység[szerkesztés]

A nagy korallzátony felülről

A szubtrópusi keleti part és aNagy-Vízválasztó-hegységlegismertebb vonzereje Földünk legnagyobbkorallzátonyaaNagy-korallzátony.Ausztrália legkedveltebb partszakasza, üdülőterületeBrisbanekörnyéke, azAranypart(Gold Coast), és aNapfénypart(Sunshine Coast). Mindkét terület világhírűszörfparadicsom.[1]

Turisztikai célpontok:


Délnyugati területek[szerkesztés]

Wannerloi tengerpart
Perth

A délkeletimediterrán éghajlata tengerparti turizmusnak kedvez. Az itteniflóraésfaunailletve a sivatagi területek különleges értéket képviselnek, de a nagyobb népsűrűségű területektől való nagy távolság miatt még kihasználatlanok. KözpontjaPerth.

Sivatagi zóna[szerkesztés]

Eróziósfelszín az Uluru-Kata Tjuta Nemzeti Parkban

Az egész kontinens belső magját magában foglalja. Jellegzetesek a hatalmas artézi medencék, azidőszakos vízfolyások(creek), amelyek legtöbbször elpárolognak a száraz területeken, vagy egy-egy sós tóba ömlenek. Ilyen azEyre-tó.A sivatag legkönnyebbenAdelaideirányából közelíthető meg.

Néhány fontosabb turisztikai célpont:

Oltások[szerkesztés]

Azoknak a turistáknak javasolt aHepatitis Belleni védőoltás, akik bizonyos területekre utaznak Ausztráliában. Az ausztrál fertőzöttség alacsony szintű. Ez a védőoltás1999óta kötelező minden általános iskolásnak. Viszont kötelező asárgalázelleni oltóanyag beadása, ha fertőzött országból érkezik/országon át utazik.

Aveszettségés egyéb állatbetegségek távoltartására minden beutazó kutya és macska a tulajdonos költségére igen alapos orvosi vizsgálatban részesül, többnyire 30 napos karantén kötelező, az oltási igazolás szükséges, de önmagában nem elegendő.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Megjegyzendő, hogy Ausztrália ezen vidékén mutatták ki a napsugárzás hatására kialakulómelanómabetegséget, ami a bőrrák legagresszívabb fajtája. Ennek hatására szigorú szabályokat vezettek be. Például törvény bünteti azokat a szülőket, akik a kisgyermekeiket a déli órákban a napon hagyják. Minden évszakban széles karimájú kalap, vagy napsapka, napszemüveg és napvédő krém használatát javasolják napsütésben való tartózkodásnál.
  2. Megjegyzendő, hogy mindkét város olimpiai város

Források[szerkesztés]

  • Gyuricza László: A turizmus nemzetközi földrajza (Budapest-Pécs, 2008)ISBN 978-963-7296-28-4
  • Hegedűs Ernő: Idegenforgalmi földrajz I. és II. (Budapesti Gazdasági Főiskola Idegenforgalmi Intézete, 2004) oktatási jegyzet

További információk[szerkesztés]

Commons:Category::Australia
AWikimédia CommonstartalmazAusztrália turizmusatémájú médiaállományokat.