Ugrás a tartalomhoz

Báró

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

AbáróaközépkoriNyugat-,Közép- ésDél-Európábana királytól közvetlenül függőfeudálisnagybirtokosok, az uralkodó osztály legfelső rétegének megjelölése volt. Azújkorbanaz uralkodó által adományozott öröklődőfőnemesicímmé vált.

A bárói tisztség és cím Európában

[szerkesztés]
Bárói korona
Régi bárói korona
A bárói rang jelölése a francia heraldikában

A szó afrankbaroszóból származik, amely eredetileg „teherhordó, fegyverhordó harcost” jelenthetett, azógermánbera, beran,„hordani” igéből. Más elméletek szerint a szó az ógermánbar,azaz „szabad” – lásd a rokonlatinvirszót – vagyis „férfi”, „ember” szóból is származott.[1]

Abaro, baron, baroneNyugat-Európában a középkorban a királytól közvetlenül függő nagyhűbéresek (vazallusok,lovagok) elnevezése volt. Először anormannpolitikai rendszerben alakult ki a fogalom azokra, akikhűbéruradalmaikat(baronagium, baronia)akár hivatalként(honor),akár öröklődően kapták az uralkodótól, mint annak legközvetlenebb hívei. Ez terjedt továbbAngliába,illetveDél-Itáliába,és hasonló érvényesültKatalóniábanis. Angliában a13. századtólmegkülönböztették a nagyobb(maior)és kisebb(minor)bárókat. Az előbbieket a legnagyobbbaroniákbirtokosaként személyesen idézték akúriába,míg az utóbbiak a király egyszerű hűbéresei voltak.

A báró a16. századtólöröklődőfőnemesicímmé vált.NémetországbanaBaronvagy más névenFreiherrcím tulajdonosai a nemesség különrendjétalkották, akik rangban az egyházi és világi fejedelmek(Fürsten)után következtek.

A bárókrangkoronája12 ágú volt, ebből hét látszik acímerpajzsokon.

Magyarországon

[szerkesztés]

Az országbárók

[szerkesztés]

A bárók vagy más néven országbárók (latinulbarones regni) a középkoriMagyar Királyságlegfontosabb tisztségviselői, vezető politikusai, akirályi tanácstagjai voltak.Zászlósuraknakis nevezték őket, mivel a banderiális hadszervezet korábanbandériumtartására voltak kötelezve.

Bárói méltóságokLuxemburgi Zsigmondidejében:

Magyarországérsekeitéspüspökeit,akik címüknél fogva szintén automatikusan a királyi tanács tagjai voltak, egyházi báróknak is nevezték.IV. Bélauralkodása alatt a királyi kardhordozó(ensifer regis),Károly Róbertidején pedig királyi zászlótartó(signifer regis)is az országbárók sorába tartozott.

Az öröklődő bárói cím

[szerkesztés]

A bárói cím új örökletes formáját az1498.évi XXII. törvénycikk intézményi szinten is elfogadta. A király a16. századelejétől egyes, nem a főnemesi réteghez tartozó személyeknek is örökletes bárói címet adományozott. Még a Habsburgok trónra lépése előtt nyerte el a címet az enyingi Török, abélteki Drágffy,és az ákosházi Sárkány család. Ez fontos lépés volt azörökös főrendiségkialakulása útján. Ennek ellenére a 16. században még elsősorban a birtok nagysága és a viselt tisztség tett valakit igazi főúrrá. Több bárói rangra emelt család, így aHorváth-Stansicsok,Csesznekyek,Istvánffyak,Melitheknem is használták bárói címüket.

Az öröklődő bárói cím akkor vált igazán jelentőssé, amikor1608-bantörvénybeiktatták, hogy minden báró afelsőtáblatagja és jogosult a „nagyságos” címre. A17. századtól,agróficím elterjedése után a báró a grófoknál alacsonyabb rangú főrendiek címévé alakult.

Akiegyezés(1867) utánpolgáriszármazásúakat, köztük több nagyiparost is bárói rangra emeltek. A címet Magyarországon1918-ig adományozták, de külföldi uralkodóktól ezután is kaptak magyar származású személyek örökletes bárói címet, így lett példáulTarczaly Kornélolasz,Lámfalussy Sándorbelga báró. Néhány magyar (példáulBalogh Tamás) angol bárói címet kapott, de ez nem örökletes főrendi cím.

A bárói cím és rang megszüntetése

[szerkesztés]

Magyarországon a bárói címeket – más rangokhoz és címekhez hasonlóan – az 1947. évi IV. törvény[2]megszüntette és használatukat megtiltotta. Egyes körökben azonban a címek használata ennek ellenére újból terjed.[forrás?]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg abárócímszót aWikiszótárban!
A magyarWikikönyvekben
további információk találhatók
Bárótémában.

Hivatkozások

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]