Ugrás a tartalomhoz

Bacsák György

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Bacsák György
Született1870.június 5.
Pozsony
Elhunyt1970.március 4.(99 évesen)
Fonyód
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásajogász
IskoláiBudapesti Tudományegyetem(–1891)
AWikimédia CommonstartalmazBacsák Györgytémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bacsák György(Pozsony,1870.június 5.Fonyód,1970.március 4.) magyar tudós, polihisztor, a negyedidőszak jégkorszakának kutatója.

Élete és munkássága

[szerkesztés]

Bacsák György1870.június 5-énPozsonybanszületett. Neve egy mára már elfeledett foglalkozásnévből ered, a 'bacsa' vagy 'bacsák' szavak jelentése 'számadó juhász'. Elemi iskoláit németül végezte el, majd a pozsonyi gimnáziumban tanult, ahol megszerette a mennyiségtant és a fizikát. Az érettségi után – a családi hagyomány szerint – jogász, illetőleg ügyvéd lett. Jogászdoktori oklevelét a budapestiPázmány Péter Tudományegyetemjogi karán szerezte, majd több évig ügyvédként dolgozott. Egy1929-es leveléből derül ki, hogy a világháború után kerül el előbb a Fejér vármegyei Hörcsökre, majdFonyódra.

A matematikán, geológián, csillagászaton és régészeten keresztül érte el célterületét, ami apleisztocénbanvagy negyedidőszakban uralkodójégkorszakvizsgálata volt. Az1920-as évekelején osztotta fel a németPenckésBrücknerprofesszor a negyedkori eljegesedést négy nagyobb korszakra, amik a következők: Günz, Mindel, Riss és Würm. A későbbiekben más tudósok tovább tagolták a jégkorszakot, mígnemMilankovicszerb egyetemi tanár a budapesti egyetemen tanulmányozta a bolygók Földre való zavaró hatásait. Ezen kutatásai alatt a napsugárzás intenzitását figyelte, így tudta elkülöníteni a glaciális (jeges) és interglaciális (jégmentes) időszakokat. Milankovic tanulmányai alapján 85 változatnak megfelelő tagolást állított fel. Azonban ez a táblázata nem volt tökéletes. Az 1930-ban kiadottMilankovic-félekönyvet Bacsák először kiigazította, majd továbbfejlesztette az elméletet. Így alkotta meg a 85klímaváltozásonés ezeken belül négyféle klímatípuson alapuló jégkorszaki kalendáriumát, mely ezután világszerte elfogadottá vált. Táblázatából kiderül, hogy a 600 000 év alatt 22-szer voltglaciálisklímakilengés, ezek összes időtartama 156 500 év. Volt azonban 20-szor szubtrópusi, 20-szor antiglaciális és 23-szor szubarktikus éghajlat. A Bacsák-táblázatból az is megtudhatjuk, hogy ma két jégkorszak közti interglaciálisban élünk, mely kb. 10 ezer éve tart és még kb. 70 ezer évig fog tartani.

A világháborúk között Bacsák több előadást is tartott, többek közt aTermészettudományi TársulatCsillagászati Szakosztályában, különböző meteorológiai társulatoknál, barlangkutatóknál, illetve a híres földrajztudós,ifj. Lóczy Lajoskérésére aFöldtani Intézetben.Magyar és német nyelvű tanulmányai is sorra jelentek meg. Különféle csillagászati lapokban, aMeteorológiai Intézetfolyóiratában és a Földtani Intézet lapjában tudatták először a híres Milankovic-Bacsák elméletet. Sok külföldi tudóssal levelezett, sőt többekkel szenvedélyesen vitázott, míg végül elfogadták állításait.

Első terjedelmesebb írása 72 éves korában jelent megBudapesten.Ennek az1942-ben megjelent műnek „A skandináv eljegesedés a periglaciális övön” címet adta, majd1955-ben „A pliocén és pleisztocén az égi mechanika megvilágításában” című munkája látott napvilágot. Ezeket a későbbiekben csillagászok, földtan tudósok használták forrásmunkaként. 85 éves korában felkérte aMagyar Tudományos AkadémiaMinősítő Bizottsága, hogy nyújtson be munkásságáról egy disszertációt, így pályázva tudományos fokozatra. Bacsák ezt „nem szívesen, de megtette”.

Bacsák György sírja a fonyódi temetőben

Bacsák György1970.március 4-én hunyt el, éppen nem érhette meg 100. születésnapját. AMagyar Tudományos Akadémiaés a Magyarhoni társulat saját halottjának tekintette. Sokan azonban nem ismerték másik oldalát, hiszen Bacsák voltFonyódrégészeti leleteinek megmentője és fő feltárója. Ezt a szenvedélyét nem említette írásaiban, pedig1929és1950között rengeteg leletet begyűjtött, értékelt és továbbküldött aSomogyi Múzeumés aMagyar Nemzeti Múzeumvezetőinek.

Munkái

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]