Ugrás a tartalomhoz

Baszkok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Baszkok
Euskaldunak
1. sor: Íñigo Arista – III. Sancho – Elcano – Szt. Ignác – Urdaneta – Oñate – Xavéri Szent Ferenc 2. sor: Bolívar – Zumalakarregi – Gardoqui– Garat – Iraola – Arana – Errázuriz 3. sor: Garrastazu – Ravel – Evita – Atano VII – Basterretxea – Guevara – Mariano 4. sor:Etxenike – Garamendi – Ibarretxe – Eyharts – Chao – Fernandez – Arteta

1. sor:Íñigo AristaIII. SanchoElcanoSzt. IgnácUrdanetaOñateXavéri Szent Ferenc

2. sor:BolívarZumalakarregiGardoquiGaratIraolaAranaErrázuriz
3. sor:GarrastazuRavelEvitaAtano VIIBasterretxeaGuevaraMariano
4. sor:EtxenikeGaramendiIbarretxeEyhartsChaoFernandezArteta

Teljes lélekszám
kb. 18 millió világszerte
Lélekszám régiónként
Régió
Spanyolország2 359 400[1]
Franciaország230,200[1]
Chilekb. 1,6 - 4,5 millió[2][3][4][5][6]
Argentínakb. 3,1 millió[7][8]
Kubakb. 1,5 millió
Mexikókb. 2,5 millió
Brazíliakb. 800 000 - 1,5 millió
Kolumbia60 000[9]
Egyesült Államok57 000
Uruguay35 000
Nyelvek
baszk,francia,spanyol
Vallások
római katolikus
AWikimédia CommonstartalmazBaszkok
Euskaldunak
témájú médiaállományokat.

Abaszkok(önelnevezésükeuskaldunak,vagyis „baszkul beszélők”;spanyolulvascos,latinulVascones)aspanyolfranciahatár két oldalán, aPireneusoknyugati részén élő elszigetelt népcsoport,Nyugat-Európaegyetlen nemindoeurópainépe. Lélekszámuk ma összesen valamivel több mint 2 000 000 (túlnyomó többségük Spanyolországban él), abaszk nyelvetazonban megközelítőleg csak 25%-uk (kb. 588 000 fő)[10]beszéli, valamennyien kétnyelvűségben a két ország hivatalos nyelvével. A baszk nyelv(euskara, üskara)tisztázatlan ősi eredetűagglutináló nyelv,a tudomány jelenlegi állása szerint egyetlen másik nyelvvel sem mutat rokonságot.

A baszkok külső megjelenésükben,antropológiailagis különböznek aspanyoloktól;saját – jellemzően falusi – kultúrával, szokásokkal, zenével rendelkeznek.

Lakóhelyük[szerkesztés]

Baszk nyelvű iskolában tanuló diákok aránya (2000-2005)
A „Baszknak tarja-e magát?” kérdésre adott válaszok megoszlása a baszkok lakta régióban (1991)
Igen
Valamennyire
Nem
Nem tudom

Spanyolországbansaját autonóm közösséggel rendelkeznek (Baszkföld,baszkulEuskadi,spanyolulPaís Vasco),amelynek három tartományaÁlava(baszkulAraba),Guipúzcoa(baszkulGipuzkoa)ésVizcaya(baszkulBizkaia),ezen kívül mégNavarrában(baszkulNafarroa)élnek. Nyelvük mind a négy tartományban regionálisan hivatalos a spanyol mellett.Franciaországbana baszkok által lakott három kis megyét (Béarn/Biarno,Labourd/Lapurdi,Soule/Zuberoa) még1790-ben járássá fokozták le és adminisztratív úton beolvasztották aPyrénées-Atlantiquesmegyébe, hogy a baszkok ne legyenek többségben.

Elméletek a baszkok eredetéről[szerkesztés]

Baszkföld zászlaja(zászlók)

A baszkok eredete természetesen nagyon sok kutatót foglalkoztat. Számos feltételezés született: egyesek a helységnevekből, mások a genetikai állományból próbáltak eredményekre jutni, míg vannak, akik a baszk nyelvet használják vezérfonalként. A feltételezések között vannak támogatottabbak, illetve kevésbé elfogadottak, azonban bizonyítást még egyik sem nyert, így ez a jövő kérdése. A legelterjedtebb hipotézisek – a teljesség igénye nélkül – az alábbiak:

  • Azőseurópai elmélet,amely szerint a baszkok acro-magnoni emberrel jelentek megEurópában,jóval az indoeurópai népek betelepedése előtt, és akkor még az egész földrészen a baszk, vagy azzal rokon nyelveket beszélték.
  • Abaszk–ibér (vascoiberista) elmélet,amely rokonsági kapcsolatot feltételez azókoriibérek és a baszkok között; eszerint a baszk nyelv azibérfolytatása, vagy vele rokonságban álló nyelv(járás) lenne.
  • Azindoeurópai népvándorlás-elmélet,amelynek követői szerint a baszkok az indoeurópai népekkel együtt, aKaukázustérségéből vándoroltak be azi. e. 4. évezredkörnyékén Európába. Innen ered az a feltételezés is, amely a20. századbanvolt eléggé támogatott, hogy a baszkok kaukázusi nyelvet beszélnek.
  • Akésői vaszkonizáció-elméletazt mondja ki, hogy a baszkok az5. századbanérkeztek azIbériai-félszigetrea barbár germán népekkel; sokkal kevésbé elfogadott, mint az előző hipotézisek.
  • Azafrikai elméletszerint a baszkok aberberekrokonai, ésÉszak-Afrikábólérkeztek a félszigetre apunokkal.A feltételezést, amelyberberés a baszk nyelv közötti hasonlóságokon alapult, későbbi kutatások egyértelműen megcáfolták, mert mint kiderült, a hasonlóságokat egymástól, vagy a latinból átvett szavak okozták.

Genetikai kutatások eredményei[szerkesztés]

Még mielőtt agenetikakifejlesztette volna aDNS-szekvenálásmódszerét, felfedezték, hogy a baszkoknál a legmagasabb azRh−véraránya (35% fenotípusos, 60% genotípus szerint). Ezen túl, a baszkoknál gyakorlatilag hiányzik aB vércsoport(és a kapcsolódó AB vércsoport is). Ezek a különbségek valószínűleg a népcsoport hosszú ideig tartó elkülönülésének az eredménye, melynek során előfordult, hogy a populáció mérete lecsökkent, ami teret adott agenetikai sodródásnak(drift). Valószínűleg a baszkok elkülönülése a kulcs annak megértéséhez is, hogy tarthatták meg ősi nyelvüket, míg az újabban megjelentindoeurópainyelvek a Nyugat-Európában beszélt számos bennszülött nyelvet eltöröltek a föld színéről. Egy2007-es genetikai kutatás állítása szerint: „A spanyol és baszk csoportok vannak a legtávolabb a kontinens többi csoportjától, ami egybevág azzal a feltételezéssel, miszerint azIbériai-félszigetőriznéNyugat-Európalegősibb genetikai örökségét”.[11]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. abIV. Inkesta SoziolinguistikoaGobierno Vasco, Servicio Central de Publicaciones del Gobierno Vasco 2008,ISBN 978-84-457-2775-1
  2. Mikel Soro/:Diariovasco.Diariovasco., 1997. december 1. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  3. entrevista al Presidente de la Cámara vasca.Deia.com, 2008. május 22. [2009. május 11-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  4. vascosAinara Madariaga: Autora del estudio"Imaginarios vascos desde Chile La construcción de imaginarios vascos en Chile durante el siglo XX".
  5. Basques au Chili.Euskonews.com. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  6. Contacto Interlingüístico e intercultural en el mundo hispano. Instituto valenciano de lenguas y culturas,University of Valencia,citation: "Un 20% de la población chilena tiene su origen en el País Vasco".
  7. ::: Euskonews & Media::: Kosmopolita::: Los nuevos vascos (I de II).Euskonews.com. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  8. La inmigración vasca en la Argentina.Juandegaray.org.ar. [2012. január 12-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  9. "Vascos en Colombia"(PDF). [2018. december 25-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. augusztus 22.)
  10. AzEthnologueadatai alapján.
  11. Lásd:[1]Archiválva2007. június 15-idátummal aWayback Machine-ben és[2]