Ugrás a tartalomhoz

Berber naptár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Aberber naptárazÉszak-Afrikábanélőberber népekhagyományosnaptára.Arabváltozata is ismert, عجمي ajamī „nem arab”, illetve فلاحي fellāḥī „mezőgazdasági” elnevezéssel. Szerepe a mezőgazdasági munkák idejének a jelzése volt, melyre a csupán holdévben számoló hagyományosmuszlim naptárnem volt alkalmas.

A berber naptárMauritániarómai kori hagyatéka, az ősijulián naptárfennmaradt formája, melyet még a Gergely-naptár bevezetése előtt használtak Európában, a keleti keresztény egyházak pedig a mai napig ezt használják. Hónapjainak nevei latin eredetűek.

Voltak másfajta, berber bennszülöttek által használt naptárak is, mint például a Kanári-szigeteken élőguancsoké,de ezekről viszonylag keveset lehet tudni.

Hónapok[szerkesztés]

Egy tunéziai naptár lapja, pirossal jelölve az iszlám (fent: 1419. Ramadan 26.), a Gergely (középen: 1999. január 14.), és a berber (lent: Yennayer 1, berber újév) dátumok.

A berber naptár hónapjaira nem alakult ki hivatalos elnevezés. Az alábbi listán először az algériai változat szerepel, a per jel után pedig a marokkói háztartási naptárakban[1]használt, arab nyelvű kéziratokból átírt elnevezés. (Marokkóban ugyanis ezt a nyelvet használták hivatalosan a berber szövegek lejegyzésére). A kiejtés régiónként változott. A hónapnevek magyar (Gergely-naptárszerinti) megfelelőjét zárójelben közöltük:

  1. Yennayer / Yennayer (január): január 14-től február 13-ig;
  2. Furar / Febrair (február): február 14-től március 13-ig.
  3. Meghres / Maris (március): március 14-től április 13-ig;
  4. Ibrir / Ibril (április): április 14-től május 13-ig;
  5. Mayyu / Mayyu (május): május 14-től június 13-ig.
  6. Yunyu / Yunih (június): június 14-től július 13-ig;
  7. Yulyu / Yuliuz (július): július 14-től augusztus 13-ig;
  8. Ghust vagy Awussu / Ghusht (augusztus): augusztus 14-től szeptember 13-ig.
  9. Shtember / Shutanbir (szeptember): szeptember 14-től október 13-ig;
  10. Tuber / Aktubir (október): október 14-től november 13-ig;
  11. Wamber / Nuwanbir (november): november 14-től december 13-ig.
  12. Jember / Dujanbir (december): december 14-től január 13-ig;

A berber naptár négy évszakot számol, minden évszak három hónapig tart. ATagrst(tél) a Jember, a Yennayer és a Furar hónapot, aTafsut(tavasz) a Meghres, az Ibrir és a Mayyu hónapot, azAmbduvagyIwilen(nyár) a Yunyu, a Yulyu és a Ghust, azAmwan(ősz) a Shtember, a Tuber és a Wamber hónapot foglalja magában.

Újév[szerkesztés]

Yennayer hónap első napja, a „Yennayer” a berberújévnapja. A Gergely-naptárban ez a nap jelenleg január 14-ére esik, 2100-ig. 1800 és 1900 között január 13-ára esett (a berber naptár ugyanis a julián-szabálynak megfelelően 1900-ban is szökőnapot számolt). 1700 és 1800 között pedig január 12-ére. Algériában a berber naptárt nem használók közül is sokan január 13-án vagy az azt megelőző estén ünneplik a Yennayert.

A berber újév aMaghreb-országokban a mezőgazdasági újévet is jelenti, ezért néhány itt élő arab nyelvű törzs is ünnepli ezt a napot. Ezek e törzsek felvettek néhány berber szokást, de a nyelvet nem sajátították el.

Ma a berber újév ünneplését kulturális és politikai okok miatt szorgalmazzák. 2008-ban Líbia hivatalosan is megünnepelte a berber újévet. Líbiai berber aktivisták azt állítják, hogy emögöttKadhafiállt.

Korszak[szerkesztés]

1968-ban, egy párizsi székhelyűberberistacsoport, (az új-tifinagábécé megalkotásában is szerepet játszó) Berber Akadémia úgy döntött, létrehoznak egy berber naptár szerintiidőszámítást.Kezdeteként az i. e. 10. században éltI. Sesonkegyiptomi fáraó bevonulásának évét jelölték meg. Meggyőződésük szerint a fáraó volt az első közismert berber a történelemben. (Feljegyzések szerintlíbiaiszármazású volt).[2]A Berber Akadémia a berber időszámításnulladik évéti. e. 950-re teszi (ez I. Sesonk bevonulásának feltételezett éve). A kerek szám könnyűvé teszi az átszámítást. A 2000-es év a berber naptár szerint tehát 2950.

A Sesonktól számított korszak nem talált nagy elfogadásra a berberek között. Sokan a megszokott időszámítást akarták folytatni, és nem akartak külön berber időszámítást. Régen amauritániaiidőszámítás i. sz.44-től kezdődött, és egészÉszak-Afrikábanez volt az elterjedt, de ez még a berber naptár elterjedése előtt volt.

Lásd még[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Yaumiyya al Fajr, Casablanca, 1998
  2. Benbrahim, Malha. "La fête de Yennayer: pratiques et présages". Tamazight.fr.http://www.tamazgha.fr/article.php3?id_article=1841Archiválva2008. március 5-idátummal aWayback Machine-ben. Hozzáférés: 2007-09-04.

Külső hivatkozások[szerkesztés]