Ugrás a tartalomhoz

Boszporoszi Királyság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Boszporoszi Királyság
i. e. 480körül370
Boszporoszi Királyság címere
Boszporoszi Királyság címere
Boszporosz és környéke az i. e. 2. században. Jelmagyarázat a lábjegyzetben
Boszporosz és környéke azi. e. 2. században.Jelmagyarázat a lábjegyzetben
Általános adatok
FővárosaPantikapaion
Népességgörög,kimmer,szkíta
Vallásgörög mitológia
Államvallásgörög mitológia
Kormányzat
Uralkodóarkhón,majd király
DinasztiaArkhaianaktidák,Szpartokidák
ElődállamUtódállam
PantikapaionPontosz
Krími Szkíta Királyság
AWikimédia CommonstartalmazBoszporoszi Királyságtémájú médiaállományokat.
A Boszporoszi Királyság Sztrabón alapján az időszámítás kezdete körül
A Boszporoszi Királyság magterülete, akimmer Boszporosz

ABoszporoszi Királyságvagy más néven akimmériai Boszporusz Királysága(ógörögül:Βασιλεία τοῦ Κιμμερικοῦ Βοσπόρου) a maiKercsi-szoros– amely aFekete-és azAzovi-tengerközött van – környékén kialakultókoriállam volt. A hellén világ peremvidékéhez tartozott.

Előzmények

[szerkesztés]

A terület első ismert lakosai a lovas nomádkimmerekvoltak. AKrímfélszigeten és aTaman-félszigetenaz első görög városokat azi. e. 6. századbanalapították, és ezek a következő évszázadban nem hoztak létre egységes szervezetet; ehhez az kellett, hogy egyikük –Pantikapaion,a maiKercs– kiemelkedjen a többiek közül.

A Boszporoszi Királyság

[szerkesztés]

Arkhaianaktida dinasztia, i. e. 480k. – 438

[szerkesztés]

Pantikapaiontmilétoszitelepesek alapították azi. e. 6. században.Az első, összefüggő területűkirályságota milétoszi származásúArkhaianaktida családhozta létrei. e. 480körül. Ez nemcsak a görög városokat fogta össze –Olbiaés ataurosziKherszonészoszkivételével –, de a környező barbár településeket is. A korai Boszporosz területe csak aKrímfélsziget keleti részére terjedt ki.

Azi. e. 5. századfolyamán erősathénibefolyás érte, politikai berendezkedése is athéni mintára szerveződött meg. A város vezetői egészeni. e. 303-ig nem királyok, hanemarkhónokvoltak, az arkhóni hivatal egy speciális változata alakult ki, az „örökletes arkhónság”.

Szpartokida dinasztia, i. e. 438. – 109

[szerkesztés]

I. e. 438-ban atrákeredetű,hellenizáltSzpartokida családkerült hatalomra. A Szpartokidák eleinte kerülték a királyi külsőségeket, és továbbra is Boszporoszarkhónjainakmondták magukat, de komoly zsoldossereget tartottak fenn, és uralmukat a környezőszkíta,kubáni stb. törzsekre kiterjesztve birtokba vették a krími földek jelentős részét.

A nagyobb hódításokI. Szatüroszidején kezdődtek, akiTheodosziavárosát vette uralma alá.I. Leukóna szoros keleti, ázsiai felén lévő városokat hódoltatta, amelyek akkor még nem félszigeten, hanem aKubántorkolata előtt fekvő szigetcsoporton épültek. Azi. e. 4. századfolyamán alakult ki Boszporosz hosszabb időre állandósuló érdekszférája, amely a Maiotisz keleti felén aDontorkolatáig ért.

A királyság az i. e. 4. században,I. Leukón(ur. i.e. 389–349) ésI. Pairiszadészalatt élte fénykorát. Legnagyobb kiterjedése idején azAzovi-tengerteljes keleti partvidékét és széles szárazföldi sávját uralta egészen aTanaisztorkolatvidékéig. AKrímfélszigetből azi. e. 1. századracsak aKherszonészosztartozott hozzá. Pairiszadész halálát azonban polgárháború követte, amely megingatta a gazdag államot.Euméloszkénytelen volt visszaállítani az „ősi politeiát”, vagyis a régi polisz-alkotmányt.

III. Szpartokoszuralkodásától (i. e. 304284) kezdve nyíltan is akirály(baszileiosz) címet viselték. Szpartokosz a királyi címét elismertette a görög világgal is, ésDémétriosz Poliorkétészbukása után Athén ismét felvette vele a kapcsolatot. Később több más hellenisztikus állammal is diplomáciai viszonyba került. Az i. e. 4. század végétől a boszporoszi uralkodók elsődleges célja a Fekete-tenger teljes északi partvidékének birtoklása volt.

Későkor

[szerkesztés]

A királyság bukását végül a mind gyakoribbszkítaésszarmatatámadások okozták. Azi. e. 3. századfolyamán a térségben letelepedőszkítákalakítottak a krímiNeapoliszszékhellyel államot, amely azi. e. 2. században,Szkiluroszés fia,Palakoszalatt élte virágkorát. A hellenisztikus kor politikai viszonyai közepette a Boszporoszi Királyság a kereskedelemre épülő gazdaságát nem tudta fenntartani, uralkodói krónikus pénzhiányban szenvedtek. Ez a zsoldosjellegű haderő csökkenéséhez vezetett.

Az utolsó boszporoszi király,V. Pairiszadésznem tudott úrrá lenni a támadókon, ezért kénytelen voltVI. Mithridatész pontoszi királysegítségét kérni. Mithridatész tábornoka,Diophantoszkét csatában is megverte a szkítákat. A szkítaSzaumakhoszvezette felkelők azonbani. e. 108-ban (vagyi. e. 107-ben) meggyilkolták V. Pairiszádészt, és a bitorló Szaumakhosz királlyá nyilvánította magát. A pontosziak leverték a felkelést, és ezzel Boszporosz, valamint aKrímfélsziget és aFekete-tengerészaki partjának valamennyi görög városaPontoszfennhatósága alá került, VI. Mithridatészt pedig boszporoszi királlyá koronázták, itt I. Mithridatészként tartjuk számon. A királyságbanMakharészuralkodott, Mithridatész egyik fia.I. e. 66-ban azonban Makharész apja ellenében Rómához csatlakozott, ezért Mithridatész elűzte őt, és maga kormányzott Pantikapaionban, miutánPontoszta rómaiak meghódították. Mithridatész uralmának egy helyi felkelés vetett véget.

A területetAugustus császári. e. 17-ben aRómai Birodalomhozcsatolta. Boszporosz több évszázadon át Rómától függő terület volt, és VI. Mithridatész utódai ebben a félfüggetlen állapotban egészen aDonigterjesztették ki fennhatóságukat. Eközben boszporoszi lakosságban egyre erősödött a szarmata befolyás, maga a királyság azonban csak a3. századbanhullott szét aszarmatákésgótoktámadásainak eredményeként.

Gazdasági élete

[szerkesztés]
A Boszporoszi Királyság bronz pénzérméi (i.e. 172-211)

A királyság fontosabb görög kolóniái:

Abúzatermesztéstoly tökélyre fejlesztették, hogy a királyság lett Görögország legfontosabb gabonaszállítója. Azi. e. 5. századbanAthénnekgabona-elővásárlási jogot adtak, a következő két évszázadban azonban szabadon kereskedtek máségei-tengerivárosokkal is, bár az athéni piacot továbbra is kedvelték. Azi. e. 4. századbana gabonaexport elérhette az évi 16 000 tonnát. Boszporosz gazdasági életei. e. 250után hanyatlásnak indult, mégisVI. Mithridatész pontoszi királyévi 7500 tonna gabonát kapott Boszporosztól. A gabonatermelés főleg aKubáni-alföldönzajlott, az exportgabonát részben nagybani felvásárlással, részben adók fejében szerezték be.

További jelentős exportcikkeik a rabszolga, a bőr és a hal voltak. Gazdagságukat bizonyítják a pompásan berendezett sziklasírok Pantikapaion közelében. Az export fejében beszerzett cikk bor, növényi olaj, szövet, fémeszköz és ékszer volt.

Kultúrája

[szerkesztés]

A boszporoszi kultúra az egyik legelső, amelyre ahellenisztikusjelzőt lehet alkalmazni, már jóval a hellenizmus kora előtt. A helyi és a görög elemeket ötvözve sajátos, egyedi stílust alakítottak ki; főleg

  • kerámiaiparuk és
  • ötvösművészetük

volt kiemelkedő.

A kerámiaipar korai korszakára még az athéni import és a helyi termékek görög minták szerinti készítése jellemző. Lásdkercsi kerámia.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • szerk.: J. P. Francev:Világtörténet tíz kötetben, II. kötet.Kossuth K. (1967),pp. 413–427.
  • Bánosi György – Veresegyházi Béla:Eltűnt népek, eltűnt birodalmak kislexikona.Budapest: Anno. 1999.ISBN 963-9199-29-X
  • Magyar nagylexikonIV. (Bik–Bz).Főszerk. Élesztős László, Rostás Sándor. Budapest: Akadémiai. 1995. 395. o.ISBN 963-05-6928-0
  • ókorÓkorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap