Ugrás a tartalomhoz

Burgundok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Aburgundokkoraigermánnép volt, amelyik aVisztulaésRajnaérintésével aRhônekörnyékére vándorolt, ahol az5. századbanlétrehozta királyságát. Afrankokésnémetekbeolvasztották őket birodalmukba.

Korai történetük[szerkesztés]

Bornholmszigetének elhelyezkedése a mai Dániában

Aburgundokaz1. századbanjelentek meg abaltikumiBornholmon(óészaki nyelvenBurgundarholm,azazBurgundar szigete), valószínűleg aSkandináv-félszigetrőltelepedtek át oda. Az 1. és 2. században aAlsó-Visztulátólnyugatra éltek, s a3. századközepén vándoroltak át aFelső- és Közép-Majnavidékére, miutánIordanesszerint pusztító vereséget szenvedtek agepidáktólés majdnem megsemmisültek.

Nevük eredete[szerkesztés]

Orosiusazt írta róluk, hogy a rómaiak egyGermániábanlegyőzött népcsoportot a határerődökben helyeztek el, amely erődöket a népburgusnaknevezett. A betelepített nép idővel keveredett a helyiekkel, és az új nációt a burgus névről burgundoknak nevezték el. Elnevezésük így a romanizált lakossággal való együttélésre utal, és ezért a burgundok magukat arómaiakrokonának tartották.

A név eredetére vonatkozóan több további vélekedés is ismert. Az egyik az észak-germánBör(szél) ésKundur(fia) szavak összevonása, amiből a "vihar fiai" magyarázat ered. A másik agótBur(paraszt) ésGundja(harcos) szavak összevonása. Ez utóbbit az is igazolja, hogy több burgund király nevében szerepel a Gundja szó. Bornholm szigetével is összefüggésbe hozzák a burgundok nevét, mivel a sziget régi neve Burgundaholm (magas fennsík) és a burgundok vándorlásaik során egy darabig ezen a szigeten éltek.

A burgundok külseje és jellemvonásaik[szerkesztés]

Római történetírók a burgundokat magas termetű, sztentori hangú, de szelíd természetű barbároknak írják le. Orosius a kereszténység felvételével magyarázza, hogy a burgundoknak szelídebb erkölcseik voltak más barbár törzseknél.Szókratésztörténetíró szerint a burgundok szívesebben foglalkoztak a fa megmunkálásával, mint a háborúval.

Burgund Királyság[szerkesztés]

Európai etnikai térkép, 5. század

Szövetség Rómával és az első királyság[szerkesztés]

A burgundok laza szövetségi viszonyban voltak Rómával. 370 körül a császár megbízásából harcoltak azalemannokellen anélkül, hogy hasznuk lett volna a háborúból.

Gundahar (Gunther)vezetésével400körül aRajna-Majnaközépső folyásánál telepedtek leMainz,Speyerés Worms környékén, és megalapították fővárosukat,Wormsot.

Ebben az időben vették fel akereszténységetis.Ammianus Marcellinusazonban mégpogányoknakmondja őket. Elmondja, hogy a királyukathendinosnak mondják, aki szokásaik szerint elveszti a hatalmát és lemondani kényszerül, ha uralkodása alatt ingadozik a hadi szerencse, vagy ha a föld nem ad bő termést. A mindenki fölött álló burgund főpap nevesinistus,aki életre szólóan látja el hivatalát, és nem vonható felelősségre.

A430-as években- valószínűleg népességgyarapodás miatt - a burgundokBelgicaprovinciába terjeszkedtek. ARómai Birodalomhadvezére,Aetiusahunokatküldte ellenük, akik egy nagyon véres csatát vívtak a burgundokkal, ahol a nép nagy része elpusztult, és elesettGuntherkirály is. A hunok Worms-ot is elpusztították436-ban.

Aetius a megmaradt burgundokat443-ban Sapaudia (Savoya) tartományban telepítette le.451-ben a mauriaci csatában a burgundok is részt vettek a rómaiak segédcsapataként. Az itt szerzett győzelem emlékét megemlítik törvényeikben.

Gallia elfoglalása[szerkesztés]

Burgundia mint a Frank Birodalom része 534 és 843 között

A letelepített burgundok békésen éltek a helyi lakossággal és anyugati gótokkalegyaránt.Gunderichkirály házassága maga után vonta a burgund király aktív részvételét a császár politikájában. A császári hatalom körüli válságokat kihasználva456-ban a burgundok elfoglalták aRhonemedencéjétLyonközponttal és a földeken megosztoztak a szenátorokkal, egy évvel később pedigII. Theoderich gót királyegyetértésével vonultak be Galliába. A7. századbanFredegár krónikája már arról számol be, hogy a burgundokat kifejezetten a helyi lakosság hívta be a magas adók miatt, ezértSidonius Apollinariskissé ironikusan "7 láb magas patrónusoknak" nevezte a burgundokat.

Két főváros[szerkesztés]

Ettől az időtől kezdve a burgundoknak két fővárosuk volt, az egyik valószínűleg egy alkirály irányítása alatt állt. Lyon volt a fő-főváros, mígGenfvolt a második. Az első király, Gunderich, Lyonban tartotta az udvarát, míg öccse,ChilperichGenfben. Gunderich halála után Chilperich egy darabig egyedül uralkodott. Az ő utódja,Gundobadszintén Lyonból uralkodott, míg az ő öccseGodegiselGenfből.

Vallás és kultúra[szerkesztés]

A burgundok és a rómaiak között nem voltak konfliktusok. Nem volt vallásüldözés sem, bár a burgundok, hasonlóan a többi barbár néphez, azarianizmushívei voltak. A burgund arisztokrácia és a közszabadok erősen ragaszkodtak ehhez az irányzathoz, ami csak erősödött a nyugati gótokkal való kapcsolat során. A királyi család tagjai között is akadtak azonban hívei akatolicizmusnak.Klotild, Chilperich lánya, aki későbbKlodvigfrankkirály felesége lett, katolikus volt és az ő javára írható a frankok megtérése.

A burgund királyok jó kapcsolatban álltak a római arisztokráciával és apüspökökkel.Udvaraikban a jogászok, költők fontos szerepet töltöttek be. Sidonius Apollinaris azt írja, hogy Chilperich udvarában élt egy előkelő nemes,Syagrius,akit ő a burgundok Szolónjának nevezett, és akitől a király tanácsot kért a kormányzás dolgaiban. Syagrius tökéletesen megtanulta a burgund nyelvet, és segített a törvények megfogalmazásában is, pihenésképpen pedig az éneklésben és költészetben szolgált iránymutatóul a burgundok számára.

Az első királyság az irodalomban[szerkesztés]

Több germán legenda és hősi ének tárgya a burgund sereg hunok általi pusztulása. A legrégibb ilyen irodalmi emlék azizlandiverses Edda.Az ebben lévő nevek megegyeznek a németNibelung-énekbenlévőkkel, bár némileg módosult formában. Gibbich(Gebica),a rajnai burgund király. Fiai Gunnar(Gunther),Guttorm(Gondomar)és Giselher(Gislahar),továbbá két történelmileg nem ismert szereplő, Högni (Hagen) és Gudrun (Krimhilde) a legenda fő személyei. A verses Edda tisztán burgund hagyományból dolgozta fel az első burgund királyság tragédiáját, de a Nibelung-énekben az eposz összeolvadt a ripuárifrankokkörében születettSzigfrid-legendával.Szigfrid tulajdonképpenI. Sigebert,Austrasiakirálya, aMeroving-dinasztiauralkodója, felesége Brunhilda pedig az egyik főszereplője a frank királyi családban majdnem negyven évig tartó vérbosszúnak.

Az első királyság bukása és a második királyság[szerkesztés]

534-ben afrankoklegyőzték őket, s beolvasztották a területüket a birodalmukba. A Frank Birodalom9. századifelbomlása után független királyságot hoztak létre, amely1032-ig állt fenn, ekkorII. Konrádnémet-római császár szerezte meg.

Burgund törvények[szerkesztés]

Gundobad legfontosabb uralkodói tette törvényhozói munkássága. ALex BurgundionumvagyLex Gundobada,amelyeik "Gambetta törvényeként" vált ismertté több kodifikálási periódust fog át.

Az első törvénykönyv, mely a szóbeli hagyományban élt szokásjog írásba foglalása, még Chilperich király idejében készült. A többi barbár joghoz képest a burgund jog erős római befolyás alatt állt. A törvény részletesen felsorolja a bűnesetekért fizetendő büntetéspénzeket. Ezek összege lopás esetén az ellopott dolog értéke szerint változott, míghalálbüntetéstcsak nagyobb haszonállat vagy rabszolga megölésért róttak ki. Testi fenyítést csak rabszolgák esetén alkalmaztak.

A vérbosszúval szemben a gyilkost vérdíj fizetésére kötelezték, az összeg a sértett társadalmi státuszától függött. A nemzetségi vezetők(optimaták)vérdíja 300, a szabad harcosé 200, míg a közember vérdíja 100 aranysolidusvolt. A törvénykönyv apróra részletezi a kisebb testi sértésekért fizetendő büntetéseket is. Ez az összeg függött attól, hogy a sértést vágó- vagy szúróeszközzel, kézzel vagy bottal követték-e el, és hogy milyen testrészt érintett. Például ha egy szabad ember haját vagy szakállát egy kézzel húzták meg, akkor két solidust, ha két kézzel, akkor négy solidust kellett fizetni. Később a vérdíjak összegét minden kategóriában a felére csökkentették.

Az Új Törvénykönyvben Gundobad összegyűjtötte az összes törvényt és rendelkezést, amit alkalmasnak talált. Az új törvénykönyv szigorú szankciókat írt elő akorrupcióellen, a megvesztegetett bírót halálra ítélték. Gundobad arra is törekedett, hogy a római és a burgund lakosság egyforma elbírálás alá essen, ezért minden városban egy római és egy burgundgrófegyütt ülésezett. A törvény szabályozta továbbá a földek felosztását, a birtoklást és rendelkezett a politikai szervezetekről is.

A burgund törvények abencésekközvetítése révén hatást gyakoroltakSzent IstvánésSzent Lászlótörvénykezésére is.

Források[szerkesztés]

A magyarWikiforrásbantovábbi forrásszövegek találhatóak
  • Sz. Jónás Ilona:Barbár királyok,Gundobad. Kossuth Könyvkiadó, 1994.ISBN 963-09-3695-X

További irodalom[szerkesztés]

  • Bánosi György – Veresegyházi Béla:Eltűnt népek, eltűnt birodalmak kislexikona.Budapest: Anno. 1999. 32. o.ISBN 963-9199-29-X