Ugrás a tartalomhoz

CENTO

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Központi Szerződés Szervezete
(CENTO)
A CENTO zászlaja
A CENTO zászlaja
A Bagdadi Paktum aláírói
A Bagdadi Paktum aláírói

Alapítva1955
Megszűnt1979
Típuskatonai tömb
SzékhelyAnkara,Törökország
TagságTörökország
Irak
Irán
Pakisztán
Egyesült Királyság
AWikimédia CommonstartalmazKözponti Szerződés Szervezete
(CENTO)
témájú médiaállományokat.

ACENTO(Central Treaty Organization,azaz aKözponti Szerződés Szervezete)egyázsiaikatonai tömb volt a hidegháború során. Az ún.Bagdadi Paktummegkötése révénMETO(Middle East Treaty Organization,Közel-keleti Szerződés Szervezete)néven jött létre1955-ben.Törökországot,Irakot,Iránt,Pakisztántés azEgyesült Királyságottömörítette azAmerikai Egyesült Államokkülső támogatásával. Irak kiválása után,1959-ben vette fel a CENTO nevet. Célja az volt, hogy aNATO-t és aSEATO-t kiegészítő védelmi blokkot hozzon létre a térségben aSzovjetunióellenében.1979-ben bomlott fel Irán és Pakisztán kilépésével.

Előzmények

[szerkesztés]

A nyugati hatalmak már az1950-es évekelején felvetették aközel-keletitérségben létrehozandó katonai tömörülés szükségességét, azonban aTörökországot,Izraeltés bizonyos arab államokat összefogóKözel-keleti Védelmi Parancsnokságterve a zsidó államot el nem ismerő, azzal még elvileg háborúban álló arab országok tiltakozása miatt megbukott1951-ben, mindössze annyit sikerült elérni, hogy Törökország1952-ben belépett aNATO-ba. Az1953-ban hatalomra kerülőDwight D. Eisenhowerelnök külügyminisztere,John Foster Dullesfelújította a törekvést, és1953májusában a térségbe látogatott. Ekkor egy új brit védelmi tervről próbált tárgyalni, ami aSzuezi-csatornaközös brit–francia–egyiptomi használatát biztosította volna, de izraeli látogatásával kiváltottaKairóellenállását.

Az arab–izraeli ellentét nem tűnt kiküszöbölhetőnek, így alternatív megoldási lehetőség merült fel a török elnök,Celal Bayarrészéről, ami egy arab részvétel nélküli szövetséggel számolt. Ennek másik pillérétPakisztánbantalálta meg.1954áprilisában alá is írták a török–pakisztáni barátsági és együttműködési szerződéstKaracsiban.(Pakisztán az év szeptemberében aSEATOalapító tagja is lett.) Számítani lehetett az amerikai segítséggel trónját megőrzőMohammad Reza Pahlavi iráni sahtámogatására is.

Az arab államok közt meghatározó Egyiptomban1952júliusában aGamal Abden-Nasszer(helytelenül Nasszer) vezetteSzabad Tisztek Mozgalmavette át a hatalmat, megdöntve a monarchiát. Az eleinte Amerika felé tájékozódó új vezetés fő törekvése a brit jelenlét felszámolása volt, amely téren – immár Abden-Nasszer elnöksége alatt –1954októberében tudtak sikert felmutatni: a britek vállalták, hogy minden csapatukat kivonják az országból, de fenntarthatták maguknak a jogot a Szuezi-csatorna térségében levő támaszpontokra való visszatérésre. Ezt az angol–egyiptomi enyhülést és török–pakisztáni közeledést tetőzte volna be Irak bevonása egy szövetségbe, hogy a teljes ún. „északi harmad”részt vegyen a szovjetek elszigetelésében. Az iraki közeledés jeleként1954áprilisában amerikai segítségnyújtási egyezmény születettNúri asz-Szaídkormányával, amely1955januárjában úgy döntött, hogy megszakítja kapcsolatait aSzovjetunióval.

A szerződés tartalma

[szerkesztés]

Az1955.február 25-énBagdadbanarab,törökésangolváltozatban aláírt, nyolc cikkelyből álló szerződés lényege, hogy Irak és Törökország a térség békéjének fenntartása céljából és korábbi, 1946-ban kötött barátsági egyezményüknek érvényt szerezve „együttműködnek biztonságuk és békéjük érdekében”. Ennek konkrét módozatait utóbb, különmegállapodásokkal fogják meghatározni. A szerződő felek vitás ügyeiket békés úton rendezik és nem avatkoznak egymás belügyeibe. Az egyezményhez az Arab Liga bármely tagja és a régió békéjében érdekelt államok bármelyike csatlakozhat. Ha a paktumot legalább négy kormány aláírja, úgy állandó miniszteri szintű tanácsot kell létesíteniük. A szerződés az egyes kormányok megerősítése nyomán lép érvénybe és öt évre szól. Amennyiben a tagállamok nem jelzik kilépési szándékukat, az együttműködés további öt évre automatikusan meghosszabbodik.

Következmények

[szerkesztés]

A Bagdadi Paktumhoz még megkötése évében csatlakozott Nagy-Britannia, Pakisztán és végül Irán is, míg azAmerikai Egyesült Államokmegfigyelőként vett részt a létrejövő szervezet munkájában, és külön kétoldalú szerződéseket kötött a tagokkal anélkül, hogy aláírta volna az egyezményt. A felálló szervezet központja az iraki főváros lett. Egyiptom és a többi arab állam tervezett bevonása azonban nem sikerült, mivel Nasszer féltette Egyiptom hagyományos hatalmi pozícióit az arab világon belül. Irak ugyanis amásodik világháborúóta szorgalmazta, hogy aHásimita-dinasztiavezetésével egyesíteni kellene atermékeny félholdországait (ld.Termékeny félhold-terv), és a Bagdadi Paktum pozícióinak megerősödésével fenyegetett.

Az egyiptomi elnök már a paktum megkötése előtt sérelmezte a török–iraki közeledést, majd1955márciusában hármas – utóbbJemenbevonásával négyessé bővülő – katonai együttműködési szerződést kötött az iraki terveket szintén veszélyesnek ítélőSzíriávalésSzaúd-Arábiával.1955 áprilisában látogatást tettIndiában,majd azindonéziaiBandungbanJosip Broz Titojugoszláv ésDzsaváharlál Nehruindiai elnökkel megalakította az el nem kötelezettek mozgalmát. Még a szintén Hásimiták uraltaJordániasem írta alá az egyezményt, nohaHuszejn királyeredetileg támogatóan nyilatkozott róla. ASzovjetuniótermészetszerűen elítélte a katonai tömb létrehozását, amit a nyugati hatalmak imperializmusa újabb lépésének nyilvánított.

A Paktumtól a CENTO-ig

[szerkesztés]

Az1956-osszuezi válságsúlyosan megrendítette a paktumot aláíró britek presztízsét, miközben Abden-Nasszer hatalmas erkölcsi győzelmet aratott. A válaszul1957-ben meghirdetettEisenhower-doktrínamindinkább az országa számára nagy gazdasági segítséget nyújtóMoszkvafelé terelte az egyiptomi elnököt. Az általa képviselt pánarab eszme megvalósulásaként1958-ban létrejöttEgyesült Arab Köztársaságmegszületése rendkívüli hatást váltott ki a Közel-Keleten:1958júliusábanAbd al-Karím KászimmegbuktattaII. Fejszál iraki királytés Núri asz-Szaíd kormányát, bejelentve, hogy ezentúl bandungi irányvonalat kíván folytatni a külpolitikában,Libanonbanpedig az Eisenhower-doktrínára hivatkozva amerikai csapatok akadályozták meg a nasszerista hatalomátvételt. Jordániába is brit ejtőernyősöket vezényeltek.

A libanoni beavatkozást a Bagdadi Paktum aláírói közül egyedül az új iraki vezetés nem volt hajlandó elfogadni, és1959-ben bejelentette kilépését a szervezetből. A szövetség ekkor székhelyétBagdadbólAnkarábahelyezte át, és felvette a CENTO (Központi Szerződés Szervezete) nevet.

A CENTO évtizedei és megszűnése

[szerkesztés]

Az Egyesült Államok ebben a szervezetben sem vállalt tagságot, ismét kétoldalú egyezményekkel kötötte magát a résztvevőkhöz. Az új katonai tömb két évtizeden át működött Ankara központtal. Itt kaptak helyet legfelső szervei: az Állandó Tanács (a külügyminiszterek részvételével), a Titkárság, az Állandó Katonai Bizottság (vezérkari főnökök) és a „Felforgató mozgalmak elleni harc bizottsága”. Tényleges szerepet azonban nem tudott betölteni fennállása során.

Felbomlását az1978-ban kitörtiráni forradalomokozta, ami1979-ben elűzte a nyugatbarát Mohammad Reza sahot, és kikiáltotta azIráni Iszlám Köztársaságot.Az új rezsim viszonya drasztikusan megromlott az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel, ezért kilépett a CENTO-ból. Példáját még abban az évben a szövetségnek immár hasznát nem látóPakisztánis követte (az állam egyébként1973-ban a SEATO-ból is kilépett, mivel nem kapott segítséget az India elleni háborúban). Ennek következtében a két NATO-tagra, Törökországra és Egyesült Királyságra olvadt CENTO-ra már nem volt szükség, így feloszlott.

További információk

[szerkesztés]
  • NATO, CENTO, SEATO, OAS;szöveg Miloslav Had et al., németből ford. Hollós Alfréd; Kossuth, Bp., 1966

Források

[szerkesztés]