Ugrás a tartalomhoz

Charles Scott Sherrington

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Charles Scott Sherrington
Született1857.november 27.
Islington
Elhunyt1952.március 4.(94 évesen)
Eastbourne
Állampolgársága
Nemzetiségeangol
Foglalkozásaorvos,neurofiziológus
TisztségePresident of the Royal Society(1920–1925)
Iskolái
  • Fitzwilliam Főiskola
  • Gonville and Caius College
  • Ipswich School
  • Oxfordi Egyetem
  • St Thomas's Hospital Medical School
KitüntetéseiOrvosi Nobel-díj(1932)
SírhelyeIpswich
AWikimédia CommonstartalmazCharles Scott Sherringtontémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Charles Scott SherringtonOM(Islington,1857.november 27.Eastbourne,1952.március 4.)angolorvos, neurofiziológus. 1932-benEdgar Adriannalközösen elnyerte afiziológiai és orvosi Nobel-díjat"az idegsejtek funkcióira vonatkozó felfedezéseikért".

Élete[szerkesztés]

Charles Sherringon (jobbra) és Charles Roy Cambridge-ben 1893-ban

Charles Scott Sherrington 1857. november 27-én született a ma márLondonhoztartozó Islingtonban. Apja, aCaisterbőlszármazó James Norton Sherrington korán meghalt, Charles anyja, Anne Brookes Thurtell pedig férjhez ment az ipswichi Dr. Caleb Rose-hoz, aki klasszika-filológiával és régészettel foglalkozott. Valószínűleg tőle ered Charles egész életén át tartó érdeklődése a művészetek iránt.

Tanulmányai[szerkesztés]

1876-ban aSt. Thomas's Hospital-ban kezdte orvosi tanulmányait. 1878-ban sikerrel letette a Királyi Sebészeti Kollégium elsődleges vizsgáit, egy évvel később pedig tagjelöltjévé vált a szervezetnek. 1879-tőlCambridge-benMichael Fosterirányítása alatt tanult élettant.

1881-ben Michael Fosterrel együtt részt vett egy londoni orvosi kongresszuson, ahol astrassburgiFriedrich Goltzés a skótDavid Ferrierközött vita tört ki arról, hogy az agyi funkciók köthetők-e azagykéregegy adott helyéhez. A résztvevők bizottságot alakítottak a probléma eldöntésére és a kísérletek egy részét John Langley, Sherrington egyik tanára magára vállalta. Sherrington segédkezett neki, ő készítette el a kísérleti állatok agyának szövettani analízisét. 1884-ben közös cikket jelentettek meg eredményeikről, Sherrington pedig innentől fogva elköteleződött aneurológiairánt.

1883-ban Cambridge-ben anatómiai, a St. Thomas's Hospital-ban pedig szövettani demonstrátor lett. A következő évben teljes jogú tagjává vált a Királyi Sebészeti Kollégiumnak, 1884-1885-ben pedig Friedrich Goltz laboratóriumában dolgozott Strassburgban. 1885-ben megkapta cambridge-i diplomáját és 1886-ban tagjává vált a Királyi Orvosi Kollégiumnak.

Utazásai[szerkesztés]

1885-benkolerajárványtört ki Spanyolországban és egy spanyol orvos azt állította, hogy sikerült vakcinát kifejlesztenie a betegség ellen. Az angol orvosi társulatok háromfős bizottságot küldtek az országba az eset megvizsgálására, melynek tagja volt Sherrington is. 1886-ban Velence mellett újabb kolerás mintákat gyűjtött, majdBerlinbeutazott, hogyRudolf Virchowsegítségével megvizsgálja azokat. VirchowRobert Koch-hoz küldte, hogy hat hét alatt sajátítsa el a megfelelő bakteriológiai technikákat, Sherrington azonban végül egy évig dolgozott együtt Koch-al.

Tanári pályája[szerkesztés]

1887-ben visszatért Londonba, ahol a St. Thomas's Hospitalban élettant adott elő és ugyanekkor a cambridge-iGonville and Caius Collegetagjává választották. 1891-ben a londoniBrown Institute for Advanced Physiological and Pathological Researchprofesszorává, majd 1895-ben aLiverpooli Egyetemélettanprofesszorává nevezték ki.Liverpoolbannyolc hónapig nála dolgozott az amerikaiHarvey Cushing,akit később gyakran a modern idegsebészet atyjaként emlegettek.

1913-ban meghívták az oxfordi egyetemre az élettan professzorának (1895-ben már egyszer sikertelenül megpályázta az állást), és egészen 1936-os nyugdíjba vonulásáig itt dolgozott. Oxfordban írta meg az 1919-ben megjelent klasszikus tankönyvet, aMammalian Physiology: a Course of Practical Exercises-t.

Tudományos tevékenysége[szerkesztés]

Cambridge-i évei alatt Sherrington érdeklődés agerincvelővizsgálata felé fordult. 1891-től kezdve az akkoriban sokat vitatott gerincvelői reflexekkel kezdett foglalkozni és a témában több cikket is közölt. Foglalkozott az izmokat mozgató idegekkel és felfedezte, hogy ezekben az idegszálak egyharmadaefferens,a többi pedig motoros.

Liverpoolban visszatért egy korábbi témájához, az antagonista izmok beidegzésének kérdéséhez és kimutatta, hogy működésükben jelentős szerepe van a reflexek gátlásának.

Sherrington vezette be aszinapszisszakkifejezés használatát. Megcáfolta a 19. század végén elterjedt nézeteket, hogy az állatok viselkedése csak egymástól független reflexek összessége és kimutatta az agyfunkciók integrált voltát. Nevéhez fűződik Sherrington törvénye, mely kimondja, hogy egy izom aktiválásánál annak antagonista izma (feszítő-hajlító izompárok) gátlódik. Róla nevezték el a Liddell-Sherrington reflexet és a Schiff-Sherrington reflexet. Munkásságával alapvető módon járult hozzá a modern idegélettan fejlődéséhez.

Elismerései[szerkesztés]

Charles Sherrington emlékét őrző festett üvegablak Cambridge-ben

Sherrington még 1893-ban tagja lett a Royal Society-nek, 1920 és 1925 között pedig a testület elnöke volt. Összesen 22 európai egyetem, közte aBudapesti Tudományegyetemis díszdoktorává választotta.

Személyisége és családja[szerkesztés]

Charles Sherrington a közepesnél alacsonyabb (167 cm) termetű, de erős fizikumú férfi volt, az egyetemen rögbizett és tagja volt az evezőscsapatnak. Azelső világháborúidején ő elnökölte a gyári dolgozók fáradását vizsgáló bizottságot, és hogy első kézből szerezzen tapasztalatokat, 57 évesen 13 órás műszakokat dolgozott végig egy muníciógyárban. Diákkorától kezdve rövidlátó volt, de gyakran még a munkájához sem hordott szemüveget. 1925-ben kiadott egy verseskötetetThe Assaying of Brabantius and other Versecímmel és egyik kritikusa azt írta róla, hogy "Miss Sherrington" remélhetőleg több költeményt is ír még. 1940-ben kiadta filozófiai jellegű könyvét, aMan on His Nature-t a 16. századi francia orvosról,Jean Fernelről.

1892-ben Charles Sherrington feleségül vette Ethel Mary Wright-ot. Egy fiuk született 1897-ben.

1952. március 4-én, 94 évesen hunyt el szívbetegségben, az angliaiEastbourne-ben.

Külső hivatkozások[szerkesztés]