Ugrás a tartalomhoz

Conductus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

AconductusazArs antiquának,azaz a1112. századkorai többszólamúságának azorganummellett legfontosabb műfaja. Két-, három- vagy több szólamúvokáliszeneikompozíció.

Elnevezés

[szerkesztés]

A lat.conductus(fr.:conduit) szó jelentése (át)vezetés, azaz átvezető vagy kísérő ének. Az elnevezés eredeti jelentése vitatott: a műfaj két sajátosságára is utalhat, és nem eldöntött, hogy a névadás honnan származik:

  1. Az elnevezés a szólamok „együtt vezetett”, egyidjejű megszólalására utal (vagyis arra a viszonylaghomofón,ún.hang hang elleniszerkesztésmódra, ami a kor organumainak és conductusainak nagy részére jellemző) – ez a kevésbé valószínű, bár nem elképzelhetetlen lehetőség.
  2. Az elnevezés az ilyen műfajú énekek eredetiliturgikusfunkciójára utal, nevezetesen, hogy a pap és az asszisztencia átvonulása (esetleg az olvasmányoskönyvnek azambóhozvitele) alatt szolgáltak időkitöltő (a vonulást kísérő) zeneként, azaz nem képezték részét a szorosan vett liturgiának.

Sajátosságok

[szerkesztés]

Ezzel a sajátos liturgikus szereppel függ össze a műfaj legfontosabb tulajdonsága, az, hogy bár a conductusál a többszólamú komponálás módja gyakorlatilag nem sokban különbözik a korban szokásosorganum-technikától, a conductusban a feldolgozás alapját nem egy liturgikusgregoriánénekdallam, hanem egy a zeneszerző általad hockomponált dallam képezi. E tulajdonsága miatt a conductus adta a legtágabb teret a szabad zeneszerzői fantázia megnyilvánulásának e kor zenei műfajai közül. Ezt a tényt erősíti megKölni Francois, aki szerint"aki jó conductust akar írni, annak mindenekelőtt egy szép dallamot kell kitalálnia"

Szövegek

[szerkesztés]

A szövegek minden esetben latin nyelvűek, azonban a legritkább esetben liturgikusak. Gyakoriak a szentekről szóló, az ünnepkörhöz kötődő vagy valamilyen hitigazságot megfogalmazó szövegek. Érdekes, hogy a késői conductusokban egyértelműen világi, sőt olykor a klérus bűneit ostorozó, nyilvánvalóan nem templomi megszólaltatásra szánt szövegek is megjelennek.

Források

[szerkesztés]

A conductus legfontosabb forrásai aCodex Calixtinusés aSaint Martial-kéziratok.Ezekben találhatóak meg a műfaj legjellegzetesebb és legszebb darabjai. Név szerint egyetlen conductus-szerzőt sem sikerült azonosítani, azonban több elméletíró, így a már említett Kölni Francón kívülJohannes de Garlandia,sőt a 14. században éltLiége-i Jakabis foglalkozott a műfajjal.

Továbbélés

[szerkesztés]

A conductus műfaja amotettaegyik legfontosabb előzménye. Noha a késő középkori motetta új kompozíciós módszerekkel (pl.izoritmia) bár, de továbbra is a gregorián dallamkincset dolgozza fel újra és újra, a conductusban megtalált új zenei nyelv és zeneszerzői szerep atrecentomadrigálkialakulásáig meghatározó marad.