Deep Blue
Deep Blue | |
Fejlesztő | IBM |
Gyártó | IBM |
Operációs rendszer | IBM AIX |
AWikimédia CommonstartalmazDeep Bluetémájú médiaállományokat. |
ADeep BlueazIBMáltal körülbelül 20 millió dolláros költséggel kifejlesztettszámítógép,amelysakkjátékban1997-ben egy szabályszerű hatjátszmás páros mérkőzésenNew Yorkban3,5-2,5 arányban legyőzteGarri Kaszparovot,az emberi sakkozás akkori világbajnokát.
A sakkszámítógépek fejlesztése során az első alkalmak egyike volt, amikor lépések kiértékeléséhez összekapcsoltak kétprocesszort.
Kaszparov rosszul viselte a vereségét, különböző indokokat hozott fel a miértekre. A számítógépnek a nyilvánosság előtt nem volt azóta komolyabb szereplése. Az IBMyorktowniépületében áll, ahol kutatási feladatokat végeznek vele, esetenként pedig különböző hírességek elleni sakkjátszmákra használják, mint például Nathan Sharanskyizraelipártvezérrel szemben.
Érdekesség: annak ellenére, hogy a számítógép aszemélyiségnekegy szikrájával sem rendelkezik, a vállalat hírességi listáján előkelőbb helyen áll, mint az IBM hús-vér vezetői, amivel egy új típusú sztár jelent meg a populáris kultúrában.
A Deep Blue története
[szerkesztés]A Kaszparovval lejátszott sakkparti a világ leghíresebb játszmái közé került. Ezt követően a Deep Blue-t jelentősen feljavították – ez lett nem hivatalos „becenevén” aDeeper Blue,ami újra játszott Kaszparovval 1997 májusában és nyert.
A projekt Hszü Feng-Hsziung (kínai: Hứa phong hùng, pinjin:Xǔ Fēng Xióng, angol átírás szerint:Feng-hsiung Hsu) IBM munkatárs (a majdani Deep Blue-ról szóló könyvek szerzője) „chip-teszt” elnevezésű kísérleti fejlesztéseként indult a Carnegie Mellon egyetemen, és szintén egy sakkprogram volt. A névadásban nagy szerepe volt aDouglas Adamsegyik könyvében szereplő kitalált szuperszámítógépnek, aDeep Thought-nak.
A rendszer játékereje főként az elért nyers(brute force)számítási teljesítményből származik. Az1997-es Deep Blue változat egyIBM RS/6000 SPalapú szuperszámítógép: masszív paralel megvalósítású, 30-utas, 30 dbRS/6000processzort és összesen 480 speciális sakk-csipet tartalmazó gép.[1] Minden processzor maximum 16 csipet tudott vezérelni, 8-8 csipet 2 microchannel csatornán keresztül. Mindegyik sakk-csip 2-2.5 millió (sakk)állást volt képes kiértékelni egy másodperc alatt, így az egész rendszer maximális teljesítménye kb. 1 milliárd állás/másodperc volt. A rendszer a gyakorlatban átlag 200 millió állás/másodperc sebességet ért el. Maga a sakkozóprogramC nyelvenvolt írva ésAIX operációs rendszeralatt futott.
Az 1997-es játszma idején a keresőalgoritmus 40 lépéspár mélységig jutott el, míg a nem-kiterjesztett keresés 12 lépéspár mélységű volt. Kaszparov becsült 'keresési mélysége' ugyanekkor kb. 10-12 lépéspár volt. Egy érdekes összehasonlítás olvasható a Deep Blue és Kaszparov eltérő stílusáról az IBM oldalain.[2]
1997 júniusában a Deep Blue volt a 259-ik legerősebbszuperszámítógépaTOP500lista szerint, 11.38GFLOPSteljesítményt érve el a High-PerformanceLINPACKteszten.[3]
Más hasonló programok
[szerkesztés]Az alább felsorolt programokon kívül számtalan, kifejezetten játékra kifejlesztettszoftveris létezik, melyeknek szintén megvan a maga élvezhetőségi skálájuk.
A Hydra
[szerkesztés]A világ legerősebb ilyen testet öltő sakkozó masinája egyEgyesült Arab Emírségek-beli fejlesztés: aHydra.A legbonyolultabb állásokban is 18 lépést, azaz 9 lépéspárt képes előre számolni (a Deep Blue hatot tudott), ami azt jelenti, hogy egy egyszerűbb, kevesebb bábut felvonultató állásnál képes lehet azösszeslehetséges kimenetelt megállapítani.
Michael Adamsangol nagymester, akiLékó Péterreltöbbek között2005-ben meccselt, nem sokkal később találkozott a Hydrával. Eredménye 5,5:0,5; oda, a gép nyert. A "Man vs Machine" címmel reklámozott esemény előtt az érdeklődők körében felmérést végeztek, kire tennék a voksukat. Csupán 12% gondolta úgy, hogy az ember győz.
Deep Fritz
[szerkesztés]ADeep Fritz,mely azóta több verziót is megért (például X3D Fritz) a holland Frans Morsch vezetésével készítették el, miután az IBM leállt a Deep Blue-val.
Többször is bizonyított Kaszparov és az alternatív világszervezet bajnoka Vishwanathan Anand megverésével. (Lásd)
Kramnyik (szintén világbajnok) a közönséges személyi számítógépen futó sakkprogrammal csapott össze, úgy, hogy a játszma első szakaszában figyelemmel követhette a gép számítási folyamatait. AFritz10névre hallgató program 4:2-re győzött úgy, hogy nem vesztett játszmát (forrást lásd bővebben).
2003-ban Kaszparov megint gép ellen játszott, ellenfele neve immár:FritzX3D.Itt érdekességként megemlíthetjük, hogy mivel egyre elterjedtebbé vált az a nézet, hogy a számítógép monitorján olvasott információk kevésbé rögzülnek, nem dolgozza fel őket agyunk olyan mélységben, mint a papírról, vagy akár térbeli sakkfigurákról szerzett adatokat, Kaszparov a monitort nézve speciális szemüveggel (3D-s szemüveg) játszott.
A gép nyert, Kaszparov elemzői azt állítják, hogy a világhírű játékos esetében a hibájalásd az animációegyszerű "elnézés", ami ha valódi táblán játszik, nem történik meg.
A sakk- és go-programok
[szerkesztés]Agojátékban aszámítógép-tudománykevésbé eredményes – ennek okát a játékintuitívsajátosságában vélik felfedezni, de az is tény, hogy jóval kevesebb erőfeszítést is tettek a goprogramok fejlesztésére. A sakkszoftverek iránti érdeklődés azért is lehet nagyobb, mert a sakkállásokat könnyebb megfogalmazni a számítástechnika nyelvén.
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]- A sakk történeteidőrendben
- IBM RS/6000
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Feng-hsiung, Hsu:IBM’S DEEP BLUE CHESS GRANDMASTER CHIPS(angol nyelven) (pdf), 1999. (Hozzáférés: 2010)
- ↑Kasparov vs Deep Blue: a contrast in styles(angol nyelven). IBM, 2005. [2005. február 10-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2024. március 31.)
- ↑TOP500 Super Computer List - June 1997 (201-300)Archiválva2009. február 13-idátummal aWayback Machine-ben Top500.org
További információk
[szerkesztés]- IBM: a Deep Blue – Kaszparov mérkőzések részletes elemzése
- All this power just for chess?(angol nyelven). IBM, 2001. (Hozzáférés: 2013)
- Hancu:Index - Belföld - 1997: a Deep Blue megveri Kaszparovot.Index,2011 [last update]. (Hozzáférés: 2011. október 23.)
- Mérő László:Észjárások.delfin.unideb.hu,2004 [last update]. (Hozzáférés: 2011. október 23.)[halott link]
- Kállai Gábor:Hol végződik a sakktábla?.mindentudas.hu,2011 [last update]. (Hozzáférés: 2011. október 23.)