Ugrás a tartalomhoz

Dopping

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Adoppingteljesítményfokozó természetes vagy mesterséges szerek összefoglaló neve. Alkalmazását asporttalkapcsolatos szabályok szigorúan tiltják.

Fogalmát Magyarországon a43/2011. (III. 23.) Korm. rendelet2. pontja állapítja meg. Ezek szerint dopping „az e rendeletben meghatározott tiltólista szerinti hatóanyagot tartalmazó teljesítményfokozó – vagy annak elfedését, illetve gyorsabb kiürítését elősegítő – szer, készítmény vagy élettani vegyület, továbbá módszer.”

A szó eredete

[szerkesztés]

A dél-afrikaikaffertörzsek bódító pálinkáját hívták így, amelyet jelentős törzsi események alkalmával fogyasztottak el. Az ital felfokozott idegállapotot vagy éppen bódultságot idézett elő; érzéseikre ez úgy hatott, mint aszeszokozta hirtelen hangulatváltozás. Maga a szó a 19. század végén került az angol nyelvbe, előszördopeformában használták, azangliailóversenyekkelkapcsolatosan.

Bár a szónak „serkentés” értelme pozitív tartalmat is hordozhat, ma főleg negatív jelenségekkel kapcsolódik össze a dopping.

A sportolók a szlengben nevezikkoksznak is.

Története

[szerkesztés]

Az ókori Görögországban már ismert volt a sportolók teljesítményfokozása: ezt fokozott fehérjebevitellel érték el. A Kr. e. 6. században a birkózó klotóni Milón verseny előtt nagy mennyiségű borjúhúst fogyasztott. Mások az állatok vérének fogyasztására esküdtek. Ugyancsak fokozott teljesítményt váltott ki az indiánokból a kokalevél fogyasztása.[1]

A nemzetközi sporteseményeknek az egyik legnagyobb problémája a doppingszerek, vagy más teljesítménynövelődrogokhasználata. A 20. század elején számos atléta kezdett teljesítményfokozókat használni. Például már az1904. évi nyári olimpiai játékokmaratonfutója, Thomas J. Hickssztrichnintés konyakot kapott edzőjétől a verseny alatt.[2]Ahogy a módszerek fejlődtek, egyre kétségtelenebbé vált, hogy a doppingolás nem csak fenyegetés a sportok feddhetetlenségét illetően, de végzetes mellékhatásokat is mutathat az atlétákra nézve. Az első, doppingszer által okozott haláleset az1960. évi nyári olimpiai játékokon,Rómábantörtént., aholKnud Enemark Jensendán kerékpáros lebukott a kerékpárjáról, és később elhunyt. A halottkém vizsgálatából kiderült, hogyamfetaminhatása alatt állt.[3]Az 1960-as évek közepétől a sportszervezetek kezdték tiltani a teljesítménynövelő szerek alkalmazását, aNOB1967 óta támogatja ezt a tilalmat.[4]

Az első pozitív tesztű olimpikon Hans-Gunnar Lilkenwall,svédöttusázó volt az1968. évi nyári olimpiai játékokon(alkoholhasználatáért el is vették a bronzérmét).[5]Hetvenhárom sportoló volt még érintett a következő 38 évben, közöttük számos érmes is. A legismertebb doppingolással összefüggő kizárás esete akanadaisprinter,Ben Johnsonnevéhez fűződik, aki megnyerte az1988. évi szöuli olimpiai játékok100 méteres síkfutását, de pozitívsztanozololtesztetprodukált, következésképp elvették az aranyérmét, majd aztCarl Lewisnakadták, akit szintén többször gyanúsítottak teljesítménynövelő szerek használatával, noha sosem mutatott pozitív mintát.[6]

A vizsgálatok ellenére számos atléta folytatta a gyógyszerek szedését fizikai képességeik növelésére, lebukás nélkül. 1990-ben dokumentumokat hoztak nyilvánosságra, amelyekből kiderült, hogykeletnémetsportolónők tudomásuk nélkül szedtek asszimilációs szteroidokat és másfajta drogokat, amiket edzőiktől kaptak, sőt, a lányok már 11 éves koruktól elkezdték a gyógyszeres étrendet, a szüleik előzetes hozzájárulásával. Amerikai női úszók, mint példáulShirley Babashoffmeg is vádolták akelet-németeketdoppingszerek használatával az1976. évi nyári olimpiai játékokelőtt.[7]Konkrét bizonyítékok azonban nem voltak aberlini falleomlásáig, amikor is dokumentumok támasztották alá az amerikaiak sejtéseit, miszerint a keletnémet sportolók rendszeres állami támogatást kaptak állóképesség-javító szerekre. Az érintettek közül sokakat a német bíróságok vétkesnek találtak.[8][9]

Az 1990-es évek második felében a Nemzetközi Olimpiai Bizottság többirányú támadást indított a doppingolás ellen, ennek legfontosabb szerve az 1999-ben megalapítottDoppingellenes Világszervezet (WADA).A2000-es nyáriés a2002-es téli olimpiai játékokbebizonyították, hogy ez a háború még korántsem ért véget, mivel súlyemelőket és sífutókat diszkvalifikáltak doppingvétség okán. Egy feltehetőleg ártatlan áldozata az antidopping mozgalomnak arománAndreea Răducan volt, akitől a2000-es sydney-i olimpiánvették el aranyérmét. A vizsgálat eredményeipszeudoefedrinjelenlétét mutatták ki a sportolónő szervezetében (melyet egy olimpiai orvos írt fel számára), és Răducan nem volt tudatában annak, hogy a megfázására felírt gyógyszerben (amelyeket az olimpiai játékok alatt szedett) illegális összetevők voltak. A2006. évi téli olimpiai játékokalatt csupán egy sportoló bukott meg a vizsgálatokon, az ő érmét visszavonták. Tizenkét sportolónál találtak azonban olyan rendellenességet, hogy az ellenőrzések magas vörösvértestet mutattak ki (büntetésük öt nap eltiltás volt, egészségügyi okokból). Az atléták képességeit igazságtalanul fejlesztő szerek az évek alatt egyre kifinomultabbak lettek. Ennek okán aNOBelső alkalommal2006-ban, Torinóbanalkalmazott vérvizsgálatokat.

Doppingellenes tevékenység

[szerkesztés]

Magyarországon a doppingellenes tevékenység szabályait a43/2011. (III. 23.) Korm. rendeletállapítja meg.

A rendelet 3. pontja szerint doppingellenes tevékenység az az ellenőrző, felvilágosító és nevelő tevékenység, amelynek célja, hogy a versenyző sportteljesítménye fokozása érdekében doppingot ne használjon vagy ne alkalmazzon.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
  • Borenich Péter:Doppingbotrány;Háttér, Bp., 1988 (Háttér füzetek, MR füzetek)
  • Dopping-rendszerváltás;szerk. Szerdahelyi Szabolcs; KPnet Üzleti Hetilap, Bp., 1998
  • Frenkl Róbert:Győzni minden áron. Teljesítménykényszer – gyógyszerfüggés – dopping;Springer Tudományos, Bp., 2000
  • Frenkl Róbert–Gallov Rezső:Mi történt Athénban? Doppingtitkok nyomában;Paracelsus Bt., Budapest, 2004
  • Félúton a pekingi olimpiai játékokra. A Magyar Olimpiai Bizottság doppingellenes tájékoztatója;MOB–Országos Sportegészségügyi Intézet közreműködésével, Bp., 2006
  • Amit a doppingellenes eljárásokról tudni kell. Sportolóknak, sportszakembereknek és mindenkinek;szerk. Ember Andrea; MOB–OSEI, Budapest, 2008
  • Ines Geipel:Dopping. A teljesítmény ára;ford. Schulcz Katalin; Corvina, Bp., 2009

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. http://elteonline.hu/sport/2018/04/26/a-dopping-rovid-tortenete/
  2. Tom Hicks.Sports-reference.com. [2008. december 5-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. augusztus 27.)
  3. A Brief History of Anti-Doping.World Anti-Doping Agency. [2009. május 24-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 10.)
  4. Begley, Sharon. „The Drug Charade”,Newsweek,2008. január 7. (Hozzáférés: 2008. augusztus 27.) (angol nyelvű)
  5. Hans-Gunnar Liljenwall.123explore.com. [2008. december 6-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. augusztus 28.)
  6. Magnay, Jacquelin:Carl Lewis's positive test covered up.The Sydney Morning Herald, 2003. április 18. (Hozzáférés: 2008. augusztus 28.)
  7. Brennan, Christine. „Babashoff had Mettle to Speak out about Steroids”,USA Today,2004. július 14. (Hozzáférés: 2008. augusztus 28.)
  8. Longman, Jere. „Just Following Orders, Doctors' Orders”,The New York Times,2001. április 22. (Hozzáférés: 2008. augusztus 28.)
  9. Sports Doping Statistics Reach Plateau in Germany.Deutsche Welle, 2006. február 26. [2009. augusztus 28-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. augusztus 28.)

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
  • SportSportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap