Ugrás a tartalomhoz

Electronic Arts

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Electronic Arts
TípusNyilvánosan működőrészvénytársaság(tőzsdén jegyezve –NASDAQ:ERTS)
Alapítva1982
SzékhelyRedwood City,Kalifornia
VezetőkTrip Hawkins,alapító és korábbi CEO
Larry Probst, CEO
AlapítóTrip Hawkins
Iparágvideójáték-ipar
Formanyilvánosan működő részvénytársaság
TermékekEA Sports' Madden NFL, FIFA, NHL és NBA Live
The Sims
Command & Conquer
Medal of Honor
Battlefield
James Bond
Need for Speed
Burnout
Lord of the Rings
SSX
Def Jam
Harry Potter
WWE (2006)
Árbevétel4,515 milliárdUSD(2015)
Alkalmazottak száma
  • 8400(2015)
  • 8900(2019)
  • 11 000(2021. március 31.)[1]
Leányvállalatai
TőzsdeNASDAQ

Electronic Arts (Egyesült Államok)
Electronic Arts
Electronic Arts
Pozíció az Egyesült Államok térképén
é. sz. 37° 31′ 24″,ny. h. 122° 15′ 15″37.523258°N 122.254033°WKoordináták:é. sz. 37° 31′ 24″,ny. h. 122° 15′ 15″37.523258°N 122.254033°W
Az Electronic Arts weboldala
AWikimédia CommonstartalmazElectronic Artstémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

AzElectronic Arts(Nasdaq:ERTS) a videójáték-ipar egyik vezető fejlesztő és kiadócége.1982-ben alapítottaTrip Hawkins.Videójátékokat kiadó cégként 4,5 milliárdUSA dollároséves forgalmával a legnagyobbnak számít. Az EA sikere az évek során kiadott számos sikeres játékán alapult.

Története

[szerkesztés]

Az Electronic Arts-otTrip Hawkinsalapította, miután megvált korábbi munkahelyétől, azApple Computertől,ahol mint stratégiai és marketing-igazgató dolgozott. Hawkins1982nyarán alapította a vállalatot 200.000 USA dollárral. Az általa újonnan alapított vállalat neve:Amazin' Softwarelett.

1982 szeptemberére a kezdő csapat már összeállt. Az eredeti tagok:

Hawkinsüzleti tervét7 év tervezés után,1982októberében véglegesítette, és novemberben már a saját irodájában volt. Az első irodája, egy aSan Franciscó-i nemzetközi repülőtérleszállópályájára néző épületben volt. Karácsonyra még négy embert szerzett a csapatba:

Más munkavállalók:Nancy Fong,aki1983márciusában csatlakozott a művészeti osztályhoz.

A többi alapító egyáltalán nem kedvelte azAmazin' Softwarenevet, ezért 1983 októberében egy megbeszélést szerveztek, hogy jobb nevet találjanak a cégnek. Az üzleti tervben a „SoftArt” név szerepelt javaslatként. Ez a név azt volt hivatott jelenteni, hogy a cég által fejlesztett szoftver egy új művészeti ág. ASoftware Artsnevű cég – az egykor nagy sikerűVisiCalctáblázatkezelő alkotói – azonban nem engedélyezték számukra az övékhez ennyire hasonlóan csengő név használatát, pedig az ötlet valamennyi résztvevőnek tetszett.

Ekkor Gordon felvetette az „Electronic Artists” nevet, adózva ezzel aUnited Artistsfilmvállalatnak. DeSteve Hayesellenezte: „Mi nem vagyunk művészek, ők azok…”. Ez alatt azt értette, hogy nem az EA, hanem az általa kiadott játékok fejlesztői a művészek. VégülTim Mottvolt az, aki azElectronic Artsnevet javasolta mely mindenkinek tetszett és amelyet valamennyien elfogadtak.

Az 1982-es üzleti terv értelmében, az EA eredeti üzleti céljai közül az egyik az volt, hogy körülbelül 6 év alatt milliárdos vállalattá nője ki magát. A másik cél „olyan szoftverek készítése személyi számítógépre, melyek önmagukban is értékesek”. Abban az időben az Electronic Arts volt a 136. játékkiadó vállalat azUSA-ban, de az első, amelyik elérte a milliárdos nagyságrendet (és már 12 éve folyamatosan tartja).

Már a kezdeti időktől jellemző volt rájuk, hogy fejlesztőinek nevét feltüntették termékeiken. Az EA volt az első videójáték-kiadó, mely úgy bánt a fejlesztőivel, mint arocksztárokkal,abban az iparban, mely a fejlesztőket azelőtt leginkább gyári munkásokként kezelte. Ez a jellemvonásuk a későbbiek során tovább erősödött az EA csomagolásával, mely a késői1980-as-1990-es évekzenei albumainak borítójára hasonlított. Az EA fejlesztőire rendszeresen „művészekként” utalt, és fényképeiket is megmutatta teljes oldalas reklámjaikban és a játékok csomagolásán. Az EA bőségesen meg is osztotta bevételeit a fejlesztőkkel, mely az ő vonzerejüket is növelte az iparon belül. Az újfajta bánásmód miatt az EA könnyedén szerezhetett jobbnál jobb fejlesztőket.

1983 májusában az EA a következő játékokkal mutatkozott be:

AzArchon,aPinball Construction Set,aWorms,aM.U.L.E.még manapság is figyelemreméltó mérföldkövek a videójátékok történetében.

Később, a nagyon jó személyi számítógépeknek köszönhetően az Electronic Arts kiadta a termékeit személyi számítógépekre is, úgy mint konzolra.Trip Hawkinsotthagyta a céget és megalapította a mára már eltűnt3DOvállalatot.

Noha aSzilícium-völgybenkezdte, az EA központja ma Dél-Kaliforniábanvan.

Az Electronic Arts legújabb üzletpolitikája szerint 2011 február-márciusától, 20 millió főt meg nem haladó országok részére nem végez honosítást, kivéve a már megjelent videójátékok kiegészítőit. De egy videójáték-sorozat folytatásaihoz már nem köteles elkészíteni és finanszírozni a fordítást. A különböző videójátékokhoz különféle fordítócsapatok alakultak világszerte (pontosabban a 20 millió fő alatti országokban).[forrás?]

Az EA által publikált jelentős játékok

[szerkesztés]

Számos, leginkább figyelemre méltó és népszerű videójátékot publikált az EA. Ezek közül néhány megtalálható az alábbi listán. Az, hogy az EA jelentette meg ezeket, nem jelenti azt, hogy mindet ők fejlesztették; nagyon sok közülük független játékfejlesztő stúdiók termékei.

Korai időszak

[szerkesztés]

Jelenlegi időszak

[szerkesztés]

Stúdiók

[szerkesztés]

Jelenlegi stúdiók

[szerkesztés]

Korábbi stúdiók

[szerkesztés]

Védjegyek

[szerkesztés]

Manapság az EA számos védjeggyel operál. Ezek:

  • EA: minden nem-sport játék
  • EA Sports:sportszimulátorok
  • EA Sports Big:extrém sportjátékok
  • Pogo.com:online játékok weboldal, számos EA védjegyes kapcsolt áruval

Az EA egybeolvadt, vagy megvásárolt számos más fejlesztőt, beleértve aWestwood Studiost(aCommand & Conquerkészítője) és a Maxist, amellyel együtt aThe Sims,SimCityés aTheme Parkis a tulajdonába került.

Az EA is működtet azAOL-on keresztül különféle játékcsatornákat.

Érdekességek

[szerkesztés]

Az EA klasszikus Derékszög/Kör/Háromszög egyesített jelétBarry Deutsch,aSteinhilber Deutsch and Garddesign cég munkatársa tervezte. A 3 alakzat az alapvető „grafikai abc” -t jelenti. A kép raszteresítve van, ezzel a technológiára utal.

Sok vásárló összetévesztette a derékszög/kör/háromszög logót, s azt gondolta, hogy „EOA” -t jelent. Úgy gondolták, hogy az „E” az „Electronic” -ra utal és az „A” az „Arts” -ra. Az „O” -ra vonatkozóan nem volt ötletük, leszámítva egy-két esetet, amikor az „o” -t az „Electronic” -ban található „o” -nak tartották.

Nancy Fong és Bing Gordon ötlete volt, hogy ezt a formát rejtsék el a játékok dobozain. Az ötletet avárosi legendaadta, mely aPlayboymagazin nyuszijainak elhelyezkedésére próbál magyarázatot adni.

Kritikák

[szerkesztés]

Az EA-t néha kritizálják, mert „olyan mint aMicrosoft,csak a játékiparban”, kifejezetten amiatt, mert önös érdekből megvásárol kisebb fejlesztői stúdiókat, hogy a fejlesztőketrun-of-the-milltípusú programok megírására kényszerítse. Például azOriginUltima VIII: Paganés azUltima IX: Ascensiontermékeit az EA saját termékként mutatta be, és ezt a kettőt tartják a sorozatban a legrosszabbaknak, amikkel a piac alsó szegmensét célozták meg.Richard Garriott,azUltimasorozat elindítója egyáltalán nem kedvelte az EA-t, a korábbiUltimarészekben az EA-t bíráló utalásokat helyezett el. Általánosságban, az utóbbiUltimarészek „nem az eredeti megoldásaikról” híresek.

Az EA-t kritizálták a munkavállalóival szemben támasztott követelményeiért is. Szokatlanul hosszú munkaideje van az EA dolgozóinak, 85 óra/hét, ez általános szabály és ez a megszorítás nem csak akkor érvényes, amikor egy termék kiadására készülnek és a stabilitás megköveteli a nagyobb tempót.[2]”.A cég 2004 végén, dacolva a munkavállalók csoportos perével, nem fizette ki a túlóráért járó összeget.[3]

A cég számos termékétfreemiummodellben, online felületen üzemelteti. 2015. április 15-én négy játék, a Battlefield Heroes, a Battlefield Play4Free, a Need for Speed World és a FIFA World leállítását jelentették be,[4]a megváltozott felhasználói szokásokkal és az ebből következő veszteséggel magyarázva azt. A lépés a játékok elkötelezett felhasználói között felháborodást váltott ki.[5][6]

Források

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]