Ugrás a tartalomhoz

Európa törpeállamainak turizmusa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Európa miniállamaia kontinens legkisebb területű országai. Közös bennük, hogy azadórendszeremindegyiknek nagyon kedvező, ezért atőkebefektetésekkedvelt célpontjai. Szinte valamennyinek aturizmushozza a legnagyobbprofitot.S ebbe a körbe beletartozik abélyegkiadásés anumizmatikais.

Andorra[szerkesztés]

Andorra
Andorra la Vella,a főváros

AzIbériai-félszigetországai:Spanyolország,Portugália,Andorra ésGibraltár.Afélszigetnekmind a négy országában a turizmus adottságai rendkívül kedvezőek. Andorra gazdaságában az idegenforgalom meghatározó. Az ország lakosságszámához képest viszonyított turistaérkezések számában az ország toronymagasan vezet az egész világon (Évente 120 turista/lakosonként).

AndorraEurópalegnagyobb miniállama, amely aPireneusokközponti övezetében, a legmagasabb vonulatokbanFranciaországésSpanyolországölelésében helyezkedik el. A korábbanszegénynekszámító ország, ma elsősorban a turizmusból él, magaséletszínvonalon.Főként abevásárlóturizmusajelentős. A magashegységi turizmusa óriási télen asízés,nyáron azalpinizmusés atrekking.A hegyekben még megtalálható a hagyományosparasztigazdálkodás. Az ősi kis falvak kistemplomukkal,középkorihídjaikkal. A kétnyelvű (katalánésfrancia) miniállam fővárosa, Európa legmagasabban fekvőfővárosaAndorra la Vella.

Turisztikai célpontok:

Liechtenstein[szerkesztés]

SíterepMalbunban

AzAlpoknyolc ország területét érinti:Ausztria,Németország(Bajorország),Liechtenstein,Svájc,Franciaország,Monaco,OlaszországésSzlovénia.Mivel az ország miniállam, turizmusát értelemszerűen nem jegyzik a világranglistán, de gazdaságában aturizmusmeghatározó ágazat.

A világ egyetlen országa, amely egy család nevét őrzi. Azelső világháborúvégéig azOsztrák–Magyar Monarchiávalvoltvámunióban,s mint vesztes államra hasonló rendelkezések vonatkoztak, mintAusztriáraésMagyarországra.AzótaSvájccallétesített vámuniót, s az egykori szegény hegyvidéki ország egy svájcikantonbenyomását kelti aRajnajobb oldalán.

Turisztikai célpontok:

  • Vaduzaz ország fővárosa. Sokáig az állomásán meg sem álltak a nemzetközi vonatok. Megtekintésre érdemes a12. századihercegi várkastély, amely egy sziklaorom tetején áll, tele műkincsekkel a16. századóta. A parlament és a kormányépülete a19. századvéginémetszecesszióshangulatú. A bélyegnagyhatalmak közé tartozó hercegség különleges gyűjteménye1930-tól aPostamúzeumbanlátható. Az államnak ma is kiemelkedően jövedelmező a bélyegkiadása.
  • Schaanaz egyedüli település, mely a fővárossal egybeépült. Valójában ipari negyed. Arómai koricastellumés a megmaradt kapuszárnya a4. századbanuralkodóValentinianus császárkorából való.
  • Téli és nyári sportturizmusa jelentős. Az ország alpesi síbirodalma a 2000 méteres magasságban lévőStegésMalbunkörnyékén van.
  • A hercegségben a római katolikus vallás az államvallás. Jelentős turisztikai vonzerőt képeznek a vallási eredetű ünnepek (Nagyböjt első vasárnapjára eső Tűzrakás ünnepe, a Kormos csütörtök és azúrnapikörmenet).

Monaco[szerkesztés]

A monacóiFormula–1-versenyek színhelye

Monaco hercegsége egy kis városállam, a világ második legkisebb országa, amelyFranciaországés aFöldközi-tengerközé ékelődik aRiviérán,más néven a Côte d'Azur-ön (Kék part). Egyedül Franciaországgal határos és vele vanvámunióban.

A kiemelkedő turisztikai ágazat fő jövedelemtermelői: a hercegi palota, akaszinó,a tengerparti luxus üdülőövezet, az érme- és bélyegkibocsátás és legújabban a Formula 1-es versenyek monacói futama.

Turisztikai célpontjai:

  • a hercegi palota: a tengerbe nyúló félsziget 60 méter magas sziklaszirtjén áll. Belsejében igen gazdag aHéraklész-galéria. Látványos a Trónterem, a Tükörfolyosó, és több különbözőszalon.ANapóleonMúzeum a császár tiszteletét árasztja. A monacóikatedrálisegy13. századigótikustemplom helyén a20. századmásodik felében készült elneorománstílusban. A hercegi család több tagja is itt van eltemetve. A nemrég elhunytIII. Rainerherceg és1982-ben meghalt feleségeGrace Kelly,a híres színésznő sírlapjánál, különösen sokan tisztelegnek.
  • monte-carlóikaszinó:III. Károlyherceg tiszteletére kapta nevét1886-ban. Itt működött1856óta a Casino őse. Időközben már a harmadik épületébe került a szerencselovagok és játékosok európai fellegvára.
  • OceanográfiaiMúzeum (1906): szenzációja a mélytengeriakváriuma
  • Botanikus Kert(Jardin Exotique)
  • St. Nicholas Katedrális
  • a Monacói Herceg Autógyűjteményének Kiállítása
  • a múzeumok
  • évente aFormula–1-es verseny monacói nagydíja
  • tengerparti üdülés

Málta[szerkesztés]

Vallettailátkép
Megalitikus romok:Ħaġar Qim
A kék lagúna

EurópaésAfrikaközött aFöldközi-tengerközepén helyezkedik el. A három lakott (Malta,GozoésComino) és több lakatlan szigetből álló ország az elmúlt évtizedekben vált a turizmus célpontjává. A nagyrészt lapos mészkőszigetek látványos és üdülésre alkalmas tengerpartokkal is rendelkeznek. Legszebb része Máltán aKék barlang,Gozón azAzúr ablak.Ezenkívül fontosak a történelem előtti emlékek (Málta megalitikus templomai), ezek, valamint afőváros,Vallettabelvárosavilágörökségiemlékek. Régi fővárosa,Mdinakulturális turizmusa, a hangulatos halászfalvak is említést érdemelnek. Gozo sziget központjaRabat,angol nevén Victoria. Az ország turizmusának pozitívuma a jóközbiztonság.

Turisztikai célpontok:

A másik sziget, Gozo fővárosaRabat.Az eredetiföníciaierődítmény helyén áll aCitadella,legmagasabb pontjáról jól belátni a vidéket. Katedrálisa a1718. századbanépült.

  • A Régészeti Múzeum aneolitkori kerámiáktól kezdve mutatja be a sziget régészeti emlékeit. A sziget északi részéncseppkőbarlangokés a már említettĠgantijatemplomegyüttes találhatók. A sziget legfőbb fürdőhelye aRamla-öböl,amely homokos tengerpartján túl azzal dicsekszik, hogy a helyi hagyomány szerint szép kilátást nyújtó sziklaszirtje alatt vanKalüpszónak,az isteni úrnőnekHoméroszOdüsszeiájábanemlített barlangja.

San Marino[szerkesztés]

San Marino látképe a kastélyból

A világ legrégibb és legkisebbköztársasága.Olaszországbabeékelődve, a Titán-hegy oldalába beágyazódva. A nyolc településből álló miniállam gazdaságában meghatározó szerepe van a turizmusnak, a nemzeti jövedelem kétharmadát adja. A bélyegkiadása további 10%-ot jövedelmez. Az olasz államtól további támogatást kap a közösvámunióbóladódó veszteségek kompenzálására, Kultúrtörténeti emlékei említésre méltóak, bevásárló turizmusa jelentős.

Turisztikai célpontok:

  • Légvonalban 10 km-re van azAdriai-tengerparttól.Elsősorban a közeliRiminibőlérkeznek a kirándulók. A vásárláson felül a fő célpont a főváros:San Marinohármas fallal körülvett, központi, három részből állóerőd(a Rocca). A13. századielső vár, amit 300 év múlva átépítettek,
  • Az ÓvárosSzt. Ferenckapujánál áll a San Marino[1]tiszteletére1361-ben alapítottkolostor,ma múzeum és képtár
  • akapucinustemplomban és kolostorban hirdette kiGaribaldi,hogy feloszlatja a sereget,
  • kormányzati palota, amely1894-ben épült szögletes szárnyú, palotaszerűen, azon a helyen, ahol a mindenkori közösségi központ volt,
  • Szabadság-szobor, ami egy koronás nőalak.[2]
  • a főtemplomban őrzik azezüstbőlésaranybólkészülthermákbanSzent Marino koponyacsontjának darabjait.

Vatikán[szerkesztés]

XVI. Benedek pápa2008. évi Urbi et Orbi áldása
Kilátás a Vatikánból a Szt.Péter térre
Vatikánváros látképe

Vatikán (másként Vatikánváros) akatolikus egyházközponti kormányzata, egyben teokratikus választói monarchia. A Vatikán a legkisebb független állam a világon. Lakossága kevesebb mint 1000 fő, területe kb. félMargit-szigetnyi.Olaszországfővárosa veszi körül, igazábólRómaegyik városrésze, ATevere-folyó nyugati partján. A Vatikán szolgál azApostoli Szentszékfüggetlenségének biztosítékául. Vezetője a mindenkoripápa,Péter apostolutóda, aki az első pápa volt.

Olaszországbantöbb birtoka és jelentőspénzintézeteiis működnek. Sajátegyeteme,telekommunikációsrendszere ésvasútállomása(aStazione di Città del Vaticano) is van. Évente több millió turista keresi fel. Azarándoklatontúl megismerkedhet a világhírű gyűjteményeivel.

Turisztikai célok:

A katolikus világ egyházi központjának legfőbb szentélye a Szent Péter székesegyház. Helyén Péter apostol sírja föléNagy Konstantinépíttetett egyöthajós bazilikát.1506-tól D. Bramante tervei szerint alakították illetve építették át. A közelmúltig a világ legnagyobb templomának, a pápai székesegyháznak a területe 15.160 m². A kupolájának a magassága 132,5 méter és 44 oltára van.
1626.november 18-ánVIII. Orbán pápaavatta fel a templomot. A legnagyobb művészi értékei:Bramante,Raffaello,Sangallo,MichelangeloésBerninimestereknek köszönhető.
A kápolnát, a római pápák házi kápolnájátIV. Szixtusz pápaidejében1473-81között építették. Belsejében azÓ- ésÚjszövetségjeleneteit több mester, míg a mennyezetét teremtéstörténetét, valamint a nagyprófétákatés aszibillákatMichelangeloalkotta mesterien1508és1512között. Később az Utolsó ítéletet alkotta meg.
Felbecsülhetetlen értékű, világhírű gyűjteménnyel rendelkeznek: Museo-Pio-Clementinóbanszoborgyűjteményvan. A Chiamonti gyűjteményben túlnyomórésztrómai korianyag van. A belvederei gyűjteményben található a híresLaokoón-csoportszobra, a Museo ProfanóbanCaracalla termáinakromjai vannak kiállítva.

Hivatkozások[szerkesztés]

  1. ARab-szigetrőlszármazó Marinus nevű kőfaragó alapította301-ben.
  2. A korona valójában a vártornyokat jelképezi.

Források[szerkesztés]

  • Hortobágyi Mátyás: Idegenforgalmi földrajz II. (Budapest, 2004) 31 - 38. o.
  • Gyuricza László: A turizmus nemzetközi földrajza (Budapest-Pécs, 2008)ISBN 978-963-7286-25-4

Külső hivatkozások[szerkesztés]