Ugrás a tartalomhoz

Farok

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Egyskorpiófarka

Afarokaz állatok hátsó testrésze; a szó általánosságban a torzó egy egyedi, hajlékony függelékére utal. Ez a rész az emlősök és a madarak esetében akeresztcsontnakés afarokcsontnakfelel meg. Bár a farok elsősorban agerincesekrejellemző, egyesgerinctelenekis rendelkeznek vele, például askorpiókés azugróvillások.

Funkció

[szerkesztés]

Az állatok farka különböző módokon használható. Ahalakés más tengeri életformák farka mozgásra szolgál. Sok szárazföldi állat ezzel a testrészével zavarja el alegyeketés egyéb kellemetlen rovarokat. Egyes csoportok, köztük amacskafélékés akenguruka farkukkal egyensúlyoznak, aszélesorrú majmokésoposszumokpedig kapaszkodó farokkal rendelkeznek, ami az ágakba való kapaszkodáshoz alkalmazkodott.

Akék pávafarkának célja a párkeresés közbeni pózolás

A farkak szociális jelzésre is használhatók. Egyesszarvasfajoka farkuk alsó, fehér végének felvillantásával figyelmeztetik a többi, közelben levő fajtársat az esetleges veszélyre, akutyafélék(köztük aházikutya) érzelmeket fejeznek ki vele. Az evolúciós hatások néhány fajnál páncélozott farok kifejlődéséhez vezettek, például a skorpiók esetében, melyeknél a farokmérgetis tartalmaz.

Egyesgyíkfajokképesek elválasztani a farkukat a testüktől, ami segítheti ezeket az állatokat aragadozóktólvaló menekülés során, az eldobott, vergődő farok ugyanis elvonhatja a támadó figyelmét, illetve a megragadott farok leválasztása közvetlenül is lehetővé teheti a szökést. Az ilyen módon elvesztett farok általában idővel visszanő, habár az új rész rendszerint sötétebb az eredetinél.

A madarak farkának végén hosszú, a repülés irányítására alkalmastollakhelyezkednek el, melyek az ágakon ülő példányoknál az egyensúlyozást is segítik. Aparadicsommadaraknál,alantfarkúmadaraknál,apáváknálés több egyéb fajnál a farktollaknak fontos szerep jut a párválasztás közbeni pózolásnál. Más fajok, például aharkály,valamint afahágófélékkülönösen merev farktollai a fatörzseknek szegezve támasztékként szolgálnak.

Emberi farkak

[szerkesztés]

Az emberiembriókfarka a test egyhatod részét teszi ki.[1]Az embrió magzattá fejlődése során a farok eltűnik a növekvő testben, azaz a fejlődő farok egy csökevényes struktúra.[2][3]Ritka esetben a gyermek egy csigolyák nélküli, csupán erezetet, izmokat és idegeket tartalmazó „lágy farokkal” születik meg, azonban igen kevés olyan eset ismert, aminél a farok kötőszövetet vagy ötnél több csigolyát is tartalmazott. A modern eljárások az orvosok számára lehetővé teszik a farok szülés utáni eltávolítását. Egyes esetekben a farok valójábansacrococcygealis teratóma(kereszt- és farokcsonti vegyes daganat). A leghosszabb feljegyzett emberi farok egyFrancia-Indokínábanélt 12 éves fiú 229milliméteresfarka volt. Azindiai(nyugat-bengáliai) Chandre Oram 5,11centiméteresfarkával vált ismertté, ezt azonban nem tartják igazinak, rendellenessége inkább a gerinchasadék esete lehet. Az emberek farokcsontja ugyanazon a helyen kapcsolódik a medencéhez, ahol az emlősök farka. A farokcsontot a gerincoszlop aljánál levő összenőtt csigolyák alkotják, rendszerint négy darabból áll. Nem áll ki a testből, de van anatómiai célja: tapadási pontként szolgál az olyan izmok számára, mint a nagy farizom(musculus gluteus maximus).

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Human fetuses have tails, proving that evolution is true”,The Free Lance-Star,2005. július 5.. [2012. július 11-i dátummal azeredetibőlarchiválva] (Hozzáférés: 2009. április 28.)
  2. Human tail–caudal appendage: tethered cord”,Nature,2008. február 1. (Hozzáférés: 2009. április 28.)
  3. The 'human tail' causing tethered cervical cord”,Nature,2006. november 14. (Hozzáférés: 2009. április 28.)

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aTailcímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Tails
AWikimédia CommonstartalmazFaroktémájú médiaállományokat.