Ugrás a tartalomhoz

Fekete mustár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Fekete mustár
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Rendszertani besorolás
Ország: Növények(Plantae)
Törzs: Zárvatermők(Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek(Magnoliopsida)
Rend: Keresztesvirágúak(Brassicales)
Család: Káposztafélék(Brassicaceae)
Nemzetség: Brassica
Faj: B. nigra
Tudományos név
Brassica nigra
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazFekete mustártémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazFekete mustártémájú médiaállományokat ésFekete mustártémájú kategóriát.

Afekete mustárvagyfrancia mustár(Brassica nigra)Európában és Ázsiában gyakori egynyári, lágyszárú növény, amely 1 m magasra is megnőhet.

Aszáralsó részénekleveleiszeldeltek, feljebb ép szélűek és lándzsásak. Sárgavirágaifürtökbe rendeződnek. Négyélűbecőtermése,amely majdnem párhuzamos a főtengellyel, apró fekete gömb alakú magokat rejt, melyeketfűszerkészítésére használnak fel.

Francia mustár fajták

[szerkesztés]
  • dijoni mustár:1752-től a legismertebb mustárfajta, sima, világossárga, jellegzetes ízű, több ízváltozatban készítik. A fűszereken kívülfehérborésmustvagy savanyú must (éretlen szőlő leve) felhasználásával készül.
  • bordeaux-i mustár:kimondottan sötét, vöröses színű. Finomra őrölt barna és fekete magvakból készül, ecettel, vörösborral ízesítik, de gyógynövényeket is adnak hozzá.
  • Grey Poupon mustár:ez a krémes, borsos mustár máig az egyik leghíresebbDijonban.Nevét két úriemberről kapta; Maurice Grey adta a receptet, Auguste Poupon pedig a vállalkozás tőkéjét.
  • Champagne mustár:világos,pezsgővelkevert mustár.
  • provence-i mustár:paradicsommal,fokhagymával,hagymával,rozmaringgalés kakukkfűvel ízesített mustár. Bárányhoz és sült húsokhoz illik.

Gyógyhatása

[szerkesztés]
Belsőleg a fekete mustár étvágygerjesztő, mivel fokozza a bélnedvkiválasztást. Kis adagban emésztésserkentőnek javallt étvágytalanság ésemésztésinehézségek esetén.
Külsőleg a fekete mustár alapú készítményeket borogatás formájában alkalmazzákhörghurut,reumásésízületifájdalmak, valamint influenzás megbetegedések esetén.
A fekete mustár magjában lévőszinigrinkülsőleg bőrizgató ésvérkeringéstfokozó tulajdonságú, erős vérbőséget, értágulatot is okozhat, ami helyileg javítja a keringést;gyulladásesetén csillapítja a fájdalmat.

Ellenjavallat

[szerkesztés]
A túl magas koncentrációjú, vagy a bőrrel túl hosszú ideig érintkező borogatások túlérzékeny betegeknél erős fájdalmat, a bőrszövet visszafordíthatatlan roncsolódását, elhalását okozhatják.
A mustárkészítmények súlyoskeringésiés érproblémák, elsősorbanvisszértágulatesetén szintén ellenjavalltak.

Források

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]