Ugrás a tartalomhoz

Gáz

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A részecskék véletlenszerű hőmozgása, vagyis diffúziója. A mozgás teljesen rendezetlen, vagyis nincs benne semmi rendszer vagy periodicitás.
A gázrészecskék elektromos mező hiányában szabadon mozognak

Agázforma az anyag egyikhalmazállapota.Ha a hőmérséklet magasabb a kritikus hőmérsékletnél, gázról beszélünk; különbengőzről.[* 1][* 2]Ha a halmaz részecskéi egymástól távol vannak, ideális esetben a köztük lévő kölcsönhatások – vagyis a vonzó és taszító erők – teljes mértékben elhanyagolhatók (ezek az ún.ideális gázok,azonban ez nagyon ritka). Mint afolyadékok,a gázok isfluidumok:képesek áramlani és nem állnak ellent a deformációnak, habár vanviszkozitásuk.A folyadékokkal ellentétben a gázok nem öltik fel az őket tartalmazó test formáját, hanem igyekeznek a rendelkezésükre álló teret teljesen kitölteni. A gázokban meglévőmozgási energiaa gázrészecskék – melyek lehetnek atomok (általában nemesgázok, mint a hélium, neon stb.), elemmolekulák (pl. kétatomos oxigén, nitrogén, bróm) vagy vegyületmolekulák (pl. szén-dioxid, nitrogén-oxidok) – nagy sebessége és állandó, véletlenszerű mozgása (diffúzió) miatt a második legnagyobb a halmazállapotok között (aplazmaután). Ezen magasabb kinetikus energiaszint miatt a gázok atomjai/molekuláiszinte teljesen rugalmasan visszapattannak az őket tároló anyag felületéről és egymásról is. Ez a folyamat a kinetikus energia növelésével erősödik. A gázok állapotát alapvetően a négy fő állapotjelzővel tudjuk meghatározni: anyomás,atérfogat,ahőmérsékletés azanyagmennyiségsegítségével.[1][2]

Elterjedt tévhit, hogy a gázoknyomásáta gázmolekulák egymásnak ütközésével magyarázzák, de valójában véletlenszerű sebességük elegendő a nyomás értékének meghatározásához. A kölcsönös ütközések csupán aMaxwell–Boltzmann-eloszlásmegalapozásához voltak fontosak.

Szóhasználat

[szerkesztés]
Tetszőleges anyag általánosított fázisdiagramja. Kék vonal: szilárd–légnemű fázishatár. Piros vonal: folyadék–légnemű fázishatár (telített gőz). Zöld vonal: szilárd–folyadék fázishatár.

A „gáz” szó valószínűlegJan Baptist van Helmontflamandkémikustól ered, aki a 17. század eleji nyelvújításkor használta először. A „gáz” a görög χάος (káosz,utalva a káoszelméletre) szó flamand kiejtése, vagyis pusztán az akkorialkímiaiszokásoknak megfelelő átirata.[3]A szó ilyen formájú megalkotásban valószínűleg befolyásoltaParacelsusmunkássága.[* 3][4]

Egy másik, alternatív történet szerint van Helmont agahstvagygeist(jelentésük szellem vagy lélek) szavak eltorzított formájaként vezette be. Ez jól tükrözné a kor azon felfogását, mely szerint a gázok természetfeletti "képességekkel" bírnak, mint például a lángok kioltása és halál okozása, és melyek főként a "bányákban, kutak mélyén, temetőkben és magányos helyeken lakoznak."[5]

Az angol nyelvű irodalomban agasszótlégnemű halmazállapotértelmében sokszor (gyűjtőfogalomként) használják. További félreértések alapja lehet, hogy az amerikai angolban a köznapi beszédben agasa folyékony halmazállapotú, autó-üzemanyagként szolgálóbenzintis jelenti. A szakmai szóhasználat ennél pontosabb:

angol magyar
gas gáz
vapor gőz
steam vízgőz

Elemi gázok

[szerkesztés]

A normálállapotban (0 °C=273,15 K normál hőmérsékleten és 1 atm=101,325 kPa légköri nyomáson) stabilis gáz halmazállapotú kémiai anyagok közül egyetlen elemből épülnek fel a következők:

Ezek együtt alkotják az „elemi gázok” csoportját. Az alkotó kémiai elemektől való megkülönböztetés érdekében (főként angol nyelvterületen) használják még a „molekuláris gázok” elnevezést is.[6][2]

Fizikai tulajdonságok

[szerkesztés]

Állapotjelzők, állapotegyenletek

[szerkesztés]

A gázok legfontosabb tulajdonságait, azállapotukatalapvetően a négy legfontosabb rájuk jellemző adattal, négyállapotjelzőveltudjuk leírni:nyomás,térfogat,hőmérséklet,anyagmennyiség.A köztük (bizonyos körülmények között) fennálló matematikai kapcsolatokat próbálják meg leírni a különbözőállapotegyenletek,a kezdetlegesebbek és az általánosabbak is. Ezen egyenletek megfelelő állapotok esetén elég pontosan működnek, azonban teljesen általános, minden körülmény esetén tökéletesen működő állapotegyenletet nem ismerünk.

A nyomás azt mutatja meg, hogy adott felületre mekkoraerővelhat (mekkora nyomást gyakorol rá) az adott gáz. A nyomás a gázrészecskék diffúziójának következménye, melynek során folyamatosan rugalmasan ütköznek a felülettel. A térfogat – mintextenzív mennyiség– a gáz térbeli kiterjedését mutatja meg; a hőmérséklet pedig az anyag belső energiáját. Az anyagmennyiség a jelen levő részecskék mennyiségét állapítja meg,mólokbankifejezve (1 mól kb. 6,022045·1023részecskének felel meg).

A következőkben jelölje a nyomás Pa-ban (pascal) kifejezett értékét,a térfogat m3-ben (köbméter) kifejezett értékét,az abszolút (kelvinben mért) hőmérsékletet,a hőmérséklet °C-ban kifejezett értékét,a mólszámmal kifejezett anyagmennyiséget pedig.

Állapotegyenletek fejlődése

[szerkesztés]

Az első gázegyenletetRobert Boyleangol tudós 1662-ben megfigyelések útján rögzítette. Az egyenlet kimondja, hogy állandó anyagmennyiség és hőmérséklet mellett a gáz nyomása fordítottan arányos a térfogatával (vagyis a gázt összenyomva, nagyobb lesz a nyomás; kitágítva pedig kisebb), ami úgy is megfogalmazható, hogy a nyomás és a térfogat szorzata állandó. Ugyanerre az eredményre jutott 1679-benEdme Mariottefrancia tudós is. Ezért magyar nyelvterületenBoyle–Mariotte-törvénynek hívják[* 4]a fenti állítást leíróegyenletet.

1787-benJacques Charlesfrancia természettudós kísérleti úton megállapította, hogy állandó nyomáson adott mennyiségű ideális gáz esetén a térfogat egyenesen arányos a hőmérséklettel,vagyis– ez aCharles-törvény.1802-ben a franciaJoseph Louis Gay-Lussachasonló eredményt publikált, több kísérleti bizonyítékot mutatva be, majd 1809-ben felállította saját összefüggését: állandó térfogatú, adott mennyiségű ideális gáz esetén a nyomás egyenesen arányos a hőmérséklettel,vagyis– ez aGay-Lussac-törvény.

1811-benAmedeo Avogadroolasz fizikus felállította a ma nevét viselőAvogadro-törvényt: ideális gáz térfogata egyenesen arányos az anyagmennyiségével,vagyis.

Az úgynevezettegyesített gáztörvénya Boyle–Mariotte-törvény és a Gay-Lussac-törvény együtteséből áll elő:.Ezzel együtt az Avogadro-törvény megadja azáltalános gáztörvényt: ideális gázokra fennáll aösszefüggés, ahol R=8,314 J/mol·K azegyetemes gázállandó.

A későbbiekben a nem ideális gázokra számos összetettebb egyenletet felállítottak, ezek közül a legfontosabbak:Van der Waals-egyenlet, Redlich–Kwong egyenlet, Berthelot-egyenletek, Dieterici-egyenlet, Clausius-egyenlet, Virial-egyenlet, Peng–Robinson-egyenlet, Wohl-egyenlet, Beattie–Bridgeman-egyenlet, Benedict–Webb–Rubin-egyenlet.Jellemzőjük, hogy mindegyikben szerepelnek kísérletileg meghatározott, különböző paraméterek/konstansok.

Hivatkozások

[szerkesztés]

Megjegyzések

[szerkesztés]
  1. Szuperkritikus állapot pedig akkor lép fel, ha a nyomás és a hőmérséklet is magasabb a kritikusnál.
  2. A gáz nem tévesztendő össze apárafogalmával. Ez látszólag légnemű anyag, azonban finoman eloszlatott folyadékcseppeket (vízcseppeket) tartalmaz (két komponensű, diszperz rendszer), ilyen például aködés a felhő is.
  3. Parascelus akhaosszót többek között okkult értelemben is (például a "lélek elemeinek" megnevezésére) használta
  4. Angol nyelvterületen Boyle-törvény; francia nyelvterületen pedig Mariotte-törvény az egyenlet neve

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Veszprémi110-116. oldal
  2. abVillányi45-51. oldal
  3. Jan Baptist van Helmont:Ortus medicinae; (Amszterdam;Hollandia) 1652 (első kiadás: 1648). A gáz szó először az58. oldalonjelenik meg, ahol ezt írja: "… Gas (meum scil. inventum)…". Az59. oldalonpedig: "… in nominis egestate, halitum illum, Gas vocavi, non longe a Chao…" (...szükségünk van egy névre, és én ezt a gőztgáznakneveztem el, mely szó nem áll messze a"káosztól"...).
  4. Harper, Douglas: "gas"; Online Etymology Dictionary
  5. John William Drape.A textbook on chemistry.New York: Harper and Sons, 178. o.
  6. Gray5-17. oldal

Források

[szerkesztés]
  • Georgia State University:Georgia State University:Hyper Physics.(Hozzáférés: 2014. március 25.)
  • Gray:Gray, Theodore.Kémia elemek - Kalandozás a Világegyetem atomjai között.Budapest: Officina '96 Kiadó (2011).ISBN 978-615-5065-06-4
  • Lewis:Gaseuos State.Lewis, Antony. (Hozzáférés: 2014. március 25.)
  • NASA:Animated Gas Lab.National Aeronautics and Space Administration (NASA). [2010. november 22-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. március 25.)
  • Northwestern Michigan College:The Gaseous State.Northwestern Michigan College. [2008. december 17-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. március 25.)
  • Veszprémi:Veszprémi, Tamás.Általános kémia.Budapest: Akadémiai Kiadó (2011)
  • Villányi:Villányi, Attila.Kémia 9., Általános kémia.Budapest: Műszaki Könyvkiadó (2013)

További források

[szerkesztés]
  • Anderson, John D.:Modern Compressible Flow: Third Edition; New York, McGraw-Hill (2004); ISBN=0-07-124136-1
  • Anderson, John D.:Fundamentals of Aerodynamics: Fourth Edition; New York, McGraw-Hill (2007); ISBN=0-07-295046-3
  • Hill, Philip; Peterson, Carl:Mechanics and Thermodynamics of Propulsion: Second Edition;Addison-Wesley (1992); ISBN=0-201-14659-2
  • Laurendeau, Normand M.:Statistical Thermodynamics: Fundamentals and Applications; Cambridge University Press (2006)

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
Commons:Category:Gases
AWikimédia CommonstartalmazGáztémájú médiaállományokat.