Ugrás a tartalomhoz

GNU General Public License

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(GPLszócikkből átirányítva)
GNU GPLv3 logó

AGNU General Public License(rövid neveGPL,magyarul: GNU Általános Nyilvános Licenc) egy általános célúnyílt forráskódú licenc,amelyet aFree Software Foundation(FSF) tervezett aGNUprojekt programkódjaihoz. A GPL leginkább elterjedt változata, a GPLv2[1]1991-ben készült, de 2007 nyarán megjelent a GPLv3[2][3][4]verzió is.

AGPLa legelső – és egyben a legelterjedtebb – valóbanszabad licenc.A GPL nemcsak, hogy szorosan kapcsolódik aszabad szoftvermozgalomhoz, de ez alapozta meg a mozgalom sikerét is.

A GPL licencnek létezik egy lazábbGNU Lesser General Public Licensenevű változata, melyet általában külső programkönyvtárakhoz használnak. A licenc lazább jellegét az adja, hogy a programkönyvtár módosítása esetén a forráskód megosztása (a GPL-hez hasonlóan) kötelező, ugyanakkor a programkönyvtárat használó alkalmazás maradhat zárt forrású, amennyiben a programkönyvtárat dinamikusan szerkesztjük a programhoz. (tipikusan.jar,.dll,.so stb.)

Leírása

[szerkesztés]

A licenc lényege – más szabad licencekhez hasonlóan –, hogy a mű szabadon terjeszthető (akár pénzért is), és szabadon módosítható, de a terjesztései és a módosítások kötelezően szintén GPL licenc alatt kell, hogy megjelenjenek, így biztosítva, hogy a szabad tartalmakból készült bármilyenszármazékos műis szabad maradjon.

AGPLlegnagyobb programbázisa jelenleg aLinuxrendszermag és a szabadUnix-szerűrendszerek segédprogramjai. Jelentős mérföldkő volt a nyílt forráskód történetében aJava PlatformGPLlicenc alatti megnyitása2007-ben.[5]

Vállalati szinten

[szerkesztés]

A vállalati szféraGPL-lel, illetve szabad programokkal kapcsolatos idegenkedését aNyílt forráskód kezdeményezéspróbálja feloldani1998óta. Első tevékenységük a vonzónak szántnyílt forráskód( "open source", angol) fogalom bevezetése volt a félreérthetőszabad szoftver(„free software”: afreejelenthet „ingyenest”, általában „szabad” ) helyett. Anyílt forráskódma már megkerülhetetlen fogalom a vállalati informatikában,[6]bár ez nem hozta magával az összes kapcsolódó intézmény (például aFree Software Foundation) automatikus névváltozását. Ennek oka, hogy aSzabad Szoftver alapítványetikai értékei nagy mértékben különböznek aNyílt forráskód kezdeményezésetikai értékeitől.[7]

Hiányosságok

[szerkesztés]

AGPLkorábbi kiadásainak hiányosságai közé sorolható, hogy nem határozták meg pontosan a szoftverből való haszonszerzés lehetőségeit: így például jogszerűnek számítottGPLlicencű programokról is kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat kötni, és azt piaci előny szerzésére felhasználni. Ennek egyik sokat vitatott esete volt a2006-osNovell-Microsoft,vagy a 2007-es Microsoft-Xandrosegyezmény. A GPLv3 megtiltja az ilyen manipulációkat, de nem tekinti jogtalannak a korábban megkötött szerződéseket.

Fontos tudnivaló, hogy az FSF nem fogadja el hivatalosnak (sok más nyelvű fordítással együtt) a magyar nyelvűt. Ennek oka, hogy rendkívül költséges lenne számukra hitelesített szakfordítást rendelni. Az FSF szerint egy félrefordítás feje tetejére állíthatná a dolgokat, ezért inkább elzárkóznak a honosított verzióktól, bár a weboldalukról könnyedén elérhetőek.

Kompatibilitás

[szerkesztés]

Az OSI és az FSF által nyilvántartottszabad szoftverlicenceknélazt vizsgálják, hogykompatibilis-e a GPL licenccel. A legtöbb szabad licenc igen, de pl. az Apple Public Source License vagy az IBM Public Licenc nem kompatibilis, vagyis az ilyen licenccel terjesztett programok nem kombinálhatók szabadon a GPL licenc alatt terjesztett szoftverek forráskódjával.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]
A magyarWikiforrásbantovábbi forrásszövegek találhatóak

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. http://www.fsf.org/licensing/licenses/info/GPLv2.htmlA GPLv2 szövege az FSF honlapján.
  2. GNU General Public License, Version 3, 29 June 2007.www.gnu.org (angolul) (Hozzáférés: 2018. szeptember 1.)
  3. A GPLv3 honlapja a vitaanyagokkal.
  4. A GPLv3 nem hivatalos magyar fordítása a GNU honlapján.gnu.hu (magyarul) (Hozzáférés: 2018. szeptember 1.)arch
  5. http://www.sun.com/software/opensource/java/Archiválva2008. szeptember 25-idátummal aWayback Machine-ben Szabad és nyílt forráskódú Java
  6. http://opensource.orgNyílt forráskód kezdeményezés (Open Source Initiative)
  7. https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.htmlRichard Stallman, a Free Software Foundation vezetőjének nézete a free software, és az open source közti különbségekről.