Ugrás a tartalomhoz

Ganz Ábrahám

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ganz Ábrahám
Született1814.február 6./november 6.
Svájc,Unter-Embrach
Elhunyt1867.december 15.(53 évesen)
Pest
Állampolgársága
Foglalkozásavasöntőmester
Halál okaöngyilkosság
SírhelyeFiumei Úti Sírkert
AWikimédia CommonstartalmazGanz Ábrahámtémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Ganz Ábrahám mauzóleumaBudapesten.Kerepesi temető:J. 191-193. Tervezői:Ybl MiklósésHubert József.Kivitelező:Hofhauser Lajos.
Ganz Ábrahám mellszobra Kispesten

Ganz Ábrahám(Unter-Embrach,Svájc,1814.november 6.[1]vagyfebruár 6.[2]Pest,1867.december 15.)[3]svájci származású vasöntőmester, gyáros, a magyarnehéziparegyik megteremtője, aranykoronás érdemkereszt tulajdonosa, Buda városának tiszteletbeli polgára.[4]

Életpályája[szerkesztés]

„Ganz Ábrahám egy kilencgyerekes református kántortanító legidősebb fiaként született a svájci Unter Embrachban, édesanyját korán elveszítette.”[5] 1844-ben hozta létre vasöntödéjétBudán. Sajátszabadalmaalapján gyártottkéregöntésűvasúti kerekeket, vasúti kereszteződési csúcsbetéteket, gabonaipari őrlőhengereket.
1843-ban egy öntés során súlyos balesetet szenvedett, majdnem megvakult, de a bal szeme megmaradt.„A fél szem oda, de az öntés sikerült.”- mondta. Az őrlőhengereken kívül nyomdai préseket, mérlegeket, mezőgazdasági gépeket és épületdíszeket készített, ezeket a gyártmányokat1842-ben az iparmű kiállításon mutatták be.
Az épülőLánchídépítői, és azÓbudai Hajógyárvezetőinek rendelését nem tudta teljesíteni, mertSzéchenyi Istvánmegtiltotta a kőszénszállítást, azonbanKossuth Lajosrábeszélte Széchenyit, hogy vonja vissza a szénszállítás megtiltását.
1849-benNe bántsd a magyart!feliratú ágyúcsöveket öntött.Haynauhatheti fogságra ítélte, amelyből csupán néhány napot töltött le.

Munkája eredményeként fejlődtek ki szerény üzeméből az idők során az ismertGanz vállalatok.A túlfeszített munka és családi problémái idegrendszerét kikezdték. 1867 decemberében a Dunán túl korán kezdett el zajlani a jég, emiatt le kellett állítani a hajózást, mely megbénította az üzemét és emiatt a gyáros nem tudta teljesíteni a határidős szállításokat.

Magánélete[szerkesztés]

1849-ben feleségül vette Heiss Lőrinc kékfestő lányát, Heiss Jozefát. Egy örökletes betegségben meghalt a fivére, Konrád. Ganz érezte, hogy neki is ugyanaz lesz a sorsa. 1867. december 15-énöngyilkosságotkövetett el: palotájának egyik emeletéről levetette magát, és szörnyethalt.[6]A házasságából született egy lánya:

  • Ganz Jozefina.

A Ganz vállalatok az alapító halála után[szerkesztés]

Ganz Ábrahám halála után örökösei Ganz közvetlen munkatársait:Eichleter Antalt,Keller UlrikotésMechwart Andrástbízták meg a gyár vezetésével. A gyár ekkor vette fel a „Ganz és Társa” nevet. Az öt részlegből álló és mintegy 370 alkalmazottat foglalkoztató céget a Ganz család eladta, részvénytársasággá alakítottaGanz és Társa Vasöntő és Gépgyár Rt.,műszaki igazgatójánakMechwart Andrástnevezték ki, akinek irányításával 1869 után aMonarchiaegyik legjelentősebb vállalatcsoportja jött létre. Legnagyobb horderejű intézkedése mégis a villamos osztály létrehozása volt, mert egy új iparág alapjait teremtette meg. Mechwart ekkor már vezérigazgató volt. Azegyfázisútranszformátormeghozta a Ganznak avilághírt.

Az eredeti öntödében 1964-ig folyt a termelés. Ekkor aBudapest II. kerületébenlevő gyárat leállították, s a kéregöntöde berendezéseit megőrizve a ma is látogathatóÖntödei Múzeummáalakították.

Emlékezete[szerkesztés]

Lásd még[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Magyar életrajzi lexikon(Hozzáférés ideje: 2019. február 8.)
  2. Kiss Péter:Ganz Ábrahám emlékezete.mnl.gov.hu. Magyar Nemzeti Levéltár (2015. december 14.) (Hozzáférés: 2015. december 20.)
  3. Halálesete bejegyezve a Budapest Kálvin téri református egyházközség halotti anyakönyv 219/1867. fsz. alatt
  4. familysearch.org Ganz Ábráhám gyászjelentése
  5. Bevándorlóból lett magyar forradalmár
  6. 200 éve született Ganz Ábrahám.[2016. április 23-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 6.)
  7. http://hvg.hu/Tudomany/20100122_arany_janos_jokai_mor_tittel_kisbolygo.aspxAranyról, Jókairól és Ganzról neveztek el kisbolygókat

Források[szerkesztés]