Ugrás a tartalomhoz

Giovanni Pierluigi da Palestrina

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Giovanni Pierluigi da Palestrina
Életrajzi adatok
Született1525
Palestrina
ÁllampolgárságaPápai Állam
Elhunyt1594.február 2.(68-69 évesen)
Róma
SírhelySzent Péter-bazilika
Családja
Házastárs
  • Lucrezia Gori
  • Virginia Dormoli
Pályafutás
Műfajok
Hangszerorgona
IPI névazonosító00023311243

AWikimédia CommonstartalmazGiovanni Pierluigi da Palestrinatémájú médiaállományokat.
Giovanni Pierluigi da Palestrina

Giovanni Pierluigi da Palestrina(Palestrina,1525és1526között –Róma,1594.február 2.) itáliai zeneszerző, areneszánsztemplomi zene kiemelkedő képviselője.

Életrajza

[szerkesztés]

Palestrinában, egy Róma melletti kisvárosban született, amely abban az időben aPápai államrésze volt. A család valódi,Santeneve helyett a szülőhelye nevétől kölcsönzött nevén ismerjük, bár a teljes név,da Palestrina,a magyarban helyesen aPalestrinainévnek felelne meg, a magyar irodalmi hagyomány szerint mégis Palestrina néven említjük. Palestrina egyes műveit szülővárosának régi, latin neve,Praenesteután a(Joannes Petraloysius) Praenestinusnévvel írta alá.[1]Palestrina másik felvett neveGianettovolt, ezt világi szerzeményeinél használta.

Születési dátumát illetően nincsenek pontos források, mert a város összes feljegyzése megsemmisült1577-ben, amikor az porig égett. Gyermekkorában (1537-ben)Rómábakerült, ahol öt évig aSanta Maria Maggiore-bazilikakóristája volt. MestereiRubino MallapertésFirmin Le Belvoltak. 1547-ben megnősült, felesége Lucrezia di Goriva volt, akitől három gyermeke született. Húszéves korában a palestrinai katedrális orgonistája és karmestere lett, majd 1551-ben kinevezték aSzent Péter-bazilikaGyula-kápolnájának karmesterévé. PártfogójaIII. Gyula pápavolt. 1554-ben adták ki miséinek első könyvét, amit a pápának ajánlott. KésőbbLassusutódaként a lateráni San Giovanni-templom, majd a Santa Maria Maggiore karmestere lett, közben pedig Ipolito d'Este kardinálisnál is zeneigazgató volt. 1560 körül írta híresImproperiáit,ami elnyerteIV. Piusz pápatetszését is. A művet ettől kezdve a mai napig minden nagypénteken elénekli a pápai kórus. 1556-ban egy templom orgonaművésze lett. Az 1580-as római pestisnek Palestrina egész családja áldozatul esett. Egy ideig azt fontolgatta, hogy papnak áll, de nemsokára újra nősült. Egy Virginia Dormuli nevű jómódú özvegyet vett el, akinek a szőrmekereskedését ezután ő vezette. 1571-ben ismét a Gyula-kápolna karmesterévé nevezték ki, és itt működött a továbbiakban, egészen haláláig. 1594-ben halt meg Rómában, mellhártyagyulladásban.

Munkássága

[szerkesztés]

Termékeny komponista volt. Több száz munkát hagyott ránk, többek között 104 misét, több mint 300motettát,68offertóriumot,72himnuszt,140madrigált,4 vagy 5 siralmi éneket, 35magnificatotés számos más művet. Miséi saját hazájában az első nemzeti vallási zeneművek voltak (leghíresebb a patrónusának,II. Marcell pápánakajánlottMissa papae Marcelli):Itáliábaneddig a templomi zenét főlegSpanyolországból,FranciaországbólvagyHollandiábólismerhették, az ottani szerzők alkotásai révén. Művészi teljesítményének köszönhetően már életében is mérhetetlenül népszerű volt, de halála után elismertsége még tovább növekedett. Tevékenysége az ellenreformáció idejére esett. Ez időben atridenti zsinatona többszólamúságnak a templomi zenében való teljes tiltásáról tárgyaltak. Palestrina viszont kiállt a többszólamú zene mellett. A zsinatnak írt – de II. Marcell pápának dedikált – miséjében demonstrálta, hogy a többszólamúság is kifejezheti a történet vallásos üzenetét. A zsinat megenyhült, és emiatt Palestrinát a templomi zene „megmentőjének” is tartják.

Palestrina aza cappella,a régi tisztán vokális irodalom utolsó nagy mestere. Művészete a vokális zene csúcspontja. Stílusa, zenei nyelve ma a szólamszerkesztés mintája, zeneszerzőiskolák kötelező tananyaga. Dallamalkotását, szólamvezetését szigorú törvények irányítják – zenéje kiegyensúlyozott, ugyanakkor magával ragadó, nagyívű polifóniája fantáziadús. Szólamai könnyen és jól énekelhetőek, mivel kerüli a nagy lépéseket (tercnél nagyobb ugrás csak motívumindításkor fordul elő), sőt már terclépés után azonnal ellenkező irányú szekundlépéssel egyenlíti ki a „merész kilengést ". A disszonancia-előkészítés elvét következetesen alkalmazza, ami ugyancsak a biztos, tiszta intonációt segíti. (A disszonáns hang az előző akkordban már szól, de ott még konszonánsként).

Jellegzetes műfaja a cantus firmus mise, amelyben a tételek tematikus rokonságban vannak egymással, esetleg ugyanazt a témát használják (cantus firmus = szilárd, megerősített ének).

Világi témájú madrigáljait Gianetto álnéven írta.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A. L. Bacharach (szerkesztő) Lives of the great composers (E.P. Dutton & Co. Inc. 1936) Richard Runciman Terry: Giovanni Pierluigi da Palestrina fejezete 425–439, idézet: 427. o.

Források és irodalom

[szerkesztés]
  • Szabolcsi BenceTóth Aladár:Zenei lexikonIII. (O–Z).Főszerk. Bartha Dénes. Átd. kiadás. Budapest: Zeneműkiadó. 1965.
  • Homolya István:Palestrina – Lassus.2., átdolg. bőv. kiad. Budapest, 1984. Gondolat K.ISBN 9632813731
  • Orselli, Cesare:A madrigál és a velencei iskola.Ford. Jászay Magda. Budapest, 1986.ISBN 9633306000
  • Stanley, John: Klasszikus zene. Kossuth Kiadó, Budapest, 2006.
  • Wilson-Dickson, Andrew:Fejezetek a kereszténység zenéjéből.Ford. Vandulek Márta stb. Budapest, 1998. Gemini Budapest K. pp. 88–90

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]