Jiskra János
Jiskra János | |
Született | 1400[1] Brandýs nad Orlicí |
Meghalt | 1469(68-69 évesen)[2] |
AWikimédia CommonstartalmazJiskra Jánostémájú médiaállományokat. |
Giskra János(németül:Johann Giskra von Brandeis,csehül:Jan Jiskra,szlovákul:Ján Jiskra z Brandýsa;magyarul régi helyesírás szerint:Giskra János) (1400körül –1469körül) cseh-morva származású zsoldosvezér, a15. századegyik legjelentősebb magyarországi hadvezére.
Erzsébet királyné szolgálatában
[szerkesztés]Ifjúkorában távoli országokban, többek köztItáliábanis katonáskodott.MagyarországraZsigmond királyuralkodása alatt került, ahol neki és utódjának,Habsburg Albertkirálynak szolgált. Albert özvegye,Erzsébet1440májusában fiának,V. LászlónakSzékesfehérvárotttörtént megkoronázása utánGyőrbement és odahívatta cseh zsoldosaival Jiskrát is. Innen a koronával Jiskra kíséretében vonultPozsonyba.Ettől fogva Jiskra, akit az özvegy királyné a bányavárosok ésKassafőkapitányává tett, ésZólyomvárával ajándékozott meg, szilárd következetességgel a rendek választottaJagelló Ulászlólengyel királlyal szemben Erzsébet és a kisV. Lászlóhíve maradt.
Ahuszitákrajellemző harcmodorával rövid idő után elfoglaltaLőcsét,Bártfát,Körmöcbányát,Selmecet,EperjestésKésmárkot.A kis László király nevére arany- és ezüstpénzeketveretett,hadmozdulataival megszakította Ulászló összeköttetésétLengyelországgal.Emberei az egészFelvidékenkis méretű várakat építettek, melyek a vidéket ellenőrizték és az ellenséges támadásokkal szemben védelmül szolgáltak. A parasztokra adót és sarcot vetett ki. A várak alatt békéscsehésmorvaiparosok is letelepedtek. Erzsébet életében Jiskra sikerrel védelmezteFelső-MagyarországotUlászlónak és vezéreinek, különösenPerényi JánosnakésMiklósnaktámadásaival szemben.
A Felvidék ura
[szerkesztés]Amikor a már-már békére hajló Erzsébet1442-ben elhalálozott, Giskra kijelentette, hogy örökös királyának adott szavát nem szegi meg, és a hatalmában levő városokkal egyezséget kötött, hogy ezentúl is V. László pártján maradnak. Az1444áprilisában tartott országgyűlésre, a belső béke helyreállítására a Lászlót pártoló urak és városok képviselőivel együtt őt is meghívták, és ott heves viselkedésével az ellenséges rendekkel szemben életét is veszélyeztetve állt ki László mellett. A bajt megelőzve Ulászló nagylelkűen álruhában Győrbe szöktette. Ebben az évbenBécsbenis járt és aIII. Frigyescsászár udvarában élő V. Lászlónál tisztelgett.
1445májusában Jiskrát, aki az ország kereskedelmének a kassai lengyel-magyar fegyverszünet létrehozásával nagy szolgálatot tett, a Felvidék egyik főkapitányává nevezték ki. Amikor az1446elején hozott törvények ezt a tisztséget eltörölték, Jiskra továbbra is megtartotta a főkapitányi címet és hatalmat. Cseh zsoldosai pedig, neki sem engedelmeskedve, aSzepességbenésSáros megyébentestvérek (bratri) név alatt garázdálkodtak, és a papokat huszita szertartásaikra kényszerítették. Az1449.évi pünkösdi országgyűlés elhatározta, hogy a cseheket meg kell támadni. Sikertelen apróbb csatározások után a makacs Jiskra ellen magaHunyadi Jánosvonult harcba. A harc eredményeként1450márciusábanMezőkövesdenHunyadi és Giskra jelenlétében tartott béketárgyaláson megállapították a béke föltételeit. Kassa, Lőcse, Eperjes, Bártfa, Körmöc, Selmec és Zólyom Jiskra birtokában maradt, több cseh csapat pedig kisebb-nagyobb pénzösszeg fejében elhagyta az országot. Hogy a békét még jobban megszilárdítsa, Hunyadi özvegy húgát Jiskrának ígérte feleségül.
A békekötés ellenére azonban a zsoldosvezér később mégsem ismerte el a kormányzó hatalmát, magát László főkapitányának nevezte, pénzt veretett és kiváltságokat osztogatott. Újabb huszita csapatokat hívott az országba,Losoncmellett megerősített egy kolostort, onnan zsarolta a vidéket. A rablófészkeket szorongató Hunyadi Jánost islegyőzteés a hasztalanul ostromolt Eger kivételével egész Felső-Magyarországot hatalma alá hajtotta. Hunyadi újabb támadására azonban Jiskra is békét kötni kényszerült, és a kormánynak és a törvényeknek engedelmességet fogadott. Az1452.évi pozsonyi országgyűlésen azonban meg sem jelent, ezért újra elítélték. Kassát, Lőcsét, Bártfát az iránta való hűség alól feloldották, ésCillei Ulrikotbízták meg a városok védelmével. Jiskra nemsokára egy időre el is hagyta az országot.
A Hunyadiak ellen, majd Mátyás szolgálatában
[szerkesztés]1455 körülCillei Ulrik,hogy pártját megerősítse, ismét behívta zsoldos csapataival. A cseh vezérV. László királyszolgálatába lépve kevés sikerrel harcolt a felvidéken magukat befészkelt cseh rablók ellen. 1457-ben Jiskra is közreműködöttHunyadi Lászlóelfogatásában és a kivégzést követő zavargások elcsendesítésében. AmikorMátyás királytrónra jutott, eleintePodjebrád Györgycseh kormányzó közbenjárására meghódolt neki, de csakhamar szabadon parancsolt a hatalmában levő várakban, és zsoldosai is újból elkezdték potyázásukat.IV. Kázmér lengyel királytbiztatta a magyar trón elfoglalására, sőt személyesen is közbenjárt érdekében anémet lovagrendfőembereinél. Bár Rozgonyi Sebestyén és Hédervári László Jiskra vezéreit megverték, várait elfoglalták és őt magát is békére kényszerítették (1458), a Mátyás és Frigyes császár közt folyó háború újra felélesztette harci kedvét. 1461-ben FrigyesGrazbanmegnyerte őt ajándékaival és ígéreteivel, hogy magyar királynak is ismerje el a császárt, ekkor a császár zsoldjába lépett, majd Mátyás szövetségese Albert osztrák herceg ellen indított sereg vezetését vette át. 1462-ben a Mátyás által felszólított városokkal szövetkezett. AzonbanSzapolyai Imreésfivére, Istvánsorozatos győzelmeit és Frigyes császár engedékenységre hajlását látva eddigi tetteit magyarázni igyekezve, írásban jelentette a királynak, hogy hűségére tér.
„Mátyás király nagyon megörült Giskra levelének. Mindjárt követeket küldött hozzá, és kérte, adja azoknak kezébe a várakat és az erősségeket. A követek pedig hiteles levelet adtak Giskrának, és annak védelme alatt elvezették Mátyás királyhoz. A király vidám orcával fogadta Giskrát, és azt mondta neki:
– Tudd meg, hogy engemet jótételekkel soha le nem győzöl. Mert rútság, ha a királyt legyőzik viadalokban, de sokkal nagyobb rútság, ha legyőzik őket jótételekkel. Nyilván van előttem a te emberséged és hűséged, ezért nem bocsátlak el, hogy más embernek szolgálj. Azt akarom, hogy énnekem szolgálj, olyan emberséggel és hűséggel, ahogy a meghalt László királynak szolgáltál. Minthogy jószágomat, váraimat minden ostromlás és munka nélkül megadtad, ezért Sólymos és Lippa legyen a tiéd, ennek felette megajándékozlak huszonötezer arannyal. Ím, megházasítlak, és tisztességes nemzetségbe, az urak közé helyeztetlek Magyarországon. Ezután énvelem együtt hadakozzál.
Amikor Giskra ezt meghallotta, sírva fakadt, és így szólt:
– Felséges uram! Mi dolog ez? Én inkább büntetést érdemelnék, s nem ilyenajándékozást. Mármost örökké való hű szolgálatomat ígérem és fogadom meg felségednek.
Néhány hónap múlva a király házasságra kiválasztottaguthi Ország Jánoslányát.Giskra feleségül vette, és azután mindéltig híve maradt a királynak.”A menyasszonynak az apai nagybátyjaguthi Országh Mihály(1410körül –1484)főkamarás,főkincstartó,ajtónállómester,Hunyadi Mátyás magyar királynádora.[3]
Zrínyi Miklósszerint:„Más király alig várhatta volna, hogy kezébe kaphassa, hogy diadalmenetben hurcolja városról városra, de Mátyás király ilyen hiú gondolatokat nem gondolt, ő a jónak szolgálatára volt, s ezt inkább kívánta, mint a maga dicsőségét.”[3]
Utoljára az 1467. éviIII. István moldvai fejedelemelleni háborúban hallhattunk róla, melyben a serege fővezére volt. Fényűző, pompakedvelő ember volt, aki szerette zsoldosait. Családja Magyarországon a17. századigtartotta fenn magát.
Emlékezete
[szerkesztés]Carrarai márványból faragott életnagyságú szobrát felállították a bécsiHadtörténeti Múzeumban,a Hadvezérek csarnokában.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Integrált katalógustár(német nyelven). (Hozzáférés: 2015. március 19.)
- ↑z Brandýsa Jan JISKRA,http://biography.hiu.cas.cz/Personal/index.php?curid=49116
- ↑abLengyel Dénes:Régi magyar mondák.Budapest: Móra Ferenc Könyvkiadó. 1985.
Források
[szerkesztés]- Bokor József(szerk.).Giskra,A Pallas nagy lexikona.Arcanum: FolioNET (1893–1897, 1998.).ISBN 963 85923 2 X.Hozzáférés ideje: 2009. szeptember 27.
- František Oslanský1995: Ján Jiskra z Brandýsa a Slovensko. Historické štúdie 36, 49-67.
- František Oslanský 1996: The Role of John Jiskra in the History of Slovakia.
- František Oslanský 2004: Portrét Jána Jiskru z Brandýsa.