Ugrás a tartalomhoz

Hardcore techno

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Hardcore techno

StíluseredetTechnoNew beat
Kulturális eredet1990-es évekelejeEurópa
HangszerekBillentyűs hangszerek,szintetizátor,dobgép
NépszerűségMérsékelten az1990-es években
Társműfajok
Digital hardcoreBreakcore
Alműfajok
New BeatOld-SchoolHappy hardcoreMakinaUK hardcoreFreeform hardcoreHardcore BreaksGabberDoomcoreNoisecoreSpeedcoreTerrorcoreFrenchcoreDarkcore-Hardstyle

Ahardcoreaz 1990-es évek elején kialakultelektronikus zeneistílus, amelynek mindenkori jellemzője a kompromisszummentes, agresszív és nyers hangzás, a négyszögjelűre torzított lábdob, és a gyors tempó (ami szélsőséges esetekben akár több százBPMis lehet). A„hardcore”,mint leíró kifejezés az elektronikus zenében ugyanazt jelenti, mint más irányzatokban – az adott forma kiélezését a végletekig.[1]Egyúttal gyűjtőfogalomként is szerepel a napjainkra megjelent nagyszámú, heterogén és változatos hangzású, egymással többszörösen fuzionált alstílusai számára.

A zene hangzása a felkészületlen hallgatóságnak gyakran sokkoló élményt nyújt. A folyamatos dinamikát a többnyire 4/4-es ütemben lüktető, durva dobok adják, amely dörgedelmes elegyet képez a szédítő sebességgel egymás után loopolt, tömény elektronikus és gyáripari hangmintákkal, és a szétszaggatott, csapkodó break alátétekkel. Egyes alstílusokban gyakoriak a horror- és gengszterfilmekből, és más zenékből (rap,hiphop,ragga jungle) kölcsönzött vokális hangminták, míg más altípusok ettől jelentős eltéréseket mutatnak (lásd lejjebb). A hardcore-nak hasonló elnevezése ellenére eredetét tekintve semmi köze ahhoz a posztpunk zenei irányzathoz, amelyhez többek között aMinor Threat,D.O.A.,vagy aCharged G.B.H.együttesek neveit kötik.

A hardcore techno története

[szerkesztés]

Az elektronikus zenei forradalom a nyolcvanas évek végére a hangszerek jelentős technikai fejlődését eredményezte, ami a kor zenészeit addig nem látott lehetőségek tárházával ruházta fel. Az új és olcsó eszközök bárki számára elérhetővé váltak, így a zene készítése többé már nem kötődött a professzionális stúdiókhoz. A számos újdonsült technozenész számára így lehetőség nyílt új hangzásbeli irányvonalakat keresni, minden addig ismert zenei konvención túllépni. A hardcore techno olyan kísérletezések révén született meg, amelyekben a fő hangsúlyt a minden addiginál keményebb hangzásvilág kialakítása kapta. Keletkezési helye és ideje nem pontosan definiált, mivel különböző korai stílusok elegyeként jött létre, főként a techno/New beateurópai térhódításának köszönhetően. Sokan a németországiMescalinum United1990-ben megjelent lemezét[2]tulajdonítják az első hardcore lemeznek, mivel ez a zene már rendelkezett mindazon stílusjegyekkel, amelyek később a hollandiai hardcore-ra is jellemzőek voltak. Viszont az első komolyabb mozgalom már Hollandiából, az egymással folyamatosan versengő holland iparvárosokból (mindenekelőtt Rotterdamból és Amszterdamból) ered. Az első zenészek a futballszurkolók kemény magjának köréből kerültek ki. A huligáncsapatokba verődő fiatalok a stadionokon belül, s kívül egyaránt jobbak és keményebbek kívántak lenni az ellenfél táborának képviselőitől, így a szubkultúrájukban jelentős szerepet betöltő technozenében is. Az első holland hardcore lemez[3]1992-ben jelent meg Rotterdamban, a stílus legelső pionírjai,DJ Paul ElstakésDJ Robáltal alapított Rotterdam Records égisze alatt. A zenébe épített, ellenfelet becsmérlő, gúnyos káromkodás-hangminták a torz, nyers és „savas” hangzású, dinamikus technóval a hardcore alapmotívumát adta meg. Mintegy válaszul erre, 1993-ban az amszterdamiak megalapították aMokum Records-ot, amely kezdetben olyan meghatározó előadók lemezeit jelentette meg, mint aDJ Dano,The Prophet,Chosen Few,Hooihouse,HaardcoreésTellurian.Az európai történésekkel egyidőben az USA-ban is kezdett kibontakozni az új stílus, a New York-iIndustrial Strength Recordsvezérének,Lenny Dee-nek köszönhetően.

Ami ezután következett, az sokak számára egy szempillantás alatt zajlott le. A friss energiával teli, lázadó stílus egyre népszerűbb lett, így gyorsan kommercializálták, és a nagy tömegek számára elérhetővé tették. A hardcore tehát kitört a házibulik és a focimeccsek béklyóiból, elindult világhódító útjára, végigsöpört egész Európán, és rendezvénycsarnokokat, arénákat töltött meg rajongókkal. Ebből alakult ki a ma gabber kultúra néven ismert jelenség.

Ebben nagy szerepe volt azID&T-nek, egy holland partiszervező és lemezkiadó cégnek, amit három amszterdami srác, Irfan van Ewijk, Duncan Stutterheim & Theo Lelie alapított 1992-ben. Az ID&T alapításakor már mindhárman tapasztalthouse,New beat,tranceéstechnopartiszervezőknek számítottak, és erejüket azzal céllal egyesítették, hogy létrehozzák Hollandia legnagyobb elektronikus zenei rendezvényeit. Az elsőThunderdomepartit (aminek nevét egy Mad Max filmből kölcsönözték) 1992. június 20-án rendeztékThunderdome: The Final Examcímmel. A rendezvény koncepciója már akkor az volt, hogy a lehető legszélesebb közönség előtt prezentálhassák a hardcore-t.

Egy év múlva, 1993-ban elindult a Thunderdome CD sorozat, ami hosszú évekig a (kommersz) hardcore legfontosabb válogatás CD-jének számított, és aminek révén a hardcore távoli országokba is eljutott. Így például 1998-ban már az USA-ban is jelent meg Thunderdome CD, és az ID&T residens lemezlovasai több ízben is felléptek Los Angelesben. Az amerikai népszerűsítő hadjáratoknak végül az vetett véget, hogy addigra Európában a hardcore népszerűsége jelentősen visszaesett.

A kommersz holland hardcore felemelkedésével párhuzamosan a világ más részein számos kezdeményezés indult, amely megpróbált ellenszegülni annak a tendenciának, amely a hardcore-t egyszerű szórakoztatóipari termékké kívánta konvertálni. Az eredeti agressziójában valamelyest lefinomított, jól bevált sémákra épülő tömeghardcore helyett sok előadó még durvább, gyorsabb, „fogyaszthatatlan” hardcore mellett állt ki. Már ebben az időben (1994-95-től kezdve) számos olyan vadhajtás keletkezett, ami termékenyítőleg hatott a kor elektronikus irányzataira, és mind inkább összekuszálta az addig jól definiálható hardcore fogalmát. Franciaországban aLaurent HôvezetteEpitèth Recordsköré szerveződő előadók indusztriális hardcore-ja jelentős potenciált jelentett, míg Angliában aDeathchant Recordsképviselte azt az alternatívát, amely komplexitásával, elsöprő dinamikájával új irányvonalat mutatott. Németországban az extrém zajosság és a gyorsaság vált dominánssá, amely sebesség még az amerikai, ún. New York hardcorét is gyakran felülmúlta. Ausztráliában a holland gyökerektől jórészt függetlenül kialakult jellegzetes 8 bites Amiga-hangzást számos kisebb label mellett a Newcastle-iBloody Fist Records,és a Sydney beliRage Recordsképviselte. Japánra a holland hardcore nagy hatással volt, és főleg a happy hardcore irányvonal mozgatta meg a tömegeket. A felgyorsított, rajzfilmszerű vokális hangmintákkal szemben számos előadó a szélsőségesebb speedcore felé fordult, amely violens, „hiperacid”, sűrű ipari hangzásával, máskor mély, telt szintetizátoraival mással össze nem téveszthető.

1998-ban a holland hardcore egy komoly arculatváltáson esett át. A producerek szakítottak az addigi hangzással, és egy új, lassabb irányzaton kezdtek el munkálkodni. Ez lett a newstyle. Ez olyan mértékben megosztotta a közönséget, hogy sokan inkább elfordultak a hardcore-tól, mintsem newstyle-t hallgassanak. A következő évben, a hardcore mélypontján az ID&T, aminek addigra több futó projektje is volt (Mystery Land,Inner City,Sensation,stb.), végül felhagyott aThunderdomebulik szervezésével, és CD-k kiadásával. Ettől kezdve a stafétát más szervezőcsapatok vették át, mint például aMasters of Hardcore,akik nagyon sokban hozzájárultak ahhoz, hogy a hardcore végül ne tűnjön el a süllyesztőben.

Az ID&T végül 2001-ben újra beindította aThunderdomeprojektjét, mely azonban addigra már elvesztette vezető szerepét. Bár a Thunderdome bulik máig Hollandia legnagyobb, legkedveltebb és legtöbb embert vonzó rendezvényei, a stílus alakulásába aligha tudnak beleszólni. Az évente egy alkalommal megjelenő válogatás CD-ik se sok vizet zavarnak.

Az 1999-es holland mélypont a világ minden tájára hatással volt. Olaszország kivétel, mert itt előtte is nagyon erős gabber bázis tevékenykedett (Hollandia után a második legnagyobb), amely képes volt alkalmazkodni a változásokhoz. Ezért aztán a hardcore központja időlegesen Olaszországba tevődött át, az olasz producerek lettek anewstyleéllovasai. Azok a holland DJ-k is, akik nem fordultak el a stílustól, elsősorban Olaszországban léptek fel. Végül 2002-re Olaszországban is hanyatlásnak indult a hardcore. Addigra azonban a holland szcéna kezdett felépülni a letargiából, és 2003-ra a hardcore újból hihetetlen virágzásnak indult. Ebben nagy szerepe volt zenekészítési technikák jelentős fejlődésének, és anewstyle-t egy jóval modernebb hangzású hardcore, amainstyleváltotta le.

Alstílusok

[szerkesztés]

Több, mint 30 éves történelme során a hardcore hatalmas utat járt be, és ezen út során egy egzakt, könnyen megfogható stílusból mára több tucat stílus gyűjtőfogalmává nőtte ki magát.
A hardcore-ba tágabb értelemben minden beletartozik, amit szélsőséges elektronikus zenének tekintünk. Már rég nem egy adott társadalmi rétegből kikerülő emberek alkotta szubkultúraként működik, hanem különböző csoportjai különböző utakon járva egy közös célért küzdenek, a határokat feszegetik, a legkeményebb, a leggyorsabb, a legsötétebb, a legelborultabb végleteket keresik, ki-ki a maga módján, a maga módszereivel. Éppen ezen okból kifolyólag a teljes elektronikus zenei spektrumban jelen van (sőt bizonyos fokig már azon is túllóg), így bármerről is induljunk el, ha elég mélyre ásunk a zenei underground világában, végül elkerülhetetlen, hogy ne a hardcore-nál lyukadjunk ki.

  • Artcore(Gangsta style;1993-2001): Az elsősorbanDJ Ruffnecknevéhez köthető stílus a hardcore talán első olyan alstílusa volt, ami megpróbált elszakadni a tisztán tánczenei gyökerektől és művészi értékkel egészíteni ki azt. Az akkori hardcore-ral még csak össze sem mérhető komplexitású dallamok,Amen break-ben dúskálójunglebetétek ésRoland Juno-val előállított fűrészjelek tették a stílust igazán egyedivé. A stílus 2001-ben, az utolsóartcorelabel, aGangsta Audiovisualsleállításával szűnt meg létezni. Ezt a stílus egyik emblematikus alakja,Trypticonúgy kommentálta a honlapján, hogy kihoztak már a stílusból mindent, amit lehetett, megalkották már minden idők legjobbartcoreszámait, amiknél jobbat aligha lehetne csinálni, ezért inkább más stílusok felé fordulnak, melyek révén a hardcore tovább fejlődhet.
  • Breakcore(1995-től napjainkig): Abreakcoreszületése majdhogynem egybevág aDrill&bass,vagyis a későbbiIDM(Intelligent Dance Music)születésével, ami elsősorbanSquarepusherésAphex Twinnevéhez köthető. Ők voltak az elsők, akik a tört ütemek terén tovább merészkedtek adrum&bassvilágánál, és átlépték a kiszámíthatatlanság határmezsgyéjét, ahol az agyontorzított, cafatokra szabdaltAmen-breakaz úr. Ebből kifolyólag ugyancsak angolszász területeken, elsősorban Angliában és Ausztráliában jöttek létre az első kiadók, amik ezt az IDM-es hangzást kezdték el vegyíteni a hardcore-ral, ebből született meg abreakcore.Igazán népszerű csak a XXI. századra lett, rengetegspeedcoreproducer folytatta pályafutásátbreakcoreelőadóként. Mára teljesen önálló, a Hardcore-tól független műfajjá nőtte ki magát.
  • Darkcore(1998-tól napjainkig): ARuff IntelligenzeaRuffneck Recordssublabeljeként indult 1995-ben, mint kísérletihardtrance,azonban két megjelenés utánDJ Ruffneckúgy döntött, elégedetlen a label irányával (és fogadtatásával, feltételezhetően), ezért parkolópályára állította. Két évvel később egy új alias alatt (D'Spyre) maga készítette el a label harmadik lemezét,[4]s ezzel megszületett adarkcore.A dolgot viszont beárnyékolta, hogy Ruffneck majdhogynem ezzel egyidőben összerúgta a port a labeljeit futtatóXSVkiadóval. Létrehozta a saját lemezkiadó cégét, és az újkeletű hangzását átvitte az újonnan indítottSupreme Intelligencelabelje alá, ami 1998-tól 2001-ig az egyetlen 100%-igdarkcorelabel volt. 2001 után a szerepét a szintén Ruffneck alapította, mai napig rendkívül népszerűEnzyme Recordsvette át.
    Mint ahogy azt a neve is mutatja, a stílus sötét, nyomasztó atmoszféra és lassabb tempó (150-170 BPM) jellemzi a leginkább.
  • Digital Hardcore(1992-től napjainkig): Adigital hardcorezenére jellemző a magas tempó, ahardcore punkzene gyorsaságát kombinálják össze torzabb és keményebb elektronikus hangzásokkal.
    Az elektromos gitár használatát megtartják, és azt samplerekkel, szintetizátorokkal és dobgépekkel együtt játsszák. A vokálok a hardcore punkra is jellemző agresszív, dühös ordítozásból állnak. A szövegek lázítóak, erősen politikai jellegűek, leginkább baloldali típusú politikai eszmékkel vagy anarchista ideálokkal foglalkozik. De az anarchizmus mögé bármilyen politikai nézet betehető probléma megoldásaként.
    A stílust azAtari Teenage Riotzenekar teremtette meg 1992-ben Németországban/Berlinben. A zenekar frontembere,Alec Empirenevezte el zenéjük hangzásátdigital hardcore-nak. A kezdetektől fogva különálló műfajként jelent meg, szemléletmódban a Punk-hoz közelebb is áll, egyedül a Gabber Hardcore zenei elemek felhasználása miatt került itt megemlítésre.
  • Early Hardcore(Early Rave;1993-1998): Az hardcore első virágkorárat leginkább reprezentáló stílus, mely elsősorban aThunderdomeválogatáslemezek révén lett világszerte ismert. A hardcore legelemibb, nyers és csiszolatlan formája, ami aztán hosszú évekre határozta meg a trendeket, alapjaiban változtatva meg azelektronikus zenékrőladdig kialakult képet. Karakteres, torzított lábdobok, éles cinek és aTR-909jellegzetes pergődobja és tapsa tették mindenki számára azonnal felismerhetővé. Hollandiában mind a mai napig rendkívül népszerű, rendszeresek azEarly Ravepartik, és majd' minden nagyobb rendezvényen külön terem gondoskodik arról, hogy a hardcore múltjának eme darabja méltó módon képviselve legyen.
  • Freeform(Nu Energy,FiNRG;1999-től napjainkig): Eredetilegtrancecorenéven kezdte pályafutását ez az angliaihappy hardcoremutáció, melyet aztánDJ Sharkey-nak köszönhetőenfreeform-ra kereszteltek át, mivel Hollandiában is ugyanebben az időben kezdte el bontogatni a szárnyát egy szinténtrancecorenévre hallgató, azonban hangzásában teljesen más stílus. Míg ez utóbbi inkább tekinthető egy sötétebb tónusúgoa trance+hardcore hibridnek, addig a freeform inkább klasszikus eurotrance elemekből építkezik. A sors iróniája, hogy pár évre rá a hollandtrancecoreszinte teljesen kihalt, azonban agoa trance-es hangzás fennmaradt, s a 2002 óta jelenlévő finnfreeformjellegzetességévé vált.
  • Frenchcore(199x-től napjainkig): Elsődlegesen a francia hardcore-t értjük alatta, de nem csak kizárólag azt, mivel egyedi hangzása révén egy külön stílusnak számít. Nem minden francia DJ játszikfrenchcore-t, de nem is csak franciák írhatnak ilyet. Ez egy speciális stílus, ami kilencvenes évek közepe táján született meg a franciaManu le MalinésLaurent Hôirányítása alatt.
  • Gabbergrind(2000-től napjainkig): Viszonylag új keletű irányzat. A "speedcore" és egy extrém metal stílus, az úgynevezett "grindcore" keveréke. Agabbergrindelőadóknál beszélhetünk kisebb zenekarokról is, mert némelyek kiegészülnek kísérő zenészekkel vagy énekessel is. De létezik komplett zenekar is, ilyen pl. a Tourette Syndrom. Néhány előadó:Maruosa,Tourette Syndrom,Cunt Blasting,Necrophilius Coprophagus,Realicide,Vomitus Coitus,The Berzerker.Akárcsak a Digital HC, ez is csak elemeiben használja a Speedcore-t, nem tekinthető a Gabber Hardcore műfaj stílusának, csak a torzított gépdobok használata az egyetlen közös pont.
  • Happy Hardcore(1994-1998): Ahogy a hardcore napról napra egyre nagyobb tömegeket mozgatott meg, úgy nőtt meg az igény egy médiabarát verzióra is, hiszen az erőszakos hangvétel, a torz dobok és az ekszplicit szövegek nem voltak alkalmasak arra, hogy országos rádiókban és zenetévékben leadhatóak legyenek. Ezért a torzdobokat hamarosan felváltották a kopogósTR-909-ek, a női vokálok és az életvidám dalszövegek. Megszületett ahappy hardcore.Mindezen változtatások ellenére a hollandhappy hardcore-nak sikerült megőriznie az autentikus, hardcore-ra jellemző hangzását, míg a helytelenülravenéven elhíresült német, és a leginkábbjungle-re hajazó angol változatoknak nem. 1995-től az 1997-eshouse-láz elterjedéséig Európa legdominánsabb elektronikus zenei irányzata volt.
    Azonban amint a média figyelme a house-ra irányult, ahappy hardcoreúgymond kiment a divatból, a rá épülő, főként haszonszerzés céljáből alakult kiadók és előadóik mind profilt váltottak. A korábban igazi hardcore-t játszó DJ-k és producerek csak kis százaléka tért vissza az undergroundba, hogy folytassa hardcore-os pályafutását.
    Ahappy hardcorenépszerűségének elvesztése után csupán Angliában maradt fenn, ahol az ezredfordulóntrance-es hangzást kölcsönözveUK hardcore-rá, illetvefreeform-má alakult.
  • Hardstyle(Hard Dance,Hardbass,1999-től napjainkig): A méltán híresSensation Blackpartisorozat fő stílusaként aposztrofálthardstylespeciális elegyét alkotja ahardhouse-nak,hardtrance-nek és anewstyle hardcore-nak, ami az ezredforduló óta évről évre egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, javarészt köszönhetően az előbb említett Sensation Black-nek, másrészt pedig annak, hogy a kluboknak újra megnőtt az igény a keményebb hangzású, de könnyen táncolható zenékre. Az elsőhardstylebulik 1999 végén, 2000 elején kerültek megrendezésre Hollandiában, amiket nem sokra rá német és olasz partyk követtek. Jó ideig ahardstyleproducerek zömét hardcore DJ-k alkották, akik karrierüket megújítandó avanzsáltak át az új stílushoz. A hirtelen jött siker után sokan fel is hagytak a hardcore-ral, hogy tisztán ahardstyle-ra koncentrálhassanak.
  • Hardtrance(1995-től napjainkig): A kilencvenes évek közepén, Németországban kialakult stílus a korai, dallamostrancehangzást vegyítette a hardcore producerek által alkalmazott technikákkal, mint például úgynevezett „hoover”, amit aHuman ResourceDominator című száma tett méltán híressé. Az 1996-1997 közötti időszakban erőteljeshappy hardcorehangzás volt rá jellemző, melyet aztán ahappy hardcoremegszűnésével levetközött, és azeuro tranceirányába való elmozdulásával teljesen elszakadt a hardcore-tól; a keletkezett szakadékot később ahardstylelett hivatott áthidalni. Tempóját tekintve leginkább 140-145 BPM közt mozog.
  • Hardtechno(1995-töl napjainkig): A kilencvenes évek közepén, Németországban kialakult stílus a korai, monotontechnohangzást vegyítette a hardcore producerek által alkalmazott technikákkal. Kialakulása erőteljesen összeköthető aSchranzalapjaival.Robert Natusés tőle függetlenülDJ Amoktalálta ki 2002 közepén.

Amok ma már darkcore-t játszik saját számaival vegyítve. Natus Németországban top 10 előadóban van benne.Arkus P.-vel megalkották aHardcore salsacímű tribal számot, ami nem kis sikert hozott nekik 2004-ben és szerepeltek a top 10-ben.

  • Industrial Hardcore(1991-től napjainkig): Azindustrial hardcoretulajdonképpen egyidős magával a hardcore-ral, egyazon tőről származnak, azonban azindustrial hardcore-ban atechno-ra jellemző stílusjegyek jóval nagyobb százalékban vannak jelen. A franciaLaurent Hô,Manu le Malinés a németMarc Acardipaneszinte egy időben, 1993-tól kezdett el kísérletezni a techno és a hardcore különleges kombinációjával, és máig a franciák számítanak azindustrial hardcoreegyik legjelentősebb képviselőinek.
    Hollandiában ezzel szemben csak az ezredforduló környékén, anewstylehelyetti alternatívaként kezdett el kialakulni, hidat teremtve az egyre népszerűbb, modern techno hangzás felé. Ebben az egyik legnagyobb úttörő szerepetDJ Promo-nak tulajdoníthatjuk, aki 2001-ben,Rude Awakeningnevű projektjével törölte el végleg a hardcore és a techno között húzódó határvonalat. Saját kiadója, aDJ X-ess-szel közösen alapítottThe Third Movementmáig a holland ipari hardcore fellegvárának számít. Általában 130 és 190 bpm között mozog.
  • Makina(Bakalao,Poky;1999-től napjainkig): Spanyol eredetű,UK hardcorealapú, de gyengébb, kopogósabb dobbal rendelkező mutációk, amik csak Spanyolország bizonyos részeire korlátozódnak. Apokyaz ország középső területeire jellemző, míg abakalaoés amakinainkább a mediterrán partvonalon van jelen. Spanyolország elektronikus zenei kultúrája Európa más országaiban működő klubrendszerrel ellentétben erőteljesen diszkó-orientált, így az underground helyett (ami ilyenformán szinte nincs is) ezeket a stílusokat, illetve aUK hardcore-t, ahardstyle-t és amainstyle hardcore-t is a szigorú anyagi szempontok alapján működő, monopolizált overground karolta fel.
  • Mainstream(Mainstyle,Present hardcore;2003-tól napjainkig): A hardcore számtalan ágazatát egyfajta origóként összefogó központi stílusa, ami hangzását tekintve a legközelebb esik a felszínhez, mellőzi a túlzott szélsőségességet, devianciát, így a külföldi médiában is könnyebben talál visszhangra. Amainstyleelnevezés ugyan csak pár éves múltra tekint vissza, azonban a szerep, amit betölt, a kezdetek óta jelen van. A hardcore az ezredforduló utáni mélyrepüléséből kilábalván egy technikailag jóval érettebb szintre lépett, s ebben a második virágkorában amainstylejelentős szerepet játszik.
    Mérsékelten gyors, 160-170 BPM-es tempó, dobgépek helyett modern (szoft)szintetizátorokon alapuló, gyakran változó, már-már barokkosan túldíszített ritmusszekció jellemzi, melyet gyakran komplex dallamok egészítenek ki.
    A legelsőmainstyleszámok azEnzyme Recordsés aTraxtorm Recordskiadók mögött tevékenykedő producerekhez köthető.
  • Newstyle(Newschool;1998-2002): Megtévesztő módon a már 'új'-nak egyáltalán nem nevezhetőnewstylea hardcore nagy "hullámvölgyének", az 1998-tól 2002-ig tartó időszakának legreprezentatív képviselője, a korszakmainstyle-ja. Anewstyleegy mesterségesen generált és azonban balul elsült megújulási kísérlet eredménye, aminek célja a gyors tempójú zenéktől a lassabbhousefelé forduló divathullám meglovagolása lett volna. A változó trendeknek megfelelően szakított az addigi jellegzetes és kiforrott hardcore hangzással, az átlagosan 180 BPM-es tempót egy jóval lassabb, 140-150 BPM-esre cserélték le, a dallamvilágot pedig egy jóval egyszerűbb, az epikustrance-ekre jellemző himnuszosság váltotta fel.
    A legelsőnewstyleszám és vele együtt anewstyle"feltalálójának" címét két holland lemezlovas,The Dark RaverésDJ Vincejegyzi.[5]
    Megjelenése és elterjedése jelentős mértékben megosztotta a hallgatótábort, rengetegen fordultak el a hardcore-tól neki „köszönhetően”. 1998-ra a hardcore népszerűsége világszerte jelentős mértékben visszaesett, egyedül Olaszországban tudja megőrizni stabilitását, így rövid időre a hardcore központja ide helyeződött át. Az ezredfordulóra a legtöbb holland partyszervező felhagyott a hardcore-ral, és rengeteg label szűnt meg. A stílus újra felvirágoztatása aMasters of Hardcorepartysorozathoz köthető, ami újra több tízezres tömegeket mozgatott meg, s ami rengeteg fiatal tehetségnek biztosított lehetőséget a bizonyításra.
  • Oldschool(Oldstyle;1990-1993): A hardcore legelső, úgynevezett nulladik periódusába tartozó, meglehetősen kezdetleges, kiforratlan hangzását értjük alatta. Mai füllel egyáltalán nem tekinthető keménynek, a detroititechnoés a chicagoiacid housekeverékeként hangzásának alappilléreit elsősorban aRoland Corporationhárom, legkultikusabb terméke, aTR-909-es ésTR-808-as dobgépe és aTB-303-as bassline szintetizátora adta.
  • Speedcore(1993-tól napjainkig): Mint ahogy azt a neve is mutatja, aspeedcoreelsősorban a sebességre helyezi a fő hangsúlyt. Az ütemszáma nagyon széles skálán mozog, a pontos alsó határértéke nem tisztázott, de rendszerint 230 BPM felett szoktunkspeedcore-ról beszélni, az az alatti, de 190 BPM-et meghaladó intervallumra azuptempokifejezést használják. Konkrét felső határértéke nincs, az elsőspeedcoreszámok rendszerint 250-255 BPM körüliek voltak, ami szorosan összefügg aszámítástechnikábanhasználtbytefogalmával, ugyanis az 1 byte-on tárolható legnagyobb szám a 255 (). Később a producerek megszabadultak ettől a technikai korláttól, és az ezredfordulóra elterjedtek a 300 és az annál magasabb BPM számú trackek, melyek gyakran elérhetik (és akár meg is haladhatják!) az 1000 BPM-et.
    Aspeedcorea dühöt, agresszivitást és erőszakot jelképező atmoszférájával gyakran támadja, kifigurázza és gúnyolja a „normális” zenék által felállított standardokat, melyek alól rendszerint a lassabb, gabberek által hallgatott „puhányabb” hardcore számok sem képezhetnek kivételt.
    Az első autentikusspeedcoreformációnak a háromtagú, New York-iDisciples of Annihilation-t (röviden D.O.A.) tekintjük, akik 1993-ban alakultak, s egy évre rá kezdték el zenéiket megjelentetni a szintén amerikai illetőségűIndustrial Strength Recordskiadónál. Második Speedcore Producer: Dj Skinhead. Úgyszintén ennél a kiadónál adta ki zenéit. AspeedcoreEurópán belül elsősorban Németországban és Olaszországban talált táptalajra, míg a tengerentúlon pedig leginkább Kanadában népszerű. (Canadian Speedcore Resistance)
  • Terror(Terrorcore,Deathcore;1994-től): Aterrorelnevezés az 1994-ben alakult frankfurtiKotzaaklabel (PCPsublabel) születéséhez köthető, ami az akkori hardcore-nál gyorsabb zenék megjelentetését tűzte ki céljául. Gyors tempója miatt sokan keverik aspeedcore-ral, azonban míg ez utóbbi elsődlegesen a szélsőségesen gyors tempóra koncentrál, addig aterror-t egyfajta gonosz, rideg, rémisztő atmoszféra különbözteti meg tőle, ami a kor híres, horrorfilmes zeneszerzői által kikísérletezett ijesztő hangzáson alapul. A stílust legemblematikusabban képviselő CD-sorozat aTerrordromevolt, melynek utolsó, tizedik része 1997-ben jelent meg. A sorozat első négy darabja a hollandMokum Recordsgondozásában jelent meg, 1995-től azonban a németControl-hoz került, s innentől nyerte el végső, egyedi hangzását.
  • Trancecore(1999-2003): Sok más alstílushoz hasonlóan atrancecoreis a dallamvilág megújításának céljával jött létre, azonban az angliaifreeform-mal ellentétben megtévesztő módon nem a klasszikustranceforrás inspirálta, hanem inkább a goa trance komplex felharmónikusait kombinálja a hardcore kidolgozott, torzdobos ritmusszekciójával. Sajnos hosszú távon nem bizonyult életképesnek, agoa trance-es hangzás azonban később ugyanúgy megjelent a finnfreeform-ban is.
  • UK Hardcore(1992-től napjainkig): Az angol hardcore a breakbeat komplex világának feltérképezése közben alakult ki, olyan előadók közreműködésével, mint aProdigy,Hyper-On Experience,DJ Jonny Bés aSonz of a Loop Era,ami később ajungle-ben, illetve annak folyományaként adrum&bass-ben teljesedett ki, mivel azUK hardcore-t nem sokkal később magával ragadta ahappy hardcore-láz. Fontos megjegyezni, hogy aUK hardcorealatt ebből kifolyólag az angolhappy hardcorevonal evolúcióját értjük csupán, nem pedig általánosan az Egyesült Királyságból származó összhardcore-irányzatokat. AUK hardcoreaz európaihappy hardcorehanyatlása után Nagy-Britanniában maradt fenn, illetve a tengerentúlon lelt új hallgatóságra. A stílus jeles képviselői a szigetországon kívül főként Ausztráliában, Kanadában, Japánban és az Egyesült Államokban lépnek fel.
    A XX. század végére több más dallamos és vidám hangvételű tánczenéből merített, s végleg magamögött hagyta a kilencvenes évekhappy hardcoreimázsát. Ezt követően új producerek csatlakoztak a stílushoz, akik mind magukkal hozták egyediségüket, így manapság aUK hardcore-on belül is már többféle irányzatot különböztetünk meg. Elterjedt egy kicsit kommerszebb, klubosabb változat, ami leginkább vonzza a laikus tömegeket, ezen kívül van egy egyre experimentálisabb, talán kevésbé "szép", de annál agyamentebb vonulat, és nem utolsósorban számtalan label képviseli a klasszikus és zeneileg színvonalasUK hardcorehangzást, amely hű maradt a stílus eredeti feelingjéhez.
    AUK hardcoreaz utóbbi időkben nem csekély szimbiózist mutatott afreeformmal,a két stílus mutációja nagy sikereket aratott.

Szubkultúra

[szerkesztés]

A hardcore, azon belül is elsősorban a mainstream hardcore hallgatóitgabber-eknek szokás hívni. A „gabber” elnevezés ajiddis„khaver” szóból ered, amely mind a jiddis, mind a holland nyelvben barátot, havert, spant jelent. (Ha megfigyeljük, a mi„haver”szavunk is innen származik.) Ez a stílus underground mivoltára utal, a gabber-partyk kezdetben csak baráti összejövetelek, házibulik voltak. Ahouseis innen kapta a nevét, ami ugyan távol áll a hardcore-tól, azonban a kilencvenes években Hollandiában minden házibuli-jellegű zenét ezzel az elnevezéssel illettek, így egy idő után a hardcore-ra a „gabber house” megjelölés terjedt el. Tévhit, hogy a gabberek a gabba stílus rajongói lennének, hiszen az nem több csupán, mint szlengesített formája a gabbernek, nem pedig egy különálló stílus.[6]

Kezdetben a hardcore és a vele együtt kialakult gabber kultúra egyek voltak, azonban mára a hardcore – országok és társadalmi rétegek között húzódó határvonalakat is átszakítva – sokkal több emberhez szól, mint valaha. Így a hallgatóságának mára már csak egy bizonyos – ám jelentős – részhalmazát teszik ki a gabberek, akik azonban továbbra is a stílus élharcosainak számítanak, az ő fanatizmusuk nélkül valószínűleg a hardcore nem tarthatna ott, ahol tart.

A gabber kultúra jellegzetességei közé tartozik az egyedi öltözködésmód, táncstílus és a különféle üdvözlési formák. (Lásd illusztráció) Az öltözködési szokások kialakulásában a divat helyett az elsődleges irányadó szerepet a kényelem határozta meg, a fiatalok olyan ruhákba bújtak, melyek szabad teret biztosítottak a mozgásnak, így a sportos öltözködés vált dominánssá. Ezek közül is kiemelkedő jelentőséggel bír egy bizonyos sportcipő, aNike Air Max Classic,mely az évek során a stílus igazi szimbólumává nőtte ki magát. Mindemellett fejüket rendszerint kopaszra nyírják,Australianmelegítőket vagy éppen bomberdzsekit hordanak, pólóikon pedig általában valamelyik hardcore kiadó logója vagy egyéb hardcore-hoz köthető szlogen vagy embléma látható.

Mivel a hardcore eredete szorosan összeköthető az egymással szüntelenül rivalizáló holland futballklubok ultráival, a gabberek (elsősorban Hollandiában, Olaszországban és Ausztriában) jobbára mind a munkásnegyedek focihuligánjai közül kerültek – s mind a mai napig kerülnek – ki.

Tévhit, hogy a kopaszság, a bomberdzseki és a huligán-attitűd gyakran (fehérfűzős) Martens bakancsokkal és egyéb militarista,bonehead-ekre jellemző ruhadarabokkal párosul. Ez a félreértés gyakran okot ad arra, hogy a gabberekhez rasszista nézeteket társítsanak, azonban a hardcore egy minden ízében politikamentes és ellenes zene, a gabberek pedig elutasítják a fajgyűlölő eszméket. (Részletesebben lásd aFilozófiabejegyzésnél)

Filozófia

[szerkesztés]

A hardcore lételeme a lázadás, a konvenciók felrúgása, melyek alól sok esetben a saját maga által felállított szabályok sem számítanak kivételnek. Tekinthetünk rá úgy is, hogy tulajdonképp egyfajta életfelfogást képvisel, melyben a zene és annak szeretete kiemelkedő fontossággal bír, a gabberek életében a hardcore minden mással szemben prioritást élvez.

A hardcore party alapkoncepciója megegyezik a más techno irányzatokéval, tőlük csupán hangzásában, a kifejezés módjában és intenzitásában különbözik. Lényege, hogy „a monoton ritmusokon alapuló gépzene, a számítógép teremtette képi világ és a kemikáliák”[7]által létrejött sajátos valóságban az emberek együtt táncolnak egész éjszaka. A hardcore party a hétköznapokban felgyülemlett túlnyomásnak és az információs túlterheltség okozta stressznek a gyors és hatékony lerázását kínálja.[1]A szélsőségessége tisztán a zenei, illetve a művészeti szférára korlátozódik. Egyetlen „ideológiája az ideológiamentesség”[7]– a faji, politikai, vallási nézetektől való mentesség. A hardcore bakelitek és CD-k borítói gyakran ábrázolnak torz szörnyalakokat, kietlen ipari tájakat, lerombolt épületeket, erőszakos rendőr-huligán összecsapásokat, fegyvereket és harckocsikat. Viszont ezek a háborús, temetői, „sátánista” motívumok „nem hordoznak semmiféle etikai vagy ideológiai tartalmat, ezek kizárólag a zenéjük sokkoló voltára vonatkozó tréfás allúziók.”[1]A számcímek és vokális betétek témái gyakran forognak a szex, az erőszak, a kábítószerfogyasztás és az öntömjénezés körül. A szövegek nagyrészt azért szólnak ezekről, mert egy ilyen felhőtlenül tomboló partyzenéhez nem illik más; az erőszakos hangvétele pedig csupán feszültséglevezető szerepet tölt be. Emellett egy önirónikus stílusról van szó, aminek egyik alapkoncepciója az, hogy őt magát nem kell feltétlenül komolyan venni. Tevékenységük „emberellenes” minősítésének kivédése végett a gabberek demonstratíve hangsúlyozzák kötődésüket a pozitív gondolkodáshoz, mely az egész technokultúrára jellemző.[1]Hogy távoltartsák maguktól a bajkeverő, veszélyes elemeket, a hardcore bulikon gyakran egy olyandresscodevan érvényben, ami megtiltja a leghírhedtebb huligán-márkák, önkényuralmi jelképek és futballcsapat-logók viselését, az erőszakos viselkedéssel szemben pedig zéró toleranciát hirdetnek. A lemezeken, weboldalakon az olykor bélyegző formájában megjelenő jelszó:„United Gabbers Against Racism and Fascism”jelentése nem igényel bővebb magyarázatot.[1]

A hardcore többnyire instrumentális zene, a kevés vokális hangmintának többnyire nem üzenetközvetítő szerepe van. Inkább olyan apró „csomagoknak” tekinthetők, amelyek egymás után hurkolva, folyamatosan ismétlődve beleépülnek az elektronikus zajhalmazba, és a tudatalattira hatva fejtik ki euforizáló hatásukat. A zene mindenki számára „egyénileg értelmezett, s így az egyén számára tökéletes projekciós eszköz, hogy hangulatait, örömeit, bánatait belevetítse, miközben a hatására […] különleges élményt tapasztalhat meg.”[7]Léteznek viszont politikai célzattal „mesterségesen” létrehozott formációk, amelyek hangzásilag szoros kapcsolatban vannak ugyan a hardcore-ral, de itt a zenei brutalitást mintegy médiumként felhasználva igyekeznek agitatív szövegeiket a közönséghez eljuttatni. Típusos példa erre adigital hardcorestílus, amely a punk és az extrém elektronika fúziójaként anarchista, baloldali nézeteket közvetít.

A hardcore Magyarországon

[szerkesztés]

Magyarországon a hardcore megjelenése pár évvel későbbre datálódik, mint a nyugat-európai országokban. Az első importok 1993 végére, 1994 elejére tehetők, azonban ismertté csak az 1995-ös némethappy hardcorevonal térhódítása révén vált. Ennek következtében a tiszavirág életűhappy hardcoreőrület hanyatlása után Magyarország szinte teljesen elszigetelődött, ami a még kialakulóban lévő magyar hardcore szcénára rendkívül rossz hatással volt. Így jelenleg Magyarországon a hardcore igen kis rajongótáborral rendelkezeik.

  • 1994DJ Hell'ohvezetésével megalakul azNARG Entertainment.Hiroshima Mayday.
  • 1995Rave Olympia.
  • 1996West hangár,ThundeRave.
  • 1997– Nagyon sok, még ma is aktív magyar lemezlovas kezdte pályafutását hardcore lemezeket pörgetve, azonban 1997-től jódarabig csupánDJ Hell'ohmaradt az egyetlen magyar hardcore DJ, és az általa alapítottNARG Entertainmentaz egyetlen hazai hardcore partyszervező csapat. Hogy a magyar partyarcok kicsit jobban képben legyenek a hardcore-t illetően, elkezdett cikkeket publikálni aFreee Magazin-ba.
  • 1998– AzNARG Entertainmentszervezésében megrendezésre került a Crazy Grenade (1998. május 16.), máig az egyik legdurvább magyarspeedcorebuli, s melyenHell'ohvolt az egyetlen hazai fellépő.
  • 1999– Több amatőr kezdeményezés is indult, kis létszámú, családias hangvételű, azonban rendszeresnek mondható partyk kerültek megrendezésre az ország több pontján is. Ezek közül az egyik, aGabberflashescsapat által szervezettRave Lovers,ami kilenc alkalommal került megrendezésre, és aNeoravepartysorozatban folytatódva lépett a profizmus útjára.
  • 2000– Az év végén indult útjára aGabber Kingdom,a magyar gabbereket összegyűjtő hírportálja, mely máig Magyarország legnagyobb gabber fóruma.
  • 2001– Az osztrák illetőségűDeath Noize Clana 2001-es európai turnéjának első állomásaként Budapestet választotta, s azNARG Entertainment-tel közösen szervezettHellrave – Europe Tour Budapestsokáig a legnagyobb látogatószámot produkáló magyar hardcore rendezvénye volt, ami a buli helyszínéül szolgálóSupersonic Technikumklub helyi rekordját is megdöntötte. Ezt a rekordot később ugyancsak egy NARG-szervezésű buli tudta lekörözni, 2004-ben.
    Továbbra is kicsi, de erősödő hardcore szcéna jellemezte ekkor Magyarországot, ami a Hellrave sikere után visszatért a kis létszámú, alacsony költségvetésű, kizárólag magyar DJ-ket felvonultató bulikhoz.Ilyen volt például a Budapesten rendezett öt részesNecropolispartisorozat 2001 márciusától-2001 augusztusáig.
  • 2002– Elindult aNeorave.Erősödött az osztrák-magyar barátság, egyre jelentősebb számban kezdtek el magyar gabberek osztrák bulikra járni, ahol Magyarországgal ellentétben nagy emberbázisú, erős szcéna uralkodott, s rendszeresen fordultak meg híres holland, olasz és német fellépők. AzNARG Entertainmentfelkérést kapott, hogy az első ízben megrendezésre kerülő magyar Mayday-en (Mayday comes to Budapest) egy külön teremmel (VIVA+ Floor) képviselje a hardcore-t.
  • 2003– Az év elején megalakult aDeath Noize Clan Hungary,az osztrák DNC magyar divíziója. A DNC Hungary a mindössze két hónapos múltra visszatekintő,DJ Skyscrapervezetésével indult Brotherhood of Gabbers csapatból alakult át, akiknek első bulija, a 2002 novemberében megrendezésre került Ultra Infestation olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy az osztrák DNC felkérte őket, csatlakozzanak hozzájuk. Még ebben az évben a magyar DNC újra elhozta Magyarországra a DNC legnagyobb partysorozatát, a Hellrave-et, azonban ez nem sikerült olyan pozitívan, mint a 2001-es.
  • 2004– Novemberben az ekkor háromtagúNARG Entertainment(Hell'oh,XT Noiseés Tshwest) tízéves születésnapja alkalmából egy ingyenes, háromtermes bulira invitálta a hazai kemény underground képviselőit, köztük az összes magyar hardcore DJ-t (számuk ekkor 11-re rúgott), illetve osztrák barátaikat. Eme jeles eseményre, mely a keresztségben aHard Decadenevet kapta, közel 1500-an voltak kíváncsiak, ezzel új rekordot állítva fel a rendezvény helyéül szolgálóSupersonic Technikum-ban. Ezt megelőzően az áprilisi, harmadik magyar Mayday-en (Mayday – Future Downloaded) szintén a három NARG DJ képviselte a hardcore-t.
  • 2005– AzNARG Entertainmentkövetkező nagy dobása, az Explosion partysorozat első darabja, egy négytermes, összelektronikus zenei fesztivál, azExplosion Festival 2005,júliusban került megrendezésre, melyen tiszteletét tette a hardcore keresztapja,Lenny Dee(USA) is!
  • 2006– A magyar hardcore DJ-k száma ugrásszerűen megnőtt, s ez a folyamat szinte a mai napig tart.Hell'ohAngliába való kiköltözése után a stafétátMercenaryvette át, aki 2009-ig az első számú szervezője lett a NARG rendezvényeknek. Mercenary 2005 óta volt tagja az NARG-nek, előtte két évig – nem mellesleg alapító tagként – aDeath Noize Clan Hungarysorait gazdagította.
  • 2007– Az év elején útjára indult aRakehellpartysorozat, ami szakított az addigi magyar hagyományokkal, és elsődlegesen a látványra helyezte a legfőbb hangsúlyt. Emellett elsőízben látogatott MagyarországraDJ Promo,aki az indusztriális oldalát (Rude Awakening) csillogtatta meg egyNGOHTáltal szervezett bulin. Ugyancsak ebben az évben hallhatta először élőben a magyar közönségDJ D-t, az olasz mainstyle hardcore egyik jeles képviselőjét, az NARG által szervezettHardcore Explosion-ön.
  • 2008– Az év vége felé aNARG Entertainmentismét túlszárnyalta eddigi teljesítményét, és egy újabbHardcore Explosionpartival lepte meg a nagyérdeműt. Először látogatott MagyarországraOphidian(NL), a jelenkori hardcore egyik leginnovatívabb géniusza.
  • 2009– Első ízben lépett fel Magyarországon a hollandTellurian(más nevén Leviathan) aNeoravecsapat által szervezett Oldschool Madness elnevezésű partin. A márciusiNARGrendezvény fő fellépőiAngels of Darkness,HellsystemésNitrogeneticsvoltak. Ez volt az olyan esemény a magyar hardcore történetében, hogy egy bulin egy nemzetközi hardcore label (jelen esetben az olaszHardcore Blasters) teljes létszámában képviseltethette magát. Áprilisban aRakehellpartisorozat a negyedik állomásához érkezett Hardcore 4 Goldlife címmel. Július közepén egy újabb Explosion került megrendezésre Summer Edition alcímmel, novemberre pedig azNARGfennállásának 15. évfordulóját ünnepelendő egy kétnapos születésnapi bulival jelentkezett. Az 50 DJ-t felvonultató, kétszer háromtermes rendezvény fő fellépőiDJ Promo(NL),Rude Awakening(NL),Peaky Pounder(NL),The Wishmaster(I) ésBong-Ra(NL) voltak. Sajnos egyúttal ez volt az utolsó rendezvényük, mivel nem sokkal utána a NARG bejelentette a csapat, s ezzel egyidejűleg értelemszerűen az Explosion partysorozat megszűnését is.
  • 2014 – A 'Harddance Magyarország' és 'Hungarian Hardstyle' blog egyre többet ír a hardcore techno-ról, az emberek egyre jobban kifejezik érdekeltségeiket a hardcore iránt.[8]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. abcdeW. J. Bockie és D. J. Fever (1995): Technó – a jövő kultúrája. Brulion, 27: 99–127
  2. [PCP 006]Mescalinum United - Reflections Of 2017(Planet Core Productions, 1990)
  3. [ROT001]Euromasters - Amsterdam Waar Lech Dat Dan?(Rotterdam Records, 1992)
  4. [RIN3 / SIN0-5]D'Spyre - Stairway To Eternity…(Ruff Intelligenze, 1997 / Supreme Intelligence, 1998)
  5. [BABY021]The Dark Raver & DJ Vince - Intelligent Hardcore(Babyboom Records, 1997)
  6. Ugyanez a félreértelmezési baki figyelhető meg a rave és a raver fogalmak kapcsán is, ahol a happy hardcore-t keverték össze az annak helyt adó rendezvénytípus elnevezésével.
  7. abcMONDO 2000 (1993). Idézi: Horkay Anita (1999): Screenagerek - A techno-kultúra megjelenési formái a mai Magyarországon. MTA PTI Etnoregionális Kutatóközpont Munkafüzetek 67., Budapest
  8. https://www.facebook.com/harddance.huFacebook oldal