Ugrás a tartalomhoz

Heidelbergi ember

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Heidelbergi ember
Evolúciós időszak: 0,6–0,2Ma
pleisztocén
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Osztály: Emlősök(Mammalia)
Rend: Főemlősök(Primates)
Család: Emberfélék(Hominidae)
Nemzetség: Hominini
Alnemzetség: Hominina
Nem: Homo
Faj: H. heidelbergensis
Tudományos név
''Homo heidelbergensis''
Schoetensack,1908
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazHeidelbergi embertémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazHeidelbergi embertémájú kategóriát.

Aheidelbergi ember(Homo heidelbergensis)maradványai aGünz–Mindel-interglaciálisés aMindel–Riss-interglaciális(felmelegedési) korszakokból származnak, koruk 200–600 000 év között változik. Ide sorolják például Mauer, Steinheim an der Murr, Reilingen (Németország),Atapuerca(Spanyolország), Arago barlang (Franciaország),Boxgrove,Swanscombe(Anglia), „Samu”–Vértesszőlős(Magyarország), Apidima, Petralona (Görögország) leleteit.

Homo erectus (seu sapiens) palaeohungaricus, azaz Sámuel

Sok antropológus nem ismeri el önállótaxonnak,hanem aHomo erectuseurópai változatának tekinti. A heidelbergi emberrel egyidőben a tisztánHomo erectusnak tartott előemberek maradványai is megtalálhatóak ugyanebből a korszakból (ilyen lelőhely például a spanyolországiAtapuercaés a németországiBilzingsleben).

A heidelbergi embert tartják a neandervölgyi ember és a modern ember közös ősének. Mivel a legújabb DNS-vizsgálatok azt támasztják alá, hogy a neandervölgyiek nem kihaltak, hanem (részben) asszimilálódtak,[1]a heidelbergi emberrendszertanibesorolása megkérdőjeleződik. A konzervatív álláspont szerint ez ugyanis csak akkor eshetett meg, ha a neandervölgyi, tehát a heidelbergi ember is Homo sapiens volt. A két földrajzilag elkülönültpopulációmegindult afajképződésútján, majd fejlődési vonaluk ismét egyesült, mielőtt végleg elvált volna.

Felépítése, megjelenése

[szerkesztés]

Két lábon, felegyenesedve járt. Agya lényegesen, mintegy negyedével volt nagyobb, mint elődjéé, aHomo erectusé;csaknem akkora, mint a mai emberé (Ridley, 2011). Nagyobb volt, mint akár elődei, akár utódai. Így például a boxgrove-i embernek nevezett férfi(?) magassága (amint erre sípcsontjának maradványai alapján következtetnek) nagyjából 180 cm, testtömege közel 90 kg lehetett.

Életmódja, eszközei

[szerkesztés]

Alapvetően húst evett; főleg emlősökét. A nagy testű emlősökre dárdával vadászott. Fő kőeszköze aszakócavolt, de többféle, fából, csontból, illetve agancsból készített eszközt is használt (Ridley, 2011).

Szinte bizonyosan ismerte a tüzet; a húst megfőzte. Hagyományokat alakított ki, ezeket kidolgozott jelrendszerrel adta tovább (lehet, hogy már beszélt is).

Kapcsolódó cikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Matt Ridley, 2011: The Rational Optimist. How Prosperity Evolves. Fourth Estate, London. Magyar kiadás: A józan optimista. A jólét evolúciója. Új Polihisztor könyvek. Akadémiai Kiadó, 2012.ISBN 978 963 05 9217 8ISSN 2062-1477. 462 old.

További információk

[szerkesztés]