Homonima (biológia)
Abiológiábanahomonimaegy olyantaxonnév, amelynek írásmódja megegyezik egy másik taxonéval.
AZoológiai Nevezéktan Nemzetközi Kódexeszabálya szerint az elsőként publikált név azidősebb homonima,ami érvényes névként használható; míg a többifiatal homonimánakszámít, és új néve cserélendő.
Lehetséges azonban, hogy az idősebb homonima már elavult és ritkán használják, ígynomen oblitumnakszámít és elérhetetlenné válik, míg a fiatal homonímanomen protectumkéntfennmarad.
- Például:
- Georges Cuvier1797-ben egyhangyászsünfélénekazEchidnanevet adta.
- Johann Reinhold Forsterazonban már 1777-ben publikálta azEchidnanevet egymurénafélévelkapcsolatban.
- Ezáltal Forster névhasználata elsőbbséget élvez, míg a Cuvier-féle név fiatal homonimává válik.
- 1811-ben Johann Karl Wilhelm Illiger megalkotta aTachyglossusnevet, ami érvényes helyettesítő névvé, azaznomen novummávált.
Ehhez hasonlóan aBotanikai Nevezéktan Nemzetközi Kódexeszerint a kettő vagy több megjelentetett homonima közül az első használható, az összeskésőbbi homonimapedig „törvénytelen” és ha nemmegőrzött név,akkor nem használható.
- Például: apillangósvirágúak(Leguminosae) közé tartozóMyroxylon(L.f., 1782) esetében, az újabb a megőrzött név a korábbi homonimával, a Flacourtiaceae családba tartozóMyroxylonnal(J.R.Forst. és G.Forst., 1775) szemben,
Azok a nevek, amelyek elég hasonlóak ahhoz, hogy összetéveszthetők legyenek, szintén homonimáknak tekinthetők. Például azAstrostemma(Benth, 1880) azAsterostemmaérvénytelen homonimája (Decne, 1838).
Mindkét Kódex csak azokat a taxonokat veszi figyelembe, amelyek az adott területen érvényesek (az ICZN esetében állatokra, az ICBN esetében növényekre vonatkoznak). Ebből következően, ha egy állati taxon neve megegyezik egy növényi taxonéval, akkor mindkét név érvényesnek számít. Például azEricanevet apókokegyik neméhez (Erica,Peckham & Peckham, 1892) és ahangához(L.) is felhasználták.
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben aHomonym (biology)című angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.