Ugrás a tartalomhoz

Huambo

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Huambo(Nova Lisboa)
Huambo látképe
Huambo látképe
Közigazgatás
OrszágAngola
ProvinciaHuambo Provincia
Alapítás éve1912.augusztus 8.
PolgármesterJosé Luís de Melo Marcelino
Népesség
Teljes népesség844 000 fő(2019)
– elővárosokkal665 574 (2014) fő
Földrajzi adatok
Tszf. magasság1 721 m
Terület2609 km²
Elhelyezkedése
Térkép
d. sz. 12° 46′,k. h. 15° 44′12.766667°S 15.733333°EKoordináták:d. sz. 12° 46′,k. h. 15° 44′12.766667°S 15.733333°E
AWikimédia CommonstartalmazHuambotémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Huambo,vagy ritkábbanÚj-Lisszabon(portugálul:Nova Lisboa) aHuambo ProvinciaszékhelyeAngolában.A város 220 km-rel keletreBenguelátólés 600-zal délkeletre fekszik az ország fővárosától,Luandától.A város egyben Angola második legnagyobb városa. Huambo abenguelai repülőtérfőcsomópontja (Caminho de Ferro de Benguela – CFB), amiLobitovárosától egészen aKongói Demokratikus Köztársaságnyugati részéig,Katangáigszáll. Huambo azAlbano Machado Repülőtérnekszolgál (ritkábban Új-Lisszaboni Repülőtér).

Földrajzi terület

[szerkesztés]

Angola központi részén és a felföldön helyezkedik el, aCunenefolyó közelében.[1]

Történet

[szerkesztés]

Korai történet

[szerkesztés]

Huambo az egykori Wamburól kapta a nevét, ami a 14 régiOvimbundukirályság egyike volt. Az ovimbundu egy őslakos törzs: eredetilegKelet-Afrikábólérkeztek, központjukat pedig aBailundukirályság alapította a15. században.Wambu volt a legkisebb királyság, hierarchikusan a Bailandu királyság uralma alatt állott, bár ez is már királysági státust élvezett, és királyságokként kapott függetlenséget.

Portugál uralom

[szerkesztés]

Bailundót sokszor említik a18.és a19. századnéhány krónikájában, egy kereskedelmi útvonallal kapcsolatban a történelmiViyében(maBié Provincia), ám a Wambu királyságban igazából csak aportugálokáltal építettbenguelai vasúthelyszíneként volt ismert. Bár Bailundu és Wambu királyai (főleg II. Ekuikui és I. Katiavala) a vasútépítés ellen voltak, emiatt a munkásokat és a telepeseket támadták, a portugál hadsereg végül leverte őket és hivatalosan megalapították a várost: 1912. augusztus 8-án,José Mendes Norton de Matosnakköszönhetően.

A vasútépítés a kezdetleges állapotok miatt nagy nehézségekbe ütközött, egyúttal amaláriais elterjedt a bennszülöttek között. Huambóról úgy vélték, hogy tökéletes stratégiai célpont. A kellemes éghajlatnak és a bőséges vízforrásoknak köszönhetően kiváló terep volt a vasút továbbépítésére. Amint ezt megvalósították, egy gyár is épült. A munkát 1929-ben fejezték be, a vasút nyomvonala egészenBelga Kongóighúzódott. Ekkorra Huambo a vasúti közlekedés egyik legfontosabb központja lettAfrikában.

Az 1920-as évekig HuamboPortugál Angolafő gazdasági helyszíne volt.[2]Gazdaságában a mezőgazdasági export fontos szerepet kapott, ezenfelül a tartományban több nevelési intézmény jött létre, példának okáért a Mezőgazdasági KutatóIntézet (napjainkban Mezőgazdasági Tudományok Kara).

A függetlenség kikiáltása

[szerkesztés]

APortugáliátólvaló függetlenség elnyerése után a korábbi Nova Lisboáról visszanevezték Huambóra. Azangolai polgárháborúkövetkeztében tönkrement a város infrastruktúrájának nagy része, ennek ellenére folyamatosan fejlődik.[3]

Huambo a függetlenség után, azMPLAés azUNITAközött elmérgesedő viszony következtébenJonas Malheiro Savimbiés csapata egy csatában küzdött. A várost folyamatosan ostromolták, az épületeket megrongálták, az embereket lemészárolták, és ennek következményeként sokan elköltöztek a városból.

Az 1975-ös függetlenség után Savimbi elrendelte a nemzeten önállóságot. Bár az MPLA a kubai csapatok segítségével 1976. február 8-án visszanyerte a város nagy részét, de a többi továbbra is az UNITA irányítása alatt maradt. A civilek újabb menekülése Huambóból ésCaálábólnagy lendületet vett. 2000 elején Caálában még több mint 25 000 ember, e településről pedig 45 000-en kényszerültek elmenekülni. A nemzetközi szankciók, amelyeket UNITA megszorítását célozták, a katonai akciók még gyakoribbak és pusztítóbbak lettek, és 2000 végén nagyon gyakorivá vált az erőszak.

A polgárháború után

[szerkesztés]

Jonas Savimbi halála után, 2002 februárjában a tartományban tűzszünetet rendeltek el, s a békésebb korszaknak köszönhetően a város is folyamatos fejlődik. Ez hozta hozta meg a város újjáéledését és az újjáépítését.

Éghajlat

[szerkesztés]

Huambo felföldjét szubtrópusi éghajlat jellemzi, az esős időszak októbertől áprilisig, a száraz időszak pedig májustól szeptemberig tart. Bár a terület igen magasan fekszik, ennek ellenére atrópusokontalálható, és az éghajlat is meglehetősen hasonló, ami keresztülhalad a többi városon is. A hőmérséklet csak néhol magasabb, mintPretoriavárosában, ami 2000 kilométeren halad keresztül.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. http://www.eoearth.org/view/article/174385/
  2. Maria da Conceição Neto, In Town and out of Town: A Social History of Huambo (Angola), 1902-1975, PhD thesis, School of Oriental and African Studies/University of London, 2012
  3. New Lisbon's Ghost, images of Nova Lisboa, Portuguese Angola/Huambo, Angola (a few are from other places in the territory) before and after the Angolan Civil War, youtube.com