Ugrás a tartalomhoz

III. Fjodor orosz cár

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
III. Fjodor
Fjodor Alekszejevics Romanov
III. Fjodor cár
III. Fjodor cár

minden oroszok cárja
Uralkodási ideje
1676.január 29.1682.május 7.
KoronázásaMoszkva
1676.június 28.
ElődjeI. Alekszej
UtódjaV. Iván;I. Péter(társuralkodókként)
Életrajzi adatok
UralkodóházRomanov-ház
Született1661.június 9.
Moszkva;Oroszország
Elhunyt1682.május 7.(20 évesen)
Moszkva;Oroszország
NyughelyeArhangelszkij-székesegyház
ÉdesapjaI. Alekszej orosz cár
ÉdesanyjaMarija Iljinyicsna Miloszlavszkaja
Testvére(i)
HázastársaAgafja Szemjonovna Grusevszkaja
Marfa Matvejevna Aprakszina
GyermekeiIlja Fjodorovics
AWikimédia CommonstartalmazIII. Fjodortémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

III. Fjodor(oroszul:Фёдор III,teljes nevén Fjodor[1]Alekszejevics RomanovФёдор Алексеевич Романов;Moszkva,1661.május 30./június 9.Moszkva,1682.április 27./május 7.)1676-tól haláláigorosz cár.

Származása

[szerkesztés]

Fjodor AlekszejevicsI. Alekszej cárésMarija Iljinyicsna Miloszlavszkajalegidősebb életben maradt fiúgyermeke. Rajta kívül egyetlen fiútestvér maradt életben Iván, aki későbbV. Iván,néven lett cár.1669-ben meghalt Fjodor édesanyja, és édesapja újból megnősült:Natalja Kirillovna Nariskinátvette el, aki három leány mellett egyetlen fiúval, Pjotr Alekszejeviccsel, a későbbiNagy Péterrelajándékozta meg férjét.

AMiloszlavszkijokés aNariskinokősi, rivalizáló orosz nemesi családok voltak. Viszályuk Alekszej cár uralkodása alatt kezdődött. A Miloszlavszkijok rossz néven vették, hogy Marija Iljinyicsna cárné elhunyta után az uralkodó újból megnősült. Ráadásul az új cárné a Nariskinok köréből került ki. A hatalmukat és befolyásukat féltő, sértett Miloszlavszkijok a Nariskinok ellen fordultak. Rivalizálásuk Alekszej cár uralma alatt nem zajlott nyíltan, ám amikor I. Alekszej meghalt, és1676-ban Fjodor követte a trónon, a családok viszálya a felszínre tört.

Uralkodása

[szerkesztés]

Fjodort mindössze tizenöt évesen,1676.június 18-ánkoronázták cárrá. Gyenge egészségi állapota, valamint fiatal kora megakadályozta őt abban, hogy valóban az ő kezében legyen a hatalom. Mélyen vallásos nevelése eredményeként rengeteg zarándoklaton és szertartáson vett részt, illetve egy1679-ben kiadott zsoltároskönyvben több zsoltárt is ő fordított le.

Az ország valódi urai kezdetben Fjodor édesanyjának családja, a Miloszlavszkijok voltak. Ők kihasználták az alkalmat a riválisok gyengítésére, ésSzibériábaszáműztékArtamon Szergejevics Matvejevet,a Nariskinok legfőbb támogatóját. KésőbbVaszilij Vasziljevics Golicin hercegrendelkezett nagy befolyással a cár felett.

III. Fjodor cár

1680-ban Fjodor engedélyt adottNyikon pátriárkahazatérésére, akit még I. Alekszej száműzött. A pátriárka azonban meghalt, még mielőtt megérkezett volnaMoszkvába.Az óhitűeket továbbra is üldözték;1681-ben halálra ítélték, majd megégették Avvakum protopópát, I. Alekszej reformjainak egyik ellenzőjét.

1676-ban háborúra kelt Ukrajna birtoklása ügyén azOszmán Birodalommal.1681-ben FjodorBahcsiszerájbanbékét kötött a törökökkel, lezárva ezzel az 1676 óta tartótörökök elleni háborút.Török kézen maradtPodólia,viszont cserébe elismerték, hogy az oroszok jogosultakKijevre.

A cár hadseregreformjának vezetője Vaszilij Vasziljevics Golicin herceg volt. „…Az ellenség új keletű fortélya miatt kénytelenek vagyunk felülvizsgálni és átszervezni hadseregünket, hogy háború esetére az ellenséggel szemben megbízhatóbb védekező módszerekről és menedékről gondoskodjunk.[2]1682januárjában a bojárok és a főpapság gyűlése közös elhatározással a kiváltságrendszer, vagyis amesztnyicsesztvorendszer eltörlése mellett szavazott, így nem nemes származásúak is lehettek vezető beosztásban.

A cár uralkodása alatt változtatták meg a tolvajok büntetését is: Szibériába küldték őket ahelyett, hogy levágták volna a végtagjaikat.1680-ban a cár utasítására elkezdték a földbirtokok összeírását. A munka Fjodor halála után is folytatódott,1686-ban fejeződött be.

Magánélete

[szerkesztés]

III. Fjodor cár mélyen vallásos, beteges, ugyanakkor nagy műveltségű ember volt.1680-ban feleségül vette Agafja Szemjonovna Grusevszkaját (16631681), egy lengyel származású nemesi hölgyet. Agafja Szemjonovna hatására a cári udvarban elterjedtek a lengyel szokások és öltözékek; ám a cárné, aki1681.július 21-énfiúgyermeknek adott életet, három nappal később, gyermekágyi lázban meghalt. Ilja Fjodorovics cárevicsjúlius 30-ánkövette őt a másvilágra.

Tanácsadói sürgetésére a cár újból megnősült:1682.február 24-énelvette Marfa Matvejevna Aprakszinát (16671716). Házasságuk nem tartott sokáig. Fjodor még az évHúsvétjánsúlyosan megbetegedett, ésmájus 7-én(a régi naptár szerintáprilis 27-én) anélkül, hogy kijelölhette volna utódját, meghalt. A trónon társuralkodókként öccsei,IvanésPjotrkövették nővérük,Szofja nagyhercegnőrégenssége alatt.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A Fjodor név magyarul Tódor vagy Teodor.
  2. Warnes David:Az orosz cárok krónikája - Az Orosz Birodalom uralkodóinak története;Geopen Könyvkiadó, Budapest, 2002; 85. oldal

Források

[szerkesztés]
Commons:Category:Feodor III of Russia
AWikimédia CommonstartalmazIII. Fjodor orosz cártémájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]


Előző uralkodó:
I. Alekszej
Orosz cár
1676 – 1682
Az Orosz Birodalom kiscímere
Következő uralkodó:
V. Iván;I. Péter