Ugrás a tartalomhoz

III. Szvjatoszláv kijevi nagyfejedelem

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
III. Szvjatoszláv

Kijev nagyfejedelme
Uralkodási ideje
1173?1173?
ElődjeII. Rurik
UtódjaII. Jaroszláv
Kijev nagyfejedelme
Uralkodási ideje
11771180
ElődjeI. Roman
UtódjaII. Rurik
Kijev nagyfejedelme
Uralkodási ideje
11821194
ElődjeII. Rurik
UtódjaII. Rurik
Életrajzi adatok
UralkodóházRurik-dinasztia
Született1116
Csernyihiv
Elhunyt1194.július 24.
ÉdesapjaII. Vszevolod
ÉdesanyjaAgatha Msztyiszlavna
Testvére(i)
  • Yaroslav II Vsevolodovich
  • Zvenislava of Tjernihiv
HázastársaMaria of Polotsk
Gyermekei
AWikimédia CommonstartalmazIII. Szvjatoszlávtémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

III. Szvjatoszláv Vszevolodovics(oroszul:Святослав III Всеволодович),(kb.11231194.július 24.[1]) kijevi nagyfejedelem1173-ban,1176-tól1181-ig és1181-től haláláig.

Ifjúsága

[szerkesztés]

SzvjatoszlávII. Vszevolodnagyfejedelem és felesége, Agafja (I. Msztyiszlávlánya) legidősebb fia volt.

Az 1140-es és 50-es évek kijevi belháborújában előbbII. IzjaszlávottámogattaJurij Dolgorukijellenében, majdIII. Izjaszlávotaz ellene harcolócsernyigoviSzvjatoszláv Olgovics ellen. Utóbbi 1161-ben meghalt és birtokaiból Csernyigovot Szvjatoszláv,Novgorod Szeverszkijtpedig unokatestvére, Oleg örökölte.

Szvjatoszláv azon hercegek közé tartozott, akik nem támogattákAndrej Bogoljubszkij1169-es hadjáratát Kijev ellen. Andrej halála utánszmolenszkisegítséggelII. Jaroszlávült a nagyfejedelmi trónra, aki korábban Szvjatoszláv támogatásáért cserébe birtokokat ígért neki, ám ezt nem teljesítette. Szvjatoszláv ezért 1173-ban meglepetésszerűen Kijev ellen vonult és a nagyfejedelem családját hátrahagyva Volhíniába menekült. Szvjatoszláv azonban csak rövid ideig tartotta megszállva Kijevet, mert Oleg unokatestvére, Novgorod Szeverszkij hercege otthoni birtokait fenyegette.

Nagyfejedelemsége

[szerkesztés]

1176-ban akunoksúlyos vereséget mértek egy orosz seregre, melyet az akkori nagyfejedelem, a szmolenszki Rosztyiszlavicsokhoz tartozóI. Romanöccsei, David ésRurikvezettek. Szvjatoszláv követelte, hogy a szerinte vereségért felelős Davidtól kobozzák el birtokait. Roman ezt megtagadta, de cserébe kénytelen volt lemondani a nagyfejedelmi címről, amit Szvjatoszláv kapott meg. Kijev városát azonban megtartotta; emiatt a csernyigoviak megostromolták a város mellettibelgorodinagyfejedelmi rezidenciát, de nem jártak sikerrel.

Az északi hadjárat

[szerkesztés]

1180-banVszevolodvlagyimiri nagyfejedelem Szvjatoszláv vejére, arjazanyiRomanra támadt azzal az ürüggyel, hogy annak öccseinek jogait védelmezi. Szvjatoszláv egyik fiát, Glebet küldte egy sereg élén a rjazanyiak segítségére, de Vszevolod nem félt szembeszállni vele, csapatait megverte, Glebet pedig foglyul ejtette. Ugyanebben az évben kiélesedett Szvjatoszláv és a Rosztyiszlavicsok harca; aDnyepernélDaviddal csapott össze, utána pedig, amikor visszavonult Csernyigovba, hogy összegyűjtse katonáit, Rurik fészkelte be magát Kijevbe. 1180 júniusában meghalt a szmolenszki Roman Rosztyiszlavics és helyét David öccse foglalta el. Ugyanebben a hónapbanNovgorodhercege is elhunyt, és a városba Szvjatoszláv saját Vlagyimir fiát ültette.

Szvjatoszláv összegyűjtött seregeivel és kun zsoldosokkal északkeletnek, aVlagyimiri Nagyfejedelemségellen indult. Csernyigovot öccse gondjaira bízta, arra az esetre, ha Rurik kitámadna Kijevből. A csernyigoviak és vlagyimiriek a Vlena folyónál találkoztak, ahol mindketten védekező helyzetet vettek fel és bár kisebb csetepatékra sor került, a döntő csata elmaradt.

Szvjatoszláv 1181 tavaszán visszaindult, útközben felégetteDmitrovvárosát, majd ostrom alá vetteDruckot,amit a szmolenszki David védett. Davidnak azonban sikerült megszöknie, ezért a csernyigoviak felhagytak az ostrommal és dél felé haladva visszafoglalták Kijevet. Rurik visszavonult, de a kunok segítségével újból betört a Dnyeper vidékére és végül kiegyezett Szvjatoszlávval: elismerte őt nagyfejedelemnek, és Kijev város birtokosának, a Kijevhez tartozó birtokok viszont az ő fennhatósága alatt maradtak. Szvjatoszláv a Vlagyimiri Nagyfejedelemséggel is kiegyezett, Novgorodért cserébe békét kötöttek.

Későbbi uralkodása

[szerkesztés]

1184 tavaszán az oroszok a Horol folyónál legyőzték a kun Kobjak kánt és őt magát is foglyul ejtették. Szvjatoszláv ezután az Oka folyóhoz vonult összegyűjteni seregeit egy döntő csapáshoz és eközben a novgorod-szeverszki fejedelem önállóan indult a nomádok ellen. Kezdeti sikerek után katasztrofális vereséget szenvedett és a kunok fogságba vetették. Szvjatoszláv a fősereggel kiűzte a Dnyeper vidékéről a kunokat és felszabadította az ostromlottPerejaszlavlt.1187-ben újabb hadjáratot szervezett a déli sztyeppékre, de a kunok kitértek előle.

1187-ben meghalt a halicsi fejedelem és az utódlásba beavatkozottIII. Bélamagyar király is. A magyarok megszállták Halicsot, ám nem az általuk formálisan támogatott trónkövetelőt, Vlagyimir Jaroszlavicsot tették meg fejedelemnek, hanem Béla fiát,András herceget.Szvjatoszláv felajánlotta Ruriknak, hogy közösen foglalják el Ruriknak a halicsi hercegséget, cserébe a kijevi földekért, de az visszautasította a felvetést. Végül a halicsiak felkelése elűzte Andrást és Vlagyimir Jaroszlavics német és lengyel segítséggel vette vissza korábbi trónját Halicsban.

Szvjatoszláv 1194. július 24-én halt meg. Halála után az orosz hercegek két pártja, a Rosztyiszlavicsok és Olgovicsok vetélkedtek a nagyfejedelmi méltóságért.

Családja

[szerkesztés]

Szvjatoszláv 1143-ban vette feleségül Mariját, Vaszilko Szvjatoszlavics polocki fejedelem lányát. Gyermekeik:

  • Oleg (†1204)
  • Vszevolod(†1215) – kijevi nagyfejedelem
  • Vlagyimir (†1201) – novgorodi fejedelem
  • Gleb (†1217) – csernyigovi fejedelem
  • Msztyiszláv (1223-ban megölték) – csernyigovi fejedelem
  • leány – Roman Glebovics rjazanyi fejedelem felesége
  • Boleszlava – Vlagyimir Jaroszlavics halicsi fejedelem felesége. Jurij Szbitnyev orosz író szerint ő volt az Igor-ének szerzője
  • leány – Msztyiszláv Vlagyimirivics dorogobuzsi részfejedelem felesége

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Rurikids 5(angol nyelven). Genealogy.eu. (Hozzáférés: 2011. január 10.)

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Пресняков А. Е. Княжое право в Древней Руси. Лекции по русской истории. Киевская Русь. – М.: Наука, 1993
  • Чугаева И. К. Фрагменты летописания Святослава Всеволодовича в Киевской летописи: происхождение и интерпретация//Древняя Русь. Вопросы медиевистики. 2011. № 3 (45). С. 132–133.
  • Святослав Всеволодович РюриковичРодовод

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z)Святослав Всеволодович (князь киевский)című orosz Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]


Előző uralkodó:
II. Rurik
Következő uralkodó:
II. Jaroszláv
Előző uralkodó:
I. Roman
Következő uralkodó:
II. Rurik
Előző uralkodó:
II. Rurik
Következő uralkodó:
II. Rurik