Ugrás a tartalomhoz

In vitro

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Emberi sejtkultúra in vitro klónozása

Azin vitro(latin,„az üvegben” ) kifejezés arra a kísérleti technikára utal, amikor a kísérleti folyamat nem az élő szervezetben, hanem azon kívül, ellenőrzött körülmények közt zajlik le, példáulkémcsőbenvagyPetri-csészében.Asejtbiológiasok kísérlete zajlik az élő szervezeten, illetve a sejteken kívül. Mivel az ilyen kísérlet bizonyos körülmények közt esetleg más eredményhez vezethet, mintha a folyamat élő szervezetben zajlana, az előbbi megjelölésére használják azin vitrokifejezést, megkülönböztetve azin vivokísérletektől.

Az in vitro kísérletek egy kísérleti változó hatását vizsgálják az organizmusok bizonyos részeire. Tipikusanszerveket,szöveteket,sejteket,sejtalkotókat,proteineketés/vagybiomolekulákatvizsgálnak. Mivel ilyenkor kevesebb változóval kell számolni, azin vitrokísérletek könnyebben értelmezhetőek – és olcsóbbak – lehetnek, mint azin vivokísérletek. Ugyanakkor félrevezető eredményeket is produkálhatnak, ezért eredményeiket általábanin vivovizsgálatokkal ellenőrzik.

A latin név tartalmazza az „üveg”szót, a mai laboratóriumi eszközök azonban többnyirepolipropilénbőlvagy polisztirolbólkészülnek, amelyek könnyebben tisztán tarthatók és csökkentik annak a veszélyét, hogy az üvegszilánkok sérüléseket okozzanak.

A kísérleti felhasználáson kívül,in vitrojelzővel illetik a testen kívülimesterséges megtermékenyítéssorán alkalmazott technikát is (in vitro fertilizáció(en),IVF).

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben azIn vitrocímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]