Ugrás a tartalomhoz

Invesztitúraharc

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

AzinvesztitúraharcaközépkoriEurópalegnagyobb világi-egyházi konfliktusa volt, melynek gyökerei aFrank Birodalomig,aKaroling dinasztiábólszármazóNagy Károlyignyúlnak vissza. A pápa 800 karácsonyán császárrá koronázta Nagy Károlyt. Ez a lépés azonban nézeteltéréshez vezetett az egyházi és a világi nagyhatalom között. Nagy Károly saját hatalmát, mint keresztény császár, Istentől származtatta, és elkezdte gyakorolni a püspökök kinevezési jogát, az invesztitúrát. A pápa viszont magát tekintette a főhatalomnak, mivel ő koronázta meg a császárt. A következő századok invesztitúraharcainak gyökerei erre az időre tehetők. A pápaság és a császári hatalom legsúlyosabb nézeteltérései1075és1122között zajlottak. A11. századbankonfliktus alakult ki a pápaság, azaz a kor reformpápái (ld.Cluny mozgalom) és aNémet-római Császárságközött az egyházi vezetők beiktatása (azinvesztitúra) kérdésében. A császárok az államuk belső szuverenitásával, a pápa az egyház különálló szerveződésének elvével érvelt.

Az invesztitúraharc állomásai[szerkesztés]

Harcok IV. Henrik és VII. Gergely között[szerkesztés]

1075-benVII. Gergely pápaaDictatus papaecíműenciklikájábandeklarálta, hogy arómaiegyház isteni alapítású, így a római pápa hatalma egyetemes, ezáltal kiterjed az egyházi tisztségviselők kinevezésének és elmozdításának kizárólagos jogára. A pápai oklevél kiadására az adott okot, hogy Henrik 1071-ben a pápa beleegyezése nélkül nevezte ki Milánó új érsekét. Az új érsek ráadásul egy olyan személy volt, akitII. Sándor pápakorábbankiközösített.

ADictatus PapaeellenIV. Henrikcsászár levélben fejezte ki tiltakozását, és új pápa megválasztását követelte, egyszersmind megvonta császári támogatását.

Az elkövetkező hónapok során Henrik belső hatalmát kívánta stabilizálni. Eközben azonban újabb püspököket nevezett ki, többek köztFermóbanésSpoletóban.

Az 1076-osböjti zsinatona pápa levelében kiközösítette a császárt, és kijelentette, hogy a császári trón üres. Ezzel előállt az a helyzet, hogy a két méltóság kölcsönösen elmozdította a másikat annak pozíciójából.

Anémetarisztokrácia üdvözölte a császár elmozdítását, és a kitörő polgárháborúban felkeltek a császár ellen, erődöket építettek, ami korábban törvénytelen volt. Az elégedetlenségüket vallásos köntösbe bújtatták.

Henriknek nem maradt más választása, mint legalább addig visszavonulnia, amíg elég erős hadsereget tud kiállítani.1077-ben megmaradt hűséges követői élénCanossábautazott pápai megbocsátásért (ez volt az ún.Canossa-járás). A pápa a bűnbocsánat jegyében kénytelen volt megbocsátani, a német arisztokrácia azonban új királyt választottRudolf von Rheinfeldszemélyében.

Henrik részéről a Canossa-járás bölcs taktikai manővernek bizonyult, mellyel időt nyert hatalmának visszaállítására.1080-ban azelsteri csatábanHenrik legyőzte Rudolfot, aki belehalt sérüléseibe.

A császár ezután, 1084-ben elfoglalta Rómát, ahol egy ellenpápával (III. Kelemen) ismét császárrá koronáztatta magát. A pápát erőszakkal akarta elmozdítani, hogy egy barátságosabbat helyezzen Szent Péter trónjára, ám Gergely behívta szövetségeseit, az Itáliában tartózkodónormannokat,akik1085-re kiszorították a német hadakat. Azonban fosztogatásba kezdtek, ezért a nép felkelt a pápa ellen, akinek menekülnie kellett: délre vonult a normannokkal, ésSalernovárosában halt meg 1085. május 25-én.

Henrik győzedelmesen tért vissza birodalmába. Az új pápa,II. Orbánelsősorban az 1095-ösclermont-i zsinatonelhangzott beszédéről híresült el, mely azelső kereszteshadjáratotindította el.

A harcok kiújulása[szerkesztés]

II. Paszkál pápa1102-ben újfent kiátkozta IV. Henriket, aki egyjeruzsálemizarándoklattal kívánta a pápát döntésének visszavonására bírni. Az utazásra azonban nem került sor, mert a császárt fia, a pápa által támogatott Henrik 1105-ben letette és fogságba vetette.

1106-ban IV. Henrik elhunyt. Fia,V. Henrikazt remélte, apja halálával a harcok végleg lezáródtak. Ráadásul 1111-ben V. Henrik a pápát is foglyul ejtette és megfosztotta mind az invesztitúra, mind a császárkoronázás jogától.

A fogságból kiszabadulva Paszkál pápa azonnal visszaszerezte elvett jogait. V. Henrik, akárcsak apja, apápai kiátkozásalatt halt meg.

A wormsi konkordátum[szerkesztés]

Awormsi konkordátumaDictatus papaemellett a korszak egyik legjelentősebb okirata volt, melyet 1122-ben adtak ki.

Már 1119-ben találkozottII. Kallixtusz,valamint V. Henrik császár a vitás kérdések rendezése céljából. A harcokat lezáró dokumentum többek között ezeket tartalmazta:

  • a császár lemondott az invesztitúrajogról, és a püspökök választásában szabad kezet adott a birodalom egyházának;
  • a pápa befolyást biztosított a császárnak a vitás kérdések esetén szükséges döntéshozatalban. Az új egyházi vezetőknek pedig hűségesküt kellett tenniük a császárnak.

III. Sándor[szerkesztés]

III. Sándor pápaidején a pápa-császár harc egész Itáliára kiterjedt, az itáliai városok és a német hódítók küzdelmévé vált. Az észak-itáliai városok 1167-ben Milánó vezetésével létrehozták aLombard Ligát.Milánó közelében 1176-ban alegnanói csatábana Liga legyőzteBarbarossa Frigyesnémet-római császár seregét. A viszálynak azanagniszerződés, majd egy évre rá a Velencében aláírt békeszerződés vetett véget. Frigyes elismerte III. Sándort törvényes pápának, továbbá lemondott Róma város prefektusságáról, ezzel aPatrimonium Petrifeletti jogairól is. A pápaság ismét győztesen került ki a császárral folytatott küzdelemből.[1]

Kronológia[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]