Ugrás a tartalomhoz

Kaland

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kalandpark

Akalandizgalmas vagy szokatlan élmény, amely lehet egy merész, rendszerintkockázatos,bizonytalan kimenetelű vállalkozás.[1]Kalandok lehetnek fizikai veszélyekkel járó tevékenységeket, mint például azejtőernyőzés,ahegymászásvagy azextrém sportok.A kifejezés nagyjából jelenthet bármely olyan vállalkozást, amely potenciálisan tele van fizikai, anyagi vagy pszichológiai kockázattal, mint például egy üzleti vállalkozás, egy szerelemi légyott, vagy az élet más nagy kihívásai.

A kalandos élmények pszichológiai és fiziológiaiéberségetokoznak,[2]amely felfogható negatív (pl.félelem) vagy pozitív (pl.flow) élményként, és amely aYerkes–Dodson-törvényszerint káros hatású lehet. Néhány embernél a kaland válik legfőbb elfoglaltságává.André Malrauxkalandor aLa Condition Humaine(1933) című művében így ír:„Ha az ember nem hajlandó kockáztatni az életét, hol a méltósága?”.Helen Kellerszerint„Az élet vagy egy merész kaland vagy semmi.”

A szabadtéri kalandtevékenységeket jellemzőenrekreációvagy izgalom céljából végzik, példáulkalandversenyzés,kalandturizmus.A kalandtevékenységek jók tapasztalatszerzésre, akalandoktatássorán kihívások által szereznek tudást a résztvevők.

Kaland a mitológiában

[szerkesztés]
Lewis CarrollAlice Csodaországbancímű műve egy jól ismert példája a fantasy-kaland történeteknek

Az egyik legismertebb és legelterjedtebb kalandtörténetHoméroszOdüsszeiája.[3][4][5]Joseph Campbellmitológus írta le elképzelését amonomítoszrólaThe Hero with a Thousand Facescímű könyvében. Campbell azt állította, hogy a hősi mitológiai történetek kultúráról kultúrára szállva hasonló alapmintát követnek, kezdve a kalandra hívástól, a veszélyes utazáson át a végső győzelemig. A késő középkorban akóbor lovagvolt a kalandot kereső szereplő megfelelője. Akalandregényekszintén ezeket a kalandutazó főhős jegyeket viselik, ahogyan a népszerű játékfilmek is, mint aCsillagok háborúja[6]vagyAz elveszett frigyláda fosztogatói.[7]

Galéria

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Dictionary.com Unabridged.Hozzáférés ideje: 4 January 2011.
  2. M Gomà-i-Freixanet (2004),"Sensation Seeking and Participation in Physical Risk Sports",On the psychobiology of personality,Elsevier,ISBN 978-0-08-044209-9,<https://books.google.com/?id=6YjcgAn8TfsC&pg=PA187>
  3. New York Times
  4. New York Times
  5. Zweig, P. (1974).The adventurer: The fate of adventure in the Western world,New York: Basic Books.
  6. New York Times
  7. New York Times

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben azAdventurecímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]