Ugrás a tartalomhoz

Kalandfilm

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Akalandfilmamozgóképtörténetének egyik népszerűműfaja.

Noha a műfaj nem definiálható egyértelműen, a kalandfilm általában a múltban játszódik, vagy néhafantáziavilágban.Jellemző rá a kardvívás és – a modernakciófilmekkelellentétben, melyek városokban játszódnakdrogbárókkalésterroristákkalküzdő főhőssel – gyakran romantika is átszövi. Népszerű alapanyagok a kalandfilmhez:Robin Hood,Zorro,kalózokvagyAlexandre Dumasregényei.

A műfaj valószínűleg az1930-asés1940-es évekbenéltehollywoodifénykorát, mikor olyan filmek készültek, mint aBlood kapitány,aRobin Hoodés aZorro jele;Errol FlynnésTyrone Powerszínészek erősen azonosultak a kalandhős-típussal.

A zsáner időszakos fellendüléseken ment át az1950-es évekóta. Az olyan figurák, mint Robin Hood, többször került újra reflektorfénybe egy-egy új generációnak. A kalandfilm ezen újrafelfedezései közül néhány sikerre talált, úgymint aRobin Hood, a tolvajok fejedelme(1991), míg mások súlyos kudarcnak bizonyultak, mint példáulA jamaicai kalóz(1976).Az elveszett frigyláda fosztogatói(1981) sikere számos hasonszőrű produkciónak adott utat, azonban ezek többnyire megbuktak.

Nem ritka, hogy a kaland műfaj más kategóriával egyesül egy-egy filmben. Ilyen aCsillagok háborúja(1977), amiben megtalálhatók atudományos-fantasztikusjellemzők mellett a kalandfilm ismérvei, vagyA múmia(1999), mely nem szűkölködik ahorrorelemekbena kaland mellett.

Népszerű kalandfilm-koncepciók:

Néhány jelentős kalandfilm

[szerkesztés]

Népszerű kalandfilm-készítők

[szerkesztés]