Ugrás a tartalomhoz

Kalligráfia

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Modern nyugati kalligrafikus írás

Akalligráfia(a görög καλλος kallos „szépség” + γραφος grafosz „írás” szavakból) a díszes, szép (folyó) kézírás, annak művészi fokú gyakorlása. Kalligrafikus írásnak szokás nevezni a rendezett, szabályos folyó vagy folyamatoszsinórírást,amelynek többféle változata van, jelenleg mindegyik kiveszőben.

Előzményei, változatai

[szerkesztés]
Ecsetek a kínai íráshoz ésfestéshez

Azeurópaikalligráfia gyökerei agörögésrómaiírnokok korába nyúlnak vissza, aBibliátmásoló és képekkel,iniciálékkalgazdagító középkoriszerzetesekkelvirágkorát élte egészen akönyvnyomtatásfeltalálásáig (Johann Gutenberg,15. század.) A19. századvégénWilliam Morrisa híresArts and Crafts movementújra felfedezte és népszerűsítette. A mindennapi életben akézírásvisszaszorulásával a kalligráfiát, a díszesen megírt szövegek elkészítését speciális alkalmakkor gyakorolják, meghívók, diplomák és hasonlók kerülnek ki a kalligráfia mai mesterei keze alól.

A kínai és a kelet-ázsiai kalligráfia eszköze azecset,amelynek segítségével az írnok szintén folyamatosan tudja ajeleketfőleg rizspapírra vagy selyemre írni. Akínaiírásjegyeknevehanzi,ajapánokékandzsi,a koreaiakéhandzsa,de ahangultis lehet kalligrafikusan írni. A kalligráfiát ezeken a távol-keleti helyeken igen fontosművészetnektartják, és része a legkifinomultabb ázsiaifestőművészetnekis.

A kalligráfiát vagy folyamatos mozdulatokra épülő szép kézírást például a japán gyerekek iskolában tanulják sok éven át, része az általános oktatásnak, ugyanis a japánok írásjelei fogalmakat takarnak, képileg is reprezentálnak, és a hangalak mellett a gyerekek rögzítik a jel előállításához szükséges finom manuális mozgás részleteit nemcsak a fejükben, hanem az izmaikban is.

II. Mahmudszultán tuğrája

A Közel-Keleten amuzulmánokis kedvelik a kalligráfiát, művészi teljesítménynek és az inspiráció szolgálójának tartják. A kézírás része aziszlámfilozófiának, amely nem engedte a hasonmás képi ábrázolást, így szinte olvashatatlanul túldíszített, réztárgyakba vésett vagy falakat díszítő írásban bontakoztatták ki magukat a díszítő kedvű írástudók. Ilyen kalligráfia például atuğra,aszultánokpecsétje is.

Rokonértelmű kifejezések

[szerkesztés]
A kőbe vagy fémbe vésettírásjegyektanulmányozásával azepigráfiafoglalkozik.
Az írás külalakjával és értelmezésével agrafológiafoglalkozik.
Aszépirodalom(a szépíró és a szépírás) a kitalált történetek, regények és hasonlók gyűjtőneve.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  • Művészeti lexikon. Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 2. köt. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1966. Kalligrafikus iskola, kalligráfia lásd 545. p.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]
Commons:Category:Calligraphy
AWikimédia CommonstartalmazKalligráfiatémájú médiaállományokat.
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg akalligráfiacímszót aWikiszótárban!