Ugrás a tartalomhoz

Kambrium

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kambrium
(541 – 485,4 millió évvel ezelőtt)
Előző időszak
Következő időszak
Ediakara
Ordovícium
Környezeti jellemzők
(átlagos értékek az időegységen belül)
O212.5 %[1]– a mai szint 63 %-a
CO24500 ppm[2]– az iparosodás előtti szint 16-szorosa
Hőmérséklet21 °C[3]– 7 °C-kal tér el a mai szinttől
Tengerszint+30-90 m– a mai szinthez viszonyítva
Idővonal
A kambrium időszak eseményei
mvsz
-550 —
-540 —
-530 —
-520 —
-510 —
-500 —
-490 —
10.
9.
8.
7.
6.
5.
4.
3.
2.
1.
~492 –
485,4 ± 1,9Ma
Jelen
Jelen
Jelen
Jelen
Jelen
~514 – ~509Ma
~521 – ~514Ma
~529 – ~521Ma
Jelen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
A kambrium eseményeinek
hozzávetőleges idővonala.
A skálán az évmilliók láthatók.

Az 541 ± 1 millió évvel ezelőtt kezdődöttkambriumföldtörténeti időszakvolt afanerozoikumeonpaleozoikumidejének első időszaka. 485,4 ± 1,9 millió évvel ezelőtt ért véget, amikor azordovíciumidőszak követte. Történetileg azediakaraidőszak előzte meg. Aprekambriumés a kambrium határán létezett első állatsereglet, akis kagylós faunaelőzte meg a kambrium eleji radiációt.

Nevének eredeteCambria,Walesókori neve. Először Walesben tanulmányoztak kambriumi korú sziklákat.

Ősföldrajz

[szerkesztés]

A kambriumban a kontinensek teljesen máshogy helyezkedtek el, mint ma. Valószínűleg négy nagyobb földrész létezett:

Éghajlat

[szerkesztés]
Éghajlatdiagram az utóbbi félmilliárd évről

AFöldegyes korainak éghajlatát rekonstruálni a lerakott üledékekből és a bennük levőfosszíliákbóla lerakódás helyének klímarekonstrukcióját lehet elvégezni, nem pedig annak a helynek, ahol megtalálták. Bizonyosüledékés biológiai tartalom túlsúlyából, vagy éppen hiányából azonban a Föld klímájára vonatkozóan általános következtetéseket tudunk levonni.

A kambrium elején hűvös lehetett a klíma, mivel amészüledékekhiányoznak az egész bolygóról. Az alsó kambrium vége felé azonban már megjelent a zátonymészkő, amitszivacsszerűzátonyképző szervezetek (példáulArchaeocyathus) hoztak létre. Ezek elterjedéséből arra következtethetünk (még a jelenlegi poláris területekről is ismertek), hogy a Föld jelentős részén a kambrium fiatalabb szakaszaiban meleg, trópusi klíma uralkodott. Először találkozunkevaporitokkalés vöröshomokkövekkelis, amelyek képződése viszont száraz-meleg klímára utal.

Élővilág

[szerkesztés]

A kambrium az első olyan földtörténeti időszak, amelyből a tengeri szivacsoknál és medúzáknál bonyolultabb többsejtű élőlényekfosszíliáimaradtak fenn. Egyes elképzelések szerint a kambriumban hirtelen mintegy ötvenélőlénytörzsjelent meg úgy, hogy a legtöbbjük elődeiről nem is tudunk. Az organizmusoknak ezt a földtörténeti mértékkel gyors kirajzását nevezzükkambriumi robbanásnak.Másféle gondolatmenet (példáulRichard Dawkins) alapján csak a maitól jelentősen eltérő szervezetek hibás besorolásáról van szó.

A kambriumi fosszíliák legismertebb lelőhelyei:Burgess-pala(Kanada),Csengzsiang(Kína).

Állatvilág

[szerkesztés]

A kambrium időszakot és az egész paleozoikum idő kezdetét akkortól számítjuk, amikor megjelentek az első szilárd vázzal rendelkező állatok. A mészváz kialakulását segíthette, hogy aproterozoikumnagy jégkorszakát követően felmelegedett a klíma.

A nagy kambriumi üledékhézagot követően a kambrium földtörténeti értelemben rövid, alig 20 millió évében megjelentek szinte valamennyi ma élő törzs elődei, sok mára kihalt élőlénnyel, amelyeknek viszonya más csoportokkal tisztázatlan. Ez akambriumi robbanásnéven nevezett jelenség, amelynek nemcsak az oka vitatott, hanem hogy egyáltalán lehet-e robbanásszerű fejlődésről beszélni, vagy a változatosság azokban az időkben alakult ki, amelyekről az üledékhézag miatt nincs ismeretünk.

A legelterjedtebb kambriumi állatok a háromkaréjú ősrákok, atrilobitákvoltak (mint például azEllipsocephalus hoffi), amelyeket nagy elterjedtségük és változatosságuk alkalmassá tesz, hogy segítsék az időszak továbbtagolását.

Más elterjedt kambriumi állatok:archaeocyathák,konodonták.

A szárazföldön is mozgó állatok megjelenésének első bizonyítékai közé tartoznak a fosszilizálódott kambriumi állatnyomok, aprotichnitek(ízeltlábúnyomok) és aclimactichnitek(puhatestűnyomok).

Növények

[szerkesztés]

A kambrium – és a rákövetkezőordovícium– növényvilágára azöldmoszatokfejlődésnek indulása jellemző. Ezek fosszíliái időnként olyan mennyiségben halmozódtak fel, hogy kőzetet is alkottak (az észt „égőpala” vagy kukkerzit). Az időszak tengereire ugyanakkor a már korábban kialakultkékalgákésbaktériumokis jellemzőek. Szárazföldi növényzetről ekkor még nem beszélhetünk, bár a szárazföldön már mintegy 700 millió éve megjelenhetett egyszerű növényi élet, az egyszerűgombákpedig még korábban, mintegy egymilliárd éve. A szárazföldek azonban ebben az időben még kopaszok voltak, sivatagosak, vagy agyagos talajúak.

Tagolása

[szerkesztés]

A kambriumrétegtanilagnégysorozatraés tízemeletreosztható. A sorozatok geokronológai megfelelői akora kambrium(más néven terreneuvi – 1-2. emelet),kora-középső kambrium(3-4. emelet),késő-középső kambrium(más néven miaolingi – 5-7. emelet) éskéső kambrium(más néven furongi – 8-10. emelet) korok. Az emeleteknek megfelelő korszakokat a világ különböző helyein más-más néven illetik, egységes elnevezéseket aNemzetközi Rétegtani Bizottságnomenklatúrája csak részben szolgáltat. Az alábbi táblázat a kambrium korszakainak, illetve emeleteinek különböző regionális elnevezéseit mutatja be.

ISC[4] Kínai Észak-Amerikai Orosz Ausztrál
K
A
M
B
R
I
U
M
Furongi 10. Ibexi Ajuszokki Datsoni
Payntoni
Jiangshani Sunwapti Szaki Iveri
Paibi Steptoi Akszaji Idamei
Marjumi Batirbaji Mindyalli
Miaolingi Guzhangi Maozhangi Maja Boomerangi
Drumi Zuzhuangi Delamari Amgani Undilli
Wuliui Zhungxi Flori
Templetoni
Dyeri Ordi
2. 4. Longwangmioi Tojoni
3. Changlangpuani Montezumai Botomi
Terreneuvi 2. Qungzusi Atdabani
Fortuni Meishuchui Tommoti
PREKAMBRIUM Nemakit-Daldyni

Korábban Magyarországon atrilobitákalapján ageorgium(Olenellus-csoport),akkadium(Paradoxides-csoport) éspotsdamium(Olenus-csoport) sorozatokra osztották.

Trilobita fosszíliája –Asaphiscus wheeleriUtahból,Millard megyéből

Jegyzetek

[szerkesztés]