Ugrás a tartalomhoz

Kilikia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kilikia(kékkel)elhelyezkedése az i. e. 6. században
Kilikiai Örmény Királyság térképe 1199–1375 között

Kilikia(latinosanCilicia,hettita nyelvenKizzuwatnaésArmatana,akkádul:KÚE,hurri nyelvenHilakku,kelet-örmény nyelvenԿԻԼԻԿԻԱ / Kilikja,nyugat-örmény nyelvenԿԻԼԻԿԻԱ / Giligja)kalózairólhírhedtókoritartomány voltKis-Ázsiadélkeleti részén.

Földrajza[szerkesztés]

Határai voltak északonLükiaésKappadókia,nyugaton aTorosz-hegységésPamphülia,keletenSzíria,délen a Keleti-tenger és az Isszoszi-öböl.

Az országot földrajzilag a Kilikiai-alföldre(Kilikia pediasz)és a „zordon Kilikiára”(Kilikia tracheia)osztották. Az előbbi a keleti részt foglalta magában egészen a Lamosz folyóig, a másik a nyugatit.Szíriafelé az Amani-szoros vezetett,Kappadókiafelé a keleti kapu közvetítette a közlekedéstTarsustólészakra. Hegyei számos fokkal nyúlnak a tengerbe. Legfontosabb folyói: Kalikadnosz, Lamosz (maLamost), Kidnosz (Karasu), Piramosz (maGeihun).

Történelme[szerkesztés]

A kora ókorban ahettiták,akkádok,majdNagy Sándorés örökösei, aSzeleukidákfennhatósága alá került.

Aszeldzsuk törökökelőrenyomulása miattörményekvándoroltak Kilikába és akeresztes háborúkidején aBagratida-dinasztiaegyik hercege,Rupenalapított itt hercegséget, amely későbbKilikiai Örmény Királyságnéven vonult be a történelembe. A királyság körülbelül 300 éven keresztül, a 14. század végéig állt fenn, és fontos támogatást nyújtott a keresztes hadaknak.[1][2]Sokan ezt tekintették Örményországnak, holott csak az egyik, az örmény császártól függő tagkirálysága – tartománya. Noha azOszmán Birodalombekebelezte, örökösödés révén elméletileg aSavoya-ház fennhatósága alá került, ami nem szüntette meg függőségét az örmény császártól.[forrás?]

Kizzuvatna ismert uralkodói[szerkesztés]

Lakói[szerkesztés]

Az országot agörög mitológiaszerintAgénórésTélephasszafia,Kilikszalapította, majdSzarpédónkövette, aki talán atrójai háborúbanesett el. Ez amítosza Nyugat-Anatóliaés a görög szárazföld felől érkező telepesekre, majdkrétaibevándorlókra utal.

Lakói, a kilíkek, eredetilegszíriaitörzsből származtak, de a görög telepesek elől visszavonultak hegyeik közé, ahol mint szabad és semmi által nem korlátozott hegylakók jóformán az egész ókorban függetlenül éltek. Kilikiában laktak apiszidekés izaurok törzsei, akik félelmetes kalózok hírében állottak, és akiket csakPompeiusrómaihadvezér tudott megtörni. CiliciaKr. e. 102-től kezdve volt római tartomány,Kr. e. 58-ban pedigCiprustis hozzácsapták (Cilicia et Cyprus).

Kilikia területén születettKhrüszipposzsztoikusfilozófus,Arisztotelészmellett az ókor egyik legnagyobb logikusa, „asztoicizmusmásodik megalapítója” és azőskereszténységkiemelkedő alakja,Pál apostolis.

Városai[szerkesztés]

  • Korakenion(m. Alaja), a kalózok fő fészke, a pamphüliai határon hatalmas erőddel, amelyben megtörött [[II. Antiokhosz szeleukida uralkodó

|Nagy Antiokhosz]] hadereje

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Ispánki Katalin:Tisztelet Arméniának. Az örmény történelem és az örmény-magyar kapcsolatok..Transsylvania. Az Amerikai Erdélyi Szövetség Negyedévi Tájékoztatója., 1996. október 3. [2014. január 17-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. január 16.)
  2. Nagy Kornél:Az Örmény középkor.sulinet.hu. (Hozzáférés: 2014. január 16.)

Források[szerkesztés]

Commons:Category:Cilicia
AWikimédia CommonstartalmazKilikiatémájú médiaállományokat.
  • ókorÓkorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap