Ugrás a tartalomhoz

Komacu Akihito herceg

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Komacu Akihito herceg
Született1846.február 11.
Kiotó
Elhunyt1903.február 18.(57 évesen)
Tokió
Állampolgársága
HázastársaArima Yoriko
SzüleiPrince Fushimi Kuniie
Foglalkozása
Tisztségemember of the House of Peers
Kitüntetései
  • Bath-rend lovagja nagykereszttel
  • Order of the Rising Sun, 1st class
  • Grand Cordon of the Supreme Order of the Chrysanthemum
  • Collar of the Supreme Order of the Chrysanthemum
SírhelyeToshimagaoka Cemetery
AWikimédia CommonstartalmazKomacu Akihito hercegtémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Komacu Akihito herceg( tiểu tùng cung chương nhân thân vươngKomatsu-no-miya Akihito shinnō,1846.február 11.1903.február 18.) japán herceg. AFusimi no mijatagja, ajapán császári családsinnokeágának leszármazottja, amely esélyes volt aKrizantém Trón,azaz a japán császári trón megszerzésére miután a fő uralkodói ág kihalt.

Élete[szerkesztés]

Fiatalkora[szerkesztés]

Akihito herceg születési nevén Josiaki herceg, Fusimi Kuniie herceg hetedik fia.1858-ban Ninkó császár, az akkori uralkodó örökbe fogadta, mint jövendőbeli trónörökösét. Születésekor Japán aEdo-bakufuuralma alatt állt. Gyerekkorában buddhista papi pályára szánták, és a számára kijelölt helyen: Kiotóban, Ninna- dzsimonzekitemplomában, az itt lévő papok arisztokratikus vagy császári származásúak voltak. Itt vette fel aNinnadzsi no mija Josiaki( nhân hòa tự cung gia chương ) címet. 1867-ben aMeidzsi Restaurációmiatt otthagyta szerzetesi hivatását és visszatért a világi életbe. ABosin-háborúidején császári erőket vezetett Oszakára, Jamatóra, Sikokuba és Aizuba, hogy megdöntse aTokugava shógunátust.1869-ben Josiaki herceg feleségül vette Arima Jokiót (1852. június 18. – 1914. június 26.) Arima Jorisige lányát, aki a Kurume Birtokdaimjó-javolt. 1870-benMeidzsi császárnekiadta aHigasifusimi-no-mijacímet.

Hadi pályafutása[szerkesztés]

Josiaki herceg Angliában katonai taktikákat tanult 1870 és 1872 között.

Összességében elmondható róla, hogy kiváló katonai taktikus volt, sok szamuráj lázadást vert le aMeidzsi Restaurációkezdetén. többek között a Szaga lázadást 1874-ben, és aSzacuma lázadást1877-ben. Az uralkodó kinevezte altábornagynak az újonnan létrehozott császári japán hadseregben, és megajándékozta őt aFelkelő Nap Rendjekitüntetéssel.

1882-ben megváltoztatta a családnevét Komacu no mija-ra, és a keresztnevét "Josiaki" -ról "Akihitó" -ra, és így vált a közismert "Komacu no mija Akihito herceg" -gé.

Komacu herceg 1890-ben tábornoki rangra emelkedett és az Első Császári Őrosztály parancsait teljesítette. Ő volt a névleges parancsnoka a Japán Expedíciós Erőknek az első sino-japán háborúban (1894–1895) és a tagja lett aLegfőbb Katonai Tanácsnak.1895-ben a nagybátyja,Arisugava Taruhito herceghalála után Komacu herceg aJapán Birodalmi Hadseregvezetőjévé vált, és megkapta a helyőrség tiszteletbeli rangját.

Diplomáciai karrierje[szerkesztés]

Komacu Akihito herceg a Meidzsi kormány ideje alatt diplomáciai feladatokat teljesített. 1886-ban Angliában, Franciaországban, Németországban és Oroszországban is megfordultMeidzsi császárküldöttjeként.

1887-ben Isztambulba utazott, hogy megpecsételje az Oszmán- és a Japán Birodalom közötti kapcsolatot. Komacu herceg itt találkozott az Oszmán Birodalom vezetőjévelII. Abdul-Hamid szultánnal.1902 júniusában a herceg visszatért az Egyesült Királyságba, hogy képviselje Meidzsi császártVII. Eduárd királykoronázási ceremóniáján, és meglátogatta Franciaországot, Spanyolországot, Belgiumot, Németországot és Oroszországot.

Kései éveiben pártfogója volt aJapán Vöröskereszt Szövetségének,valamint aDai Nippon Butoku Kai-nak,és még több jótékonysági intézmény részese is volt.

Komacu Akihito herceg utódok nélkül halt meg Komacu no mija címét fivére,Higasifusimi Jorihito hercegörökölte. Azonban, hogy fennmaradjon a Komacu családi név 1910-benKitasirakava Josihiszanegyedik fiát átkeresztelteKomacu Teruhisza-vá, aki megkapta a főnemességimárki(Japánban: kosaku) címet is.

Források[szerkesztés]

  • Cortazzi, Hugh (2003) Britain and Japan (Japan Library Biographical Portraits). RoutledgeCurzon.
  • Dupuy, Trevor N. (1992). Harper Encyclopedia of Military Biography. New York: HarperCollins Publisher Inc.
  • Fujitani, T; Cox, Alvin D (1998) Splendid Monarchy: Power and Pageantry in Modern Japan. University of California Press.
  • Jansen, Marius B., Gilbert Rozman (1968) Japan in Transition: From Tokugawa to Meiji. Princeton University Press.
  • Paine, S. C. M (2002). The Sino-Japanese War of 1894-1895: Perceptions, Power, and Primacy. Cambridge University Press.