Ugrás a tartalomhoz

Kriegsmarine

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kriegsmarine
(német haditengerészet)
A Kriegsmarine lobogója
A Kriegsmarine lobogója

Dátum19351945
OrszágNémetország
TípusHaditengerészet
Parancsnokok
Híres parancsnokokErich Raeder
Karl Dönitz
Kultúra és történelem
Háborús részvételSpanyol polgárháború
Második világháború
AWikimédia CommonstartalmazKriegsmarine
(német haditengerészet)
témájú médiaállományokat.
Nem összetévesztendő az egykoriOsztrák–Magyar Monarchiahaditengerészetével:K.u.K. Kriegsmarine

AKriegsmarine(Haditengerészet) anémethaditengerészetelnevezése volt1935és1945között, aHarmadik Birodalomidejében, szárazföldi és légierő után a harmadik német haderőnem.

Azantant– fenntartandó saját tengeri hegemóniáját –első világháborútlezáró békeegyezményekben korlátozta a német flotta méreteit, és ugyan annak újbóli kiépítése már a hitleri hatalomátvétel előtt elkezdődött, azt a – kezdetben még figyelembe vett – békeegyezmények korlátozásai, majd az egész hadsereg egyszerre történő, erőltetett fejlesztése nyomán jelentkező forráshiány, illetve a hajóépítő műhelyek túlterheltsége is akadályozta. Anémetek fejlesztési elképzelései(Z-terv)így foghíjasan valósultak meg, s a flotta ezért a háború elején ütőerőben nem vehette fel a versenyt azangol,francia és lengyel flották egyesült erejével.

Ennek ellenére aKriegsmarinetevékenysége amásodik világháborúkezdetén még sikeresnek mondható: aWeserübung hadműveletsorán aNorvégiaés aCsatorna-szigetekellen végrehajtottinvázió,illetve akonvojok zavarásakomoly veszteségeket okozott aszövetségeseknek.UgyanFranciaországkapitulálásával a francia hajók eltűntek a hadszíntérről, ám a megszállt országok flottájának tekintélyes része tért brit zászlók alá és aKriegsmarineveszteségeit a német hadiipar nem tudta megfelelően pótolni, így az erőviszonyok még inkább a szövetségesek javára tolódtak el. Tovább rontotta a helyzetet Olaszország belépése a háborúba (a németek tengeri támogatást nyújtottak aFöldközi-tengeren,megosztva ezzel erőiket), illetve az amerikai hadüzenet. A sikersorozat aBismarck1941-es elvesztésével véget ért. A felszíni flottát ezután elsősorban védelmi célokra használták, az inváziós tervek (partraszállás Angliában) félbemaradtak. A tengeralattjárók egészen1943-ig komoly veszteségeket okoztak, ám az ellenfél technológiai fölénye ekkora jobbára ellehetetlenítette ezt a hadviselési módot is. A haditengerészet nem tudta érdemben zavarni sem anormandiai,sem a szicíliai, sem az észak-afrikai partraszállásokat.

A háború végére kettő kivételévela Kriegsmarineösszes nagyobb hajóját elsüllyesztették.

Története[szerkesztés]

Az első világháború után[szerkesztés]

Aversailles-i békeszerződésértelmébenNémetországnakcsökkentenie kellett a haditengerészet létszámát. Mindössze 15 000 fő tartozhatott ide, valamint hat darab 10 000 tonnánál kisebbcsatahajó,hatcirkáló,tizenkétrombolóés tizenkéttorpedónaszádlehetett állományában. Atengeralattjárókhasználata szintén meg volt tiltva. A németek tengerészeti újrafegyverkezése azonban már a náci hatalomátvétel előtt elkezdődött, aDeutschlandzsebcsatahajóvízrebocsátásával,1931-ben.

1933után, anácikhatalomra kerülésével fegyverkezést korlátozó tilalmakat látványosan semmibe vették és felgyorsították az újrafegyverkezést. Ugyan a fejlemények fényében1935.június 18-ánmegkötöttAngol-német flottaegyezménymár engedélyezte a németeknek, hogy hadihajóik együttes vízkiszorítása 35%-a, atengeralattjárókiépedig 45%-a legyen a britekéinek, ám 35 000BRTfeletti hajót továbbra sem építhettek. Ugyanebben az évben az addigReichsmarinenéven működő német haditengerészetet átkereszteltékKriegsmarine-ra.

Kiépülése a Harmadik Birodalom idején[szerkesztés]

A Kriegsmarine első bevetésére aSpanyol polgárháborúbankerült sor,1936és1939közt, ahol a német hajók – csakúgy mint brit, a francia és az olasz társaik –Spanyolországpartjainál járőröztek, abból a célból, hogy kiprovokálják[vitatott]a nemzetközi fegyverembargót. A német hajók azAlmeríaésValenciaközti partszakaszon teljesítettek szolgálatot. A németek jelenlétének oka valójában aFrancovezette nacionalisták támogatása volt, ezért1937.május 29-énaDeutschlandzsebcsatahajót a spanyol köztársasági erők repülőgépei bombázni kezdtékIbizaközelében. Megtorlásképp a németek a köztársasági erők, parton fekvő állásait lőtték.

Matrózok rádiót hallgatnak a fedélzeten.

ACsehszlovákiaelleni1938-as német-magyar-lengyel együttes fellépés után az úgynevezettZ-tervkeretében újabb fejlesztéseket irányoztak elő, egyértelműen megszegve a békepaktumokat. A terv szerint az elkövetkező nyolc évben (1939-1947), 800 hajót kellett volna építeni, köztük 10csatahajótéscsatacirkálót,2repülőgép-hordozót,15 zsebcsatahajót, 5nehézcirkálót,44könnyűcirkálót,158rombolót,249 tengeralattjárót és számos kisebb hajót. A személyi állományt 200 000 főre tervezték.

A hadsereg, a légierő és a haditengerészet egyszerre történő, gyors fejlesztése óriási nyersanyag- és erőforrásokat emésztett fel, így a tervezett tengerészeti fejlesztés amásodik világháborúkezdetén elmaradt a kívánt állapotoktól. Valójában a terv kivitelezése csak1939januárjában kezdődött, amikor 3H osztályúcsatahajó és kétM osztályúkönnyűcirkáló építésébe kezdtek.1939.szeptember 1-jénmindössze 78 000 fő volt a Kriegsmarine létszáma, így a háború felkészületlenül érte. A németek gyors szárazföldi sikerekre számítottak, ezért a Z-tervet félretették, és a források nagy részét a tengeralattjárók(U-Boot)építésére fordították.

Második világháború[szerkesztés]

A háború során aKriegsmarinefő feladata a kikötők és partmenti területek légi és tengeri védelme volt, már csak a kialakult kedvezőtlen tengeri erőviszonyok miatt is.

1939legfontosabb eseményei aLa Plata-i csata,valamint aHMS Courageousés aHMS Royal Oakmegsemmisítése voltak (szeptember 17. és október 14.). Megkezdődött a brit kereskedelmi útvonalak tengeralattjárókkal való zavarása (atlanti csata); ebben kezdetben nehézséget okozott a német bázisok viszonylagos messzesége a harctértől.

1940áprilisában vette kezdetét aWeserübung-hadművelet,amely Norvégia elleni irányult. A flottát a hadművelet közben súlyos veszteségek érték: elvesztette aBlüchernehézcirkálótOsloközelében, valamint tíz további rombolót. Ugyan sikerült elsüllyeszteniük néhány brit hajót, – mint például aHMS Gloriousanyahajót1940.június 8-án – a két flotta erőviszonya még így is az angoloknak kedvezett.

1940nyarára, azOroszlánfóka hadműveletnéven előkészített angliai partraszállás tervezett idejére így mindössze egyetlen nagyobb, hadra fogható német hajó maradt: a támadást elhalasztották.FranciaországésNorvégiaelfoglalásával ugyanakkor a német tengeralattjárók kitűnő bázisokhoz jutottak, közel a brit tengeri útvonalakhoz. Ebben évben az angolok ugyan konvojokba szervezték a kereskedelmi hajókat, ám mivelradarralfelszerelt kísérőhajók nem igen akadtak, a németek éjszakai támadásai (Juno hadművelet) komoly károkat okoztak. Az elsüllyesztett kereskedelmi hajók és az elvesztett tengeralattjárók arányát tekintve a német flotta a legsikeresebb évét zárta. Az Északi-tengeren aWikinger-hadműveletneknevezett német portyák súlyosan megnehezítették a britek dolgát.

Hajdani tengeralattjáró-bunkerBordeaux-ban. (1942-ben épült)

1940júniusábanOlaszországis belépett a háborúba és megkezdődtek a harcok aFöldközi-tengerenis.1941szeptembere és1944májusa között 62 német tengeralattjárót küldtek a Földközi-tengerre, aGibraltári-szorosonát. Támadásaik során 24 nagyobb hadihajó (egyebek közt 12 romboló, 4 cirkáló, 2 repülőgéphordozó és 1 csatahajó) mellett 94 kereskedelmi egységet semmisítettek meg, összesen mintegy 449 206 bruttó regiszter tonnát. A kiküldetésből egy tengeralattjáró sem tért haza: vagy csata során vesztek oda, vagy saját legénységük robbantotta fel őket a háború végén.

1941.május 24-éna négy új építésű csatahajó egyike, aBismarckelsüllyesztette aHMS Hoodcsatacirkálót, ám a szövetséges rajtaütést nem vészelte át. Még ez évnovember 13-ánazU–81német tengeralattjáróelsüllyesztetteaHMS Ark Royalrepülőgéphordozót, majdnovember 25-énazU–331német tengeralattjáró aHMS Barhamnevű csatahajót süllyesztette el.

A németek európai hódításai számos ellenséges hajó elfoglalásával jártak. Voltak köztük olyanok is melyek még csak építés alatt álltak. AKriegsmarineszámos ország hajóit megszerezte, ilyenek voltak például: aSzovjetunió,Norvégia,Hollandia,Franciaország,Olaszország(a szövetségesek megszállása után),JugoszláviavagyGörögország.

1941decemberében, a japánokPearl Harbor elleni támadásátkövetően, a Németország hadat üzent azEgyesült Államoknak,ami az atlanti csata új fejezetét nyitotta meg. A britHMS Audacityrepülőgép-hordozót1941.december 21-éntalálta el egy német torpedó. A német tengeralattjárók számos, a szövetségesek oldalán álló kereskedőhajót süllyesztettek el Amerika partjainál, aminek következtében az Egyesült Államok felgyorsította flottaépítését. Az óriási amerikai hajógyártási kapacitás és tengeri haderő könnyen ellensúlyozni tudott szinte bármekkora veszteséget amit a német tengeralattjárók okoztak a szövetségeseknek.1942-ben a tengeralattjáró-háború már minden frontra kiterjedt. Mikor aSzovjetunióbanelőretörő német seregek elérték aFekete-tengert,néhány tengeralattjárót odavezényeltek.1942.augusztus 11-éna britHMS Eagle,november 15-én aHMS Avengersüllyedt el.

ABarents-tengericsatában a német tengeri alakulatok kísérletet tettek arra, hogy megtámadják a szövetségesek sarkvidéki konvojait (Sportpalast-hadművelet). Hajóik azonban nem jártak sikerrel és kénytelenek voltak visszatérni kikötőikbe. AzAdmiral Scheerés azAdmiral HipperhajókNovaja Zemlja-nál támadták a szövetségeseket, de ez is kudarcba fulladt. Ugyanilyen eredménnyel szerepeltek aRegenbogen-hadműveletbenaz Admiral Hipper és a Lützow hajók. Ezek a kudarcok komoly következményekkel jártak és a dühösHitlermár a felszíni flotta feloszlatását is tervbe vette. A Kriegsmarine forrásait ezek után a tengeralattjárókhoz csoportosították át, így a felszíni flotta nem jelentett többé akkora fenyegetést. ALóugrás-hadműveletmég ugyanebben az évben a korábbi kudarc ellenére ismét a sarkvidéki konvojok elleni támadást célozta meg.

ACerberus hadműveletsorán1942-ben a német haditengerészet néhány kisebb hajója, valamint a Scharnhorst, a Gneisenau és a Prinz Eugen megpróbált kitörniBrestkikötőjéből, majd németországi kikötőkbe jutni aLa Manche csatornánkeresztül. A hadművelet elnevezése utalás Kerberoszra, a görög mitológiában az alvilág kapuját őrző háromfejű kutyára.

1943-ban és1944-ben a szövetségesek tengeralattjáró-ellenes taktikájának és jobb felszereléseiknek köszönhetően a német tengeralattjáró-flotta súlyos veszteségeket szenvedett. Ehhez nagyban hozzájárult a radar, a nagy hatótávolságú légifedezet, a tökéletesített taktika és a számos új fegyver. Azonban1944.május 29-énsikerült a németeknek elsüllyeszteni az amerikaiUSS Block Islandrepülőgéphordozót. A németek többek közt olyan technikai újításokkal próbálták meg ellensúlyozni a szövetségesek fölényét, mint a légperiszkóp. Új tengeralattjárókat is fejlesztettek, az úgynevezettElektrobootokat, melyeket azonban nem tudtak időben nagy számban legyártani, így továbbra is hátrányba szorultak.

1943-ban azOstfront-hadműveletbenvetették be utoljára a Scharnhorstot a JW-55 B konvoj ellen. A következő hadművelete aDomino-hadműveletlett volna, de ezt lefújták. Ebben az évben a szövetségesek elfoglalták aSpitzbergákat,ezért a németek egy hadműveletet dolgoztak ki annak elfoglalására. Ennek a hadműveletnek a neve Zitronella volt. A hadművelet kudarccal végződött.

1943és1945között egy csapatU-boot,az úgynevezettMonszun csoport(Monsun Gruppe)szolgálatot teljesített azIndiai-óceánonis. Ezeknek a tengeralattjáróknak a bázisukJapánbanvolt és főként a megszálltindonézszigetvilágban tevékenykedtek. Mivel ott még nem volt megszervezve a konvojok védelme, a Monszun Csoport kezdetben rengeteg kereskedőhajót süllyesztett el.

A háború utolsó éveiben a tengeralattjárókat létfontosságú hadianyagokJapánbatörténő szállítására is használták, többek közt V-2-es rakétákat, Me 262 repülőgépeket, és sugárhajtóműveket, valamint az atombomba előállításához szükséges urán-oxidot szállítottak.

ATirpitzcsatahajóNorvégiában, 1944-ben

1943után, mikor aScharnhorst-ot is elsüllyesztették azÉszaki-foki csatában,a német hajók többsége már csak a kikötőkben vagy azoktól nem messze teljesített szolgálatot és elsősorban megfélemlítési célokra használták őket, a tulajdonképpeni csatákat kerülték, mert a hadvezetés óvakodott további hajók elvesztésétől. A legnagyobb aTirpitzcsatahajó volt, amely Norvégiában állomásozott, hogy fenyegetést jelentsen a szövetségesek hajói számára és védelmet nyújtson egy esetleges ellenséges invázió ellen. Mikor1944végén brit bombázók elsüllyesztették aCatechism hadműveletsorán, számos brit hadihajó hajózott át aCsendes-óceánra.

1944végétől a háború végéig, aKriegsmarinefelszíni flottájának feladata főként a visszavonuló német szárazföldi alakulatok fedezettüzének biztosítása volt aBalti-tengerpartja mentén, valamint a civil lakosság átmenekítéseNémetországnyugati részébe (Lübeck,Hamburg). A Németország keleti részén élő lakosság nagy része menekült az előretörőVörös Hadseregelől, félve a szovjet megtorlástól és a tömeges erőszaktól, gyilkosságtól. AKriegsmarinerengeteg civilt menekített kiKelet-PoroszországbólésDanzigból,1945januárjában. Ebben a periódusban süllyesztették el szovjet tengeralattjárók aWilhelm Gustloff-ot és aGoya-t, míg azSS Cap Arconátbrit bombázók támadták meg. A hajók elsüllyesztése több ezer ember életét követelte.1945márciusában és áprilisában aPomerániábólésStettinbőlmenekülő német lakosság evakuálásában szintén fontos szerepet játszott. A háború legvégső szakaszában aKriegsmarinelegénységéből is külön gyalogos hadosztályokat hoztak létre.

A második világháború után[szerkesztés]

A háború végén a német tengeralattjárókat aDeadlight hadműveletsorán a szövetségesek elsüllyesztették.

A háború után a győztesek a megmaradt 2 nagyobb csatahajót lefoglalták. Több befejezetlen hajó a szövetségesek lőgyakorlatának célpontjává vált, számos más hajót (főként rombolókat és torpedónaszádokat) a saját, a háború után megfogyatkozott flottájuk kiegészítésére használtak fel. A britek, a franciák és a szovjetek kapták meg a rombolókat, míg a torpedónaszádok nagy része a dán és norvég haditengerészethez került. Az1950-es évekvégére a rombolókat kivétel nélkül kivonták a szolgálatból, de néhány torpedónaszád az1960-as évekbenismét feltűnt a nyugatnémet haditengerészetnél.

1956-ban,Nyugat-Németországbelépett aNATO-ba, ami egy új haditengerészet, aBundesmarine(Szövetségi Haditengerészet) megalakításához vezetett. A Kriegsmarine néhány régi tisztje, mintErich ToppvagyOtto Kretschmerbelépett aBundesmarine-ba.Kelet-NémetországbanaVolksmarine(Népi tengerészet) jött létre, nem sokkal a háború után.1990-ben, Németország egyesítésekor úgy döntöttek, hogy a haditengerészetet onnantól fogva egyszerűenDeutsche Marine-nak (Német Haditengerészetnek) nevezik.

A Kriegsmarine főparancsnokai[szerkesztés]

Karl Dönitz

Főparancsnoki zászló[szerkesztés]

Hajók[szerkesztés]

A második világháború elején a Kriegsmarine legtöbb hajója modern, jól felfegyverezett, jól páncélozott, gyors hajó volt. A németek figyelmen kívül hagyták az első világháborút lezáró szerződésben a haditengerészetük korlátozására vonatkozó szabályokat, ezért a hajók építését titokban végezték. A haditengerészet újrafegyverzésének (aZ-terv) terve már készen volt, és már hozzáfogtak a hajók építéséhez is, de 1939-ben a háború kezdetén a kivitelezéshez szükséges óriási nyersanyagmennyiséget szétosztották több más terv között. A háború során a megszállt országok elfoglalt hajóit a németek a Kriegsmarine kötelékébe állították.

Felszíni hajók[szerkesztés]

Csatahajók(Schlachtschiffe)[szerkesztés]

AZ1 Leberecht Maasromboló.

Csatacirkálók(Schlachtkreuzer)[szerkesztés]

Zsebcsatahajók(Panzerschiffe) 1940-től hivatalosan nehézcirkálók[szerkesztés]

Nehézcirkálók(Schwere Kreuzer)[szerkesztés]

Könnyűcirkálók(Leichte Kreuzer)[szerkesztés]

Rombolók(Zerstörer)[szerkesztés]

„Raubtier”osztályú torpedónaszád

A német romboló flotta modernnek számított, hajói nagyobbak voltak a többi ország hagyományos rombolóihoz képest, de nem voltak problémamentesek. A korai osztályok ingatagok voltak rossz időjárási körülmények között, gyakran küzdöttek motorgondokkal és rövid volt a hatótávolságuk. A gondok egy része megoldódott az újabb osztályok bevezetésével, de a komolyabb fejlesztéseket nem sikerült végrehajtani a háború vége és a németek kapitulációja miatt. A háború elején ezeket a hajókat főleg a szövetségesek hajózási vonalainak közelébe történő aknatelepítésre használták.

AKriegsmarineszolgálatában állt rombolótípusok:

Torpedónaszádok(Torpedoboote)[szerkesztés]

Ezeket a hajókat az1930-as évekbenfejlesztették ki és szinte csak torpedókkal voltak felszerelve. Ezek a torpedónaszádok tulajdonképp kis rombolókként funkcionáltak. Aknák, torpedók és géppuskák voltak rájuk szerelve. az1940-es évekbenkétfajta torpedónaszád-osztályt terveztek létrehozni, de ezek végül nem épültek meg.

Első világháborús pre-dreadnought csatahajók (Linienschiffe)[szerkesztés]

Repülőgép-hordozók(Flugzeugträger)[szerkesztés]

AGraf Zeppelinépítését1936-ban, testvérhajója, aFlugzeugträger Bépítését pedig két évvel később,1938-ban kezdték, de végül egyik hajó sem készült el.1942-ben három személyszállító hajót és két befejezetlen cirkálót (De GrasseésSeydlitz) elkezdtek átalakítani segéd hordozókká, de1943-ban a munkálatokat leállították nyersanyaghiány és a romló katonai helyzet miatt.

Segédcirkálók[szerkesztés]

Német motoros torpedónaszád(Schnellboot)

A háború ideje alatt kilenc kereskedelmi hajót alakítottak át segédcirkálóvá. Ezeket a hajókat főként kereskedelmi hajók ellen vetették be az Indiai- és a Csendes-óceánon.

Egyéb[szerkesztés]

  • Aknatelepítő hajók(Minenleger)
  • Aknakereső hajók(Minensucher)
  • Motoros torpedónaszádok(Schnellboot)
  • Őrhajók
  • Megfigyelőhajók

Tengeralattjárók(U-Boot)[szerkesztés]

A háború kitörésekor aKriegsmarinearánylag kis, mindössze 57 darabból állótengeralattjáró-flottával rendelkezett. Ez a szám később gyorsan nőtt, főleg miután Hitler csalódott a felszíni hajókban.

A legelterjedtebb típus a nagy hatótávolságú, főként azAtlanti-óceánnyugati és déli részén, azIndiai-és aCsendes-óceánonhasználtIX típus;valamint az Atlanti-óceán északi részén használtVII típusvolt. AX típusegy kisaknatelepítő,aXIV típuspedig egy, a távolsági tengeralattjáró-hadműveletek támogatására kifejlesztett tengeralattjáró volt.

AXXIés aXXIII típusútengeralattjárók, az úgynevezett „Elektroboot”-ok ellenálltak aszövetségesektengeralattjáró-ellenes taktikájának. A háború után ezek váltak a modern tengeralattjárók, mint például a szovjetW osztályprototípusaivá.

Amásodik világháborúalatt a hadrendbe állított német tengeralattjárók mintegy 60%-a veszett el. A 40 000 főnyi U-Boot legénységből pedig 28 000 katona halt meg, további 8000 pedig fogságba esett. A megmaradt tengeralattjárók vagy megadták magukat a szövetségeseknek, vagy saját legénységük elsüllyesztette őket a háború végén.

EgyVII-esés egyIX-es típusútengeralattjáró atrondheimikikötőben a háború után,1945.május 19-én
A második világháború 10 legeredményesebb tengeralattjáró-kapitánya
266 629BRT (44 elsüllyesztett hajó) Otto Kretschmer
225 712BRT (43 elsüllyesztett hajó) Wolfgang Lüth
193 684BRT (34 elsüllyesztett hajó) Erich Topp
186 064BRT (29 elsüllyesztett hajó) Karl-Friedrich Merten
171 164BRT (34 elsüllyesztett hajó) Victor Schütze
171 122BRT (26 elsüllyesztett hajó) Herbert Schultze
167 601BRT (28 elsüllyesztett hajó) Georg Lassen
166 596BRT (22 elsüllyesztett hajó) Heinrich Lehmann-Willenbrock
162 333BRT (30 elsüllyesztett hajó) Heinrich Liebe
160 939BRT (28 elsüllyesztett hajó)
+ a britHMS Royal Oakcsatahajó (~30 000 BRT)
Günther Prien

(BRT =bruttó regiszter tonna)

Lásd még[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

  • John Keegan: A második világháború (5. fejezet: Háborús ellátás és az atlanti csata), Európa Könyvkiadó, Budapest, 2003, pp 175–204,ISBN 963-07-7489-5
  • Robert Jackson: A II. világháború német haditengerészete, Hajja és Fiai Könyvkiadó, Debrecen, 2000
  • Robert Jackson: Kriegsmarine – a német haditengerészet képes története a II. világháborúban, Hajja és Fiai Könyvkiadó, Debrecen, 2000

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Commons:Category:Kriegsmarine
AWikimédia CommonstartalmazKriegsmarinetémájú médiaállományokat.

További információk[szerkesztés]

  • Bernard Edwards:Dönitz farkasfalkái. Az Atlanti-csata, 1939–1945;ford. Tótisz András; Lap-ics, Bp., 1998 (Aquila könyvek)
  • A II. világháború német haditengerészete;ford. Erdős Zsolt, Szilágyi Béla; Hajja, Debrecen, 2000 (20. századi hadtörténet)
  • Kurt Rieder [Géczi Zoltán]:A legyőzhetetlen farkasfalka;Vagabund, Kecskemét, 2003