Ugrás a tartalomhoz

Kurt Schuschnigg

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kurt Schuschnigg
1934-ben
1934-ben
ElnökWilhelm Miklas
Ausztria 15. kancellárja
Hivatali idő
1934. július 29.1938. március 11.
ElődEngelbert Dollfuß
UtódArthur Seyß-Inquart
Katonai pályafutása
Csatáielső világháború

Született1897.december 14.
Riva del Garda,Osztrák–Magyar Monarchia
Elhunyt1977.november 18.(79 évesen)
Mutters,Ausztria
SírhelyMutters
PártHazafias Front

SzüleiAnna Josefa Amalia Wopfner
Artur Edler von Schuschnigg
Házastársa
  • Vera von Schuschnigg(1938–1959)
  • Herma Schuschnigg(1924. október 7. – 1935. július 13.)
  • Herma Schuschnigg
GyermekeiMaria Dolores Edle von Schuschnigg
Foglalkozásügyvéd
Iskolái
  • Stella Matutina
  • Albert Ludwig Egyetem, Freiburg
  • Innsbrucki Egyetem
Valláskatolicizmus
AWikimédia CommonstartalmazKurt Schuschniggtémájú médiaállományokat.

Kurt Alois Josef Johann Schuschnigg(1919-igKurt Alois Josef Johann Edler von Schuschnigg) (Riva del Garda,1897.december 14.Mutters,1977.november 18.) különböző miniszteri posztokat betöltő politikusEngelbert Dollfußkormányában, majd elődje halálát követőenAusztria szövetségi kancellárja.

Életrajza

[szerkesztés]

Tanulmányai és élete a politikai pályafutás előtt

[szerkesztés]

Riva del Gardábanszületett, amely jelenlegDél-Tirolrésze, de akkor azOsztrák-Magyar Monarchiáhoztartozott. Édesapja a hadsereg tiszje, Artur von Schuschnigg volt, akiKarintiábanélőszlovénszármazású családból eredt (a családnevétSzlovéniábanŠušnik-nak írják), amelynek azEbenthalmelletti Radsbergben volt a lakóhelye.[1]Édesanyja azinnsbruckiAnna Wopfner volt,Hermann Wopfnerosztrák történész és etnográfus húga.[2]

Feldkirchben,aStella Matutina Jezsuita Kollégiumbantanult. Azelső világháborúbanolasz fogságba esett, ahonnan 1919 szeptemberében szabadult. Szabadulása után azinnsbruckiegyetemen jogi diplomát szerzett és ugyanitt jogi gyakorlatot folytatott.

Politikai karrierje a kancelláriáig

[szerkesztés]

AKeresztény–Konzervatívpárthoz csatlakozott.1927-ben aNemzeti Tanácsküldöttségébe választották. 1930-ban megalapítja azOstmärkische Sturmscharennevű keresztény védszövetséget. Két évvel későbbEngelbert Dollfußelőbb igazságügyi (1932), majd oktatási miniszternek (1933) nevezte ki.

1933. október 31-én Münchenbe utazott, hogy közvetlen és személyes tárgyalásokat folytasson a nemzetiszocialistákkal a kiegyezés érdekében. Megérkezésekor előbb Himmlerrel, majd Hess-szel tárgyalt, teljes titokban, Hess München környéki villájában. A tárgyalásokon Schuschnigg nyomatékosította, hogy Dollfuß kancellár személyes küldöttjeként beszél, akitől azt az utasítást kapta, közölje a német vezetőkkel, hogy „az osztrák kormány a két ország szoros baráti viszonyára törekszik”.[3]

Dolffus meggyilkolása után1934.július 29.és1938.március 11.között az osztrák kancelláriát is ő vezette, ekkor már aHazafias Frontszíneiben. Politikai nézetei nem sokban különböztek elődjétől.

A kancellári szék elfoglalásától az Anschlussig

[szerkesztés]

Kancellárként (és hadseregügyi miniszterként) legnagyobb problémájának országa függetlenségének megtartása bizonyult. Törekvései eleve elveszettek voltak, mivel az1919-es békeszerződésmegakadályozta, hogy az országban 30.000 főnél nagyobb katonaságot létesítsen. Ezzel szemben fegyveres, félkatonai szervezetek jöttek létre, amelyek nem az államhoz, hanem különböző politikai pártokhoz voltak hűek. Az egyik ilyen párt azAusztria Nemzetiszocialista Német Munkáspártja(wd)(NSDAP–Hitlerbewegung)volt, akik támogattákHitlertörekvéseit, miszerint Ausztriát csatolják aHarmadik Birodalomhoz.Ennek enyhítésére próbálta megerősíteni Ausztria kapcsolatátMussoliniOlaszországávalés HorthyMagyarországával.Ez irányú tevékenységei azonban kudarcba fulladtak, miután a Harmadik Birodalom hadereje kimagaslóan az osztrákoké fölé emelkedett. Megbékélésképpen1936júliusában aláírt egy megállapodást, amelyek között szerepelt – többek között – a bebörtönzött osztrák nácik szabadon bocsátása, valamint a nemzeti szocialisták integrálása a kabinetbe.1938.február 12-én még személyesen Hitlerrel is találkozott a megbékélés jegyében.

Tárgyalások Hitlerrel

[szerkesztés]

Hitler azonban kész tények elé állította aBerchtesgadenbeérkező kancellárt és ultimátumként nyújtotta át igényeit. Ezen igények között szerepeltArthur Seyß-Inquartbelügyminiszteri ésHans Fischböckpénzügyminiszteri kinevezése, száz tiszt átmozgatása a két ország serege között és a még börtönben lévő nácik amnesztiája. Ezek fejében Hitler a korábban (1936.július 11.) szerződésbe foglalt nemzeti szuverenitás nyilvános megerősítését ígérte.

További körülmények

[szerkesztés]

A szerződésnek azon pontja miatt, hogyArthur Seyß-Inquartkinevezésre kerüljön, valamint, hogy a kezébe összpontosuljon a rendőrség teljes és korlátlan ellenőrzése,Wilhelm Miklasvonakodott aláírni a szerződést, de végül megtette. Február 14-én Schuschnigg újjászervezte kabinetjét, amelybe bekerültek más pártok képviselői is. Hitler közben kinevezteGauleiterréaz éppen akkor szabadultOdilo Globocniket.A politikai bizonytalanság enyhítésére ésAusztriafüggetlenségének megtartására tett utolsó kísérletével, az elnökkel és más politikai vezetőkkel együtt úgy döntött, hogy1938.március 13-ra népszavazást ír ki aNémetországhozvaló csatlakozásról. A német csapatok azonban ezt megelőzve bevonultak Ausztriába.

Az Anschlusstól a háború végéig

[szerkesztés]

Március 11-én Schuschnigg lemondott mint kancellár. Helyére, Hitler akarata szerint Seyß-Inquart került, akit Miklas „hajlandó” volt támogatni. Seyß-Inquart azonban ekkorra már mélyen szimpatizált aHitler-kormánnyal,az ő beleegyezésével a német csapatok elözönlötték Ausztriát, és e seregeket az egész ország területén ujjongó tömegek fogadták. Schuschniggot március 12-étől előbb házi őrizetben, majd aGestaposzékhelyén magánzárkában tartották. Később adachaui,onnan pedigsachsenhausenikoncentrációs táborbakerült. Végül amerikai csapatok szabadították ki egy tiroli fogolytáborból, több más neves politikai fogollyal együtt, 1945.május 5-én.

A háború után

[szerkesztés]

1948-ban emigrált azEgyesült Államokba,ahol1967-ig államjogot oktatott aSaint Louis Egyetemen.Hazatérése után tíz évvel, alig egy hónappal a 80. születésnapja előtt,Muttersvárosban,Innsbruckközelében érte a halál.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aKurt Schuschniggcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Matthias Uhl, Henrik Eberle.A Hitler-dosszié.Park Könyvkiadó, 590. o. (2006).ISBN 963-530-716-0
  • Kerekes Lajos.Anschluss 1938 / Ausztria és a nemzetközi diplomácia 1933–1938.Akadémiai Kiadó (1963)