Ugrás a tartalomhoz

Levante

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A szűken vett Levante hozzávetőleges elhelyezkedése

Levantetörténelmi földrajzi régió, amely aKözel-Keletenterül el. Tágabb értelemben azok a tartományok, melyek aFöldközi-tengermellett azEufráteszés aNílusfolyóig Itáliától keletre estek.

Története[szerkesztés]

ALevanteolasz eredetű szó, mely főleg a13.és a14. századbanaz olasz tengeri kereskedelemmel kapcsolatban volt használt a kelet-mediterrán térségben, beleértve Görögországot, Anatóliát, Szíria-Palesztinát és Egyiptomot, vagyis aVelencétőlkeletre fekvő területeket.

A szűkebb értelemben vett Levantét északon aTorosz-hegységközépső és keleti vonulatai, keletenMezopotámia,délen azArab-félszigetsivatagos vidéke, nyugaton aFöldközi-tengerhatárolta, vagyis a maiSzíria,Libanon,Izrael,PalesztinaésJordániaterületének felelt meg. Tágabb értelemben ide sorolták a Földközi-tengerItáliátólkeletre eső partvidékét (tehát az előbbieken túlEgyiptomot,Kis-Ázsiát,sőt, időnkéntGörögországotis). Nem foglalja magában azonban sem azArab-félszigetet,sem aKaukázusvidékét. A régió mindazonáltal nem határolható körül élesen, mivel inkább kultúrtörténeti, mint földrajzi fogalom. A kifejezés itáliai szemléletet tükröz, a szó maga is azolaszbólszármazik, jelentése(nap)felkelte,(nap)kelet.

Levante ismert a Földközi-tenger keleti partvidékéhez kapcsolódó kereskedelméről is. E vidék főbb kereskedelmi városaiKonstantinápoly,Szmirna,Alexandrette,HalebésAlexandriavoltak.

Kínából, Iránból selyem, Indiából gyapot, az indonéz szigetvilágból fűszerek érkeztek a szárazföldi karavánutak központjaiba (Bizánc,Antiochia,Alexandria), innen tengeri úton vitték tovább. Mindezekért cserébe nemesfémet, nyersanyagokat, később iparcikkeket szállítottak Ázsiába. A levantei kereskedelem urai kezdetben az arabok voltak, később a bizánciak, majd akeresztes háborúkidejétől az itáliai kereskedőállamok (Velence,Genova,Pisa) kezébe került a tengeri szállítás.

Források[szerkesztés]

  • Pallas nagy lexikona