Ugrás a tartalomhoz

Limassol

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Limassol
Név görögülΛεμεσός
Név törökülLimasol
Pihenés a mólón az öreg kikötő mellett
Pihenés a mólón az öreg kikötő mellett
Közigazgatás
OrszágCiprus
KerületLimassol kerület
Rangváros, kerületközpont
PolgármesterNikos Nicolaides
Irányítószám3036
Körzethívószám25
Népesség
Teljes népesség235 056 fő(2011)
Földrajzi adatok
Terület34,87 km²
IdőzónaEET,UTC+2
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 34° 40′ 30″,k. h. 33° 02′ 39″34.674997°N 33.044286°EKoordináták:é. sz. 34° 40′ 30″,k. h. 33° 02′ 39″34.674997°N 33.044286°E
Limassol weboldala
AWikimédia CommonstartalmazLimassoltémájú médiaállományokat.

Limassol[1](görögülLemeszósz (Λεμεσός),törökülLimasol)Cipruslegnagyobbvárosaés aLimassol közigazgatási kerületközpontja.

Fekvése

[szerkesztés]

A város a sziget déli oldalán, az Akrotiri öbölben fekszik. Délről aFöldközi-tengerészakról aTróodosz-hegységhatárolja. Bár a főváros,Nicosia80 kilométerre északkeletre, az ország legfontosabb nemzetközi repülőtere pedig 70 kilométerre keletre,Lárnakábantalálható, Limassol tengerparti elhelyezkedése és Nicosiához fogható nagysága miatt kiemelkedő szerepet játszik Ciprus életében. A várostól nyugatra található aBrit Királyi LégierőAkrotiri Légibázisa.

Éghajlata

[szerkesztés]
Limassol éghajlati jellemzői
HónapJan.Feb.Már.Ápr.Máj.Jún.Júl.Aug.Szep.Okt.Nov.Dec.Év
Átlagosmax.hőmérséklet (°C)21,222,025,030,033,735,536,736,735,233,228,522,730,1
Átlagosmin.hőmérséklet (°C)4,43,66,28,812,916,720,220,417,813,48,55,611,6
Átl. csapadékmennyiség (mm)87673618510031378100408
Forrás:A ciprusi állami meteorológiai szolgálat statisztikája Limassolról (1991-2005),(görög és angol, hozzáférés: 2013. január 17.)


Története

[szerkesztés]

A település helyén már valószínűleg Krisztus előtt 2000 évvel is éltek emberek, amint erre a feltárt sírok utalnak. A mai Limassolt megelőzően a területen álltakAmathuszés Kurion városállamok. A település megalapításáról nem szólnak a középkori források. Feltételezhető, hogy a Neapolisként illetve –Bíborbanszületett Kónsztantinosz császárműveiben ez – Nemesosként említett települések is itt álltak.

Története részletesebben 1191-től ismert, amikor a bizánci uralomnak véget vetveOroszlánszívű Richárdfoglalta el. Richárd aSzentföldreutazott, a harmadik keresztes hadjárat egyik vezetőjeként, amikor flottáját 1191 áprilisában egy vihar szétszórta. Három hajója Ciprus közelébe sodródott, és kettő hajtörést szenvedett, míg a harmadik, amelyen a király jegyeseNavarrai Berengáriaés a király húgaJohanna Szicília királynéjais tartózkodott sikeresen lehorgonyzott Limassol közelében. A sziget ura,Komnénosz Izsákazonban ellenségesen fogadta és vélhetően megpróbálta csapdába csalva túszul ejteni a nyugati hölgyeket. Richárd flottájának több hajójával, egy héttel később érkezett Limassolhoz, és az eseményekről értesülve seregével azonnal felvonult a város elfoglalására, amit harc nélkül – és az Izsákot gyűlölő helyiek rokonszenvétől kísérve – be is vett, míg a közeliAmathusztelpusztította. Richárd és Berengária 1191. május 12-én Limassolban házasságot kötött, majd az angol uralkodó az egész szigetet elfoglalta.[2][3][4]A következő évben Ciprust a király eladta atemplomosoknak,akik a szigeten szerették volna berendezni rendjük központját. A szigetért kifizetett összeget a lovagok magas adók kivetésével próbálták pótolni, ami felkeléshez vezetett. Richard közreműködésével a szigetre új uralkodó érkezett:Guidó jeruzsálemi királyés ezzel kezdetét vette aLusignan család,frank uralma a szigeten.

Limassol középkori vára - ma múzeum

A következő évszázadok során Ciprus frank majdvelenceibefolyás alatt állt és folyamatosan a földközi-tengeri hódítók támadásainak volt kitéve. Noha Limassol városát is feldúlták, illetve birtokolták például a germánok, a genovaiak, az arabok, a város a következő három évszázadban jelentős fejlődésen ment keresztül. A szigeten latin püspökök szolgáltak, katonai alakulatok telepedtek meg és kolostorok épültek. A Cipruson és főleg Limassolban megtelepedő kereskedők tevékenysége nyomán javult a helyi lakosság életszínvonala. A település kikötője fontos kereskedelmi és szállítmányozási központtá vált – és ez nagymértékű pénzügyi és kulturális fellendülést is magával hozott.

1228-banII. Frigyes német-római császárCiprus hűbérura Limassolon keresztül érkezett a szigetre, hogy biztosítsa fennhatóságát Cipruson és a Jeruzsálemi Királyságban. A császár jelentősen beavatkozott Ciprus ügyeibe, megkísérelte kiszorítani az ifjúI. Henrik ciprusi királyhelyett a hatalmat gyakorló Ibelin családot a hatalomból, ami – miután a császár1229-ben visszautazott nyugatra – polgárháborúhoz vezetett. A később a szigetre küldött csapatait legyőzték, és a sziget ismét a Lusignanok ellenőrzése alá került.[5]

A Lusignan uralom akkor ért véget, amikorI. Katalin ciprusi királynőkénytelen volt átengedni a trónt a Velencei Köztársaságnak. A velenceiek Ciprusra csak adó és nyersanyagforrásként tekintettek, nem fejlesztették az államot, a lakosságra bevételeik egyharmadát kitevő adót vetettek ki és1539-ben Limassol várát is lerombolták.

1570júliusában - kevesebb mint egy évvel a sziget megtámadása után - Limassol is azOszmán Birodalomfennhatósága alá került. Ellenállásra nem került sor, de a törökök feldúlták és felégették a várost. A török fennhatóság alatt a város ortodox jellege ismét megerősödött, a korábbi központi latin vallásgyakorlat helyett az ortodox kereszténység, illetve a muzulmán kisebbség visszanyerte jogait. Az egyház szerepének megerősödésében szerepet játszott, a török fennhatósággal szemben játszott megtartó ereje. A 19. század során a városban több iskola is létesült: 1819-ben a Görög Iskola, 1841-ben az első közoktatási intézmény és 1861-ben a Leányiskola.

1878-tól a függetlenség1960-as kivívásáig a sziget brit fennhatóság alatt állt, ami Limassol számára újra a fejlődés lehetőségét jelentette: fejlődésnek indult a város közúthálózata, közvilágítása, és kikötői, új dokkok épültek, postahivatal és kórház kezdte meg működését, fellendült a város kulturális és sportélete. (A fejlődésben fontos szerepe volt a város első brit kormányzójának, Warren ezredesnek.) A fejlődés robbanásszerű népességnövekedéssel járt: a városnak 1881-ben 6 131 lakója volt, 1960-ban pedig már 43 593 (37 478 görög és 6.115 török ciprióta).

1975-ben a város török ciprióta lakosságaaz északi török invázióés az etnikai feszültség miatt északra menekült. Ezzel egy időben körülbelül 45 000 görög ciprióta menekült érkezett az északi országrészből és telepedett le a városban. A sziget legfontosabb kikötőjének, és egyik legfontosabb turisztikai központjánakFamagustánaktörök megszállása után szerepét Limassol vette át: a város gyors fejlődésnek indult: luxushotelek, szórakozóhelyek, éttermek települtek be és Limassol ismét fontos kereskedelmi központtá vált.[6][7]

Gazdaság

[szerkesztés]
Limassoli horgászok - háttérben a kikötőbe tartó tengerjárókkal

A sziget északi részének és azzal együtt legfontosabb kikötőjének,Famagustának1974-es török katonai megszállása óta Limassol a sziget legfontosabb kikötővárosa. A városban két kikötő üzemel, a kisebb hajók befogadására alkalmas öreg kikötő, illetve a nagy kapacitású új kikötő.[8]Ciprus stratégiai pozíciót foglal el a Földközi-tengeren: Európa egyik fontos tengeri kapuja, a Közel-Keletre, Ázsiába és Afrikába tartó kereskedelmi utak találkozási pontja. A limassoli kikötő kapacitásproblémákkal küzd. Ezt egyrészt aciprusi béketárgyalásokoldhatnák meg a sziget újraegyesítésével és a famagustai kikötő újraindításával, másrészt a kikötő bővítése, amire európai uniós projekt keretében 2015-ig sor kerül.[9].

Feldolgozásra váró narancs a KEAN vállalat limassoli gyárában

A Limassolt övező területeken jelentős a mezőgazdasági tevékenység és a hozzá kapcsolódó konzervipar. Főként citrus (narancs, mandarin) ültetvényeket találhatunk a térségben. Ugyanakkor a Tróodosz-hegység lejtőin termő szőlőből jelentős mennyiségű bor is készül a városban, ahol a kisebb vállalkozások mellett több nagy borászati vállalat is működik. Több cég a nemzetközi piacon is jelen van borászati és egyébélelmiszeriparitermékeivel. (A legjelentősebbek: a KEO[10],a LOEL, a SODAP, a ETKO).[11]

Limassol a körzet ipari központja is, ahol körülbelül 350 ipari létesítmény működik, kisipari műhelyektől a gyárakig.[11]

A sziget és Limassol fejlődéséből eredőmunkaerőhiánytfőként ázsiai (indiai, sri lankai) illetve azuniós csatlakozástkövetően kelet-európai vendégmunkásokkal igyekeznek megoldani.[12]

Turizmus

[szerkesztés]
Januári nyugalom Limassol tengerpartján

A turizmus csak a '80-as éveket követően indult fellendülésnek, aminek elsőként aGörögországonkeresztül érkező orosz bevándorlók, majd Ciprus2004-esEUcsatlakozása adott lökést. A sziget angol gyarmati múltja és az Akrotiri Légibázis közelsége miatt meglehetősen sok nemzetközösségi polgárt is találunk Limassol lakói között: jelentős az itt dolgozó britek száma, de a hagyományok, az angolul beszélők magas aránya és a klíma miatt a britek szívesen választják hosszabb rövidebb időre kikapcsolódás céljából is lakhelyül a várost. Ez a kevert népesség az itt dolgozó sok ezer ázsiai vendégmunkással együtt még a turisztikai holtszezonban is meglehetős sokszínűséget kölcsönöz a településnek.

Az 1974-es háborút követően Limassolba is sok ezer, északról elűzött görög cipriótát telepítettek le. A sietve felhúzott menekült lakótelepek viszonylag sok tengerparti területet foglaltak el a turizmus elől, így a város a '90-es évektől hullámtörőkkel és feltöltéssel alakít ki strandokat és intenzív turisztikai fejlesztésbe kezdett. A város egyik jellegzetessége, a központjában található, pálmafákkal szegélyezett tengerparti sétány, és hozzá kapcsolódó park, amely - Larnakához ésPáfoszhozhasonlóan - a város egyik legfrekventáltabb helye. (Maga a sétány valójában folyamatos fejlesztés alatt áll, és mára már nem csak a belvárosban, hanem több kilométer hosszan követi a part vonalát.) A helyiek számára is kedvelt találkozási pont, afféleagóraez: gyakran látni a legkülönbözőbb korú párokat (házaspárokat, barátokat) amint nagy lendülettel vitatkozva gyalogolnak a sétányon.

Márciusban a turisztikai szezon és a virágzás is kezdetét veszi

A 2000-es évek elejére Limassolban volt az országban a legtöbb szálláshely, de a város méretei és gazdasági fontossága miatt Limassol mégsem vált kizárólag turistaközponttá. Az idegenforgalmi tevékenység főként a város keleti felén húzódó területre ( "turist area" ) összpontosul. Itt találjuk a legtöbb szállodát, vagy kivehető kisebb lakást (studio) és a legtöbb szórakozóhelyet, éttermet illetve az angol mintára épült pubok túlnyomó többségét is. A tevékenységet aCiprusi Turisztikai Hivatal (CTO)[13]hangolja össze.

Az idegenforgalom szempontjából hasznos még, hogy Limassolból a sziget három másik nagyvárosa, Nicosia, Larnaka és Páfosz, illetve a Tróodosz-hegység könnyen megközelíthető. Ez utóbbi télen kiváló lehetőséget nyújt a téli sportok kedvelőinek: az év egy rövid szakában a turista a síelést és egy egyórás autóutat követően akár a tengerben is megfürödhet.

A város sok rendezvénnyel, fesztivállal várja a közönséget az év minden szakában. Több színháza illetve filmszínháza mellett képzőművészeti kiállítóhelyek is kínálják programjaikat. Limassol nevezetessége a tavasszal megrendezett színes utcai karnevál, illetve az évi 100 000 látogatót vonzó, ősziCiprusi borfesztivál,amit 1961 óta minden évben megrendeznek a városban.[14]

Népesség

[szerkesztés]
2011
235 056

Közlekedés

[szerkesztés]

Limassolt az ország többi nagyobb településsel jó minőségű autópálya köti össze. A városok között többé-kevésbé rendszeres buszjáratok közlekednek, de elterjedtebb az iránytaxik használata, illetve az autóbérlés. A szigeten bal oldali közlekedés van.

Limassol több sportegyesülettel is büszkélkedhet: a legrégibb egyesület azÁrisz,azAÉLés azApóllonpedig egyaránt meghatározó egyesületek a ciprusi sportéletben. A két klub futballcsapatai európai szinten is jegyzettek. A várost klímája és sportélete miatt gyakran választják edzőtáborok helyszínéül, stadionja aTsiriopedig rendszeresen ad helyt nemzetközi sporteseményeknek.

Nevezetességei

[szerkesztés]
  • Óváros
  • Középkori vár (vagy Citadella) és benne a Középkori Múzeum - A hagyomány szerint Oroszlánszívű Richárd és Berengária házassága ezen a helyen köttetett meg 1191-ben. Az eredeti vár építésének pontos dátuma ismeretlen, egyes források szerint Guidó jeruzsálemi király építtette 1193-ban. Az első hivatalos említése 1228-ból származik II Frigyes megjelenése kapcsán. A jelenlegi vár a 14. században épült, a korábbi vár helyén. Számos ostromot élt át, illetve 1567-ben és 1568-ban is földrengés pusztította. 1590-ben került sor az újjáépítésére, akkor nyerte el jelenlegi formáját. 1940-ig (más források szerint 1950-ig) börtönként használták.[15][16]
  • Régészeti múzeum – Amathusból és Kourionból származó leleteket, illetve a város különböző korszakaiból származó tárgyi leleteket bemutató múzeum.[17]
  • Öreg kikötő
  • Nagy mecset (Al-Kabir Mecset, Kebir-dzsámi, vagy Kepir Mecset)[18]
  • Köprülü Hacı İbrahim Ağa mecset – A mecset 2012. április 23-ángyújtogatáscélpontjává vált.[19][20][21]
  • Állatkert – Az EU szabványoknak megfelelően átalakították 2012-ben, közadakozásból.[22][23]

Nevezetességek a város közelében, a Limassoli közigazgatási kerületben

[szerkesztés]
  • Kolossi várJohannitaerődítmény a félszigeten, a várostól 14 km.-re nyugatra.[24]
  • Limassoli sóstó(vagy más néven Akrotiri sóstó) – Az Akrotitiri félszigeten található 10,65 km²-es sóstó, körülbelül 10 000flamingókköltőhelye. A brit légibázis közelsége miatt korlátozottan látogatható.[25]

Testvértelepülések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aLimassolcímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Limassol
AWikimédia CommonstartalmazLimassoltémájú médiaállományokat.