Ugrás a tartalomhoz

Lizozim

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lizozim térszerkezete
Lizozim kristály

Alizozim(INN:lysozyme) egyenzim,amely aGram-pozitívbaktériumoklízisétképes előidézni sejtfaluk roncsolása révén. Valójában nem egy enzimről, hanem hasonló szerkezetű enzimek egy csoportjáról van szó.L-formabaktériumok laboratóriumi létrehozására is használják.

Fontos szerepet játszik azimmunrendszerműködésében, elsősorban a szervezet „kapuinál” (száj, szem, orr). Megtalálható akönnyben,anyálban,averejtékben,azanyatejben,az orrváladékban és agyomornedvbenegyaránt. Egyes növényekben (pl.torma) is előfordul.

Azemlősöklizozimje csak kis mértékben különbözik egymástól, mindegyikük 129aminosavbólfelépülő, kb. 14,6 kilodaltonmolekulatömegű polipeptid. Ezzel szemben abakteriofágokbanmegtalálható lizozim 164 aminosavból áll, molekulatömege 18 kDa.

Az első lizozim felfedezéseAlexander Flemingnevéhez fűződik, aki 1922-ben tyúktojásfehérjében talált rá az antibiotikus hatású enzimre.

ÉlelmiszeradalékkéntE 1105 kóddal használják mint tartósítószert (érettsajtokhozengedélyezett).

2009-től engedélyezett a borászati alkalmazása is. Elsősorban a nemkívánatos tejsavbaktériumok elpusztítására alkalmazzák.

Gyógyszerek hatóanyaga. ATC-kódjaD06BB07ésJ05AX02.

Hatásmechanizmusa[szerkesztés]

A baktériumok sejtfalának alapanyagául szolgálómurein(N-acetil-glükóz-amin és N-acetilmuraminsav egységekből állómukopoliszacharid,aminosav oldalláncokkal) alapláncának glikozidkötéseit bontja.

Gyógyszerkészítmények[szerkesztés]

A nemzetközi gyógyszerkereskedelemben számos készítmény hatóanyaga önállóan, klorid vagy hidroklorid formájában vagy más szerekkel kombinációban.[1]

Magyarországon nincs forgalomban.[2]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Lysozyme(Drugs-About.com)
  2. Még a hatóanyag sem szerepel azOGYIArchiválva2012. június 24-idátummal aWayback Machine-ben adatbázisában.

Források[szerkesztés]

  • Neumüller, O.A.:Römpp Vegyészeti lexikon
  • Csapó János, Csapóné Kiss Zsuzsanna:Élelmiszer-kémia;Mezőgazda Kiadó, 2003
  • E-szám adatbázis: E1105