Ugrás a tartalomhoz

M1-es metróvonal (Budapest)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Budapesti M1-es metróvonal
M2-es metróvonal
Millenniumi Földalatti vasút
Térkép
Adatok
Átadás1896.május 2.
Rekonstrukciók évei1973
1995
Állomások száma11
JárműtelepMexikói út
Nyomtáv1435 mm
Megengedett sebesség50 km/h
Áramellátás600 V
ÜzemeltetőBudapesti Közlekedési Zrt.
AWikimédia CommonstartalmazBudapesti M1-es metróvonaltémájú médiaállományokat.
Útvonaldiagram
Vörösmarty tér kihúzóvágányok
Vörösmarty tér vá.
Deák Ferenc tér
Bajcsy-Zsilinszky út
Opera
Oktogon
Oktogoni vágánykapcsolat
Vörösmarty utca
Kodály körönd
Bajza utca
Hősök tere
Széchenyi fürdő
Mexikói út vá.
Kocsiszín felé
Mexikói út kihúzóvágányok
Budapest, Andrássy út
és Millenniumi Földalatti Vasút
Világörökség
A Földalatti Vasút útvonala
A Földalatti Vasút útvonala
Adatok
OrszágMagyarország
TípusKulturális helyszín
Felvétel éve2002
AWikimédia CommonstartalmazM1-es metróvonaltémájú médiaállományokat.

AzM1-es metróvonal(Millenniumi Földalatti Vasút,a köznyelvben:Kisföldalatti)Budapestelső metróvonala, amely aVörösmarty térés aMexikói útállomások között közlekedik, nagyrészt azAndrássy útalatt halad. 1896-os megnyitásával ez volt a kontinentálisEurópaelső földalatti vasútvonala.

A19. századutolsó évtizedei Budapest fejlődésének történelmi léptékben is meghatározó időszakát jelentik. A városfejlesztés egyik kiemelkedő alkotása az Andrássy úti tengely kialakítása volt. Az1870nyarán megalakult Közmunkatanács első városrendezési elgondolásában a sugárút mint adottság már szerepel és még abban az évben meghatározták a pontos vonalvezetését, három szakaszra történő felosztását. Elkészült a vonatkozó rendezési terv és a költségvetés, majd azOrszággyűlés1870 decemberében jóváhagyta a megvalósítást. A Közmunkatanács kezdettől fogva ellenezte felszíni kötöttpályás tömegközlekedés létesítését a sugárúton. Balázs Mór javaslata nyomán egyre inkább egy földalatti vasút létesítésnek gondolata foglalkoztatta a Közmunkatanácsot. A földalatti vasútra kidolgozott koncepcióra a Siemens és Halske cég1894-ben készített tervet, melyet a Közmunkatanács elfogadott azzal a feltétellel, hogy az építés csak akkor kezdhető meg, ha1896-ra, a millenniumi ünnepségekreelkészül.

A földalatti vasútépítés gondolata és megvalósítása egyidős alondoni metrószületésével.1860-ban kezdtek hozzá az építéséhez és1863-ban helyezték üzembe az első földalatti vasutat, azonban ez még gőzvontatású volt. A budapesti Millenniumi Földalatti Vasút a kontinentális Európa első földalatti vasútjaként1896.május 2-án került a nagyközönség használatába, és nagyobb fennakadások nélkül szolgál ma is.[1]1973-ig a vonal hossza 3700 méter volt, 9 földalatti és 2 felszíni megállóval. A szerelvények 2 perces időközzel közlekedtek, a legnagyobb mért napi utasszám 34 526 fő volt. AII. világháborúvégéig a további fejlődés nem folytatódott. Az akkori szokások szerint a földalatti vasút bal oldali közlekedésű volt.

1973-ban a vonalat meghosszabbították a Mexikói útig, és a teljes szakasz a felszín alá került. Ekkor tért át jobb oldali közlekedésűre, valamint korszerűsítették abiztosítóberendezéstönműködő leállító készülékkel és kiépült a két végállomáson központi forgalomirányitó rendszer is.[2]1995-ben felújították: az állomásokat az eredeti korhű burkolatokkal látták el, és új pályát építettek vasalt betonágyra, a korábbi zúzottkő ágyazat helyett.[forrás?]

A millenniumi földalatti azAndrássy úttalegyütt2002-ben avilágörökségrésze lett.

Története

[szerkesztés]

Kezdet

[szerkesztés]

ATerézvárosfő útvonalát, a Sugárutat1884-re faburkolattal látták el. AVárosligetfelé rendszeresomnibuszjárt, de az akkori ütőéren, aKirály utcánközlekedő villamossal együtt is kevésnek bizonyult, a járatok túlzsúfoltak voltak. Tekintettel a közelgő millenniumi kiállításra is – melyet a Városligetbe terveztek – a sugárúti közúti vasútra egyre égetőbb szükség volt.

ABudapesti Villamos Városi Vasút(BVVV) vezérigazgatója Balázs Mórlondonitapasztalatai alapján foglalkozott egypesti,felszín alattivasútgondolatával. Legnagyobb riválisával, aBudapesti Közúti Vaspálya Társasággal(BKVT) együtt pályáztak az Andrássy (Sugár) úton építendő felszíni vasútra, melyet a hatóságok – a korábbi véleményüknek megfelelően – elutasítottak: „az Andrássy úton nem építhető közúti vasút”. A két cég azonban előzőleg megállapodást kötött: amennyiben a felszíni terveket elutasítják (melyre joggal számíthattak), földalatti vasút építését kezdeményezik. A terveket aSiemens és Halske cégkészítette. A fennmaradt látványtervek szerint a városligeti fürdőtől aVigadóigegyajtós, de háromosztagú szerelvények közlekedtek volna; a középső utastér bal oldalán külön fülkét szántak adohányosuraknak, jobb oldalán pedig a hölgyeknek. Az ajtók önműködően, a vezető által irányítva nyíltak-zártak volna, és automatákból árusították volna a jegyeket.

Az engedélyt megkapták, sőt 90 éves engedélyidőt, 15 évesadókedvezménytés 5 évre menetjegyek utáni illetékbélyeg-átalányt kaptak. Cserébe viszont azEzredévi Kiállításmegnyitásáig el kellett készülnie a vasútnak. Az engedély megadásától 21 hónap volt hátra a kiállítás megnyitójáig.

Az építés

[szerkesztés]
A Millenniumi Földalatti vasút felszíni szakasza a Hősök terénél

Az építkezés elkezdődött, a 6 méter széles és 3225,56 méter hosszú alagutat két irányból kezdték el ásni. Anagykörútifőgyűjtővezeték határozta meg a maximális mélységet, így az alagút belmagassága 2,65 méter lett. Az alapot és az oldalfalakat betonból építették. A vasút kivitelezését a tervezőre, aSiemens és Halskecégre, a föld-, beton- és szerelési munkálatokatWünsch Róbertbudapesti vállalkozóra bízták. Az építésvezetőVojtek Ödönvolt. Az állomásokat burkoló barna és fehér csempéket aZsolnay gyárkészítette, a lejárók fölé díszes csarnokokat emeltek.

Az átadás és az azt követő időszak

[szerkesztés]
Az egyik első (Siemens/Schlick) barna motorkocsi
Nosztalgia szerelvény a Millenniumi Földalatti Vasút vonalán
A régi,Aréna úti kocsiszín

1896.április 11-éna műszaki átvétel nem sikerült, de a problémák orvoslása után 1896.május 2-án,délután Ferenc József nyitotta megEurópa– rekordidő alatt épült – első elektromos üzemű földalatti vasútját (a londoni eredetileg gőzhajtású volt). A vonal megnyitásakor a műszaki színvonalat tekintve az egész vasút, benne a járműpark messze megelőzte korát. A forgalmat forgóvázasmotorkocsikbonyolították le, az áramellátást gőzgéppel hajtott áramfejlesztő biztosította. A jelző berendezés 1973-ig működött eredeti állapotában (az 1930 körüli korszerűsítéskor módosult a jelfogók működése). Reggel 6 és este 23 óra között 4 percenként követték egymást a szerelvények.Ferenc József1896.május 8-ánutazott a földalatti vasúton, melynek emlékére az üzemeltető cég felvehette aFerenc József Földalatti Villamos Vasút Rt.nevet. A vonalat az akkori közlekedési szabályok szerinti„balra tarts”elrendezéssel építették ki (ezért voltak a lejáratok sokáig „fordítva” ). Az eredeti állomások:

A földalatti eredeti végállomása a 463,20 méter hosszú felszíni szakasz végén, aSzéchenyi fürdőnélvolt. A vonal aVárosligetHősök tere ésSzépművészeti Múzeummelletti zöldövezetében, az Állatkerti körút sétányai mellett lépett ki a felszínre, majd az Állatkerti körút vonalát követve haladt tovább a Széchenyi fürdő irányába. Az alagút kijáratától nem messze egy alacsony gyalogoshíd épült átjárás céljából, amely alatt a hajdani földalatti áthaladt, miután a pályát biztonsági okokból korláttal kerítették el. Ez Magyarország elsővasbetonhídja: Brüggerman György tervezte és Wünsch Róbert szabadalmaztatott eljárása szerint épült fel. A híd íveinek támköze 10,6 méter, szélessége 2,6 méter, a közlekedésre felhasználható szélessége 2 méter. Ez a híd technikatörténeti emlék volta miatt a mai napig is áll, de a jelenlegi talajszinthez képest mintegy 1 méterrel lejjebb helyezkedett el az egykori vasúti pálya alatta. A fővonalról ezután egy csatlakozó vágány is leágazott az Állatkerti út (a mai Gundel Károly út) felé, mely azAréna úti (ma Dózsa György út) kocsiszínbevezetett (ma aMÁV kórháztalálható itt), a járművek az Állatkerti kihúzóvágány és a kocsiszín között 1952. augusztus 30-ig alsóvezetékről,[3]ezt követően pedigMukikvontatásával közlekedtek az Állatkerti úton át. A fővonal ezután ért azÁllatkertállomáshoz, ami nagyjából az Állatkert főbejáratával szemben helyezkedett el. A két peront itt is egy gyalogoshíd kötötte össze. A vonal ezután egy éles jobbkanyarral a Széchenyi fürdő mellé kanyarodott, ahol azArtézi fürdőnevű fejvégállomás volt, melyet esőtető egészített ki. Mára a vasbeton gyalogoshidat leszámítva minden infrastruktúra eltűnt, amelyek a Millenniumi Földalatti Vasút felszíni szakaszára emlékeztetnének, miután 1973-ban megtörtént a vonal felszín alatti meghosszabbítása (lásd lentebb), az egykori felszíni vonal és megállói helyén napjainkban sétautak és elárusító pavilonok találhatóak.

1923-ban az addigra már elég leromlott állapotú Földalattit a konkurens villamostársaságok összevonásával megalapultBudapest Székesfővárosi Közlekedési Rt. (BSzKRt)vette át üzemeltetésre és kezdte el a felújítását.1924és1930között kicserélték a balesetveszélyes síneket. A járműfelújítás eredményeképpen 1934-ben átállhatott a Földalatti is a felszínivillamosok550voltosüzemi feszültségére (korábban a vasút Akácfa utcai telephelyen, majd 1911-től a Bulyovszky [ma: Rippl-Rónai] utcai telepen előállított 350 voltos feszültséget használták kétpólusú felsővezetékkel).

Az1960-tól puritán kinézetű „pótkocsikkal” kiegészítve a régi motorkocsik több mint 70 évig állták a sarat.

A Deák Ferenc tér metróállomás átépítése

[szerkesztés]
A Deák Ferenc tér állomás átépítése 1953-ban

AzM2-es metróvonalépítésekor módosították földalatti nyomvonalát az új vonaléhoz igazodva, és a Vörösmarty tér felé nagyobb ívben haladt tovább. Átépítették aDeák Ferenc tér metróállomástis, hogy az biztosítsa a metróvonalak közötti átszállást. A munkálatok 1951-ben kezdődtek, ekkor építették meg az ideiglenes végállomáshoz szükséges fordítót aBajcsy-Zsilinszky út metróállomáshoz.1952. január 10. és 1956. január 11. között a földalatti csak az Állatkert és a Bajcsy-Zsilinszky út között közlekedett. Az újonnan kialakított állomás kb. 40 méterrel a régitől épült meg, a többi állomástól eltérő, a kor egyszerű funkcionalista stílusában. 1956. január 12-től járt újra a teljes vonalon.[4][5][6]

A vonalhosszabbítás

[szerkesztés]

1970-ben jóváhagyták a vonalhosszabbítást, illetve a felszíni szakasz föld alá helyezését. Az 1972-ben megkezdett munkálatokkal 1973 végére készültek el.1973.december 30-ánadták át a meghosszabbított vonalat a Mexikói útig, így a teljes 4,4 km-es vonal föld alá került. A hosszabbítás során új járműtelep (Mexikói úti járműtelep) készült az új végállomáson, forgalomba állították a ma is közlekedő, csuklósGanzmotorvonatokat,valamint ekkor tértek át a vonalon a felszínen már1941óta alkalmazott„jobbra hajts”közlekedésre. A két végállomáson korszerű központi forgalomirányító rendszert alakítottak ki, amellyel egy pulton végig lehetett követni a szerelvények helyzetét, és befolyásolni a menetközöket szükség esetén. A biztosítóberendezéseket kicserélték (a Telefongyár és a svájci Integra készítette) és önműködő leállító készülékkel is kiegészítették, amelyek 1,7 perces követést tettek lehetővé. A Vörösmarty tér és Hősök tere között három állomás hosszát a Ganz motorkocsikhoz kellett igazítani (Vörösmarty utca, Kodály körönd, Bajza utca; 28m > 35m), a pályát több szakaszon teljesen felújították, az íveket korszerűsítették a nagyobb sebesség érdekében, valamint a Vörösmarty téren a végállomást reprezentatív módon újították fel. A többi állomáson a felújítás csak a menetirány miatti változást érintette.[2]

A felújítás

[szerkesztés]

Az1980-as évekvégére a Földalatti – de főleg a pálya, födémek – állapota erősen leromlott, így aBKV1987-ben elkezdett egy három évre tervezett felújítást. A tervből csupán az első év valósult meg: sűrítették a tartóoszlopokat az Andrássy út alatti alagútban, valamint felújították aHősök tereKodály köröndszakasz szigetelését (ezzel újraépítették az Andrássy út útpályáját is). Az1990-es évekreazonban már tarthatatlanná vált a helyzet, az elavult síneken már sebességkorlátozással sem közlekedhettek biztonsággal a szerelvények. A közel százéves vasút rekonstrukcióját1995márciusában kezdték el. A Bajcsy-Zsilinszky út – Hősök tere közötti elavult pályaszakasz felújításának első lépéseként a feldarabolt síneket kiszállították az alagútból. A talpfák eltávolítása után a zúzottkő ágyazat elbontása következett. A munka elvégzését megnehezítette a rendkívül szűk keresztmetszetű munkaterület. Az alagút oldalfalait és födémét magas nyomású vízzel tisztították meg. A fémszerkezeteket különleges korróziógátló festéssel látták el. Ezt követően a pályalemez vasalása készült el. A betont az állomásoknál felállított pumpákkal juttatták a bedolgozás helyére.

Oktogon állomás
Szerelvények érkezése egy állomásra

Az új pályaszakasz 48,5 kg/fm rendszerű hegesztett, hézag nélküli sínekkel épült vasalt beton ágyazatra ragasztott kivitelben, 750 mm aljtávolsággal. A sínszálak helyszínre szállítását és kiosztását követően a vágányt beállították a terv szerinti irány és magassági pontokra. Ezután a pályalemezt kifúrták a leerősítések helyén. A rekonstrukció során az Oktogonnál a Vörösmarty utca irányában az alagútban kitérőt építettek be, ez lehetővé teszi a szakaszolást, a kettéosztott vonal önálló üzemét. Emiatt a régi födémet 60 méter hosszban el kellett bontani, és új födém épült. A nagykörúti forgalom mielőbbi visszaállítása érdekében az új födém előregyártott kivitelben készült. A száz éves alagút födémszerkezetének erősítését, illetve a teljes felső szigetelés újbóli elkészítését csak felülről lehetett elvégezni, ezért e munkákkal természetszerűen vele járt az Andrássy út felújítása is. A feladat kiegészült a Deák téri és Vörösmarty téri állomások födémének megerősítésével, szigetelésével.

A millenniumi földalatti vasút 11 állomása közül 8 eredeti, 3 pedig a különböző vonalkorrekciók során létesült. A műemléki állomások belső felújítása korhű módon, az eredeti burkolatokkal és kialakítással történt. A Bajza utcai állomás bontási munkáit később lehetett elkezdeni, mert ezen az állomáson mutatták be a szakembereknek és a nagyközönségnek a műemlék jellegű állomások belső kiképzésének anyagválasztékát. Kiválasztották a DECO-REZ terrazzó padlóburkolat színét, a peron elválasztó Haidecker korlát és kábeltakarók formáját, a tölgyfa nyílászárók megjelenését, a vasalatok jellegét, a világítótestek elrendezését és formáját, az acélpillérek és mennyezetek színét, a biztonsági sáv csúszásmentes gránit burkolatát a csempe burkolat felrakásának kiosztását stb. Az új állomásokon a kőburkolatok, alumínium nyílászárók és álmennyezetek építése, a műemléki állomásokon a padló- és falszigetelés, az eredeti Zsolnay gyártmányú csempével azonos falburkolat készítése volt a feladat. Az állomásokat és a járműveket is felújították, így 1995 novemberére gyakorlatilag egy új Millenniumi Földalatti Vasút indulhatott útjára.

A jövő

[szerkesztés]

Az M1-es metróvonal korszerűsítésére 2014-ben készítette el aBudapesti Közlekedési Központa fejlesztési tervet.[7][8]E dokumentum szerint a metrót két irányban tervezik hosszabbítani, valamint az egész vonalat akadálymentesíteni szeretnék. Ezenkívül új, korszerű járművek beszerzésére is szükség lenne. Az M1-es metró jó, gyors közlekedési eszköz, azonban sajnos nem rendelkezik megfelelő átszállási kapcsolatokkal. Ugyan aDeák Ferenc térenát lehet szállni azM2-es,illetve azM3-as metróra,azonban pl. az1-es villamoscsak hosszú gyaloglással érhető el a Mexikói úti végállomásnál. A projekt megvalósítására a 2014–2020-as pénzügyi európai uniós ciklusban kerülhet sor, a kivitelezésre 2018 áprilisában írt ki közbeszerzési pályázatot a BKK (engedélyeztetések és kiviteli tervek elkészítése).[9][10]

A kiviteli tervek elkészítését kormány támogatással kívánták megvalósítani 2022-ben,[11][12]2023-ban a kormány a „rezsicsökkentés megvédése és a honvédelmi célok teljesítése érdekében” több fejlesztési támogatásról szóló határozatát visszavonta, közötte a meghosszabbításra vonatkozó támogatások is szerepelnek.[13]

Felújítás és délnyugati hosszabbítás (I. ütem)

[szerkesztés]
  • A vonalat aVörösmarty tértőlmeghosszabbítják aVigadó térig.A metró vágányai jelenleg is egészen a térig húzódnak, itt csak megállót kell építeni, így közvetlen kapcsolat jön létre a2-es villamossal,valamint a BKK menetrend szerinti hajójárataival.
  • Új állomás épül a Hungária körút alatt (közvetlen kapcsolat az1-es villamossal).
  • Egyes állomásokat akadálymentesítenek, az összes állomáson liftet építenek.
  • Új kijáratok létesülnek a Deák tér, Oktogon, Hősök tere állomásokon.
  • Új járművek kerülnek beszerzésre (egyterű, nagyobb kapacitású, hosszabb szerelvények).
  • Felújítják az áramellátási rendszert, alkalmassá teszik a járművek általi visszatáplálásra.
  • Vágánykapcsolat létesül aFöldalatti Vasúti Múzeummal(nosztalgiajárművek üzemeltethetőségéhez).

Zuglói hosszabbítás (II., III. ütem)

[szerkesztés]

A vonal meghosszabbításaZuglófelé két ütemben történik. Először aMexikói úttóla Kassai térig (visszafordítóval, 800 m) hosszabbodik meg, majd a következő ütemben tovább a Csáktornya parkig, ahonnan a metró a Marcheggi hídhoz kanyarodna (2200 m).

A Mexikói útnál újjáépítik a megállót, valamint a terület felszínrendezése is szóba került. A Kassai térenP+RésB+Rparkoló épülne, valamint új kapcsolat alakulna ki a3-as villamosvonallal,melyet azÁrpád hídirányába terveznek meghosszabbítani.[14][15]A Marcheggi híd végállomáson nagy P+R parkoló épülne, a terület új intermodális csomópont lenne, hiszen itt találkozik először a MÁV2-es,70-esés71-esszámú vonala. A MÁV tervezi a 2-es és a150-esvasútvonal összekötését a körvasúton keresztül, melynek egyik megállója lenne a Marcheggi híd.[16]

A Kisföldalatti járművei

[szerkesztés]
A kisföldalatti 23-as pályaszámú motorkocsija
Egy mai kocsi
Felújított szerelvény a Millenniumi Földalatti vonalán

A járműpark a vonal elindításakor 10 faburkolatú, barna és 10 sárgára festett acélburkolatúmotorkocsibólállt, melyeket aSchlick gyárkészített, és alig hasonlítottak az eredeti terveken szereplő szerelvényekre. Az 1-10-es motorkocsik a Budapesti Villamos Városi Vasút (BVVV) mintájára a sárga színt, a 11-19-es motorkocsik a Budapesti Közúti Vaspálya Társaságé (BKVT) mintájára barna színt viselték. A kétféle típus hasonló, de valamelyest eltérő szerkezeti kialakítással, viszont teljesen más villamos berendezéssel és forgóvázakkal, kerékátmérőkkel, motorokkal és erőátviteli rendszerrel rendelkezett. Királyi luxuskocsit is rendeltek, a 20-as pályaszámú kocsi előkelően díszítve – és kicsit eltérő konstrukcióval – várta a királyi utasokat.1930-34 között felújították a motorkocsikat: az eredetileg szimpla tolóajtókat duplára cserélték, egységes, új konstrukciójú forgóvázat építettek, valamint nagyobb teljesítményűre (TR 4,5-ös típus) cserélték amotorokatis, menetkapcsolók cseréjével. A 30-as évek második felében valamennyi kocsi rekuperációs berendezést is kaptak (a háború után fokozatosan leszerelték). A motorkocsik 1960-tól pótkocsikkal kiegészítve közlekedtek, és a motorkocsik is rövidesen egy még újabb generációs forgóvázakat kaptak. A pótkocsik akelenföldiFüzesi Árpád főműhelybenkészültek. Az 1972–73-as hosszabbítás keretébenúj járműveketszereztek be, amelyek formatervétSzentpéteri Tiborkészítette. A 23 darab háromrészes csuklós járművet aGanz–MÁVAGésGanz Villamossági Művekgyártotta. Alapvetően ezek a járművek láthatóak ma is a Földalatti vonalán. Mivel a pályarekonstrukció a nyomvonal változása által érintetlenül hagyott szakaszokon elmaradt, emiatt a járművek elhasználódása gyorsabb lett a vártnál. Az amortizációhoz a vandálok növekvő aktivitása is hozzájárult.

Az1996-os ünnepre azonban a járműveket is felújították. A felújítás során új kárpitozott üléseket, tűz- és vandálbiztos dekorit lemezborítást, műanyag padlóburkolatot, új, bőrből készült kapaszkodókat és lámpatesteket kaptak a szerelvények, valamint felújító külső fényezésre is sor került. A járművek a gyorsvasúti előírásoknak megfelelően kürttel és légfékkel vannak felszerelve. A légfék kiegészítő fék funkciót lát el, a hajtott, valamint a futótengelyeken lévő tárcsafékekre hat. A sűrített levegő beömlését a forgóvázakban elhelyezett egy-egy kormányszelep vezérli. A légfék KNORR BH rendszerű közvetett, automatikus, terhelésfüggő, egyvezetékes gyorsvasúti fék. Vészfékezéskor a jármű 60 km/h sebességről 150 m fékúton megáll.

A felújított kocsikban menetregisztráló berendezés (feketedoboz), valamint az utastérben elhelyezett, a vezető és az utasok közti kommunikációt lehetővé tevő berendezés növeli az utazás biztonságát. A szerelvények futásbiztonságának növelése érdekében kicserélték az alagútkereteket és forgóvázakat, valamint azok járulékos alkatrészeit. Újonnan felszerelt statikus áramátalakítók teszik lehetővé az utastéri fénycsővilágítást.

A földalatti összes személyszállító járműve alacsony padlós.

Múzeum

[szerkesztés]

1955 körül[17][18]aDeák Ferenc tériátszálló rendszer építése miatt az állomást is átépítették: nagyjából 40 méterrel áthelyezték a szomszédos Engels (ma:Erzsébet) térre. A nyomvonal-korrekció során felhagyott 60 méter hosszú alagútszakaszban létesült1975-ben aFöldalatti Vasúti Múzeum,mely aKözlekedési Múzeumkisföldalattival és ametróüzemével foglalkozó állandó kiállítóhelye.

Elnevezései

[szerkesztés]
  • Történetének első szakaszában aföldalatti villamoselnevezéssel találkozhatunk leggyakrabban.
Aföldalattiarra utal, hogy közvetlenül az út alatt halad, nem olyan mélyen, mint a metró, és egyéb paraméterei (állomásköz, energiaellátás stb.) pedig inkább avillamosrajellemzőbb, mint a metróé. Áramellátása isfelsővezetékrőltörténik, míg a többi metróvonaléharmadik sínről.
  • Később aFöldalatti Vasútnevet használták (FAV), ami egy idő után aMillenniumijelzővel egészült ki (MillFaV).
  • AMexikói útés aVörösmarty térközött elvégzett személyszállítási szolgáltatás az M1-esviszonylatszámotviseli, ennek alapján a vonalatM1-es metróvonalnak nevezik.
  • A köznyelvkisföldalattinak,földalattinak, ritkábbankismetrónak (esetlegsárga metrónak) is nevezi.

Állomáslista és átszállási lehetőségek

[szerkesztés]
(Vörösmarty tér ◄► Mexikói út)
Perc (↓) Állomás Perc (↑) Átszállási kapcsolatok Fontosabb létesítmények
0 Vörösmarty tér 11 2,2B,23[* 1]
15
Pesti Vigadó,Gerbeaud cukrászda,Váci utca,Nemzetgazdasági Minisztérium,Pesti Színház
1 Deák Ferenc tér 10
47,48,49
72
9,16,100E,105,178,210,210B,216
Főpolgármesteri Hivatal,Pesti vármegyeháza,Deák téri evangélikus templom,Erzsébet téri Kulturális Központ és Park (Gödör),Anker ház,Kempinski szálloda,The Ritz-Carlton (korábban Le Meridien) szálloda, Madách Imre tér,Örkény István Színház,Merlin Színház,Földalatti Vasúti Múzeum
2 Bajcsy-Zsilinszky út 9 9,105,210,210B
72
Postamúzeum,Szent István-bazilika
3 Opera 8 70,78
105,210,210B
Magyar Állami Operaház,voltBalettintézet(Dreschler-palota),Párisi Nagy Áruház,Centrál Színház,Újszínház
4 Oktogon 7 4,6
105,210,210B
Budapesti Operettszínház,Radnóti Miklós Színház,Thália színház, Moulin Rouge, Mikroszkóp színpad, Tivoli Színház, Kolibri Színház, (Nagymező utcaiszínházi negyed),Ernst Múzeum,Művész mozi,Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem,Royal Szálloda
5 Vörösmarty utca 6 73,76
105,210,210B
Budapest Bábszínház,Terror Háza Múzeum,Magyar Képzőművészeti Egyetem,Liszt Ferenc Emlékmúzeum,Régi Zeneakadémia,Magyarságkutató Intézet(MKI) székháza,Magyar Újságírók Országos Szövetsége(MÚOSZ) székháza
6 Kodály körönd 5 105,210,210B Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum
7 Bajza utca 4 105,210,210B Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum
8 Hősök tere 3 72,75,79
20E,30,30A,105,210,210B,230
Szépművészeti Múzeum,Műcsarnok,Városligeti Műjégpálya,Ötvenhatosok tere
9 Széchenyi fürdő 2 72 Széchenyi gyógyfürdő,Fővárosi Állat- és Növénykert,Fővárosi Nagycirkusz,Városliget
11 Mexikói út 0 1,1A,3,69
74,74A,82
25,32,225
BVSC stadionés uszoda

Állomástávolságok

[szerkesztés]
A kocsiszín
Az egyes állomások távolsága[19]
Sorsz. Útszakasz Távolság (m)
1. Vörösmarty tér – Deák Ferenc tér 279
2. Deák Ferenc tér – Bajcsy-Zsilinszky út 266
3. Bajcsy-Zsilinszky út – Opera 341
4. Opera – Oktogon 402
5. Oktogon – Vörösmarty utca 323
6. Vörösmarty utca – Kodály körönd 290,5
7. Kodály körönd – Bajza utca 190
8. Bajza utca – Hősök tere 416
9. Hősök tere – Széchenyi fürdő 517,5
10. Széchenyi fürdő – Mexikói út 735

Számítógépes játék a Millenniumi Földalatti Vasútról

[szerkesztés]

A Millenniumi Földalatti Vasút valósághűen lemodellezett vonalát számítógépen is végigjárhatjuk aBVEszoftver segítségével.[20]Továbbá az Android operációs rendszerrel rendelkező eszközökön aHmmsim 2alkalmazással is meg lehet ezt tenni.

Megjegyzések

[szerkesztés]
  1. A villamosjáratokra aVigadó térenlehet átszállni, amely gyalogosan közelíthető meg (kb. 250 méter séta a Vigadó utcán át).

Hivatkozások

[szerkesztés]
  1. A király a kiállításon”,Pesti Hírlap,1896. május 2. (Hozzáférés: 2021. május 2.)
  2. abA millenniumi FAV korszerűsítése és meghosszabbítása.Fővárosi Mélyépítési Tervező Vállalat (Főmterv). (Hozzáférés: 2023. január 2.)
  3. Keller László adata[pontosabban?]
  4. Világosság, 7. évfolyam, 270. szám.Világosság(azArcanumon), 1951. november 18. (Hozzáférés: 2023. április 25.)
  5. Világosság, 8. évfolyam, 5. szám: Január 10-től ideiglenesen a Bajcsy-Zsilinszky útig közlekedik a földalatti.Világosság(azArcanumon), 1952. január 7. (Hozzáférés: 2022. február 2.)
  6. Szabad Nép, 14. évfolyam, 7. szám: A Sztálin úti földalatti villamos.Szabad Nép(azArcanumon), 1956. január 7. (Hozzáférés: 2022. február 2.)
  7. M1-es metró korszerűsítése és meghosszabbítása.Budapesti Közlekedési Központ, 2014. (Hozzáférés: 2017. október 25.)
  8. Döntés-előkészítő Megvalósíthatósági Tanulmány – M1 Millenniumi Földalatti Vasútkorszerűsítése és meghosszabbítása(BKK, 2014,PDF)
  9. A kisföldalatti meghosszabbítása és felújítása célegyenesbe ért.Zoom.hu, 2018. április 18. [2018. április 19-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2018. április 18.)
  10. Zöldi Péter:Célegyenesben a kisföldalatti – de hol a rajtvonal?.iho.hu, 2018. április 19. (Hozzáférés: 2018. április 19.)
  11. nem csak álom a kisföldalatti felújítása, jövőre kezdetét veheti a tervezés([[Népszava, 2021. július 2.)
  12. Kormánypénzből támad fel a kisföldalatti(Világgazdaság,2021. április 14.)
  13. Lázár János szinte nullára faragta a fővárosi fejlesztéseket(Telex.hu, 2023. szeptember 6.)
  14. Síneken száguld Budapest a jövőbe.Portfolio.hu online gazdasági újság, 2014. március 12. (Hozzáférés: 2017. október 25.)
  15. A fővárosi villamos- és trolibuszhálózat fejlesztése (Folyamatban van)(bkk.hu, hozzáférés: 2019. január 18.)
  16. Ruzsbaczky Zoltán:Nagy dobásra készül a MÁV Budapesten.Magyar Nemzet Online, 2015. május 14. [2018. április 10-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2017. október 20.)
  17. Szeberényi Márton:A Millenniumi Földalatti Vasút vonala és annak története.digitus.itk.ppke.hu.Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Kar (PPKE-ITK), 2014. március 30. [2014. március 31-i dátummal azeredetibőlarchiválva].
  18. Az állomás használaton kívül volt 1952. január 10. és 1956. január 11. között.Január 10-től ideiglenesen a Bajcsy-Zsilinszky útig közlekedik a földalatti.Arcanum Digitális Tudománytár.Világosság(8. évfolyam, 5. szám), 1952. január 7. (Hozzáférés: 2022. február 2.),A Sztálin úti földalatti villamos.Arcanum Digitális Tudománytár.Szabad Nép,1956. január 7. (Hozzáférés: 2022. február 2.)
  19. A BKV Rt. „MFAV Vonalismeret” című oktatási segédlete
  20. BVE budapesti metróvonalak oldala.[2015. január 20-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2017. október 20.)

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]