Ugrás a tartalomhoz

Madame de Pompadour

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Jeanne-Antoinette Poisson,
Madame de Pompadour
Madame de Pompadour (François Boucher festménye)
Madame de Pompadour
(François Boucherfestménye)
SzületettJeanne-Antoinette Poisson
1721.december 29.
Párizs,Francia Királyság
Elhunyt1764.április 15.(42 évesen)
Versailles
Állampolgárságafrancia[1]
Nemzetiségefrancia
HázastársaCharles Guillaume Le Normant d'Étioles(1741. március 9. – )[2]
ÉlettársaXV. Lajos francia király[3]
GyermekeiAlexandrine Le Normant d'Étiolles
SzüleiMadeleine de La Motte
Charles François Paul Le Normant de Tournehem
Foglalkozásakurtizán, királyiágyas
Tisztsége
Halál okagümőkór
SablonWikidataSegítség

Jeanne-Antoinette Poisson, Pompadour márkinője(Marquise de Pompadour)(Párizs,1721.december 29.Versailles-i kastély,1764.április 15.), francia polgárleány,XV. Lajos francia királyhivatalos, első számú ágyasa(franciául:maîtresse-en-titre).

Élete

[szerkesztés]

Ifjúkora

[szerkesztés]

1721. december 29-én született Párizsban, nagypolgári családba, Jeanne-Antoinette Poisson néven. Anyja Madeleine de La Motte grófnő volt. Miután nevelőapja elhagyta az országot egy botrányt követően1725-ben, a gazdag bankár,Charles François Paul Le Normant de Tournehemfogadta örökbe és vált a hivatalos gyámjává, aki valószínűleg egyben a biológiai apja is volt. Anyjával, nővérével és fivérével,Abel-François Poisson de Vandières-rel (a későbbi Marquis de Marigny-vel) élt együtt. Jeanne-Antoinette intelligens, szép, művelt; megtanult táncolni ésklavikordonjátszani.

1741-ben házasodik össze gyámjának unokaöccsével,Charles-Guillaume Le Normant d’Étiolles-lal. Két gyermeket szül neki, egy fiút (1741), aki a születését követő évben meghalt és egy lányt,Alexandrine-Jeanne-t, aki mindössze 9 évet élt (1744.augusztus 10.).

A király szeretője

[szerkesztés]

1745februárjában meghívták a király fiának házassága alkalmából rendezett maszkabálba. Az udvaroncok jóváhagyásával kurtizánként mutatkozott a még előző szeretőjét,Marie-Anne de Mailly-Nesle-t,Châteaurouxhercegnőjét gyászolóXV. Lajoselőtt, akinek rögtön felkeltette érdeklődését. Márciusban már gyakori vendég volt aversailles-i kastélybanmint a király hivatalos szeretője. Júliusban a király megajándékozta a Pompadour[4]márkinőjecímmel ésszeptember 14-énhivatalosan is bemutatták az udvarnál.

Befolyásos szerepet töltött be az udvarban, beleszólhatott az államügyekbe és a külügyekbe is. Bőkezűen pártfogolta a művészetet és tudományt. Neki tulajdonítják az1755-ös francia–osztrák szövetség megkötését is. Nehezen őrizte meg helyét a király szívében, folyamatos intrikáknak volt kitéve (példáulMarie-Louise O’Murphyrészéről); az a hír járta róla az udvarban, hogy frigid; e vád azonban valószínűleg alaptalan volt. Egészsége folyamatosan romlott, már a csodatévő krémek és az ólmos púder sem segített.

XV. Lajos törvényes gyermekei, különösen egyetlen fia,Lajos Ferdinánd trónörökösfolyton a grófnő ellen intrikált, mivel féltékenyen figyelte testvéreivel együtt, ahogy apjuk egyre jobban belehabarodik az asszonyba, ráadásul nő létére még az ország kormányzásába is beleszólást engedett neki az uralkodó. Állítólag adauphinegyszer még fel is bérelt valakit az udvarnál, nevezetesen Madame de Pompadour unokanővérét, Elizabethet, hogy mérgezze meg az éppen akkor várandós grófnőt. (A gyermek édesapja a király volt.) A mérgezés következtében az asszony sajnos elvetélt, s amikor Lajos rájött, hogy fia volt a cselekmény felbujtója, dühösen megszidta a trónörököst, Elizabethet pedig börtönbe záratta.

A márkinő 1764-ben ágynak esett, és 2–3 héten át tartó súlyos betegeskedés után áprilisban meghalt. A király hamar kiheverte elvesztését, ebben új szeretője,Madame du Barrysegített neki.

Érdekességek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. RKDartists(holland nyelven). (Hozzáférés: 2020. június 1.)
  2. p34177.htm#i341761,2020. augusztus 7.
  3. https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/learn-about-art/paintings-in-depth/the-real-madame-de-pompadour
  4. A címet azArnac-Pompadourhoztartozó faluról kapta, ahol a – király által adományozott – kastélya volt.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aMadame de Pompadourcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aMadame de Pompadourcímű francia Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]