Ugrás a tartalomhoz

Magyarország turizmusa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Budapest,Hősök tere
ABalatonpartjaBadacsonyhegyével

Ez a szócikk Magyarországturizmusáttárgyalja, azon belülMagyarországturisztikai felosztását, a legfontosabb és legjellegzetesebb turisztikai látnivalókat, a magyarországi természetjárás, üdülő- és gyógyturizmus fő jellemzőit, valamint a turistáknak nyújtott szolgáltatások, a szállás, étkezés és közlekedés adottságait.

Lásd még:Magyarországi turisztikai látnivalók listája– régiók és vármegyék szerint

Az idegenforgalom szerepe a gazdaságban[szerkesztés]

A turizmus Magyarország gazdaságában az európai átlaghoz hasonlóan fontos szerepet tölt be. Évente kb. 4,1 millió belföldi és 3,5 millió külföldi turista választja úticéljául.[1]A KSH adatai szerint 2011-ben például 13,6 millió külföldi turista látogatott el Magyarországra kifejezetten turisztikai céllal, mely 2 százalékkal magasabb, mint a 2010-es adat. A nem turisztikai motivációkkal érkezett külföldiek száma eléri 28 millió főt, melynek nagy része, körülbelül 15 millió fő tranzitutas volt, s körülbelül 10 millióan érkeztek bevásárlási szándékkal az országba. 2017-ben már közel 6 millió turista érkezett, akik nagyjából 3 millióamerikai dollártköltöttek.[2]

A budapestiVásárcsarnokárudái is várják a nem turisztikai motivációkkal érkezett külföldi bevásárlókat

A turizmus szektor gazdaságban betöltött szerepét hármas megközelítésben értelmezhetjük: a statisztikai értelemben vett turizmus szektor a szálláshely-szolgáltatást és a vendéglátást takarja (a munkahelyi és közétkeztetés nélkül); ha ehhez hozzászámítjuk a turistákkal közvetlen kapcsolatba kerülő más vállalkozások teljesítményeit is (például utazási irodák), akkor a teljes közvetlen turizmus szektort kapjuk. Végül – és az ágazat nemzetgazdasági jelentőségének megadásakor jellemzően ez a kategória jelenik meg a nyilvánosságban –, a közvetlen turizmus szektorhoz beszállítói tevékenységgel hozzájáruló teljesítményeket is beszámítva nyerjük a közvetlen és közvetett turizmusszektor adatait együtt.[3]

2004-ben a Magyarországra látogató külföldiek összes magyarországi fogyasztása 822 milliárd forintot, ezen belül a turisztikai fogyasztás 596 milliárd forintot tett ki. Emellett a magyar lakosság 385 milliárd forintot fordított turisztikai szolgáltatásokra, aminek eredményeként a turizmus bevételei megközelítették az 1000 milliárd forintot. A turisztikai ágazatok GDP-je 877 milliárd forint volt, ami a magyarországi GDP mintegy 5,0%-át adja. A multiplikátor-hatásokat figyelembe véve a turizmus hozzávetőlegesen 8,5%-kal járult hozzá Magyarország GDP-jéhez. (A statisztikai értelemben vett turizmus szektor, azaz a szálláshely-szolgáltatás és a – munkahelyi és közétkeztetés nélkül számított – vendéglátás 2004-ben 1,6%-kal járult hozzá a bruttó hazai termékhez).[forrás?]

2004-ben a közvetlenül a turizmusban foglalkoztatottak száma 398 ezer fő volt, az összes foglalkoztatott 8,9%-a. A multiplikátor-hatásokat figyelembe véve elmondható, hogy Magyarországon minden nyolcadik munkahely a turizmusnak volt köszönhető.[forrás?]

A KSH 2005-ös adatsora szerint az ezer lakosra jutó vendégéjszakák száma aBalatonfüredi kistérségbenvolt a legmagasabb: 44901, második aSiófoki kistérség:18892 vendégéjszakával, harmadik aBalatonalmádi kistérség8078 éjszakával. Egyidejűleg aJánoshalmai kistérség,aMezőcsáti kistérségés aSarkadi kistérségvonatkozó adata nulla volt.[forrás?]

Kulturális értékek[szerkesztés]

Budapest:aLánchídés aBudavári Palota
Győr:Széchenyi tér
Kaposvár:Rippl-Rónai Múzeum
Szentes:Koszta József Múzeum

Világörökségi helyszínek[szerkesztés]

AzUNESCOvilágörökségilistáján szereplő magyarországi helyszínek a következők (a felvétel éve szerinti sorrendben):

Műemlékek, múzeumok[szerkesztés]

Budapestvilágörökségihelyszínként elismert látnivalói a Duna-part látképe és aBudai Várnegyed,valamint azAndrássy útés történelmi környezete. A főváros számtalan egyéb látnivalója között nemzetközi viszonylatban is különlegesműemlékek,templomok,kastélyok,ókori,középkoriéstörök koriemlékek,barokk,klasszicista,romantikus,neoreneszánsz,eklektikusésszecessziósstílusúközépületek és lakóházak, 223 múzeum és galéria (közöttük jó néhány nemzetközi rangú gyűjteménnyel), történelmihidak,valamint a köztéri szobrok, emlékművek sokasága található.

A magyarországi városok közül Budapest után műemlékekben, múzeumokban, kulturális látnivalókban a leggazdagabbakSopron,Győr,Szombathely,Kőszeg,Pécs,Kaposvár,Esztergom,Székesfehérvár,Veszprém,Pápa,Várpalota,Eger,Miskolc,Debrecen,Szeged,a világörökséghez tartozóTokaj,Nyíregyháza,Nyírbátor,Sárospatak,Pásztó,Kecskemét,Kalocsa,Szentes,Hódmezővásárhely,Baja,Szentendre.

Az ország számos településén találhatók középkori templomok (Ják,Lébény,Ócsa,tihanyialtemplom,Csarodastb.), romantikus hangulatú várak (Visegrád,Nagyvázsony,Sümeg,Szigliget,Szigetvár,Siklós,Pécsvárad,Magyaregregy,Sárvár,tatai vár,cseszneki vár,Drégely vára,Hollókő,boldogkői vár,diósgyőri vár,füzéri vár,Sárospatak,Szerencs,Szécsény,Gyulai vár), kastélymúzeumok (Fertőd,Nagycenk,Keszthely,Gödöllő,Martonvásár,Ráckevestb.). Sok turista keresi fel a világörökség részét képezőhollókőiófalut ésPannonhalmi Bencés Főapátságot,akomáromi erődrendszert,agorsiumirégészeti parkot, avértesszőlősiősemberleleteket,amajki műemlékegyüttestis. A különleges történelmi emlékhelyek és kulturális központok közé tartozik azópusztaszeriNemzeti Történeti Emlékpark,amohácstörténelmi emlékhely, akaposmérőiősmagyar harcászati bemutatóhely, akisrozvágyihonfoglalás kori skanzen és asomogyvámosiKrisna-falu.

Magyarország épített örökségének, emblematikus épületinek, templomainak, kastélyainak, történelmi vasutainak és hajóinak minden apró részletükben kidolgozott kicsinyített mása megtalálható a szarvasiMini Magyarországmakettparkban, ahol néhány óra alatt az egész országot bebarangolhatjuk. AMini Magyarországmakettpark a történelmi Magyarország mértani középpontján, Szarvason, a Szarvasi Arborétumban látható.

Lásd még:Magyarországi műemlékek listája

Múzeumok, kiállítóhelyek[szerkesztés]

Lásd még:Magyarország múzeumai(kategórialap)

Néphagyományok, népművészet[szerkesztés]

Hajós:Európaleghosszabb pincesora
Zalalövő:régi parasztház
Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút
Ahortobágyikilenclyukú híd

Gazdagnéprajzi,népművészetilátnivalót jelentenek aszabadtéri néprajzi múzeumok(Szentendrei skanzen,a pityerszeri skanzenSzalafőn,nyíregyházi sóstói skanzen,Szántódpuszta,Kiskunfélegyháza: a kiskunmúzeum stb.), azőrségiésgöcsejifalvak máig megőrzött népi építészete, aSárközfalvainak élő néphagyományai, valamint apalócnéphagyományokat őrzőHollókő(világörökségi helyszín), aHortobágynéprajzi emlékei és pásztorhagyományai, anyírségitelepülések jellegzetes, fából épültharanglábai,atákosireformátus templom.

Különleges néprajzi látnivalók:

Nyugat-Dunántúl régióban:

Dél-Dunántúl régióban:

Észak-Magyarország régióban:

Észak-Alföld régióban:

  • Kazettás mennyezetűtákosireformátus templom
  • Nyíregyháza – sóstói skanzen
  • Hortobágy –Hídivásár

Dél-Alföld régióban:

Közép-Magyarország régióban:

Balaton régióban:

Kulturális rendezvények, fesztiválok és turisztikai események[szerkesztés]

Az ország számos, évenként megrendezett művészeti fesztiválnak, néprajzi, turisztikai és sporteseménynek ad otthont. Ezek közé tartozik Budapesten aTavaszi Fesztivál,azaugusztus 20-ibudapesti programok (tűzijáték,Mesterségek Ünnepe,Budapest Parádé), aSziget Fesztiválés aBudapesti Búcsú,a Balaton régiójában aMűvészetek Völgye,az alföldi régiókban aHortobágyi LovasnapokésHídivásár,adebreceni virágkarneválés aSzegedi Szabadtéri Játékok.

Magyarország ismertebb fesztiváljai:

Lásd még:Magyarországi kulturális események(kategórialap)

Természeti értékek[szerkesztés]

Lillafüred(Észak-Magyarország)
AHévízi-tófürdőépülete
AFátyol-vízesésaSzalajka-völgyben
AFővárosi Állat- és Növénykertfőkapuja

Magyarország nemzeti parkjai:

A természetjárókat az alábbi fő túrázási, kirándulási lehetőségek várják:

A természeti értékek megismerését sokhelyütt hangulatoskisvasutakszolgálják:Királyréti Erdei Vasút,kemencei múzeumvasút,Nagybörzsönyi Erdei Vasút,Balatonfenyves,Mesztegnyő,Kaszó,nagycenki múzeumvasút,Nyírvidéki Kisvasútstb.

A növénykedvelőket számos arborétum várja (Vácrátót,Zirc,Badacsonytomaj,Kám,Kőszeg,Kámon,Vép,Szeleste,Szarvasstb.), az állatvilág iránt érdeklődők számára pedig különleges látnivalót kínál a nyíregyházi sóstói vadaspark, akardoskútihagyományos állattartó telep, amezőhegyesiés abábolnaiállami ménes, adévaványaitúzokrezervátum és averesegyházimedvemenhely.

Lásd még:Magyarország védett természeti értékeinek listája

Védett területek[szerkesztés]

Lásd még:Magyarországi barlangnevek(hazánkban minden barlang védett)

Arborétumok[szerkesztés]

Állatkertek, állattelepek[szerkesztés]

Magyarország idegenforgalma turisztikai motivációk szerint[szerkesztés]

Szabadidős turizmus[szerkesztés]

Egészségturizmus: Gyógyturizmus és wellnessturizmus[szerkesztés]

Magyarországaz előnyösbalneológiaiésgeotermikusadottságainak köszönhetőentermálvízekbenbővelkedő ország.Japán,Izland,OlaszországésFranciaországután Magyarország a világ ötödik termálvíz nagyhatalma.[5]A gyógyvizes hőforrások az ország valamennyi régiójában előfordulnak, és számosgyógyfürdőttáplálnak.Budapesta világ egyetlen gyógyfürdőkkel rendelkező fővárosa. A gyógyvízkincsre épülő magyar fürdőkultúra több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Világszerte ismert értékes gyógyvizeiről, amelyekturisztikaiszerepe jelentős, ezért az ország a nemzetközigyógyturizmusegyik kedvelt célpontja.

A különleges összetételű fővárosi gyógyvizeket hivatalosan nyolcfürdő intézményhasznosítja, elsősorban gyógyászati, turisztikai és rekreációs célokra.[6]Agyógyfürdőktöbbsége egybenműemlékésturisztikai látnivalóis.

Az ország többi részén népszerű gyógyfürdők például a dél-alföldi régióbanGyulaésMakó,a nyugat-dunántúli régióbanHévíz,Sárvár,dél-dunántúli régióbanHarkány,SikondaésSzigetvár,az észak-alföldi régióbanSzolnok,Cserkeszőlő,Jászberény,Mezőtúr,Túrkeve,a Tisza-tavi régióbanTiszafüred,AbádszalókésBerekfürdő.

Üdülőturizmus[szerkesztés]

Balatonistrand
Budapest: aSzéchenyi fürdő

Magyarországon különösen népszerűek a vízparti nyaralóhelyek: aBalaton,aVelencei-tó,aTisza-tó,az ország számos kisebb-nagyobb természetes vagy mesterségestava,valamint a Tisza és a Duna vízpartja. Az utóbbi időben a turisták a dél-alföldi régió tanyáira is felfigyeltek, ahol a legendás pusztai romantikát és a természet közelségét élvezhetik. A turisták ellátását sok helyütt afalusi vendéglátássegíti.

Kulturális turizmus[szerkesztés]

Célpontjai: lásd fent.

Gasztroturizmus, borturizmus[szerkesztés]

Magyarország egyik fő turisztikai nevezetessége a nagy hagyományúborkultúra.A legismertebb borvidékek közé tartozik a tokaji, egri, balatonfelvidéki (Badacsony,Csopak), dél-balatoni,szekszárdi,villányi,soproni. A borturizmus nevezetes látnivalója ahajósipincesor.

Aktív turizmus, ökoturizmus[szerkesztés]

Magyarország turisztikai régióinak kedvező természeti adottságai bőséges kínálatot nyújtanak azöldturizmus,lovaglás,horgászatéskerékpározáskedvelőinek.

Hivatásturizmus[szerkesztés]

Magyarországon a legtöbb hivatásturisztikai (másnéven üzleti vagy MICE turizmus) rendezvény Budapesten kerül megrendezésre. Emellett a vidéki városok sem elhanyagolhatóak, az utóbbi időben Szeged, Pécs, valamint Debrecen büszkélkethet a legtöbb konferencia megrendezésével Budapest után az MTÜ (Magyar Turisztikai Ügynökség) 2018-as statisztikái alapján.

  • Konferencia
  • Sportturizmus

Turisztikai szolgáltatások[szerkesztés]

Szálláshelyek[szerkesztés]

AszékesfehérváriHotel Alba Regia1972-ben

Magyarországon aszállodátólapanziónésdiákszállásonkeresztül afizetővendéglátásigsokféle szállás igénybe vehető. Azüdülőturizmusbana vendéglátás sajátos formaként afalusi turizmusországszerte elterjedt.

Magyarországon a szálláshelyek üzleti, profitorientált vagy non-profit alapon működnek.

Az üzleti célú szálláshelyek közé tartoznak a kereskedelmi szálláshelyek és az egyéb (2009-ig: magán-) szálláshelyek. A kereskedelmi szálláshelyek és az egyéb szálláshelyek osztályozását Magyarországon a következő rendelet szabályozza:

  • A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) kormányrendelet

A kereskedelmi szálláshelyek nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshelyet és ezzel összefüggő egyéb szolgáltatásokat nyújtanak a vendégek részére, pl. étel- és italszolgáltatás, parkolás, mosoda, uszoda, edzőterem, pihenési, szórakozási szabadidős lehetőségek, konferencia- és rendezvénylétesítmények stb.

A kereskedelmi szálláshelyek típusai: szálloda, panzió, üdülőház, kemping, közösségi szálláshely (turistaszállók és ifjúsági szállók együtt).

2016-ban az idegenforgalmi főszezonban mintegy 3400 kereskedelmi szálláshely közel 99 ezer szobával és 381 ezer férőhellyel várta a vendégeket. A kempingek lakóegységeinek száma meghaladta a 44 ezret. Mind a belföldi, mind a külföldi vendégek körében a legkedveltebb szállástípus évről évre a szálloda. A szállodák 2016-ban 62 ezer szobával és az összes kereskedelmi szálláshelyi férőhely 39%-ával (150 ezer férőhellyel) rendelkeztek. A szállodai férőhelyek 8%-a az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által regisztrált 35 gyógyszállodában állt rendelkezésre 2016-ban.

Az egyéb (korábban magán-) szálláshely nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás rendeltetéssel létesített önálló épület vagy annak egy része, amely 2009-ig fizetővendéglátásként (jellemzően városokban), illetve falusi szálláshelyként (jellemzően községekben) működhetett. 2010 óta az egyéb szálláshelyeken belül csak a falusi szálláshely kerül megkülönböztetésre. Falusi szállásadás jogszabály által meghatározott településnagyság alatti, a Balaton kiemelt üdülőkörzethez nem tartozó településen folytatható, amely nem törzskönyvezett gyógyhely. Olyan szálláshely, ahol a falusi életkörülmények, a helyi vidéki szokások és kultúra, valamint a mezőgazdaság hagyományok komplex módon, kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt bemutatásra kerülnek.

2016 végén 1630 településen 38 ezer hivatalosan regisztrált egyéb szálláshelyi vendéglátó 101 ezer szobával és 237 ezer férőhellyel várta a vendégeket. A szállásadók fele a balatoni turisztikai régióban található. Az egyéb szállásadáson belül a falusi szállásadás megközelítőleg 10% súlyú.

A korábbiakban különféle jogcímeken, részben a „szürkegazdaságban” működtetett nem üzleti céllal üzemeltetett, közösségi, szabadidős szálláshelyek üzemeltetésének jogszabályi kereteit egy 2003-as kormányrendelet teremtette meg Magyarországon. A nem üzleti célú szálláshelyek forgalmukat és kihasználtságukat tekintve speciális szerepet töltenek be a turizmusban. A szünidős, rekreációs, szabadidős vagy szakmai célból érkező, túlnyomórészt belföldi vendégeket fogadó szálláshelyek tevékenységüket nyereség- és vagyonszerzési cél nélkül végzik.

Ide tartoznak a legalább hat férőhellyel rendelkező üdülési-, turisztikai célú, hegyi menedék céljára létesített, továbbá sportlétesítményben, illetve kiegészítő tevékenységként közfeladatot, hivatali feladatot ellátó intézmény, valamint egyházi intézmény által üzemeltetett szálláshelyek. A szállástípusok hét fő kategóriába sorolhatók: üdülő, gyermek- és ifjúsági tábor, nomád táborhely, hegyi menedékház, bivakszállás, pihenőház, diákotthon- kollégium.

2016. július végén 1050 szálláshely üzemelt nem üzleti célú (nonprofit) egységként egész évben folyamatosan, illetve idény- vagy eseti jelleggel az ország 435 településén.

2016-ban a szobák és férőhelyek több mint fele a kereskedelmi szálláshelyeken, 35%-a az üzleti célú egyéb, 10%-a a nem üzleti célú szálláshelyeken volt elérhető. A kapacitás alapján számított összetételtől azonban lényegesen eltér a vendégforgalom szerinti megoszlás. Ebben a tekintetben a kereskedelmi szálláshelyek dominanciája messze meghaladja a kapacitásadatokban tapasztalhatót, a vendégéjszakák 77%-át ezekben az egységekben regisztrálták 2016-ban.

Az utóbbi években világszerte terjedő közösségi megosztáson alapuló gazdaság („sharing economy” ) Magyarországon is megjelent és elterjedt az utazás, különösen a közlekedés („telekocsi” ) és szálláshely-szolgáltatás területén is. Előnye, hogy a szolgáltatásért nem vagy a piaci árnál jóval kevesebbet fizet az, aki igénybe veszi. Egyre népszerűbb a szívességi alapon működő kanapészörf („couchsurfing” ), illetve ennek üzleti, fizetős változata, az Airbnb, ami a szoba vagy lakás részben vagy egészben történő kiadását jelenti meghatározott áron. A jelenség főleg a fővárosban, annak is a belső kerületeiben terjedt el.

Vendéglátás és gasztronómia[szerkesztés]

Magyarországon areggeliáltalábanpéksüteményvagy szeleteltkenyérszendvicsként(margarinnalvagyvajjalésfelvágottal,pástétommal,tojással,sajttal,paprikával,paradicsommalvagy más nyerszöldségekkel,dzsemmel vagylekvárral), illetvekolbásszal,virslivel,halkonzervvel,töpörtyűvel,szalonnávalfogyasztva, esetlegmüzli,tojásrántotta, pirítós, zsíroskenyér,bundás kenyér,lecsóstb. Reggelire meleg italt szokás inni,teát,kávét,kakaót,tejet.

Szegedihalászlékínálása

Azebédhagyományosan két vagy három fogásból áll, az első fogásleves,a második a főétel, a harmadik valamilyendesszert,frissgyümölcsvagybefőtt.Kiadós, tartalmas leves (példáulgulyásleves,babgulyás) esetén a második fogás valamilyen tartalmasabb desszert is lehet (túrós csusza,palacsinta,bukta,gombóc, stb.) A főétel legalább öt fő típusba sorolható: az első valamifélehúskörettel (ami általábankrumpli,rizs,rizibizi,nyers vagy párolt zöldségek,metélttészta,nokedli,tarhonya,néhány ételnél a hússal összekeverve, pl.:paprikás krumpli,rizseshús), a második a rakott, a töltött és akáposztásételek típusa (rakott krumpli,töltött paprika,rakott káposzta,töltött káposzta,székelykáposztastb.), a harmadik valamilyenfőzelékhúsfeltéttel, a negyedik akásákéspépesételek csoportja (tejbegríz,puliszkastb.), az ötödik típust pedig a különbözőtésztaételekképviselik (metélttészták,lángos,dübbencsstb.) Az első típusú főételhez általában külön kistányérbansavanyúságotis fogyasztanak. A különféle húsokból készíthetőpörköltaz egész világon ismert magyar étel (angolulgoulash,németülgulasch). A húsokat ezenkívül még számtalan módon készítik el (például sültek,paprikások,rántott és főtt húsok,fasírtokstb.) Hús helyett néhahalvagygombaszerepel, ezek szintén változatos módokon készíthetőek. A leves és főfogás mellé sokan kenyeret fogyasztanak, ami általában ki is van rakva kosárba. Az ételek utólagos fűszerezésére többnyire,őrölt borséspaprika(főlegőrölt pirospaprika,néha paprikakrém, friss vagy szárított erőspaprika) található az asztalon, illetve egyes ételekhezporcukor,tejföl,ecet,mustár,ketchup,majonéz,torma,tartármártás.

Avacsoravagy az ebédhez hasonló meleg étel (gyakran csak főfogás leves nélkül), vagy pedig a reggelihez hasonló hideg étel.

Az idegen konyhák ételei közül a legnépszerűbbek azolaszspagetti,makaróniéspizza,azsidósóletés azamerikaihamburgeréshot dog.

Az ünnepi ételekkarácsonykorfőételként a hal vagy a töltött káposzta, desszertként abejglivagy a foszlóskalács,illetve amézeskalács,szilveszterkor a virsli, alencselevesvagy lencsefőzelék, akocsonya,farsangidején adisznótoros(hurka és kolbász) és afánk,húsvétkorpedig asonkatojással.Születésnapidesszertkénttortátszokás fogyasztani. A vendéget hagyományosan frisspogácsávalfogadják vagy búcsúztatják. A különleges magyar desszertek, édességek közé tartozik például adobostorta,somlói galuska,rétes,pite,mákos guba,túrós táska,kakaós csiga,túrórudistb.

Avegetáriánusoknaka főzelékhez rántott zöldségeket, rántott sajtot,szójakészítményt,burgonyakrokettet, tojást lehet ajánlani, a hagyományos húsételek helyett pedig gombát, sajtot, zöldségeket, szója- és gabonakészítményeket fogyaszthatnak. Budapesten a vegetariánusoknak jó választás lehet egy olasz étterem, pizzéria is.

Palackozott tokaji borok

Magyarországon aborfogyasztásának nagy hagyománya és kultúrája van. A legismertebb magyar borok atokaji aszúés azegri bikavér,de ezeken kívül még nagyon sokféle kiváló minőségű magyar bor létezik. Bizonyos főételekhez száraz vagy édes, vörös vagy fehér bort illik inkább kínálni, aminek külön szabályai vannak.Szüretidején kedvelt ital amust,hideg időben, téli kirándulásokon pedig aforralt bor. A különféle gyümölcsökből készültpálinkaszintén hagyományos ital. Vidéken számos helyen pálinkával fogadják az érkező vendéget. Asörfogyasztása viszonylag kisebb múltra tekint vissza az országban, illetve eredetileg inkább csak anémetajkúvárosi munkások itala volt. A legismertebb magyar sörök aDreher,Borsodi, Soproni Ászok és Arany Ászok. Szilveszterkor, születésnapon és más ünnepekenpezsgővelszokás koccintani, a legnépszerűbb magyar pezsgő aTörley.

Az alkoholmentes italok közül legkedveltebbek a kávé, tea, kakaó, szénsavas üdítőitalok,szörpök,gyümölcslevek,szódavíz(szikvíz) ésásványvíz,de a sima csapvíz fogyasztása is gyakori. Ahosszú kávévagy tejjel keverttejeskávéhígabb és kiadósabb ital, ennél jóval sűrűbb azeszpresszóés afeketekávé.A teát általában filteres teából készítik, és többnyirecukorraléscitrommalízesítik. Népszerűek a gyümölcsteák és agyógynövényteákis.

Közlekedés[szerkesztés]

Magyarországnak öt nemzetközirepülőterevan, amelyek közül azonban csak aBudapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérés a Balaton mellettiSármellék nemzetközi repülőtérbonyolít menetrendszerű járatokat. (Lásd:Magyarország repülőterei) Menetrendszerű légijárat az ország repülőterei között nincs.

Közvetlenvasútijárat a szomszédos országokon kívül a következő országokból van Magyarországra:Bulgária(csak nyáron),Csehország,Macedónia(csak nyáron),Montenegró(csak nyáron),Németország,Lengyelország,OroszországésSvájc.[7]

Az országon belül két vasúttársaság üzemel, aMÁVaz egész országban, illetve aGYSEVa nyugati részén. A vasúthálózat csillagszerkezetű, Budapesttel a középpontjában. A csillag egyik végpontjáról a másikra gyakran csak budapesti átszállással lehet eljutni, még akkor is, ha ez óriási kerülőt jelent. Ezt a helyzetet az okozza, hogy atrianoni békeszerződésmiatt a korábbiKárpát-medenceivasúti körgyűrű az országhatárokon kívülre került.

Magyarország nagyobb városait közvetlen, gyorsInterCityjáratok kötik össze Budapesttel. Ezenkívül még csak a főbb állomásokon megállógyorsvonatokés a minden állomáson megállószemélyvonatokközlekednek.

Az ország valamennyi fontosabb települése elérhető vonattal vagy menetrendszerűautóbuszjárattal.Az autóbuszjáratokat aVolánleányvállalatai működtetik.

A városok helyi közlekedésében a legtöbb helyen autóbuszt alkalmaznak. Budapesten ezenkívül ametró,avillamos,atrolibusz,afogaskerekű vasútés aHÉVis fontos szerepet játszik. Villamos- és trolibuszjárat néhány más nagyvárosban is közlekedik. A turizmus szolgálatában álló különleges közlekedési eszközök a budapestiSikló,GyermekvasútésLibegő,valamint az ország számos helyén működőkisvasutak.

A vízi személyszállításban a legfontosabb a Budapest-Bécsközötti menetrendszerűszárnyashajójáratáprilis és október között. Ezenkívül a Budapest és Szentendre, Visegrád, valamint Esztergom közötti kirándulóhajók, illetve a balatonikomphajókbonyolítanak jelentősebb forgalmat.

Jelenleg hatautópályavan az országban, valamennyi Budapestről indul ki (M1,M3,M5,M6,M7), illetve azM0Budapestet veszi körbe.

Különleges közlekedési eszközök[szerkesztés]

Kisvasutak

Balatoni és dunai hajók

Lásd még:Magyarország kisvasútjai(kategórialap)

Hasznos információk[szerkesztés]

Külföldi turisták beutazása

Magyarországra azEurópai Unióállampolgáraiszemélyi igazolvánnyalis beléphetnek. Rajtuk kívül azAmerikai Egyesült Államok,AusztráliaésKanadaállampolgárai számára elég azútlevél,egyéb országokállampolgárainakviszontvízummalis rendelkezniük kell. A turisták maximum 30 napig tartózkodhatnak az országban.

Pénznem

Magyarország legtöbb kereskedelmi és vendéglátóhelyén kizárólag az ország hivatalospénzneme,amagyar forintaz elfogadottfizetőeszköz.A szállodák többségében, számosétterembenés turisták által látogatott üzletben, valamint a vasúti pénztárakban nemzetközi menetjegyek váltásakor[8]ugyanakkor ma már azeurótis elfogadják.

Nyelvhasználat

Magyarországon általában nem jellemző az idegen nyelvek ismerete. A szállodákban, turisták által látogatott éttermekben és üzletekben a személyzet többé-kevésbé beszéli azangoltvagy anémetet.

Turisztikai szempontból jelentős termékek

Borravalózás

Magyarországon általános szokás a borravalózás, ami azt jelenti, hogy bizonyos szolgáltatásokért (ha elégedettek vagyunk), a hivatalos árnál kb. 10%-kal többet fizetünk, általában úgy, hogy a végösszeg kerek legyen. (Például 1120 forint helyett 1200 vagy 1300 forintot adunk.) Illik borravalót adni például avendéglátóhelyeken,ataxibanvagy afodrásznál.

Külföldiek orvosi ellátása

A külföldiek orvosi ellátását néhány, állandó orvosi ügyelettel és nyelveket beszélő orvosokkal rendelkező magánvállalkozás látja el. Érdemes az ellátás előtt megtudni, hogy az orvos elfogadja-e az EU egészségbiztosítási kártyát, mert ha nem, a kezelés díját a helyszínen kell kifizetni. A legnépszerűbb ellátó az SOS Hungary Orvosi Szolgálatwww.soshungary.hu[forrás?]

A külföldiek követeljék meg a hivatalos, magyar előírásoknak megfelelőszámlakiadását, mert azt a biztosítójuk otthon elszámolja. Ugyancsak elszámolja a biztosító a gyógyszerek árát. Fontos tudni, hogy az EU országokból érkezőknek is csak a magyar jogszabályok alapján és módon jár a gyógyszer és a gyógyszerár támogatás.

Elektromos hálózat, konnektor típusa F típus („Schuko”, vagyis biztonsági csatlakozó) a szabvány. C típusú csatlakozókat (Eurostecker) is használnak alacsonyabb áramfelvételű eszközökhöz. A C típusú csatlakozók inkább régi építésű házakban vannak, 230 V, 50Hz.

Akadálymentesség

Akerekes székkelvagy bottal közlekedő mozgássérült turisták számára ma már egyre több szálloda, turisztikai látnivaló és múzeumakadálymentesenmegközelíthető és használható Budapesten és az ország más településein is. Amozgássérültturisták az országban működőtámogatószolgálatoktólelőzetes megrendeléssel személyszállítást is igényelhetnek. A budapesti akadálymentes turisztikai lehetőségekről aMotiváció AlapítványBudapesti útikalauz sérült embereknekcímű kiadványa nyújt tájékoztatást.[9]

Magyarország állami turisztikai képviseletei külföldön

Turisztikai régiók[szerkesztés]

Lásd még: aMagyarország turisztikai régióicikket
Régió név Régió legnagyobb városa
1.
Budapest–Közép-Duna-vidék
Budapest
2.
Közép-Dunántúl
Székesfehérvár
3.
Nyugat-Dunántúl
Győr
4.
Balaton
Siófok
5.
Dél-Dunántúl
Pécs
6.
Észak-Magyarország
Miskolc
7.
Észak-Alföld
Debrecen
8.
Dél-Alföld
Szeged
9.
Tisza-tó
Karcag

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Turizmus Magyarországon 2009.KSH előzetes adatok.(Hozzáférés: 2010. február 23.)[halott link]
  2. Megjelent a legnépszerűbb úti célok listája: Budapest 7 helyet lépett előrébb- budapestinfo.hu
  3. A turisztikai fejlesztések állami támogatása térségi és nemzetgazdasági szintű hatékonyságának vizsgálata 2010.Állami Számvevőszék Kutató Intézete.[2013. február 4-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 1.)
  4. Budai ArborétumArchiválva2016. szeptember 11-idátummal aWayback Machine-ben Zöld sziget a rohanó város szívébenhonlap, Budapesti Corvinus Egyetem (hozzáférés: 2015. november 29.)
  5. (NTS – Egészségturizmus vitaanyag, 2005).
  6. https://www.antsz.hu/felso_menu/ugyintezes/hatosagi_nyilvantartas/termeszetes_gyogytenyezok_nyt/gyogyfurdo_megyenkent.htmlA nyolc gyógyfürdőn kívül három gyógyfürdő jelenleg nem üzemel Hozzáférés: 2020. június 2.
  7. A nemzetközi vonatok útvonalait bemutató térkép a MÁV-START honlapján [last update]. [2014. január 3-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. január 2.)
  8. információk a nemzetközi vasúti utazásról a MÁV-START honlapján.(Hozzáférés: 2014. január 3.)
  9. A kiadványról részletesebben lásd ahttp://www.motivacio.huhonlapot!

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

Adatok bázisa:

Információk:

Gyógyturizmus: