Ugrás a tartalomhoz

Maschinenpistole 18

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
MP18

Típusgéppisztoly
OrszágNémetország
TervezőHugo Schmeisser
Alkalmazás
Használó országNémetország, Kína, Japán
Műszaki adatok
Lőszer9x19mm Parabellum
Tárkapacitás20, 30, 32, 50 töltényes tár
Működési elvszabad hátrasiklású súlyzár
Tömeg4,18 kg
Fegyver hossza832 mm
Csőhossz200 mm
Elméleti tűzgyorsaság500 lövés/perc
AWikimédia CommonstartalmazMP18témájú médiaállományokat.

AMaschinenpistole 18vagyMP18az első világháború végén megjelentgéppisztoly.

1918-ban rendszeresítették a német hadseregben a Stosstruppen alapfegyvereként. Az 1920 és 1960 közötti időszakban erre a típusra épült a legtöbb géppisztoly konstrukciója.

Szerkezet és kialakítás

[szerkesztés]
Német katona standard, dobtáras MP18-cal Észak-Franciaországban, 1918 tavaszán.

A géppisztoly, mint fegyvertípus koncepciója az első világháború idején jelent meg. A fejlesztések közvetlen oka a harcászat megváltozása, a lőtávolság drasztikus csökkenése és a gyorsan mozgó tömegesen felbukkanó alakulatok elhárítását követelő helyiségharc volt, tehát egyrészt önvédelmi szerepkörben kívánták az új fegyvertípust bevetni. Másrészt viszont egy hordozható gépfegyver a rohamozó gyalogság tűzerejét növelhette meg jelentős mértékben, illetve különösen ígéretesnek ígérkezett arohamcsapatok(sturmtruppe)hatékonyságának biztosítására.

1915-benSpandauban,Berlinegyik külvárosában megkezdődött egy új sorozatlövő fegyver kifejlesztése, melyet a német hadvezetőség megrendelése alapján elsődlegesen alövészárkok-hadviseléshez próbáltak adaptálni. Az első kísérletekben aLuger P08és aMauser C96sorozatlövésre való átalakításával próbálkoztak, ezek azonban rendre kudarcot vallottak, mivel kis súlyuk összeegyeztethetetlen volt az 1200 lövés/perces tűzsebességgel, lehetetlenné téve a pontos célzást. A problémát végül egy Hugo Schmeisser ésTheodor Bergmannvezette csapat oldotta meg, akik egy teljesen új koncepcióval álltak elő. Az általuk tervezett Maschinenpistole 18 sorozatgyártása1918tavaszán vette kezdetét.

Az MP18 egy meglehetősen nehéz fegyvernek számított a betöltött feladatköréhez képest, a súlya – betárazva – meghaladta az 5 kg-ot. Bár a fegyver tervezője,Hugo Schmeissereredetileg a német hadseregben szabvány 20 lőszeresszekrénytárhasználatára alakította ki a fegyvert, a német hadvezetés követelésére végül mégis a 32 lőszeres TM 08 Luger típusú dobtár használatára tették alkalmassá. Ez ugyan növelte a fegyver kapacitását, de egyben bonyolultabbá tette a használatát is.

A fegyver különösen hajlamos volt a véletlen elsülésre. Ha egy betöltött fegyver puskatusát külső behatás érte, a fegyver könnyűszerrel elsült. A katonák ez ellen a zárszerkezet zárva tartásával védekeztek, mely egyben megakadályozta azt is, hogy szennyeződés kerüljön a fegyver csövébe és ezáltal használat közben elakadjon.

Az MP18 eredetileg kizárólag sorozatlövések leadására volt alkalmas. Ezt csak módosított típusán, az MP28-on kezelték, melynek módosítottak a működtetési mechanizmusán, képessé téve egyes lövések leadására is. A második világháború kitörését követően azEgyesült Királysághadvezetősége egyenesen lemásoltatta az MP28-ast, létrehozva aLanchester Mark Igéppisztolyt, melyet a háború alatt a haditengerészet állománya használt. A német géppisztolyt a szovjetVaszilij Alekszejevics Gyegtyarjovfegyvertervező is alapul vette aPPD–40géppisztoly megalkotásakor.

Alkalmazása

[szerkesztés]

A fegyver frontszolgálata az első világháború utolsó évében kezdődött. A német fegyverletételig megközelítőleg 5000 példány került a harcoló csapatokhoz. Legnagyobb számban aKaiserschlacht offenzívábanvetették be. Az MP18 kitűnő fegyvernek bizonyult a lövészárok-hadviselés körülményei között, kis méretének és tűzerejének köszönhetően felülmúlta a gyalogsági karabélyokat. A háború után a német rendőrség és a különböző paramilitáris egységek használták, így aFreikorpsis bevetette aSpartakus-szövetségelleni harcokbanBajorországbanésBerlinben.A berlini harcok bebizonyították a fegyver alkalmasságát a városi hadviselésre is.

A két világháború közötti időszakban – export révén – több fegyveres konfliktusban is bevetették, így a dél-amerikaiChaco háborúban,aspanyol polgárháborúbanés amásodik kínai–japán háborúban,ahol a kínai védők használatában súlyos veszteségeket okozott a japán támadóknak asanghaji csatában.Később, korlátozott számban a II. világháború harcaiban is bevetették, itt főként aSicherheitsdienstés aKriegsmarinetüzérségi egységei használták. Módosított típusai felbukkantak a háború összes nagyobb csatájában, kiemelten asztálingrádi,berliniösszecsapásokban és avarsói gettófelkelésleverésekor is.

Alkalmazók

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
Commons:Category:MP18
AWikimédia CommonstartalmazMaschinenpistole 18témájú médiaállományokat.