Ugrás a tartalomhoz

Megarai Eukleidész

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Megarai Eukleidész
Megarai Eukleidész (középkori ábrázolás)
Megarai Eukleidész (középkori ábrázolás)
Születetti. e. 435körül
Mégara
Elhunyti. e. 365körül
ÁllampolgárságaMégara
Foglalkozásafilozófus
Filozófusi pályafutása
Ókori Görögország
Ókor
Iskola/Irányzatmegarai filozófia
Akik hatottak rá
AWikimédia CommonstartalmazMegarai Eukleidésztémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A megaraiEukleidész(i. e. 435körül –i. e. 365körül)Szókratésztanítványa, valószínűleg a legelső; ésPlatónidősebb kortársa, amegarai filozófiai iskolaalapítója. Filozófiája szerint „Egy a Jó, bár sok néven nevezhető: néha mint bölcsesség, néha mint Isten, néha mint Ész”, valamint „a jó ellentéte nem létezik”.

A megarai Eukleidész valóban Megarában született, és a történelem során rengetegszer összekeverték azalexandriaimatematikussal,Eukleidésszel,aki azElemekc.geometriaimunkát írta. A megarai Eukleidésznek nincs fennmaradt műve, és életéről sem tudunk túl sokat. Miután Szókratészt halálra ítélték Athénban, Eukleidész Megarába ment, ahol otthona a kivégzett mester többi tanítványának is menedékül szolgált.

Nagy hatással volt rá az eleai filozófia; Eukleidész tanai az eleata és a szókratészi tanok szintéziséből alakultak ki. Az eleaták által vallott Egyet, (melyet Istennek, értelemnek, szellemnek is nevezett) a szókratészi Jóval azonosította, és örökkévalónak, változhatatlannak tartotta. Az ezzel szembenálló, közönséges világkép cáfolata tekintetében a megaraiak (Eubulidész,Sztilpón) Zénón örökébe léptek a szavakkal játszó okoskodás művészetében. A gondolkodást és logikát elsődlegesebbenk tartották a tapasztalatnál; e felfogásuk később erősen hatott a sztoikusokra is.

Eukleidésznek három fontos tanítványa volt:Eubulidész,akinek néha „a hazug paradoxona”felfedezését (elterjedt, de pontatlanabb névenEpimenidész-paradoxont) tulajdonítják;Ikhtüasz,Eukleidész utóda a megarai iskola élén, éskorinthoszi Thraszümakhosz,aki annak aSztilpónnaka tanára volt, akiKitioni Zénónt,asztoikus iskolamegalapítóját tanította.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Mates, Benson:Stoic Logic.