Ugrás a tartalomhoz

Merkantilizmus

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Festmény egy francia kikötőről 1638-ban, a merkantilizmus korában

Amerkantilizmusegy olyan gazdaságpolitika, amelynek célja azexportmaximalizálása és azimportminimalizálása a gazdaság számára. E cél elérése érdekében támogatja azimperializmust,agyarmatosítást,a védővámokat.

A merkantilizmus a17. századbankialakultgazdaságfilozófiaésgazdaságpolitika.Amakroökonómiaitudományág része, mely főként tudománytörténeti jelentőséggel bír.FranciaországbanXIV. Lajos francia királyegyik legtehetségesebb szakminisztere,Jean-Baptiste Colbert(ezért néhacolbertizmusként is említik),AngliábanThomas Mundolgozta ki. Colbert előtt Erdélyben Bethlen Gábor fejedelem alkalmazott a merkantilizmushoz hasonló gazdaságpolitikát, a belső piac védelme miatt, sőt márZsigmond1405-ös törvényeiben találni erre mutató jellegeket. A merkantilizmus fokozatos fejlődéssel alakult ki a késő középkor felvirágzó kereskedelmétől kezdve a 17. századig.

A merkantilista gazdaságpolitika

[szerkesztés]
Colbert

A merkantilisták szerint egy ország gazdagságaexporttöbbletétőlfügg. Arra törekedtek, hogy a nemesfémet – apénzakkoriban még kizárólagos formáját – az országba vonzzák, kiáramlását pedig megakadályozzák. Ennek hatására – elképzelésük szerint – megnő azárszínvonalés a termelés, viszont csökken akamatokszintje, amik végső soron az iparosokprofitjánakemelkedését vonják maguk után.

Agyarmatosításkorában az elv kiegészült azzal, hogy a behozatal lehetőleg gyarmatokról történjen.

A merkantilista elvek megvalósításában azállamaktív szerepet vállalt. Colbert a külföldi árukatvédővámokkaltartotta távol, a hazaiipartkölcsönökkel támogatta.

Gazdasági, fejlődéstörténeti jelentősége

[szerkesztés]

A merkantilista politika a középkori városi keretből kilépve az egységes nemzetgazdaság kialakítása felé tette meg az első lépéseket. Mindez kedvezett a polgárság megerősödésének.

A18. századraez a folyamat befejeződött. Agazdaságonbelül egyre nagyobb súllyal jelentek meg akülkereskedelemmelfoglalkozó vállalkozók, akiknek természetes érdeke volt azimportnövelése és az ezzel járó nemesfémkivitel. Emellett a megerősödött polgári rétegek egyre kevésbé igényelték az állam segítségét, sőt azt nyűgnek kezdték érezni. A merkantilizmus kora ezzel véget ért. A század végén éltAdam Smithfőművében,A nemzetek gazdagságábana merkantilista elmélet számos állítását kritizálta, és világította meg azokat egy másik nézőpontból.

Források

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]