Ugrás a tartalomhoz

Messiás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Amessiás(héberül:מָשִׁיחַ, Mossíaḥ, Māšsîªḥ) héber szó, amely „felkentet” jelent. Ugyanez a szóarabul:المسيح, al-Masīḥ, magyarosan al-Maszíh;arámi nyelven:משיחא,görögfordításban pedig Χριστός,Khrisztosz.(LatinosanCristus,amely amagyarbanaKrisztusformában gyökeresedett meg.)

A MessiásKrisztus második eljövetelébenmegtartja azutolsó ítéletet

Judaizmus, kereszténység[szerkesztés]

lásd:Jézus a Talmudban

Alapvetően nagy jelentőségű a messiás személyének meghatározása a hitvallásban. A zsidók katonai felszabadítót vártak a messiás személyétől. A keresztények viszont utalásokat gyűjtöttek össze a Bibliából, és Jézusra ismertek. Nézetük szerint összesen 330 bibliai hely található, ami a Jézusra utal.[1]

Azsidó vallásbanIzrael királyát,Dávidegy leszármazottját, mint Isten fölkentjét jelenti. A messiásvárás az ókori zsidó állam megszűnése óta vált gyakorlattá, azóta a vallásos zsidóság erős reménye, hogy ezt a királyságotIstenhelyre fogja állítani. Ez váltotta ki aMakkabeusoksikeres felkelését még a hellén uralom alatt. Mivel az Isten által felkent legnagyobb királyDávidvolt, az ő személyéhez és utódaihoz kötődik a messiási várakozás.Illés prófétais a messiás előképe volt. Nem véletlen, hogy azÚjszövetségbenleírtak szerint találgatják, hogy Jézus Illés-e.[2]Arómai megszállásalatt sok ál-messiás élt, akiről azt hitték hogy ő a Megváltó. Ilyen volt például Galileai Júdás (akitJosephus Flaviusemlít) és a felkelést vezetőzelóta,Bar Kohba.

Dávid nemzetségtáblájának irata ezekben az időben semmisült meg,[3]- így ma már senki sem tudja bizonyítani, hogy Dávidtól származik -, ezért a további zsidó messiási várakozások nem a bibliai próféciákra alapozódtak, hanem a 13. századtól akabbalistagondolkodásban összpontosultak, majd asabbateánusmozgalomban összegződtek.[4]A messiást a zsidók ma is várják, bár vannak messiási zsidók, akik hitre jutottak Jézusban.[5]

AkeresztényekJézusttekintik a megígért messiásnak. Abban a reményben élnek a keresztények, hogy a messiás elhozta az embereknek amegváltást,azzal, hogy egyetlen áldozatot mutatott be Istennek, önmagát.

A Bibliában[szerkesztés]

A messiásra vonatkozó Ószövetségi igehelyeket már az Újszövetség is Jézusra vonatkoztatja. Van olyan kutatás, ami 193[6]ilyen vonatkoztatási lehetőséget sorol fel. Máshol csak 50[7]ilyen hivatkozással foglalkoznak. A legtöbb ilyen próféciákIzajás,(Ésaiás) próféta könyvében találhatóak[8]és az újszövetségi hivatkozásokat főkéntMáté evangéliumábanolvashatjuk. Amit a keresztények messiási próféciáknak értelmeznek azok a származására, születése körülményeire, eljövetelének idejére és előzményeire, személyére, hogy kettős természete van, illetve egyszerre király, pap és gyógyító és az Úr szenvedő szolgája. Végül halála, temetése, megdicsőülése ésmásodik eljöveteledolgait jósolják meg.

A Messiás ígérete[szerkesztés]

"...az neked fejedre tapos, te pedig annak sarkát mardosod”(1Móz 3:15)

Abűnbeesésutána keresztények szerint ez az első hely aSzentírásban,ahol Isten megígéri a Messiást.

Felmerül az elkerülhetetlen szükség: valakinek jönnie kell a Földre. Isten megteremtette az embert és az asszonyt. Abűnmegtörtént: egyik a másikra hárítja a bajt, noha mindketten bűnösek voltak, és ebben a nehéz helyzetben ígéri meg Isten azt, hogy küld valakit, aki az asszony magvából való.[...]Isten az asszony magvát tudja használni, a férfit a Szent Szellem erejével helyettesíti. Olyan valakit ígér Isten, aki megtöri a kígyó fejét. Ádám magvából jöttek közül ezt senki nem teheti, aki Ádám magvából való, azt a bűnbeesés mérge szennyezi. Ádám vonalát tehát ki kellett zárnia és újat kellett teremtenie. Így ígérte meg a Messiást, a Szabadítót, a Megváltót.[9]"

Első eljövetele[szerkesztés]

1.Dániel könyve9.25-ben Dánielnek látomása volt a Szentek Szentje eljöveteléről:"...Jeruzsálem épüljön fel újra, hét hét telik el a Felkent Fejedelemig. Hatvankét hét múlva újra felépül az utca és a fal. Hatvankét hét múlva megölnek egy Fölkentet, (bírói ítélet) nem lesz neki. A várost és a szentélyt elpusztítja egy eljövendő nép és vezér."Ezt évhét próféciának nevezzük.[10]

Roger Liebi,Aranyszájú Szent Jánosszámításai alapján[11]69 évhetet a hétéves mózesi évhétnek kell tekinteni, így 483 évet jelent. Dániel könyve megadja a prófécia keletkezésének évét is, a 9.1-ben "a médDáriusnak(...) 1. évében ". Ez azt jelenti, hogy kr. e. 536 évben kezdi meg Dárius uralkodását. A hét hét év eltelése kr. e. 445-re kerül, a Jeruzsálem felépítésének engedély kiadásának éve. Innen vonja le a szerző a 69 évhetet, azaz 483 évet, mely egy évet 360 nappal számolt (v.ö. Jel 11.3 és 12.14). Így 69X7X360 nap múlva, kr. u. 32 jön ki az időszámítási 0 évet nem számítva. Ez pedig megközelítőleg annak az ideje amikor Jézus bevonultJeruzsálembe.[12]

2."Nem múlik el Júdából a fejedelmi bot, sem a vezéri pálca térdei közül; míg eljő Siló, és a népek engednek neki."(1Móz 49.10)

Siló itt a Messiásnak egyik neveként szerepel (v.ö. Johanán, Akiba és Rási rabbi). Békességet jelent. A bot Izrael törzseinek volt egy botja, ami a törzs identitását jelentette. Kr. u. 70-ben azonban összetört a templom lerombolásával.

Születés helye[szerkesztés]

Mikeás Kr. e. 8. században prófétált.Mikeás könyve:"De te, Efrátának Bethleheme, bár kicsiny vagy Júdea ezrei között belőled származik nekem, aki uralkodó az Izraelben; akinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van."Krisztus Bethlehemben született.

Dávid fia[szerkesztés]

Jézus, "Mivel a farizeusok együtt voltak, feltette nekik a kérdést: Mit mondatok ti a Messiásról, Kinek a fia?"Dávidé"felelték." Hogyan nevezheti aLéleksugallatára Urának, amikor ezt mondja: Így szólt az Úr az én Uramhoz, ülj a jobbomra, míg ellenségeidet lábad alá vetem. "- (110 zsoltár) -" Ha Dávid Urának nevezi, hogy lehet a fia? "(Mt 22,41-46). Jézus úgy világít rá az Isten Fia, a Szentlélek és az Úr egységes kapcsolatára - amit ma a katolikusokSzentháromságnakvallanak -, Hogy emberi természet szerint a Messiás Dávid fia, míg isteni természet szerint az Isten Fia.Úgy válaszol a fariezusoknak, hogy kérdése egyúttal magyarázat is és úgy, hogy nehogy istenkáromlással tudják megvádolni.[13]

Ahonnan jön[szerkesztés]

Hóseás könyvébentalálhatjuk:"Egyiptomból hívtam ki az én Fiamat."

A szent családnakmenekülnie kellettEgyiptomba. Ott Józsefnek az evangélium szerint látomásban kapja meg az üzenetet a visszatérésre. Itt Isten szól, és megígéri, hogy saját Fiát küldi el.

Csodatételei[szerkesztés]

"...az Isten aki megfizet, Ő jön és megszabadít titeket. Akkor a vakok szemei megnyílnak, és a süketek fülei megnyittatnak, akkor ugrándoz a sánta mint a szarvas, és ujjong a néma nyelve."(Ézs 35.4-6)

Ézsaiás próféta szerint (Kr. e. 740 - 700 körül) Isten maga jön el, és jelei az lesznek, hogy csodás gyógyulások történnek. Pontosan ezeketgyógyítottaKrisztus is. A zsidó történetíró Flavius is megerősíti ezt:

"Ebben az időben élt Jézus, ez a bölcs ember...ő csodákat művelt és tanította az embereket, akik szívesen hallgatják az igazságot[14]".

2. eljövetele[szerkesztés]

Iszlám[szerkesztés]

Aziszlámban,különösképp asíita iszlámbanmahdínaknevezik a messiásnak tekinthetőeszkatologikusszemélyt.

A művészetben[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Liebi, 3. oldal
  2. Mt 16, 13-14ː Kinek mondják az emberek az Emberfiát? Ők így feleltekː Némelyek Keresztelő Jánosnak, mások Illésnek, megint mások Jeremiásnak vagy valamelyik prófétának.
  3. Valóban Jézus volt a Messiás? • ChristianAnswers.Net/hungarian.christiananswers.net.(Hozzáférés: 2019. július 19.)
  4. Világvallások A-Zs → Messiás, 2009
  5. A Messiási Zsidó Biblia Intézet honlapja - Újszövetség.messiasizsido.hu.[2019. július 20-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. július 20.)
  6. Messiási próféciák.igemorzsa.hu.(Hozzáférés: 2019. július 20.)
  7. 23. Messiási próféciák beteljesedése | Velünk az Isten!.velunkazisten.hu.[2019. július 20-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. július 20.)
  8. Ésaiás jövendölései - A Biblia a magyar képzőművészetben.biblia.hu.(Hozzáférés: 2019. július 20.)
  9. Dr. Kiss Ferenc igeszolgálatából részletek a "Ti vagytok a Föld sója" c. könyvből
  10. évhétprófécia – Magyar Katolikus Lexikon.lexikon.katolikus.hu.(Hozzáférés: 2017. augusztus 27.)
  11. Aranyszájú Szent János:Beszédek a zsidók ellen (Vattamány Gyula) Wesley János Lelkészképző FőiskolaISBN 963-86535-5-8
  12. Roger Liebi: Beteljesedett prófécia, Messiási prófécia - annak beteljesedése és történeti valódisága. Primo kiadó 7-11 oldal ó
  13. index_write.vincescsalad.hu.(Hozzáférés: 2018. június 5.)[halott link]
  14. Flavius, Zsidók története: XVIII. 3. 3., 397. oldal

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]