Ugrás a tartalomhoz

Montanizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Amontanizmusegyókorikarizmatikuskereszténymozgalom volt, mely egyik vezetőjéről, Montanoszról nyerte nevét.Eretnekmozgalommá nyilvánították az újprófétaikinyilatkoztatásokiránti hite miatt.[1][2]

Formája szerint ébredési mozgalom volt.[3] Napjainkban sokan párhuzamot vonnak az ókori montanizmus és modern keresztény mozgalmak, főleg apünkösdiés akarizmatikus mozgalomközött.[4][5]

Jellemzői[szerkesztés]

A160-as évektájékán,Kis-Ázsiában,Phrügiábankeletkezett amarkionitáknálegy talán kisebb jelentőségű, de a világgal megbarátkozó, önmagával megelégedett kereszténységet elítélő mozgalom, a montanizmus.

Montanosz (Montanus) és követői vidékiidealistákvoltak, akik a kereszténységben az eszményi tisztaság állapotát szerették volna látni. A kereszténység lényege szerintük az e világ végére való beállítottság. A világutolsó órájanemsokára üt. Az idő tehát nem arra való, hogy az emberek házasodásra és szórakozásokra gondoljanak, hogy boldogan élvezzék az élet örömeit, inkábbbűnbánattal,böjttel ésönmegtartóztatássalkell törődniük.

Montanoszprófétakéntlépett fel, mint akiben az isteni lélek nyilatkozik meg, és nemcsak ő, hanem két próféta társnője, Priszka (néha Priscilla) és Maximilla is a világ végét prédikálta. A hagyomány alapján így prófétáltak: „Én vagyokParaklétosz!(Jézus/Szent Lélek szószólója)[6] Montanosz jósolni kezdett állítólagoslátomásaialapján, és Pepuzában (Pepouza,Phrügia,Kis-Ázsia) azonosította azt a helyet, amelyrőla Jelenések könyveír amennyei Jeruzsálemalászállásáról. Itt össze is gyűjtötte a híveit, hogy ott várják meg a világ végét.

Híveit jóslatai beteljesedésének elmaradása sem ingatta meg és nem tántorította el. Ugyanakkor a korai kereszténység főirányzatának kompromisszumra hajló rétege elvetette a világ végének tanítását; a montanizmus nézeteit a kis-ázsiai püspökök két zsinatban megvizsgálták (160-170) és elutasították azt.[7]Miután az egyház kizárta őket, új egyházzá szervezkedtek.

A montanista egyházban semmilyen új tanítás nem volt, hanem a szigorú egyházfegyelem, az önmegtartóztató élet, az új kinyilatkoztatások iránti fogékonyság és a világ végére való beállítottság voltak a sarkalatos tanítások.[8]A keresztényerkölcsöketigen szigorúan vették. A házastárs halála utáni második házasságot eltiltották, szigorú és hosszúböjtöketrendeltek el, az asszonyokat eltiltották az ékszerek, díszek viselésétől, a nagy bűnösöket egyházukból örökre kizárták, és az üldözések idején keresték avértanúságot.[7]

Megtartották azagapékat,a közös étkezésekőskeresztényszokásait. Ugyanakkor elvetették az akkoriban kialakulóliturgiát,és apüspökségintézményét is; ezért is nem találhatott a nézetük megértésre a kiépülő egyházi rendszer részéről.[9]

Tanításuk, amely a 2. század közepe felé kezdett terjedni,Phrügiábanbő talajra talált. A kis-ázsiaiThiatiralakossága - a sírfeliratok tanúsága alapján - kivétel nélkül mind montanista volt kb. egy egész évszázadon át. De nemcsakKis-Ázsiát,hanem a Római Birodalom más régióit,Rómát,Észak-Afrikátis áthatották a mozgalom eszméi.[6]I. Viktorrómai püspök a híveitkiközösítette.[10]

Követőinek sorából kiemelkedőTertullianus,akit a megalkuvásokat nem tűrő, komoly életvitelük, megújító erkölcstanuk hódított meg. Írásaiban buzgón védelmezte a montanizmust.

A hivatalosállamegyháztámadásai miatt visszaszorult. A6. századbanJustinianuscsászár parancsára vezettek katonai expedíciót Pepuzába, hogy elpusztítsák az ottani montánista szentélyt. A mozgalom ezután már teljesen elenyészett.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Montanism(angol nyelven).Catholic News Agency.(Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  2. Montanism.www.theopedia.com.(Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  3. Theologiai Szemle, 1966 / 5-6. szám / Világszemle
  4. Robeck, Cecil M, Jr (2010), "Montanism and Present Day 'Prophets'",Pneuma: The Journal of the Society for Pentecostal Studies32(3): 413,DOI 10.1163/157007410x531934.
  5. Oneness Pentecostal Origins by Thomas Weisser.(Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  6. abhttp://lexikon.katolikus.hu/M/montanizmus.html
  7. abPallas Nagylexikon
  8. Szimonidesz Lajos: Zsidóság és kereszténység
  9. Gecse Gusztáv: Vallástörténet, 1980
  10. Bangha Béla S. J. (szerk.): Katolikus Lexikon 3. Montanizmus

Források[szerkesztés]

  • Pallas Nagylexikon
  • Szimonidesz Lajos:Zsidóság és kereszténység

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben aMontanismcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.