Ugrás a tartalomhoz

Muse

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Muse
Információk
EredetTeignmouth,Devon,Egyesült Királyság
Alapítva1994
Műfaj
KiadóWarner Bros. Records
Tagok
Matthew Bellamy
Christopher Wolstenholme
Dominic Howard
A Muse weboldala
AWikimédia CommonstartalmazMusetémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

AMuse1994-ben, aDevon megyeiTeignmouth-ban alakult angolrockegyüttes.TagjaiMatthew (Matt) Bellamy(ének, gitár, billentyűs hangszerek),Christopher (Chris) Wolstenholme(basszusgitár, háttérvokál) ésDominic Howard(dob).

Showbizcímű debütáló albumukat 1999-ben adták ki, bemutatva Bellamyfalzettjétés melankolikus alternatív rock stílusát. Második albumuk, azOrigin of Symmetry(2001) kiteljesedettebb hangszerelést és romantikus klasszikus hatásokat ötvözött, a rajta lévőFeeling Goodcímű feldolgozás, valamint az energikus élő előadások pedig meghozták a hírnevet számukra.[1]AzAbsolution(2003) további klasszikus befolyást mutatott, olyan zeneszámokkal, mint aButterflies and Hurricanes,és ez lett az első a hat egymást követő brit listavezető albumuk közül.

ABlack Holes & Revelations(2006) elektronikus és pop elemeket épített be, olyan beharangozó kislemezekkel, mint aSupermassive Black Hole,[1]meghozva a Muse számára az igazi nemzetközi sikert. AThe Resistance(2009) és aThe 2nd Law(2012) a kormányzati elnyomás és polgári felkelés témáit vizsgálta, és megszilárdította az együttes helyét a világ legjelentősebb stadionzenekarai között. ARolling Stoneírása szerint a zenekar „stadionszaggató dalokkal” bír.[2]Az amerikaiBillboard 200élére is felkerülő hetedik albumuk, aDrones(2015) egykonceptalbuma drónháborúról, amivel visszatértek a keményebb rock hangzáshoz. Nyolcadik albumuk, aSimulation Theory(2018) nagymértékben támaszkodik aszintetizátorjátékra,és asci-fi,valamint aszimulált valósághipotézise ihlette.

A Muse számos díjat nyert, köztük kétGrammy-díj,kétBRIT Awards,ötMTV Europe Music Awardsés nyolcNME Awardsis szerepel. 2012-ben megkapták azIvor Novello-díjata nemzetközi eredményeikért a The Ivors Academy-től (korábban British Academy of Songwriters, Composers and Authors). 2016 júniusáig több mint 20 millió albumot adtak el világszerte,[3]és 2023-ban a koncertjeik összesített bruttó jegybevétele meghaladta a 200 millió dollárt[4].

Történet[szerkesztés]

Korai évek (1994–1997)[szerkesztés]

Az 1990-es évek elején a Teignmouth Community School diákjaiként a Muse későbbi tagjai más-más iskolai zenekarokban játszottak. A gitáros Matt Bellamy sikeres meghallgatáson vett részt a dobos, Dominic Howard, Carnage Mayhem nevű együttesénél, így vált az együttes énekesévé és dalszerzőjévé. A banda nevét Gothic Plague-ra változtatták. Felkérték Chris Wolstenholme-t – aki akkoriban a Fixed Penalty dobosa volt –, hogy csatlakozzon hozzájuk basszusgitárosként. Wolstenholme beleegyezett, és basszusgitárórákat kezdett venni.[5][6]A zenekar Rocket Baby Dolls néven, agoth-glamstílust követve működött tovább. Ez idő tájt 150 font adományt kaptak a Prince's Trusttól zenekari felszerelés vásárlására.[7]

1994-ben a Rocket Baby Dolls megnyert egy helyi, „bandák háborúja” típusú zenei versenyt, miközben felszerelésüket teljesen tönkretették.[8]Bellamy szerint: „Tiltakozásnak, egyfajta nyilatkozattételnek szántuk, tehát amikor ténylegesen nyertünk, akkor az valódi sokk, hatalmas sokk volt. Ezután kezdtük magunkat komolyan venni.” A bandatagok felmondták állásaikat, megváltoztatták a zenekar nevét Muse-ra (jelentése:múzsa), és elköltöztek Teignmouth-ból.[9]A zenekarnak tetszett az új név, mert rövid, és úgy gondolták, hogy jól mutat majd a plakátokon.[10]Mark Beaumont újságíró szerint a zenekar azt akarta, hogy a név tükrözze „Matt felfogását, miszerint valahogy 'megidézte' ezt a zenekart, ahogyan a médiumok az érzelmi szükségletek idején megidézik az inspiráló szellemeket”.[11]

Az első EP-k és aShowbiz(1998-2000)[szerkesztés]

A rajongói tábor néhány évig tartó építgetését követően, a Muse első koncertfellépéseire Londonban és Manchesterben került sor, aSkunk Anansieturnéjának keretében. Meghatározóvá vált a Dennis Smith-szel, a Sawmills Studio tulajdonosával való találkozásuk. Smith látta felnőni a három fiút, mivel ismerte a szüleiket, és volt egy produkciós éslemezkiadócége, a Taste Media, amit nem sokkal korábban alapított Safta Jaffery-vel, a Muse későbbi menedzserével.[12]Ennek a találkozásnak az eredményeként születtek meg az első komoly felvételeik, és 1998. május 11-én megjelent aMusecíműEPa Dangerous Records (a Sawmills leányvállalata) kiadásában, Paul Reeveproducerirányításával.[13]A New York-i CMJ Fesztiválon tett látogatásukat követően Nanci Walker, a Columbia Records akkori művészeti igazgatója az Egyesült Államokba vitte a Muse-t, hogy bemutassa őket Tim Devine-nak, Columbia Records akkori művészeti senior alelnökének, valamint Rick Rubinnak az American Recordingnál. Ezen utazás alatt, 1998. december 24-én a Muse megállapodást írt alá az amerikai lemezkiadóval, a Maverick Recordsszal.[14][15]Második EP-jüket, aMuscle Museum-ot, amelyet szintén a Reeve készített, 1999. január 11-én adták ki. A lemez a független kislemezlistán a 3. helyezést érte el, és felkeltette a brit rádiós műsorvezető, Steve Lamacq, valamint a hetente megjelenő zenei kiadvány, azNMEfigyelmét is.[16]Még ebben az évben a Muse fellépett a Woodstock '99 fesztiválon a feltörekvő művészek színpadán, valamint szerződést írt alá Smith-szel és Jaffery-vel. A Taste Media megállapodásokat kötött a Muse számára különféle lemezkiadókkal Európában és Ausztráliában, lehetővé téve, hogy irányítsák karrierjüket az egyes országokban.[17]John Leckie-t is szerződtették, hogy Reeve-vel közösen készítse el az együttes első albumát, aShowbizt (1999). Az album bemutatta a Muse agresszív, mégis melankolikus zenei stílusát, a kapcsolatokról és az útkeresésük közben szülővárosukban megélt nehézségekről szóló dalszövegekkel.[18]

AzOrigin of Symmetryés aHullabaloo(2000–2002)[szerkesztés]

Második albumuk, azOrigin of Symmetry(2001) elkészítése során a Muse olyan hangszerekkel kísérletezett, mint például atemplomi orgona,amellotron,állati csontok és egy kibővített dobkészlet. Még nagyobb szerepet kapott Bellamy falzettje,arpeggiogitárjátéka és zongorajátéka.[19]Bellamy gitárjátékaJimi HendrixésTom Morello(aRage Against the Machine-ből) hatását idézi, ez utóbbi azOrigin of Symmetrytöbbriffalapúdalában, valamint a gitárhangmagasságváltóeffektjeinekhasználatában jelenik meg. Az album fontos eleme Anthony Newley és Leslie BricusseFeeling Goodcímű dalánakfeldolgozása,amit több közvélemény-kutatáson is minden idők egyik legjobb feldolgozásának választottak.[20][21][22]AHyper Music / Feeling Goodcímű dupla A-oldalaskislemezenmutatták be.

AzOrigin of Symmetrya kritikusoktól pozitív értékeléseket kapott; azNMEa 9/10-et adott az albumra, és így írt róla: „Elképesztő, hogy egy ilyen fiatal együttes olyan örökséggel legyen feltöltve, mely magában foglaljaCobainésKafka,Mahlerés aThe Tiger Lillies,CronenbergésSchoenbergsötétebb látomásait, és szexi, népszerűségre pályázó albumot hozzon létre”.[23]A Maverick, a Muse amerikai kiadója nem tartotta Bellamy énekét „rádióbarátnak”, és arra kérte a Muse-t, hogy vegyék fel újra a dalt az USA-ban történő kiadáshoz. A zenekar visszautasította ezt, és elhagyta a Mavericket; az albumot így csak 2005 szeptemberében adták ki az Egyesült Államokban, miután a Muse leszerződött aWarner Broshoz.[24][25]

AzOrigin of Symmetrymind a közvélemény-kutatásokon, mind a megjelenéseken alapuló listákon helyet kapott a 2000-es évek legnagyobb rockalbumai között. Az album 2006-ban aQmagazin minden idők 100 legnagyobb albumát felsoroló listáján a 74. helyen szerepelt,[26]míg 2008 februárjában a 28. helyre került a minden idők legjobb brit albumainak listáján a magazin olvasói szerint. AKerrang!az albumot a 20. helyre tette a valaha volt 100 legjobb brit rock album listáján, és a 13. helyre a 21. század 50 legjobb albuma listán.[27]

2002-ben a Muse kiadta első élő DVD-jét, aHullabaloo-t, amely koncertfelvételeket tartalmazott két 2001-es párizsi fellépésükről, valamint egy dokumentumfilmet a turnéról. Egyidejűleg megjelent egy dupla album, aHullabaloo Soundtrackis, amely a korábbi kislemezek B oldalas számaiból készült összeállítást, valamint a párizsi koncertek felvételeit tartalmazta. Megjelent egy dupla A oldalas kislemez is, azIn Your Worldés aDead Starcímű új dalokkal.

2002-ben a Muse jogi lépésekkel fenyegette megCéline Diont,amikor Las Vegas-i műsorátMuse-nak akarta elnevezni, mivel a Muse birtokolja világszerte a név előadói jogait. Dion 50 000 dollárt ajánlott fel a Muse-nak a jogokért, de ezt elutasították, és Dion meghátrált. Bellamy azt mondta: „Nem akarunk kiállni olyan emberek elé, akik azt gondolják rólunk, hogy Céline Dion háttérzenekara vagyunk”.[28]

Tagok[szerkesztés]

Diszkográfia[szerkesztés]

Albumok[szerkesztés]

Válogatások[szerkesztés]

  • Hullabaloo Soundtrack(2002)

DVD-k[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. abMuse biography.itunes.apple.com.(Hozzáférés: 2018. július 21.)
  2. Muse, 'The 2nd Law' – 50 Best Albums of 2012.Rolling Stone,2012. december 5. [2018. március 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. július 9.)
  3. Muse, Glastonbury, review: they are, at heart, an old fashioned heavy rock band who can really really play.Telegraph.co.uk,2016. június 25. (Hozzáférés: 2016. június 27.)
  4. Trendy Artists of the Week: Lana Del Rey, Arctic Monkeys, P!nk, Muse, Kelly Clarkson, David Guetta.(Hozzáférés: 2023. június 12.)
  5. Buckley, Peter.The Rough Guide to Rock.Rough Guides (2003. november 17.).ISBN 1843531054
  6. International who's who in popular music, Volume 4p.37. Routledge, 2002
  7. Jools Holland interview, 10 October 2018
  8. Watch "Rocket Baby Dolls" Later Known As Muse Win Battle of the Bands 1994.feelnumb,2016. január 22. [2021. január 29-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2021. február 21.)
  9. Muse Biography.Artists.Taste Music. [2002. december 8-i dátummal azeredetibőlarchiválva].
  10. Muse: Profile of the Band.The Telegraph.[2016. március 3-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)
  11. Mark Beaumont (2010). "Out of This World: The Story of Muse". Omnibus Press, 2010
  12. Interview with Safta Jaffery, manager for Muse.HitQuarters. [2014. április 20-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2021. február 21.)
  13. Ben Myers (2007). "Muse: Inside the Muscle Museum". p. 58. Random House,
  14. Muse.Warner Chappel Music. [2021. február 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2021. február 21.)
  15. Muse.Songfacts, LLC. (Hozzáférés: 2021. február 21.)
  16. Beaumont, Mark (8 October 2008),Out of This World: The Story of Muse,London, England: Omnibus Press, p. 57,ISBN 978-1847723772
  17. Billboard28 August 1999(1999. augusztus 28.)
  18. Showbiz.Kerrang Review, 1999
  19. MUSE – One of the Greatest Rock Bands”,NME,2003. június 1.. [2013. április 13-i dátummal azeredetibőlarchiválva] (Hozzáférés: 2021. február 26.)
  20. TG's Best Covers EVER!(2008. június 23.)
  21. Muse beat The Beatles, Jimi Hendrix, Johnny Cash to win best cover song of all time.NME,2010. szeptember 22. [2016. január 4-i dátummal azeredetibőlarchiválva].
  22. Pet Shop Boys' Always On My Mind tops cover version vote”,BBC News,2014. október 27. (Hozzáférés: 2021. február 26.)
  23. Morton, Roger:Origin of Symmetry – Review.NME.(Hozzáférés: 2021. február 27.)
  24. Pomp and Circumstance(2009. szeptember 1.)
  25. Dark Matter.CMJ (2003)
  26. Q Greatest Albums of All Time.[2011. október 20-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 12.)
  27. Muse Message Board Lists.[2012. március 29-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. szeptember 29.)
  28. Band muses on Dion name victory”,BBC News,2002. október 18. (Hozzáférés: 2021. február 28.)

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aMuse (band)című angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Muse
AWikimédia CommonstartalmazMusetémájú médiaállományokat.